Mazda 3 BL (2009-13) AT Uyarı Işığı Yanması ve 120 Km Hızı Geçmeme Problemi

emrah3406

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
2011 mazda 3 sedan otomatik vites aracımı 100 bakımı olan şanzıman yağı filtresi v kayısı ve bilyaları 10 bin bakımları hepsi yapıldıktan 10 gün sonra anka dan ist a yola çıktım tam 100 km gitmiştim ki ekranda at ışığı yandı aracı park alanında durdurdugum da aracın altından hızlı damlalar eşliğinde yağ aktığını gördüm ve şanzıman yağ çubuğuna baktım çizginin altın da çok az kaldığını gördüm hemen servisi aradım ve tekrar ank ya 60 70 km hizla geri döndüm aracin yapildigini söylediler ve 4 saat sonra tekrar yola çıktım bu sefer araç 120 km hızı geçmediğini fark ettim oylelikle ist a geldim şimdi ne yapacagimi bilmiyorum servis e götürecek param da kalmadı yardımcı olursanız çok sevinirim formu aktif kullanmayı da bilmiyorum araç manüel geçip 4. Vitese geçiyor normal d de 120 e gelince yol boş basıyorum bağırıyor 130 anca oluyor

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Yağ kritik seviyenin altına indiyse aracı çekici ile götürmek daha mantıklı değil mi? Yağsız kaldığı için zarar görmüş olma ihtimali doğabilir. Umarım öyle bir durum yoktur. Şuan herhangi bir arıza ışığı yanıyor mu?

emrah3406

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ilk at ışığı yanip durduğumuzda yag seviyesine bakip servise gidecegimiz esnada tekrar calistirdum at isigi gitmisti normale dönmüştü ekranda bi şey yazmıyordu sonra servise gittik zorlamadan dolayı yağ sıcaklığı seviyesi yükselmiş ondan aşağıdan akıtmış şanzıman yağını 5 lt yağ tekrar eklediler test sürüşü yaptık viteslere de geçiş yapıyor du daha sonra yolda manüel dede 4 . Vitese kadar geçiş yaptı ama 120 e gelince araç 130 140 a çıkmama ya basladi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Tamamen tahmin ediyorum...

Şanzıman beyni, sistemi korumaya almış olabilir bu yüzden yüksek hıza çıkamıyor olabilir. Yağ seviyesi normalse, vites geçişlerinde sorun yoksa, bilgisayara bağlayarak tahmin ettiğim korumaya alıp almadığını kontrol ettirin.

emrah3406

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Castrol atf yağ kullanıldı
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben bi gostereyim abiler teşekkür ederim sagolun

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
çok enteresan bir problem geçmiş olsun :( ilk geri döndüğünüzde hallettik dedikleri neydi acaba neymişde ney halledilmiş onu merak ettim. birde yağ tahliyeden mi atıyor karterden mi kaçırıyor acaba.tahliyeden neden yağ atsınki ?bence karteri yerleştiremediler yağ eksiliyor eksilince de diğer dedikleriniz olur zaten.sizin zorlamanız ile olacak bir iş değil yani şu an bulunduğunuz yerde sorumluluk sahibi bir otomatik şanzımancı bulun ve arıza tespiti yaptırın derim.

Ilgaz-p

Katılımcı
yağ fazla konmuş olsa 5 litre yağı neden eklediler bence yağ eksikti aracınızda o yüzden yaptı, bilgisayara bağlayıp ışığın neden yandığına bakılması lazım , kutup başını söküp bir 10 dk bekleyip tekrar takınız

Üst Alt