Mazda 626 GF (1997-02) Araçta Bir Takım Sorunlar Var

AEnic31

Sessiz
Araç Markası
1998 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bej - Sedan
Arkadaşlar arabamız 1998 model Mazda 626 2.0 115 Beygir Manuel Sedan Benzin + LPG araç. (Aracın birebir aynısının resmi ektedir)

Aracımızda bir takım sorunlar var ve biz bu sorunların tam olarak neden olduğunu bilmiyoruz. Bu sorunları birebir yaşayan bir abim varsa bizi aydınlatırsa çok seviniriz. Aracı alalı yaklaşık yarım yıl olduğunu belirtelim. Aldığımızdan beri masraf üstüne masraf, ailecek sıkıldık bu duruma.

1. Aldığımızdan beri olan sorunlar:
- 1.1.
Rölantide dengesizlik. Araç boşta çalışıyorken saniyelik periyotlarla devri bir düşüyor bir yükseliyor. Araç gereksiz yere titriyor. Bu sorun için rölanti ayarı yapıldı ancak işe yaramadı, aksine kötüleştirdiğini söylüyor babam.
- 1.2. Debriyaj kavrama noktasında nadiren gaz yemiyordu. Hiçbir sebep yokken nadiren stop ediyordu. Bu sorun son zamanlarda çok kötü bir hale geldi (Bakınız 3.2 ve 3.3).
- 1.3. DİPNOT: Arabayı geri vitese alıp direksiyonu tam kırınca araç %20 oranla stop ediyordu. Babam direksiyonu tam kırdığım için olduğunu söyledi ama ben yine de yazayım dedim.

2. Bir iki ay önce başlayan sorun:
- 2.1.
Tekleme sorunu. LPG'deyken, (evet, bu sorun benzinde sadece ilk geçtiğimizde oluyordu sonra tertemiz çalışıyordu) araç ara gazlarda durmadan tekliyordu. Tam gaz verdiğimizde yiyordu, hiç vermediğimizde de sıkıntı çıkarmıyordu. Ancak ortalarda tutunca gazı bir yiyip bir yememeye başlıyordu. Bunu bazı yolculuklarda yapmıyordu, ama çoğunda oluyordu. Bu gazın belli bir seviyesinde oluyordu. Bu seviye son birkaç gündür bayağı arttı. Bu sorundan sonra tüm bujiler kablolarıyla birlikte yenilendi.

3. Son birkaç gündür yaşanan sorunlar:
- 3.1.
Tekleme sorunu çoğaldı. Bujiler yenilenince kısa bir süre araç tertemiz çalıştı. Ancak sonrasında yine aynı şeyi, hatta daha beterini yaptı. Benzinde daha denemedik, ancak LPG'de sorun çok büyüdü. Önceden 3 ve üstü viteslerde yapıyordu bu teklemeyi, şu an 1. viteste bile tekliyor. Bujilerin yenilenmesinin ardından yaptığım ilk sürüşte, ilk 15 dakika fena tekledi ancak sonra düzeldi. Bugün kısa bir sürüş yapma imkanım oldu, sürüş boyunca tekledi. Bugünkü sürüşümde başka sorunlarla daha karşılaştım (Bakınız: madde 3.2 ve 3.3 ve 3.4).
- 3.2. Gaz yememe sorunu. 1. vitesteyim, debriyajı kavrama noktasına getirdiğimde normalde gazı yiyip kalkması gerekir. Ama araç gazı bir türlü yemedi. Bastıktan 2-3 saniye sonra yedi ancak. Bununla birlikte, normal sürüşte dahi, yani debriyaja basmadığım anlarda, gaz yememezlik yaptı. Gazı aynı seviyede tuttuğumdan adım gibi eminim, araç gazı hiç yemiyor, sonra yumuşak bir şekilde yemeye başlıyor ve hafif bir şiddetle ileri atıyor. Bazense yumuşak değil, sert bir şekilde gaz yiyor ve tekliyor.
- 3.3. Stop etme sorunu. Araç hiç stop etmemesi gereken durumlarda stop ediyor. Debriyaja tamamen basmışım, vites değiştirdim, daha debriyajı ufacık bile kaldırmadan araç stop etti. Öte yandan, geri viteste aracın gaz yemesi gerektiği bir debriyaj ayarında, düşük gaz verdiğimde hiç yemedi (bu yüzden arabayı tam 4 kez stop ettirdim park ederken). Yüksek gaz bastığımda adam akıllı yiyebildi.
- 3.4. Rölantideki dengesizlik çok daha arttı. Araba bugün tamamen boştayken, sanki debriyajı kavrama noktasının en ucuna getirmişiz de en az seviyede gaz vermişiz, arabayı boğmuşuz gibi sesler çıkartıyordu. devir ibresi çok fazla hareket etti.
- 3.5. DİPNOT: Bu gruptaki tüm sorunları daha bugünkü sürüşümde yaşadım. Sorunların hepsi güncel.

