Mazda 626 GF (1997-02) Araçta Bir Takım Sorunlar Var

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
Rica ederim. Gelişmelerden, yapılan işlemlerden ve çözülen sorunlardan dolayı geri dönüş yaparsanız aynı sorunu ilerde yaşayacak arkadaşlar için kılavuz niteliğinde olacaktır.

AEnic31

Sessiz
Araç Markası
1998 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bej - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Rica ederim. Gelişmelerden, yapılan işlemlerden ve çözülen sorunlardan dolayı geri dönüş yaparsanız aynı sorunu ilerde yaşayacak arkadaşlar için kılavuz niteliğinde olacaktır.
Aynen öyle yapmayı planlıyorum. Sanayiye gidicem babamla birlikte, usta ne sorunu var ne değişmesi gerek derse ve değiştirince sorun düzelirse hepsini yazacağım buraya.

AEnic31

Sessiz
Araç Markası
1998 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bej - Sedan
@polat1989 @Domestos Hocam arabanın Akış metresi (MAF Sensörü) hiç çalışmıyor :D Normalde motor kısmında akış metreyi söktüğümüz zaman motorun durması lazımmış ancak bizimkinde tak çıkar tak çıkar bana mısın demedi. Beyni bilgisayara bağladık akış metre girdisi düşük yazıyor yani alet çalışmıyor. Bir de nasıl olmuş bilmiyorum ama vuruntu sensörünün kablosu kopmuş. O da çalışmıyor şu an. Sizce bu iki sensörün çalışmaması bu sorunları ortaya çıkartır mı?

Bu arada, vuruntu sensörü çalışmadığı zaman normalde motor arıza ışığı yanıyormuş ama bizde hiç yanmadı.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
@polat1989 @Domestos Hocam arabanın Akış metresi (MAF Sensörü) hiç çalışmıyor :D Normalde motor kısmında akış metreyi söktüğümüz zaman motorun durması lazımmış ancak bizimkinde tak çıkar tak çıkar bana mısın demedi. Beyni bilgisayara bağladık akış metre girdisi düşük yazıyor yani alet çalışmıyor. Bir de nasıl olmuş bilmiyorum ama vuruntu sensörünün kablosu kopmuş. O da çalışmıyor şu an. Sizce bu iki sensörün çalışmaması bu sorunları ortaya çıkartır mı?

Bu arada, vuruntu sensörü çalışmadığı zaman normalde motor arıza ışığı yanıyormuş ama bizde hiç yanmadı.
Hava akışmetre bozulduğunda benim araba yürümemisti, çalışıyor gaz verince stop ediyordu. Vuruntu sensörünun bozuk olması da rolantide sarsıntılı çalışmaya neden olur.
98 626 larda arıza lambası yok diye biliyorum.
Arıza lamba

AEnic31

Sessiz
Araç Markası
1998 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bej - Sedan
Hava akışmetre bozulduğunda benim araba yürümemisti, çalışıyor gaz verince stop ediyordu. Vuruntu sensörünun bozuk olması da rolantide sarsıntılı çalışmaya neden olur.
98 626 larda arıza lambası yok diye biliyorum.
Arıza lamba
Hmm, teşekkür ederim hocam. Bizimkinde gaz verince stop olayı yok ama akış metre arızalarının belirtilerinin çoğu var. Yüksek ihtimal ondan. Şu an araç tamirde, tamirden çıkınca ne oldu ne bitti anlatıcam hepsini burda

AEnic31

Sessiz
Araç Markası
1998 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bej - Sedan
Herkese tekrardan selamlar. Bugün arabamız tamirden geldi ve yağ gibi akıyor maşallah. Arabayı işinin ehline @Adem Usta 'ma götürdük. Kendisi sağ olsun çok iyi ilgilendi.

