Azman

Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bilmukabil....

Gardaş manifold contası sökerken zarar mı görür diyon?

Saplama da marş motorunun saplamaları mı kırılır diyon yani ??
-gardaşım ihtimalden bas ediyorum bu sök tak işini sen yapacaksan pazar günü yapman herhangibi bi aksiklikde tedarik süresinde can sıkabilir.

-manifolt sökülecek sıcak soguk gören bi yer baya sıkıntı olabilir sonuç saplama vidası vs.

-tam yazamadım önceki mesajlarda

Videoyu izledim baya bi işlem yapılıyor sende bende o kadar tecrube yok mantıgen hareket ile söküyoruz ama öncesinde bi ekspertiz yap.
-sökülecekler
-sökülmeyecekler
-sökerken nerden nereye zarar gelir
-zarar gelmeyen ne olabilir
-hangisine kıbar hangısine sert davrancan
-anahtarı tutarken elimden kaçsa nereye zarar veririm yada elimi nasıl koruyabilirim.
-olduda zarar verdiğin bi parça oldu bunu nasıl nerden nasıl giderimde temin edebilirim
-temin süresinde motor açıkda kalsa manifolta fare girermi bezle mi kapatsam gazete ile mi bez varmı gazete varmı?

Motor kısmında ugraşırken kaputu kapatmadan önce mutlaka kaput kilidinin telini kontrol et yerinde mi diye ?

-bi gün kuzen aradı salıncak değilecek gel beraber değişelim dedi
--emin misin naasıl değişecez
-pazar gunu sanayide boş kanal var kriko ile kaldırır hallederiz dedi
-iyi tamam bende lokma takımı var hallederiz.

-paazar oldu kanala girdik lokmayı ayarladım salıncak çivatasına taktım çivatası gevşemiyor ayagım ile destek aldım bi asıldımmmm patttt. Benim lokma oldu lokma tatlısı
-kuzene dedim toplan gidiyoruz lokma sıçtı

Umarım anlatabildim...

Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe
Azman'ı bugün tedavi ettirdik. 20 günlük yatıştan sonra ayağa kalktı.
"Yatan araba iyi olmaz" sözünüde tecrübe etmiş olduk

Marş motoru kömürlerimiz bitmiş.

Marş motorunuda o kadar sıkıntılı bir yere koymuşlarki sökerken epey vakit aldı.

Rahat çalışalım diye radyatörü, manifoldu söktük. Bu vesileylede boşalan soğutma suyunu yeniledim. Manifold, boğaz kelebeğini ve temizlik isteyen yerleri temizledim.

Bu işler bize 220'ye patladı

50 TL - Çekici
100 TL - Antifriz, balata spreyi ve marş motoru sökme takma işçiliği
40 TL - Kömürler
30 TL - Marş motoru bakım işçiliği

Şimdi araç daha hızlı marş alıyor. Keşke daha önce tedbir alsaymışım. Aracın 2-3 turda marş yapmasını normal sanıyordum.

Tavsiyem sanayide büyük iş yaptıracaksanız ve marş motorunun en son ne zaman bakım gördüğünü bilmiyorsanız ve araç otomatik vitesse marş motorunuda elden geçirin.

Bunlarda günün anlam ve önemini belirten fotoğraflar.

Sanayiye gitmeden önce güzel bir lokma takımı aldım aracın başına gittim üst kapağı aldım ama sonrasına cesaret edemedim :)
Çok zor yere koymuşlar ama birdaha böyle bişey olursa sökerim. Gözlede olsa epey tecrübe ettim

Herkese kazasız belasız arızasız sürüşler

Son düzenleme:

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
Sağlam şekilde tornavida ile vurulabilse o kömürler seni 50 lira çekici ücretinden kurtarabilirdi belki. Gelmiş geçmiş olsun Hakan.

Arızanın yatma ile ilgisi yok gibi geldi bana.

Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe
Sağlam şekilde tornavida ile vurulabilse o kömürler seni 50 lira çekici ücretinden kurtarabilirdi belki. Gelmiş geçmiş olsun Hakan.

Arızanın yatma ile ilgisi yok gibi geldi bana.
Yatma işi biraz espiri abi. Daha önce soğuk havalarda ilk marşta tık tık ediyordu marş almıyordu kontağı kapatıp açıyordum marş alıyordu. Bunu nadir olarak yapardı. 20 gün soğuk ortamda kalınca kömürler genleşip kendini saldı galiba

Veli abi çekici geçtim tornavida bile yanaşmıyor. LPG enjektörleri manifoldun altına montajlamışlar oda tam marş motorunun üzerine denk gelmiş. Tavsiye üzerine sıcak su dökmeye çalıştım ama su bile dökemedim.