Bununla birlikte:
Aracın elektronik kısmında da bir takım sorunlar var. Sis lambaları takılı ancak bazen çalışıyor bazen çalışmıyor. Korna çok nadiren çalışmamazlık yapıyor. Arka sol kırmızı ışık nadiren boşu boşuna yanıyor. Bu sorunların asıl sorunumla alakası var mı bilemiyorum ancak okuduğum bazı yerlerde ilişiği var demişlerdi, yazmak istedim.

Olay bu şekilde. Sorunlar arttı. İnternette aradığımda bizimkine çok benzer bir sorun yaşayanı gördüm. Kendisi önce bujileri değiştirmiş, sonra Boğaz Kelebeğini ve Akış Metreyi (MAF sensörü) temizletmiş. Sonrasında aracın silindir basınçlarını ölçtürmüş, bir silindirin basıncının düşük olduğunu görüp motorun bir yerden hava aldığını anlamış. Bu hava alan parça da manifold contasıymış. Conta yanmış. Adam manifold contasını da değiştirince tüm sorunları ortadan kalkmış.

Biz şu an sadece LPG'ciye gidip (sorunun LPG'den olduğunu düşündük) bujileri tamamen yeniledik. Babam en yakın zamanda aracı buradaki bir Mazda'cı ustaya götürecek ve bu anlattığım çözümleri ustaya sunacak. Ondan önce bu gruba da sorayım dedim.

Bizim yaşadığımız bu sorunları yaşayan başka birisi var mıydı? Nasıl çözdünüz? Yardım ederseniz çok sevinirim. Ayrıca İstanbul Avrupa yakasında bildiğiniz şöyle işinin ehli bir Mazda ustası varsa onu da söylerseniz çok sevinirim.

Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• mazda.jpg
    mazda.jpg
    109.8 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Öncelikle geçmiş olsun.
Forumda ilgili bölümleri okursanız, sorunlarınız ile ilgili bir çok teşhis ve çözüm olduğunu göreceksiniz. Sadece zaman ayırıp okuyun lütfen.

Sağlam bir Mazda ustası ile elektrik ustası bulmadan da kurcalatmayın aracınızı.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Geçmiş olsun. Aracınızda muhtemelen hava alma var. Ama sanıyorum tek sorun bu değil gibi. Buradan sorunlarla ilgili nokta atışı yapmamız imkansıza yakın. Kontrol önerisinde bulunuruz ama bu size vakit kaybı olarak da dönebilir.

İstanbul'dasınız diye gördüm. Başakşehir tarafında Engin Şenler var. Veysel Oto. Eski servis çalışanı, ortağı da öyle. Şu an sıfır ve çıkma yedek parça satışı yapıyor, ayrıca lift ve ağır iş gerekmeyen ufak tefek tamirleri de dükkan önünde yapıyorlar. Ağır iş gereken durumlarda anlaşmalı ustalarına gönderiyorlar. Gönderdikleri yer de işinin ehli, olumlu-olumsuz yorumlarını takip ediyorum.

Sizin yerinizde olsam direkt buraya götürürüm arabayı. Hem tamir bakımından sorunlarınız muhtemelen çözülür hem de çıkma veya sıfır parça gerekince hızlıca tedarik edilir.

Giderseniz ve sorunlarınız çözülürse burada geri bildirim ve mümkünse detaylı açıklama yaparsanız sonradan bu problemi yaşayanlar için de yol gösterici olur.

AEnic31

Sessiz
Araç Markası
1998 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bej - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Öncelikle geçmiş olsun.
Forumda ilgili bölümleri okursanız, sorunlarınız ile ilgili bir çok teşhis ve çözüm olduğunu göreceksiniz. Sadece zaman ayırıp okuyun lütfen.

Sağlam bir Mazda ustası ile elektrik ustası bulmadan da kurcalatmayın aracınızı.
Teşekkür ederim üstad. Tüm günümü ayırıp forumu okuyacağım adam akıllı bir argüman sahibi olmak için.

Geçmiş olsun. Aracınızda muhtemelen hava alma var. Ama sanıyorum tek sorun bu değil gibi. Buradan sorunlarla ilgili nokta atışı yapmamız imkansıza yakın. Kontrol önerisinde bulunuruz ama bu size vakit kaybı olarak da dönebilir.

