Araca Zarar Verme ve Hukuki Süreç Hakkında

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Merhaba Garaj Dostları.
Geçen hafta perşembe gün saat 15.00 sularında apartmanın duvarla çevrili park alanında aracımın ön camı elma büyüklüğünde bir taş ile kırıldı. Öyleki aracımı yıkadıgımda kaportada daha önce olmayan minik ezikler gün geçtikce sayıca artıyordu.
Bunu üzerine 2 tane hareket sensörlü kamerayı aracımı gören iki köşeye konumlandırdım.
Ertesi gün kamera kayıtlarına baktıgımda 3 okul ögrencisinin (ortaokul-lise yaşlarında) bahçedeki ayva agacını ellerinde taşlarla taşladıgını gördüm.
Vidyodaki seste çocuklar "Aha bu araba la bu araba!" "Camını kırmışsınla baksanala" diye konuştukları açıkca belli oluyor.
5-6 günlük kayıtları inceledigimde, aynı cocuklar defalarca taş atarakveya agaca tırmanarak oralarda bulunuyorlar.
Velhasılı cocuklara bu durumu hiç çaktırmadım. bariz görünen vidyoları bellege atıp okul müdürünün yanına gittim.
Hocam durum bu diye izah ettim. Cocuklarla konuşup gerekirse ailelerine ulaşacagını söylediler.
Müdür bey ailelerle görüştükten sonra sucu kabullenme durumu olmazsa -ki okul adli merci degil- ben suç duyurusunda bululup bunların cezasız kalmamasını istiyorum.
Süreç sonunda camı yaptırmayı düşündügümden camda kırık vaziyette duruyor.
Yukarıda bahsi geçen konu hakkında benim izlemem gerek yol nedir Dostlar?
öncesinde polise tutanak tutturmam gerekir mi? Direk adliyeye gidip suç duyurusunda mı bulunmam gerekir? Suç duyurusunda camı kıranların evebeyn isimleri mi olmalı yoksa kıran kişinin kendi ismi mi?
Yol gösterip fikir sunan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
@By_Nisay Bu konuda izleyeceğin iki yol var.

Yol 1-Zibidilerin ailelerine ulaşıp durumu anlatarak zararın tazminini istemek... Bunu yaparken de; ılımlı bir yol izlemek, karşı tarafın anlayacağı şekilde cümleleler kullanmak, bir anlık sinirle hareket etmelerini önlemek gerekiyor. Şimdiki çoğu ebeveyn çocuklarından da zibidi olduğu için izlenecek üslup çok önemli... Zararı tazmin etmediklerinde olacakları anlat;

*Yüzde yüz haklı olduğunu, elinde kamera görüntülerinin olduğunu ve kabak gibi kırılan camın ortada durduğunu anlat ve bu durumda adli süreç başlarsa, önünde sonunda bu süreçten haklı çıkacağını ve çocukların "adli sicilinde" "mala zarar verme" suç kaydının ömür boyu kalacağını, yarın öbür gün adam olma ihtimalleri karşısında iş bulmakta zorlanacaklarını anlat...

İlk yolun başarısız olması yüksek ihtimal, böyle çocukların ebeveynleri de çok farklı olmuyor çünkü... Benim oğlum yapmaz, bana ne senin arabandan, ağaç altına arabanı koymasaydın gibi yanıtlar verme ihtimalleri yüksek...

Yol 2-Öncelikle aracı ilk gördüğün şekliyle yerine bırak, karakola giderek veya 155'i arayarak, (orada işlem nasıl başlıyorsa) durumu anlat ve polis ekibinin gelmesini iste ve olay yerini ve aracın durumunu tespit ettir. Sonra ifadeni ver ve kimlerden şikayetçi olacaksan isim isim şikayetini belirt ve uzlaşmak istemediğini bildir ki, süreç içinde daha çok uğraşsın "akıllı ebeveynler"

Daha sonra, araç camını fatura karşılığında değişim yaptır ve faturanın fotokopisini de ilk ifade verdiğin yerde dosyaya eklettir ki, uzun süren yargılama sonunda elinde tazmin edeceğin miktarın ne olduğu belli olsun.

Savcılık aşamasında sana uzlaşma teklifi gelebilir, ben olsam kabul etmem ve o zibidi çocuklar ile ebeveynlerinin en az senin kadar uğraşmalarını sağlarım... Çünkü, hukuki süreç biraz uzun sürebilir. Duruşmalara gelip gitmek istemiyorsan da, zararın tazmini karşılığında uzlaşabilirsin... Takdir senin.