Neyse hayırlısı ile hallettik. Dinamo daha önce hiç tamir görmemiş. 14 yıllık ve 190 bin km'ye dayanmış bir araç için normal bir arıza.
Japonları bir kez daha tebrik ettik ustayla. Daha önce Hondalarda böyle dinamo görmemiş marş taşağı denilen parça falan yok. Ufacık bir marş motoru. Küçük ama 2400 cc motoru çeviriyor. Daha önce gördüğüm dinomolara göre banada çok küçük geldi.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Sanayiye gitmeden önce güzel bir lokma takımı aldım aracın başına gittim üst kapağı aldım ama sonrasına cesaret edemedim :)
Çok zor yere koymuşlar ama birdaha böyle bişey olursa sökerim. Gözlede olsa epey tecrübe ettim
Resimlere göre en ilgili istekli çıraktan daha fazla istemişsin mesleği öğrenmeyi :)

Tatlıya bağlandığna göre geçmiş olsun..

Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe
Resimlere göre en ilgili istekli çıraktan daha fazla istemişsin mesleği öğrenmeyi :)

Tatlıya bağlandığna göre geçmiş olsun..
:) sağolun hocam. Motoru söken ustaya iş bittikten sonra borcum ne demiştim, usta da; çalışırken herşeye maydanoz olduğumu görünce "abeyy sen bu işi bizden daha iyi biliyen şimdi ben saa ne diyem kine" demişti

:) :)

Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe
Marş motoru bakımından sonra sanayiden çıkarken arıza lambam yanmıştı.

Arıza lambası aracı aldığımdan bu yana ortalama 3-4 ayda, 2000-3000 km'de bir yanıyor ve araç dururken D'de veya R'de ise hafif bir titreme oluyordu.
50-100 km sonra kendiliğinden sönüp titremede kesiliyordu.

Yanan ışık yine kesilir diye bekledim ama 10 gündür, 150 km'den fazla yol yaptım ama sönmedi.
Işık yanıkken elektrikçiye gidip PC'de baktırdım.Vuruntu Sensörü arızası çıktı.

AliExpress'de 30 liraydı ama 25-30 gün beklememek için Kayseri'de bir Honda ustasından 180 liraya alıp takarkende ustadan uzaktan teknik yardım alacaktım.

Türk usulü sök tak yap belki düzelir diye YouTube'dan sensörün yerini tespit ettim.
Kaputu kaldırıp sensörü ararken söketinin takılı olmadığı gördüm :)
Meğer marş motorunu takılırken soketi gözden kaçmış.

Sokette o kadar dar bir yerdeki ulaşmak için radyatör fanları, genleşme kabı, emme manifoldu, çeşitli borular sensörler derken bir sürü şey söktüm. Sonunda sokete ulaşıp taktım

Elm327 cihazım vardı, aracı topladıktan sonra cep telefonuna Torque programını yükleyip araca bağlandım.
Her arıza silinmiyor diye pek ümidim yoktu ama arızayı silip ışığı söndürmeyi başardım :)

Vuruntu sensörününün yanında bir arıza daha çıktı oda hava akış metrenin soketi sökülüp takıldığı içinmiş.

Clear diyerek arızalar siliniyor

_20180114_202550.JPG

Ve mutlu son

Herkese kazasız belasız arızasız sürüşler olsun

ezmocesteri

Seçkin Üye
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Elm işe yaramış, çok işini görür, aldığın sensör boşa mı oldu yani, yoksa iade mi ettin?

Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe
Elm işe yaramış, çok işini görür, aldığın sensör boşa mı oldu yani, yoksa iade mi ettin?
Sensörü henüz almamıştım Bülent abi yarın sipariş verecektim.