İstanbul'dasınız diye gördüm. Başakşehir tarafında Engin Şenler var. Veysel Oto. Eski servis çalışanı, ortağı da öyle. Şu an sıfır ve çıkma yedek parça satışı yapıyor, ayrıca lift ve ağır iş gerekmeyen ufak tefek tamirleri de dükkan önünde yapıyorlar. Ağır iş gereken durumlarda anlaşmalı ustalarına gönderiyorlar. Gönderdikleri yer de işinin ehli, olumlu-olumsuz yorumlarını takip ediyorum.

Sizin yerinizde olsam direkt buraya götürürüm arabayı. Hem tamir bakımından sorunlarınız muhtemelen çözülür hem de çıkma veya sıfır parça gerekince hızlıca tedarik edilir.

Giderseniz ve sorunlarınız çözülürse burada geri bildirim ve mümkünse detaylı açıklama yaparsanız sonradan bu problemi yaşayanlar için de yol gösterici olur.
Teşekkür ederim. Evet tam olarak Başakşehir'de oturuyorum :) Babam Yüksel Usta diye biri varmış onu çok methediyorlarmış ona gitmek istiyordu. Sizin dediğinize de bakacağım. Sorunumuzu çözdüğümüz zaman kesinlikle nasıl yaptığımızı vesaire anlatacağım.

İyi bir ustaya ihtiyacın var. Sürekli para dökmektense bir kere verirsiniz kafanız rahat binersiniz.

Aynen öyle. Babam aylardır geçici çözümler için para döktürdü ama artık adam akıllı baktırmamız gerek. Teşekkür ederim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Genel olarak;

*Debriyaj sisteminde sorun olabilir
*Ateşleme sistemi sorunlu olabilir
*lpg sistemi ayarsız olabilir
*rölanti motoru işlevini yapmıyor olabilir
*elektrik tesisatı sorunlu olabilir

Forumda bu başlıklar ile ilgili bir çok teşhis ve tedavi var.

AEnic31

Sessiz
Araç Markası
1998 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bej - Sedan

Hocam babam bugün arabayı temizleyip çalıştırdı, araba pek sorun çıkarmadan çalıştı. Ama arabanın motor kısmında devamlı bir şekilde "Fıss" sesi var. Yani dediğiniz gibi bir yerlerden hava alıyor gibi. Babam her halükarda servise götürecek ama işten müsait vakit bulamıyor. En yakın zamanda götürecek, sorunu çözdüğümüz zaman buraya yazacağım.

Genel olarak;

*Debriyaj sisteminde sorun olabilir
*Ateşleme sistemi sorunlu olabilir
*lpg sistemi ayarsız olabilir
*rölanti motoru işlevini yapmıyor olabilir
*elektrik tesisatı sorunlu olabilir

Forumda bu başlıklar ile ilgili bir çok teşhis ve tedavi var.
Teşekkür ederim, debriyaj sisteminde bi sorun olduğunu düşünmüyorum ama hepsine bakacağım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hocam babam bugün arabayı temizleyip çalıştırdı, araba pek sorun çıkarmadan çalıştı. Ama arabanın motor kısmında devamlı bir şekilde "Fıss" sesi var. Yani dediğiniz gibi bir yerlerden hava alıyor gibi. Babam her halükarda servise götürecek ama işten müsait vakit bulamıyor. En yakın zamanda götürecek, sorunu çözdüğümüz zaman buraya yazacağım.

Teşekkür ederim, debriyaj sisteminde bi sorun olduğunu düşünmüyorum ama hepsine bakacağım.
Debriyaj sisteminde switch var ve rölantiye etki edebiliyor.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Teşekkür ederim. Evet tam olarak Başakşehir'de oturuyorum :) Babam Yüksel Usta diye biri varmış onu çok methediyorlarmış ona gitmek istiyordu. Sizin dediğinize de bakacağım. Sorunumuzu çözdüğümüz zaman kesinlikle nasıl yaptığımızı vesaire anlatacağım.
Tavsiye ettiğim Engin Şenler zaten mekanik ve ağır işlerde Yüksel Usta ile çalışıyor. ;) Elektriksel konuları ağırlıklı olarak kendi hallediyor. Parça da usta da dibinizde aslında.

Fıs sesi normalde az da olsa oluyor, gaz kelebeğinin yanından ekstra hava alıyor. Rölantiyi bu şekilde tutturuyorlar.