Buraya kadar her şey olması gerekenler veya olacaklar... Birde olmaması gerekenlerin karşına çıkma ihtimali var;

*Sen şikayetçi olunca zibidiler daha fazla azabilir ve aracına veya sana zarar vermek isteyebilir bu durumda dikkatli olmakta fayda var... Bu seçeneğin olma ihtimaline karşı uğraşmak istemiyorsan birinci maddeden mutlaka uzlaşarak ayrıl derim.

İhtimaller ve izlenecek yollar bunlar, Allah kolaylıklar versin. Kafana takılan şeyleri yine buradan sorabilirsin...

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Veli abi birinci yolda bunlar dize gelecektir kanımca. Resmi üslup ile sert mizaç takınıp, bu durumun yaptırımlarından bahsedecegim. Görüntüleri göstermeyip sadece varlıgından bahsedecegim. "hani hani nerde gardaşım bizim bebenin yaptıgı, hıgggg?" derlerse eşgalinin belli oldugu bir iki fotograf gösterip, detaylı olarak adli merciide görebilecegini söyleyip çıkacagım.
Peşlerini bırakmamada kararlıyım. gidişat ve sonucu -varabilirsek- burada paylaşacagım.
Sagolasın @Domestos Veli abi.

@By_Nisay Bu konuda izleyeceğin iki yol var.

Yol 1-Zibidilerin ailelerine ulaşıp durumu anlatarak zararın tazminini istemek... Bunu yaparken de; ılımlı bir yol izlemek, karşı tarafın anlayacağı şekilde cümleleler kullanmak, bir anlık sinirle hareket etmelerini önlemek gerekiyor. Şimdiki çoğu ebeveyn çocuklarından da zibidi olduğu için izlenecek üslup çok önemli... Zararı tazmin etmediklerinde olacakları anlat;

*Yüzde yüz haklı olduğunu, elinde kamera görüntülerinin olduğunu ve kabak gibi kırılan camın ortada durduğunu anlat ve bu durumda adli süreç başlarsa, önünde sonunda bu süreçten haklı çıkacağını ve çocukların "adli sicilinde" "mala zarar verme" suç kaydının ömür boyu kalacağını, yarın öbür gün adam olma ihtimalleri karşısında iş bulmakta zorlanacaklarını anlat...

İlk yolun başarısız olması yüksek ihtimal, böyle çocukların ebeveynleri de çok farklı olmuyor çünkü... Benim oğlum yapmaz, bana ne senin arabandan, ağaç altına arabanı koymasaydın gibi yanıtlar verme ihtimalleri yüksek...

Yol 2-Öncelikle aracı ilk gördüğün şekliyle yerine bırak, karakola giderek veya 155'i arayarak, (orada işlem nasıl başlıyorsa) durumu anlat ve polis ekibinin gelmesini iste ve olay yerini ve aracın durumunu tespit ettir. Sonra ifadeni ver ve kimlerden şikayetçi olacaksan isim isim şikayetini belirt ve uzlaşmak istemediğini bildir ki, süreç içinde daha çok uğraşsın "akıllı ebeveynler"

Daha sonra, araç camını fatura karşılığında değişim yaptır ve faturanın fotokopisini de ilk ifade verdiğin yerde dosyaya eklettir ki, uzun süren yargılama sonunda elinde tazmin edeceğin miktarın ne olduğu belli olsun.

Savcılık aşamasında sana uzlaşma teklifi gelebilir, ben olsam kabul etmem ve o zibidi çocuklar ile ebeveynlerinin en az senin kadar uğraşmalarını sağlarım... Çünkü, hukuki süreç biraz uzun sürebilir. Duruşmalara gelip gitmek istemiyorsan da, zararın tazmini karşılığında uzlaşabilirsin... Takdir senin.

Buraya kadar her şey olması gerekenler veya olacaklar... Birde olmaması gerekenlerin karşına çıkma ihtimali var;

*Sen şikayetçi olunca zibidiler daha fazla azabilir ve aracına veya sana zarar vermek isteyebilir bu durumda dikkatli olmakta fayda var... Bu seçeneğin olma ihtimaline karşı uğraşmak istemiyorsan birinci maddeden mutlaka uzlaşarak ayrıl derim.

İhtimaller ve izlenecek yollar bunlar, Allah kolaylıklar versin. Kafana takılan şeyleri yine buradan sorabilirsin...

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Bebeleri iş güç sahibi olana kadar takip et. İlk aldıkları aracın camını kırıp; "Nasıl? Hoş olmuyormuş değil mi?" notunu bırak. :cool:

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Bebelerin mutlaka kulağının çekilmesi lazım. En azından kendi iyilikleri için. Kolaylıkla zararını temin edersin umuyorum. Geçmiş olsun.

Üst Alt