Mazda 3 BL (2009-13) Arka Sis/Geri Vites Lamba Modifiyesi

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Arka stoplardaki tabiri yerindeyse Van kediliğini hallettikten sonra aydınlatma yönünden de aynı durumu çözmem gerekiyordu. Yoksa sadece dış görüntü ile yapmak işlev yönünden bir anlam ifade etmeyecekti. Özellikle kış aylarında yağış ve geç aydınlanan havada sitede aracı park ettiğim köşeden geri geri çıkmak zayıf ve tek taraf geri vites aydınlatması ile zorlayıcı oluyor. Adınlatmayı iyileştirme için 80W Cree chipli led ampul almıştım ama yine de tek taraf olayını buraya kadar gelmişken halletmek lazımdı.

Öncelikle niye bu kadar uğraştın, hazır ürünler de var diyecekler için kendimce sebebini söyleyip devam edeyim. Hazır chiplerde genelde smd ledler var. Işık güçleri ve wattları çok düşük. Kırmızı ve beyaz olarak tek duyda olanlarda ise alternatif çok az. Kullandığım lambalarda 16 adet 5wattlık cree chip var. Katalog değerinde 80 watt değerine denk geliyor. Tabi gerçek gücünde sürülmüyor, oluşacak ısı ve akım nedeniyle korumalı. Ama yine de bu güçte ışık veren başka bir alternatif bulamadım.

1,5 sene önce arkaları komple led yaparken aldığım ledlerden çok memnundum. Bir adet kırmızı ve bir adet beyaz 80w lık seri daha alıp, chiplerini söküp tek duyda birleştirmeye karar verdim. Deneme yanılma yaparken bir kaç profil ve alüminyum plakayı çöpe attım. Yuvadan geçmedi, oturmadı vs. Yuvaya oturmasını elimde fazlalık olan sol sis stopta denedim. Bir diğer konu da orjinal tesisata ve soketlere müdahale etmemek, onları bozmamaktı. Bu nedenle bir çift orjinal duy aldım. Tüm işlemleri bunlara yaptım. Aracın tesisatı ve duyları bagaj kaput döşemesi altında duruyor. Olurda eski sisteme geri dönmek istersem duylara ampulleri takmam yeterli.

Chipleri dağıttıktan sonra ledin içine 10x10 luk alüminyum profili epoksi reçine ile sabitledim. Kabloları tabi epoksi işleminden önce geçirdim.
Ledlerin plakasının arka tarafı ısıyı yüzeye vermesi için kaplamalı. Orjinalinde ısı geçirgen silikon türü bir malzeme ile yapıştırılı idi. O malzemeyi bu kadarcık bir iş için temin etmeye uğraşmak yerine termal macunlu, ısı transferi yapan çift taraflı bant kullandım. Ledlerin çevresini saran metalleri de aynı şekilde termal bantla tutturdum. Isı dağıtımı yapacak yüzeyi olabildiğince çoğaltmak için. Orjinalinde kullanılan alüminyum ağırlığına yakın bir alüminyum kullandım. 1 gram eksik kaldı ama yer yönünden daha fazla uzatamadım profili. Sis ve geri gibi çok uzun süreler yanmayan lambalar olduğu için yeterli olur. 1 saattlik kapalı kutuda aralıksız yanma da oluşan ısı halojenin ısısından az gibiydi. İşlem bittiğinde 16 adet kırmızı cree chip ve 16 adet beyaz cree chip tek duyda birleşmiş oldu. Profilin üst kısmında dört taraf kırmızı, alt kısmında dört taraf beyaz. Tepe kısımda bir taraf kırmızı bir taraf beyaz.

Aksilikler deneme yanılmalar ile 4 günümü aldı. Şuan bu kadar sürmez elbette. Çıkan aksilikler çalışma senaryosunda bile kısaltmaya götürecek kadar bezdirdi. Ama o eksikliği de bir kaç gün sonra tamamlarım.

Montaj tamamlandıktan sonra...

Senaryomuz belliydi zaten: Geri vitese alınca çift beyaz; sisleri yakınca çift kırmızı; sisler yanıkken geri vitese alınca sol kırmızı, sağ beyaz.
Buna ilave olarak ek devre ile ekleyeceğim; parkları açınca kısık şekilde çift kırmızı yanacak. Onun için ilave malzeme ve ayarlanabilir bir devre yapacağım. Arka parklardan güçlü yanmaması, arkadan geleni de rahatsız etmemesi lazım. Bir kaç güne onu da hallederim sanırım.

41765

41766

41767

41768

41769

Bitmiş hali bu şekilde, yönlendirme devresi ve ledleri sürücü,akım koruyucu devreleri ile... Kabloları ısıyla daralan makaronla toparladım.

41770

Çift geri;

41771

Çift sis;

41772

Sis+geri;

41773

Sistemin çalışma videosunu da ekleyelim... :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Fotoğraflar görsel olarak çok iyi ancak; video projenin ne kadar mükemmel olduğunu vurgulamak adına süper olmuş, tekrar tekrar ellerine sağlık. :harika:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Hayırlı olsun
İyi günlerde kullan
Tü tü tü maşallah nazarlar değmesin

Üst Alt