Şimdi AliExpressden alayım yavaş yavaş gelsin her ihtimale karşı dursun diyorum.
Ustadan almamın sebebimde hem takarken tarif alacaktım hemde ilerde bir arıza marıza olursa nazımız geçsin diye ondan almayı düşünmüştüm :)

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
Benim Atılgan'ın Oksijen Sensörü sorunu var ve üzerine düşmüyorum, senin Azman gibi arada bir yakıyordu, sönüyordu şimdi yakıyor ama söndürmüyor kerata... :) Çok kafaya takmıyorum ama, bazen kaputu açtığımda sigorta kutusundan, motor arıza ışığının sigortasını söküp takıyorum işlem tamamdır. Şöyle bir şeyi de keşfetmiş oldum, eğer marş basıyor, yakıt ve ateşlemede sorun yoksa, büyük ihtimalle motor arıza ışığı sigortanız cortlamış olabilir. Çünkü o sigorta yerinde yokken, araç marş basıyor ama çalışmıyor. :)

Geçmiş olsun Hakan. :)

Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe
Benim Atılgan'ın Oksijen Sensörü sorunu var ve üzerine düşmüyorum, senin Azman gibi arada bir yakıyordu, sönüyordu şimdi yakıyor ama söndürmüyor kerata... :) Çok kafaya takmıyorum ama, bazen kaputu açtığımda sigorta kutusundan, motor arıza ışığının sigortasını söküp takıyorum işlem tamamdır. Şöyle bir şeyi de keşfetmiş oldum, eğer marş basıyor, yakıt ve ateşlemede sorun yoksa, büyük ihtimalle motor arıza ışığı sigortanız cortlamış olabilir. Çünkü o sigorta yerinde yokken, araç marş basıyor ama çalışmıyor. :)

Geçmiş olsun Hakan. :)
Veli abi oksijen sensörü önemli bir arıza diye biliyorum. Yürüyene engel değil ama bu sensör yakılmayan yakıtı duruma göre geri döndürmeye yarıyormuş. Yani çekişte gidişte bir sorun olmayabilir ama aracın yakıtı artabilir.

Son düzenleme:

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1999 Mazda 323F Astina
Araç Renk ve Tip
Kahverengi-Şampanya
Güle güle, kazasız, belasız, sıkıntısız kullanın Komutanım. Mutlu sonu okuyunca ben de mutlu oldum. Azman gençlere meydan okumaya devam edecek anlaşılan.

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
Yakıtı bir kuble fazla zaten. Uzun yolda 8-9 litre lpg yakıyor. İlk, vakit ve nakit bolluğunda halletmeyi planlıyorum.

Araç Markası
1999 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Siyah-Hb
eline sağlık @hakan_emre konuyu okurken içimden dedimki önce sensörün hatasını sil bir süre dene direk alma diyecektimki siz zaten soketleri ve sorunları bulmuşsunuz ;) eline sağlık bizim araçlara da ucuz bağlanabilme yöntemleri olaydı iyidi :D

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring Ultra Plus
@hakan_emre geçenlerde benzer bir şey bende yaptım :D

Günlerden bir gün yine traktörü dağıtmışız :) depodan otoparka almam gerekti, apar topar topladım otoparka çektim baktım arıza ışığı yandı :D oksijen sensörüyle oynadığım için hemen aklıma geldi, kaputu kaldırıp taktım yerine... 3-5 km. yol yapıp eve gittim ama ışık sönmemişti hala, o halde bırakıp eve gittim. 2-3 saat sonra geldim, baktım arıza ışığı filan yok ortada sönmüş kendi kendine ;)

Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe
ZDH'dan dolayı Azman 41 gündür yatıyordu. Daha yatacaktı ama Urfa'da aracı gören bir arkadaş lastiklerin indiğini görünce bilgilendirmek için fotoğraf atmış. Bu halde görünce ilk fırsatta bulunduğum yere bir şekilde getirdim, ilk defada aracı uzun yola emanet vermiş oldum, çok şükür kazasız belasız geldi.

IMG-20180225-WA0000.jpg

IMG-20180225-WA0001.jpg

Azman'ı bırakmadan önce akünün kutup başlarını sökmüştüm. Kutup başlarını bağlayınca hiç zorlanmadan çalışmış. Yeni akü 2 ay marş yapılmasa bile marş yapmada sorun olmayacak.

Ali dayıdan da kolçak pedi almıştım. Oda 30 günde elime ulaştı.
Kolçağı çok aktif kullandığım için boyası deforme olacak gibiydi hem boyasını korumak hemde konforu artırmak için Azmanı pedledik :)

IMG_20180227_092849.jpg

IMG_20180227_093013.jpg

Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe
geçmiş olsun toprağam..lastikler kendisimi inmiş yoksa indirmişler mi:(
Kendisi inmiş hocam, lastikler kışlık ve eski sürekli kaçırıyor. Jant lastik takımı kovalıyorum, Hyundai Elantra (2014-2015) jant lastik takımı bulabilirsem almayı düşünüyorum
Bundan, orjinal ölçerde, yakışır sanırım??
FB_IMG_1491675606468.jpg

Üst Alt