Azman

Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe
Ne güzel iş, al arabamı git kapalı kapılar ardına, ne ettigini nasıl davrandığını görmeyim, sonra getir ver anahtarı, değiştik de, sanki 51. Bölge.

Güle güle kullan Hakan.
Yani, parçanın takılıp takılmadığından bile emin olamıyoruz böyle abi. Ama Urfa şartları işte; begfendi sizi begleme salununa alabilirmiyeh.
Urfa'nın esnafında, işletmesinde vb müşteri memnuniyeti diye bişey görmek çok zor

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
Olayı, her zaman yaptığım gibi empati yaparak değerlendirmek istiyorum... Adamlar kurumsal bir firma ve her şeyden önce o markanın "yetkili" servisi olduğuna göre, çalışma alanında başka kişileri istememeleri normal gibi. Biz az çok işten anladığımız için illaki de aracımızın yanında durmayı ve yapılan işleri görmeyi istiyoruz, en doğal hakkımız olarak görüyoruz ancak bu yapılan işin doğasına aykırı bence.

Hangimiz (doğumhaneler hariç) istediğimiz zaman, herhangi bir ameliyathaneye girip, doktor ile birlikte yaptığı işi izleyebiliyoruz? Kaç kişi, mezbahaneye girerek, yediğimiz etin nereden geldiğini ilk elden öğrenebiliyor? Kim, ben kovanın içine girip, arının nasıl bal yaptığını görmek istiyorum? diyebiliyor... :)

Hal böyle olunca, servisin içinde usta ile birlikte aracın üzerinde çalışmak çok mantıklı gelmiyor bana... Fakat; bende aracımın yanında durmayı, izlemeyi ustaya sorular sormayı istiyorum... :p

:D

Yani, herkes kendince haklı...

Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe
Kendince haklı olabilirler ama bence müşterinin aracının başında durmasında bir mahsur ve iş kazası vs gibi bir risk yok abi, yada ameliyathane gibi mikrop kapma durumu yok :)
Benim tahminim işi yaparken araca yaptıkları muameleyi göstermek istemiyorlar. Çünkü kendileride çok ehil kişiler değil, bu sebeple herhangi bir parçayı sökerken araca hor davranabiliyorlar bunu da müşterinin görmesini istemiyorlar

ezmocesteri

Seçkin Üye
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Veli abi haklısın ama o zaman şeffaf olunur, bekleme salonu servisin bitisiginde bir camekan seklinde olur, camın ardında bana yarılan bölgede izlerim aracımı çayımı yudumlarken. O da olmazsa bekleme salonuma dev ekran konur kamera görüntüleri sürekli ekranda durur ve ben de aracımı ekrandan izlerim. Bilmem kaç bin tl verip üzerine titrediğim aracımı sarı çizmeli mehmet ağaya bırakıp eti senin kemigi benim hesabı gitmek hiç içime sinmez ve üzülerek söylüyorum ki bunun sebebi kendi ülkemizde gördüğümüz, şahit olduğumuz ve duyduğumuz akıl almaz yetkiki servis olayları yüzündendir başka bir şey değil.

universitely76

Katılımcı
Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Veli abi haklısın ama o zaman şeffaf olunur, bekleme salonu servisin bitisiginde bir camekan seklinde olur, camın ardında bana yarılan bölgede izlerim aracımı çayımı yudumlarken. O da olmazsa bekleme salonuma dev ekran konur kamera görüntüleri sürekli ekranda durur ve ben de aracımı ekrandan izlerim. Bilmem kaç bin tl verip üzerine titrediğim aracımı sarı çizmeli mehmet ağaya bırakıp eti senin kemigi benim hesabı gitmek hiç içime sinmez ve üzülerek söylüyorum ki bunun sebebi kendi ülkemizde gördüğümüz, şahit olduğumuz ve duyduğumuz akıl almaz yetkiki servis olayları yüzündendir başka bir şey değil.
+1

Ustanın başında dikilmek ustaları rahatsız ediyor, kendini bilmez bir müşteriye denk gelindiğinde kurum kültürüne yakışmayan durumlar yaşanabiliyor, işbaşında diyalog kurulması işin ciddiyetini azaltabilir vs vs..

Bunlar kabul ama araç sahibinin de araca yapılan işlemleri görmeye hakkı var. Ya kameralarla ya camekan bir bölümden aracına neler yapıldığını görebilmeli araç sahibi..

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1999 Mazda 323F Astina
Araç Renk ve Tip
Kahverengi-Şampanya
Bir servis çalışanı tanıdığın hatıralarını dinleyene kadar serviste yanlış iş yapma ihtimalinin olmadığını düşünüyordum. Ama sohbet sonunda şoke olmuştum.
Ben de aracımın başında durmayı isterim. Ne var ne yok görmek isterim.

@hakan_emre kazasız belasız sürüşler diliyorum. Motor temizliği ne durumda? Würth'ün etkisi sürüyor mu?

Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe
Bir servis çalışanı tanıdığın hatıralarını dinleyene kadar serviste yanlış iş yapma ihtimalinin olmadığını düşünüyordum. Ama sohbet sonunda şoke olmuştum.
Ben de aracımın başında durmayı isterim. Ne var ne yok görmek isterim.
Bende onarım yaparken her zaman olmasada zaman zaman yanlış bir hareket yapıp araca zarar verdiklerini düşünüyorum. Çok fazla yetkili servise gidip görmüşlüğüm yok ama gidip gördüğüm, gözlemlediğim kadarıyla anahtar ve tornavida tutuşlarından ustalık seviyeleri anlaşılıyor.