AEnic31

Sessiz
Araç Markası
1998 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bej - Sedan
Tavsiye ettiğim Engin Şenler zaten mekanik ve ağır işlerde Yüksel Usta ile çalışıyor. ;) Elektriksel konuları ağırlıklı olarak kendi hallediyor. Parça da usta da dibinizde aslında.

Fıs sesi normalde az da olsa oluyor, gaz kelebeğinin yanından ekstra hava alıyor. Rölantiyi bu şekilde tutturuyorlar.
Teşekkür ederim. Peki Ekinci Otomotiv nasıl? Güngören ilçesine bağlı o da, Cevizlibağ'a yakın. Kendisi Google yorumlarında çok fazla methedilmiş. Arabayı oraya verip tüm her şeyine baktırmayı planlıyoruz (Elektrik, motor, kaporta).

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Teşekkür ederim. Peki Ekinci Otomotiv nasıl? Güngören ilçesine bağlı o da, Cevizlibağ'a yakın. Kendisi Google yorumlarında çok fazla methedilmiş. Arabayı oraya verip tüm her şeyine baktırmayı planlıyoruz (Elektrik, motor, kaporta).
En doğrusu bu olur. Adem Usta'm ne gerekiyorsa yapar ve kafanız da aracınız da rahat eder.

AEnic31

Sessiz
Araç Markası
1998 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bej - Sedan
En doğrusu bu olur. Adem Usta'm ne gerekiyorsa yapar ve kafanız da aracınız da rahat eder.
Teşekkür ederim, orayı ziyaret etmiş gibisiniz. Bir iki sorum olacak.
1 - Arabamızda bir sürü sorun var ve hepsinin çözülmesini istiyoruz. Adem Usta arabanın içine dışına bakıp hepsini tespit edip çözer mi? Servis nasıl çalışır pek bilmiyorum cahilliğime sayın lütfen
2 - Fiyatlar ne durumda şöyle ufak bir bilgi verebilir misiniz bu konuda?

Şimdiden teşekkür ederim tekrardan.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Gitmedim ama genel olarak memnun kalmayanı görmedim desem yeridir. Sadece fiyatlar konusunda şikayet duydum o da normal bence. Her ustanın servisin hizmeti ve fiyatı aynı olmaz zaten. Benim fikrim "arabayı götür, tertemiz çıksın" denilebilecek bir yer.

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Pandemi dönemi için rüya gibi araba (benim için yanlış anlaşılmasın) :)
Geçmiş olsun hocam, sorunların potansiyel sebeblerine hiç girmiyorum zaten ustaya teslim edeceksiniz anladığım kadarıyla, umarım sorunlarınız tez zamanda çözülür, ağız tadıyla binmek nasip olur

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Teşekkür ederim, orayı ziyaret etmiş gibisiniz. Bir iki sorum olacak.
1 - Arabamızda bir sürü sorun var ve hepsinin çözülmesini istiyoruz. Adem Usta arabanın içine dışına bakıp hepsini tespit edip çözer mi? Servis nasıl çalışır pek bilmiyorum cahilliğime sayın lütfen
2 - Fiyatlar ne durumda şöyle ufak bir bilgi verebilir misiniz bu konuda?

Şimdiden teşekkür ederim tekrardan.
Hiç bir şekilde pişman olmazsınız. Türkiye'de 5 tane bu kalite ve tecrübede usta varsa ilk sırada yer almaya adaydır Adem Usta'm.

AEnic31

Sessiz
Araç Markası
1998 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bej - Sedan
Pandemi dönemi için rüya gibi araba (benim için yanlış anlaşılmasın) :)
Geçmiş olsun hocam, sorunların potansiyel sebeblerine hiç girmiyorum zaten ustaya teslim edeceksiniz anladığım kadarıyla, umarım sorunlarınız tez zamanda çözülür, ağız tadıyla binmek nasip olur
Teşekkür ediyorum üstad. Mazda cidden 98 model olmasına rağmen birçok yeni arabaya taş çıkartacak cinsten performansı var.

Hiç bir şekilde pişman olmazsınız. Türkiye'de 5 tane bu kalite ve tecrübede usta varsa ilk sırada yer almaya adaydır Adem Usta'm.
Çok teşekkür ederim. Yarın konuşacağız, Salı günü götüreceğiz inşallah. Sorunun çözümünü buraya yazacağım çözüldükten sonra.