Bizim arabamızda değişmesi gereken sürüsüyle parça varmış. Tekleme sorunu tam olarak hangi parçadan oldu bilmiyorum ancak şimdi sayacağım 4 sebep tüm sorunlarımızın baş taçları oldular:

1. Akış Metre çalışmıyordu. Kablosunu sök çıkar hiç fark etmez, çalışmadı. Aracın beynini bilgisayara bağlayıp hata kodlarına baktığımızda akış metrenin (MAF Sensörü) ve vuruntu sensörünün çalışmadığını gördük. O yüzden başta akış metreyi değiştirecektik. Önce akış metreyi kısa sürede temizlediler. Sonrasında tesisatını düzelttikten sonra sensör çalıştığı için değiştirmeye gerek kalmadı.

2. Vuruntu sensörü bildiğiniz erimişti. Kablosu da kopmuştu. Sıfırdan vuruntu sensörü aldık. O da düzeldi.

3. Motorun subap ayarları bozuktu. Onlar da düzeltildi.

4. LPG ayarı yaptık. Kullandığımız arabanın LPG ayarı çok hassasmış. En ufak yanlışlıkta araba sorun çıkartabiliyormuş. O yüzden yol üstünde sürüş yaparken LPG ayarı yapıldı.

Arabada debriyajdır egzozdur bir sürü parça değişti ancak bunlar sorunumuzla pek alakalı olmadığı için uzun uzadıya anlatmayacağım. Debriyaj üst merkezi yıpranmıştı, bu yüzden alt üst merkez değişti. Bu da arabanın debriyaj basılıyken stop etmesini önleyecek bir hareketmiş. Bununla birlikte boğaz kelebeği de temizlendi.

Tüm bunlar yapıldıktan sonra araba yağ gibi akmaya başladı. Hem motor titreşimi azaldı, hem araba artık silkelemiyor, teklemiyor. Yağ gibi akıyor.

İnternetten araştırdığımızda sorunların bundan olabileceğini görmüştük. Siz de araştırın, akış metre ve vuruntu sensörü zaten neredeyse tüm sorunlarımızı açıklıyordu. Bir de subap ayarıdır lpg ayarıdır yapılınca hiçbir şeyi kalmadı. Aynı sorunu yaşayanlar için işe yaramasını umuyorum, şimdiden geçmiş olsun.

@polat1989 @Domestos

Ekli dosyalar

• IMG-20210609-WA0000.jpg
    IMG-20210609-WA0000.jpg
    135.1 KB · Görüntüleme: 32
  • IMG-20210609-WA0008.jpg
    IMG-20210609-WA0008.jpg
    94.4 KB · Görüntüleme: 31
  • IMG-20210609-WA0007.jpg
    IMG-20210609-WA0007.jpg
    109 KB · Görüntüleme: 31
  • IMG-20210609-WA0016.jpg
    IMG-20210609-WA0016.jpg
    106.5 KB · Görüntüleme: 33
  • IMG-20210608-WA0021.jpg
    IMG-20210608-WA0021.jpg
    161.3 KB · Görüntüleme: 33
  • IMG-20210609-WA0037.jpg
    IMG-20210609-WA0037.jpg
    154.4 KB · Görüntüleme: 36
  • IMG-20210608-WA0033.jpg
    IMG-20210608-WA0033.jpg
    178.8 KB · Görüntüleme: 34
  • IMG-20210608-WA0022.jpg
    IMG-20210608-WA0022.jpg
    174 KB · Görüntüleme: 31
Son düzenleme:

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
Bilgilendirme İçin Teşekkürler. Adem Ustamın ellerine sağlık. Yakın olsam bende gidicem ama baya bi uzağız. Mazdaları kullanırken aldığımız o mutluluk hissiyat bambaşka bir duygu. Gerçekten anlatılmaz yaşanması lazım.

Sorunlarınızın çözülmesine çok sevindim. Güle Güle kulllanın guzuyu kazasız belasız inşallah :)

AEnic31

Sessiz
Araç Markası
1998 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bej - Sedan
Herkese teşekkür ederim. Araba şu an gayet iyi. Bir tek vites 1'de, araba en asgari hızda ilerlerken düzgün bir şekilde itmesi gerekirken yine silkeleyerek itmeye başladı. Onun haricinde hiçbir sıkıntı kalmadı. Bu silkeleme sorununu biraz daha inceleyeceğiz, olmadı bi sorup soruşturacağız.