@hakan_emre kazasız belasız sürüşler diliyorum. Motor temizliği ne durumda? Würth'ün etkisi sürüyor mu?
Hocam motoru temizlemeden önce motorda kir pek yoktu biraz toz vardı. Şuan gayet temiz diyebilirim ama spreyi sıktıktan sonra parlayan plastik aksam ve borular çok fazla parlamıyor. Kısacası çok etkili bir ürün değil diye düşünüyorum. Ama yağlı bir motorda yağı kiri nasıl çözer bakmak lazım

Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe
Azman'ı 16-17 gün ilgisiz bıraktık, sen misin bu yapan; çalışmıyorum dedi

İzin münasebetiyle aracı uzun süre çalıştırmamıştım.
Araca bindim "baba marş yok"
Aktarma attım yine tık yok. 2 aylık akü ama ölmüş galiba deyip araçtan söktüm aldığım yere götürdüm. Usta 20 saat şarj edelim dedi bıraktım. Ertesi gün sevinçle aküyü teslim alıp araca taktım. Gene marş yok

Marşa basıyorum tık tık diye ses geliyor devamı yok. Tekrar basıyorum bu sefer hiç ses yok. Kontağı kapatıp 5-10 sn bekleyip tekrar marş yapıyorum marş motoru sanki kitlemiş gibi bir durum oluyor dönmeye çalışıyor ama dönmüyor....

Marş motorunda sıkıntı olduğu belli ama marş kömürlerinden mi marş otomatiğinden mi acaba???
Bilen ağabeyler sizin tahmininiz nedir???

Marş motorunuda Mazda 626 lar gibi öyle kör bir yere koymuşlarki sökmek için manifold falan sökülecek galiba.

Kendi ustam gelip bakacaktı ama 2 gündür misafirleri varmış gelemiyor...

Çekici yada usta çağırmaktansa 100-150 liraya lokma seti alıp kendim sökeyim ustaya götüreyim diyorum!!!

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
Geçmiş olsun Hakan. :(

Lokma takımı almak mantıklı ama sökebilmek kolay değildir bence, özellikle de ters yerde olunca...

Marş motorunu tornavida sapı ile tıklat belki işe yarar.

Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe
Veli abi marş motoru nerde bulamadım. Söylenenlere göre manifoldun altında, motor koruma kapağı ve manifoldu sökmeden ulaşılmaz diyorlar. Yoksa tornavida ile tıklama yapacaktım.

Gerekli yerleri sökünce aracı kirkoyla kaldırmadan üstten marş motorunu sökebilirmiyim onu düşünüyorum. Alttan işi varsa o beni zorlar. Karter korumasını sökmeden alttan bişey görünmüyor o korumayı sökmekde basit değil.

Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe
YouTube'da nasıl söküldüğünü anlatan bir video buldum.
Ustam naz yapmaya devam ederse yarın lokma takımı alıp kendim sökmeyi düşünüyorum

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
Videoyu izleyince, usta başına ne geldiğini bildiği için naz yapıyor büyük ihtimalle dedim... :) Bu kadar alet edevat olunca işleme başlamak insanın gözünü korkutmaz herhalde. İşin kötü tarafı, kabloları montajlayıp marş dinamosu çalışıyormu diye test etme şansı yok. :)

Yerinde olsaydım, videoyu izledikten sonra, ya ustanın nazını çekerdim, ya da çekici ile servise götürürdüm Hakan.

Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe
Videoyu izleyince, usta başına ne geldiğini bildiği için naz yapıyor büyük ihtimalle dedim... :) Bu kadar alet edevat olunca işleme başlamak insanın gözünü korkutmaz herhalde. İşin kötü tarafı, kabloları montajlayıp marş dinamosu çalışıyormu diye test etme şansı yok. :)

Yerinde olsaydım, videoyu izledikten sonra, ya ustanın nazını çekerdim, ya da çekici ile servise götürürdüm Hakan.
Geçmiş olsun Hakan, kolay gelsin diyeceğim ama pek kolay bir tamire benzemiyor gibi..
Bir parçayı sökmek takmaktan daha kolay abi ama bi sıkıntı çıkarsa, alet edevat yetersiz gelirse keşke sanayiye götürseydim deme ihtimali var.

50 liraya çekici buldum, galiba yarın çekici ile sanayiye götürecem.

Malifot contasının sıkıntı çıkarma ihtimalini de düşün!
Neden sıkıntı çıkarsın? Contaya bişey olacak diye marş motorunu sökmücez mi yani Kadir ? :)

Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bir parçayı sökmek takmaktan daha kolay abi ama bi sıkıntı çıkarsa, alet edevat yetersiz gelirse keşke sanayiye götürseydim deme ihtimali var.

50 liraya çekici buldum, galiba yarın çekici ile sanayiye götürecem.

Neden sıkıntı çıkarsın? Contaya bişey olacak diye marş motorunu sökmücez mi yani Kadir ? :)
Aklında olsun zarar görmeyecegı yada zarar görmüş yada zarar görmesi için marş motorunu bekliyor olabilir.

Sonuçda ihtimal

Ve hatta o saplamaların bile elinde kalma ihtimali var buda aklında olsun.

Üst Alt