AEnic31

Sessiz
Araç Markası
1998 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bej - Sedan
Hocam aracın km resini paylaşırmısınız..
Hocam dün sizinle konuştuk telefonla :DHatta pazartesi sabahına randevu aldık. Aracın kilometresi 410 binde. Biz 380 civarındayken aldık yaklaşık 8 ay geçti, o yüzden motora ne zaman el değdi bilmiyoruz.

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
Merhabalar,

Bahsetmiş olduğunuz sorunları azçok bende kısmen yaşadım ve sorunların çoğunu kendim çözdüm.

Öncelikle rolanti dalgalanması ile ilgili ilk önce aracın hava almadığından emin olmanız gerekiyor.
Hava konusunda sıkıntı yoksa radyatör suyunun her zaman tam olduğundan emin olun.
Çünkü bu araçda bir bardak kadar su dahi eksik olsa bu dalgalanma oluyor.

Tekleme sorunu için öncelikle buji kablolarını kontrol ettirin muhtemelen ondan çıkacaktır.
tabi bu arada araca takılan buji araca uygun buji olmalı ve tırnak aralığı 0.7 olarak ayarlanmalı.
Benim gördüğüm kadarıyla tabi sizin motor içini görmediğim için söylüyorum bu araçların motora giden şase kabloları ince ve zamanın vermiş olduğu yıpranmayla birlikte işlevini tam yerine getiremiyor. Ben aynı sorunu öküden şanzumanın üstüne kalın 70-80 cm uzunluğunda bakır kablo çekerek düzeltmiştim.

Diğer ışıkların kendiliğinden yanıp yanmama veya kornanın çalıp çalmamasıda muhtemelen ya kısa devreden kaynaklı yada mevcuttdaki şase kablosu işlevini yerine getirmediğinden kaynaklanıyordur diye düşünüyorum.

Benim yaşadıklarımla birebir benzer sorunlara benziyor ancak aynı sorun olacak diye de bir kesinlik belirtmek olmaz.
Elinizden geliyorsa bi bakın yoksada bunlarıda göz önüne alıp gittiğiniz ustaya belirtin.

Sözde bi usta sorun büyük diyerek beni Ankara ya çağırmıştı Gaziantepden 70 cm lk bakır bi kablo için @Domestos Veli abim iyi bilir :D

AEnic31

Sessiz
Araç Markası
1998 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bej - Sedan
Merhabalar,

Bahsetmiş olduğunuz sorunları azçok bende kısmen yaşadım ve sorunların çoğunu kendim çözdüm.

Öncelikle rolanti dalgalanması ile ilgili ilk önce aracın hava almadığından emin olmanız gerekiyor.
Hava konusunda sıkıntı yoksa radyatör suyunun her zaman tam olduğundan emin olun.
Çünkü bu araçda bir bardak kadar su dahi eksik olsa bu dalgalanma oluyor.

Tekleme sorunu için öncelikle buji kablolarını kontrol ettirin muhtemelen ondan çıkacaktır.
tabi bu arada araca takılan buji araca uygun buji olmalı ve tırnak aralığı 0.7 olarak ayarlanmalı.
Benim gördüğüm kadarıyla tabi sizin motor içini görmediğim için söylüyorum bu araçların motora giden şase kabloları ince ve zamanın vermiş olduğu yıpranmayla birlikte işlevini tam yerine getiremiyor. Ben aynı sorunu öküden şanzumanın üstüne kalın 70-80 cm uzunluğunda bakır kablo çekerek düzeltmiştim.

Diğer ışıkların kendiliğinden yanıp yanmama veya kornanın çalıp çalmamasıda muhtemelen ya kısa devreden kaynaklı yada mevcuttdaki şase kablosu işlevini yerine getirmediğinden kaynaklanıyordur diye düşünüyorum.

Benim yaşadıklarımla birebir benzer sorunlara benziyor ancak aynı sorun olacak diye de bir kesinlik belirtmek olmaz.
Elinizden geliyorsa bi bakın yoksada bunlarıda göz önüne alıp gittiğiniz ustaya belirtin.

Sözde bi usta sorun büyük diyerek beni Ankara ya çağırmıştı Gaziantepden 70 cm lk bakır bi kablo için @Domestos Veli abim iyi bilir :D
Hocam çok teşekkür ederim değerli yanıtınız için. Akşam babamla konuşayım bunu bakalım bir şeyler yapabilecek miyiz. Bujileri LPG'cide yeni taktırmıştık kablolarıyla birlikte ama uyumlu mudur değil midir ya da bahsettiğiniz tırnak aralığı ne kadardır onları bilemiyorum. Olmadı pazartesi günü zaten Adem ustaya göstereceğiz arabayı. Tekrardan teşekkür ederim.

Üst Alt