Atiker Sıralı Sistem Regülatör Temizliği

major35

__/ Hasan \__
Araç Markası
Mazda 323 1.8
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Merhaba arkadaslar bugun regulatoru sokeyim dedim
İlk önce yapmam gereken bagajdan lpg deposunun gaz gelişini kapamamdı
benim regülatör hava filtre kutusunun altındaydı ve hava filtresi kutusunu söktüm ve regülatörün üst 2 hortum girişlerini daha sonra alt kısımda bulunan bir hortum daha var onuda söktükten sonra ısı sensörünü gaz borusunu söküp ameliyat masasına aldım :)
9d9aeabe3529ca75511084039179209d.jpg

regülatörün 4 adet alyan vidalarını söktüm ve yavaşça açtım gördüğünüz kısım diyaframın oldugu yer
056152865a843b5dbf32bd85bf88ecc8.jpg

vidaları söktükten sonra teker teker temizlik işlemlerimi balata spreyiyle temizlemeye koyuldum
61098296aa5aed26181cdbd085612407.jpg

regülatörü açtıgımda çamurdu içi gördüğünüz resimde temizlenmiş hali
d777706ce94e955ec912fd2d547152c4.jpg

sökümünü ve temizlik işlemlerini yaptıktan sonra tekrar sırasıyla yaptığım işlemin tersini yaptım regülatörü eski haline getirerek montajını yaptım.
01f8a0c4b4c9acd8b6cd7700a5293810.jpg

ASUS_Z00ED cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bu regülatör temizliği sonunda LPG daha hızlı mı form değiştiriyor? Temelde temizliğin faydası ne tam olarak?

major35

__/ Hasan \__
Araç Markası
Mazda 323 1.8
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu regülatör temizliği sonunda LPG daha hızlı mı form değiştiriyor? Temelde temizliğin faydası ne tam olarak?
İcinde pislik olan urun daha cabuk arizalanir abi virusleri temizledim

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
İcinde pislik olan urun daha cabuk arizalanir abi virusleri temizledim

Acaba ilk ısınmada suyun sıcaklığını daha çabuk bünyesine alıp LPG'ye geçişi hızlandırıyor mu diye düşünmüştüm.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Eline sağlık hocam güzel olmuş.

Basınç regülatörlerinin temel amacı, diyafram ve bu diyaframa bağlı yay ile çalışarak basıncı ayarlamaktır. Akışkan (hava, lpg) basıncı diyaframın tüm yüzeyine uygulayarak bir kuvvet oluşturur. Diyaframa bağlı olan yay ise karşı bir kuvvet oluşturarak aradaki açıklıktan geçen akışkanın basıncını ayarlamayı sağlar.

Her parçanın bir ömrü vardır. Basınç regülatörlerinde de diyafram doğru basıncın ayarlanmasında çok önemli rol oynar. Diyaframlar kauçuktan üretilirler, ama belirli bir zaman sonra çatlamalar, sertleşmeler olabilir. Bu nedenle diyaframların değiştirilmesi önerilir. Bazı lpg firmalarının regülatör yenileme kiti altındaki ürünlerinde diyafram ve contalar olduğunu görürsünüz. Temizlenmesindeki bir sakınca ise toplanırken yapılabilecek ufak bir hatanın regülatörün çıkış basıncında değişikliğe neden olabilmesidir. Bu nedenle çoğu usta böyle bir temizlik veya diyafram değişimi ile uğraşmayıp direk regülatör değiştirmeyi tercih ederler. İçteki pislik ise diyaframın ömrünü daha hızlı azaltabilir ve hatalı basınç çıkışına neden olabilir. Sonuçta akışkan ile çalışmak için ayarlanmış regülatörün içinde biriken yağlar, pislikler diyaframın hareket etmesini engelleyebilir, diyaframa bulaşan pislik diyaframın sertleşmesine yol açabilir.

major35

__/ Hasan \__
Araç Markası
Mazda 323 1.8
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Acaba ilk ısınmada suyun sıcaklığını daha çabuk bünyesine alıp LPG'ye geçişi hızlandırıyor mu diye düşünmüştüm.
Bence lpg ye gecis uygulamasini bilgisayardan yapiyorlardir abi isi musuru var regulatorde soketli

Güzel uygulama, tebrikler :harika: regülatör ne kadar zamanda bu hale gelmiş bilgimiz var mı?
Malesef bilgim yok 3 ay once araci aldim cunku :)

Moderatörün son düzenlenenleri:

Üst Alt