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
Herkese teşekkür ederim. Araba şu an gayet iyi. Bir tek vites 1'de, araba en asgari hızda ilerlerken düzgün bir şekilde itmesi gerekirken yine silkeleyerek itmeye başladı. Onun haricinde hiçbir sıkıntı kalmadı. Bu silkeleme sorununu biraz daha inceleyeceğiz, olmadı bi sorup soruşturacağız.

oda nazarlığı olsun az ilişmeyin guzuya ortama alışsın :D :D

AEnic31

Sessiz
Araç Markası
1998 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bej - Sedan
oda nazarlığı olsun az ilişmeyin guzuya ortama alışsın :D:D
Haklısınız :D Babam şu anki halinden fazlasıyla memnun. Yakında uzun yola çıkıcaz bi tecrübe edelim, duruma göre zaten tekrar götürücez. Aracın motorunun içinde yapılmayanlar var motorun inmesi gerektiğinden dolayı. Onlar 2. partiye artık.

AEnic31

Sessiz
Araç Markası
1998 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bej - Sedan
Herkese selamlar. Bizim arabanın motoru aldığımızdan bu yana ekteki videoda duyulduğu gibi sesler çıkartıyor. Arabayı başka sorunları çözmek üzere ustamıza götürdük, sorunumuz çözüldü arabayı fişek gibi yaptı maşallah ancak bu ses hakkında hiçbir bilgim yok ve sesin neden geldiğini merak ediyorum. Arabanın motorundan LPG'de iki, benzinde bir olmak üzere üç farklı ses geliyor. Sesler ekteki videoda var. Sizce bu sesler nedir?

Şimdiden teşekkür ederim.

AEnic31

Sessiz
Araç Markası
1998 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bej - Sedan
Herkese selamlar. Bizim arabanın motoru aldığımızdan bu yana ekteki videoda duyulduğu gibi sesler çıkartıyor. Arabayı başka sorunları çözmek üzere ustamıza götürdük, sorunumuz çözüldü arabayı fişek gibi yaptı maşallah ancak bu ses hakkında hiçbir bilgim yok ve sesin neden geldiğini merak ediyorum. Arabanın motorundan LPG'de iki, benzinde bir olmak üzere üç farklı ses geliyor. Sesler ekteki videoda var. Sizce bu sesler nedir?

Arkadaşlar konu çözüldü. LPG'deyken gelen o sesler enjektörün sesiymiş, herhangi bir zararı yokmuş. Ancak triger bilyalarından ötürü gelen anormal bir ses varmış (ki zaten triger seti değişme vakti geldi). Onu da triger setini değiştirdiğimizde duymayacakmışız artık.

AEnic31

Sessiz
Araç Markası
1998 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bej - Sedan
Arabanın arka lastiklerinde hiçbir sıkıntı yokken, sol ön lastiği sağdakine göre çıkık geldi gözüme (resimler ektedir. resimde lastik gölgeden dolayı çok gözükmemiş ama zaten gözükmüyor yani) (özellikle 4-5 kere kontrol ettim). Bununla birlikte araba hafif sağa doğru çekiyor. Arabanın rot ayarını yaptırmıştık, balans duruyor. Tekrar rot balansa götürsek sorun düzelir mi? Başka bir şey yapmamız gerekir mi?

Ekli dosyalar

• cb425456-2013-4c0c-8fe3-487a63be4ae6.jpg
    cb425456-2013-4c0c-8fe3-487a63be4ae6.jpg
    253.8 KB · Görüntüleme: 15
  • d99a168a-3541-41ff-98dd-18c26965224b.jpg
    d99a168a-3541-41ff-98dd-18c26965224b.jpg
    276.9 KB · Görüntüleme: 15
Moderatörün son düzenlenenleri:

Üst Alt