Mazda 3 BK (2003-09) Arkadan Gelen Lakırtı Sesi

69jamesbond

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 2006 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Merhaba arkadaşlar , 2006 model Mazda 3 aracım la hafif taşlı yollardan giderken arka tekerleklerin oradan çat çat diye sesler geliyor , lakin o yolda frene basarak gittiğimde ses kesiliyor , rot , aks , takoz , salıncak , artık neresi olduğunu bilmiyorum , galiba kronik te olabilir bu durum siz dede olduysa çözümü nedir bilen varsa söylesin sevinirim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Z rotlar ilk bakılacak yer, bende de hafif lokurtu şeklinde ses gelmişti, amortisör patlak çıktı.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Merhaba arkadaşlar , 2006 model Mazda 3 aracım la hafif taşlı yollardan giderken arka tekerleklerin oradan çat çat diye sesler geliyor , lakin o yolda frene basarak gittiğimde ses kesiliyor , rot , aks , takoz , salıncak , artık neresi olduğunu bilmiyorum , galiba kronik te olabilir bu durum siz dede olduysa çözümü nedir bilen varsa söylesin sevinirim
Balatalarsa klips sekman yay gibi bişeyler oluyor onda. Olabilir.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Aynı ses bende de vardı hocam.
@Domestos veli abinin de dediği gibii ilk akla gelen z rotlar.araç lifte kalktığı zaman belli olur zaten.

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Amortisor takozları geliyor benim de aklıma. aynı durumdan ben de muzdaribim z rotlar filan değişti amortisor yapısından diye düşünüyorum.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Z ort ya da takozdan geliyorsa frene basmayla gitmez her durumda gelir. Aynı ses bende vardı. Kadir doğru tahmin etmiş. Benim önceki balatalarda yay yoktu. Yay olmayınca bozuk yolda tangırtı yapıyordu. Frene basınca kesiliyordu. Arka balataları yaylı olanlar değişince kalmadı o ses.
Eğer balatadan değilse de kaliperlerdendir. Zamanı gelmiştir aşınmıştır boşluk yapmıştır.

Ayrıca yürüyen aksamla ilgili hiçbir sorun kronik değildir, bizim yollarımız kronik.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Kronik değil bence böyle şeyler zamanı gelmiş değişecek.

Yakın zamanda amortisörü bozulan bile kronik diyecek.

Demedi demeyin :) :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Frene dokununca kesiliyorsa balata pimi/yayı/segmanı/sacı düşmüş veya özelliğini yitirmiş olabilir. Kaliper kolay kolay aşınmaz ama km yüksek ise olabilir.

Üst Alt