Araca Zarar Verme ve Hukuki Süreç Hakkında

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Merhaba Garaj Dostları.
Geçen hafta perşembe gün saat 15.00 sularında apartmanın duvarla çevrili park alanında aracımın ön camı elma büyüklüğünde bir taş ile kırıldı. Öyleki aracımı yıkadıgımda kaportada daha önce olmayan minik ezikler gün geçtikce sayıca artıyordu.
Bunu üzerine 2 tane hareket sensörlü kamerayı aracımı gören iki köşeye konumlandırdım.
Ertesi gün kamera kayıtlarına baktıgımda 3 okul ögrencisinin (ortaokul-lise yaşlarında) bahçedeki ayva agacını ellerinde taşlarla taşladıgını gördüm.
Vidyodaki seste çocuklar "Aha bu araba la bu araba!" "Camını kırmışsınla baksanala" diye konuştukları açıkca belli oluyor.
5-6 günlük kayıtları inceledigimde, aynı cocuklar defalarca taş atarakveya agaca tırmanarak oralarda bulunuyorlar.
Velhasılı cocuklara bu durumu hiç çaktırmadım. bariz görünen vidyoları bellege atıp okul müdürünün yanına gittim.
Hocam durum bu diye izah ettim. Cocuklarla konuşup gerekirse ailelerine ulaşacagını söylediler.
Müdür bey ailelerle görüştükten sonra sucu kabullenme durumu olmazsa -ki okul adli merci degil- ben suç duyurusunda bululup bunların cezasız kalmamasını istiyorum.
Süreç sonunda camı yaptırmayı düşündügümden camda kırık vaziyette duruyor.
Yukarıda bahsi geçen konu hakkında benim izlemem gerek yol nedir Dostlar?
öncesinde polise tutanak tutturmam gerekir mi? Direk adliyeye gidip suç duyurusunda mı bulunmam gerekir? Suç duyurusunda camı kıranların evebeyn isimleri mi olmalı yoksa kıran kişinin kendi ismi mi?
Yol gösterip fikir sunan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
@By_Nisay Bu konuda izleyeceğin iki yol var.

Yol 1-Zibidilerin ailelerine ulaşıp durumu anlatarak zararın tazminini istemek... Bunu yaparken de; ılımlı bir yol izlemek, karşı tarafın anlayacağı şekilde cümleleler kullanmak, bir anlık sinirle hareket etmelerini önlemek gerekiyor. Şimdiki çoğu ebeveyn çocuklarından da zibidi olduğu için izlenecek üslup çok önemli... Zararı tazmin etmediklerinde olacakları anlat;

*Yüzde yüz haklı olduğunu, elinde kamera görüntülerinin olduğunu ve kabak gibi kırılan camın ortada durduğunu anlat ve bu durumda adli süreç başlarsa, önünde sonunda bu süreçten haklı çıkacağını ve çocukların "adli sicilinde" "mala zarar verme" suç kaydının ömür boyu kalacağını, yarın öbür gün adam olma ihtimalleri karşısında iş bulmakta zorlanacaklarını anlat...

İlk yolun başarısız olması yüksek ihtimal, böyle çocukların ebeveynleri de çok farklı olmuyor çünkü... Benim oğlum yapmaz, bana ne senin arabandan, ağaç altına arabanı koymasaydın gibi yanıtlar verme ihtimalleri yüksek...

Yol 2-Öncelikle aracı ilk gördüğün şekliyle yerine bırak, karakola giderek veya 155'i arayarak, (orada işlem nasıl başlıyorsa) durumu anlat ve polis ekibinin gelmesini iste ve olay yerini ve aracın durumunu tespit ettir. Sonra ifadeni ver ve kimlerden şikayetçi olacaksan isim isim şikayetini belirt ve uzlaşmak istemediğini bildir ki, süreç içinde daha çok uğraşsın "akıllı ebeveynler"

Daha sonra, araç camını fatura karşılığında değişim yaptır ve faturanın fotokopisini de ilk ifade verdiğin yerde dosyaya eklettir ki, uzun süren yargılama sonunda elinde tazmin edeceğin miktarın ne olduğu belli olsun.

Savcılık aşamasında sana uzlaşma teklifi gelebilir, ben olsam kabul etmem ve o zibidi çocuklar ile ebeveynlerinin en az senin kadar uğraşmalarını sağlarım... Çünkü, hukuki süreç biraz uzun sürebilir. Duruşmalara gelip gitmek istemiyorsan da, zararın tazmini karşılığında uzlaşabilirsin... Takdir senin.

Buraya kadar her şey olması gerekenler veya olacaklar... Birde olmaması gerekenlerin karşına çıkma ihtimali var;

*Sen şikayetçi olunca zibidiler daha fazla azabilir ve aracına veya sana zarar vermek isteyebilir bu durumda dikkatli olmakta fayda var... Bu seçeneğin olma ihtimaline karşı uğraşmak istemiyorsan birinci maddeden mutlaka uzlaşarak ayrıl derim.

İhtimaller ve izlenecek yollar bunlar, Allah kolaylıklar versin. Kafana takılan şeyleri yine buradan sorabilirsin...

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Veli abi birinci yolda bunlar dize gelecektir kanımca. Resmi üslup ile sert mizaç takınıp, bu durumun yaptırımlarından bahsedecegim. Görüntüleri göstermeyip sadece varlıgından bahsedecegim. "hani hani nerde gardaşım bizim bebenin yaptıgı, hıgggg?" derlerse eşgalinin belli oldugu bir iki fotograf gösterip, detaylı olarak adli merciide görebilecegini söyleyip çıkacagım.
Peşlerini bırakmamada kararlıyım. gidişat ve sonucu -varabilirsek- burada paylaşacagım.
Sagolasın @Domestos Veli abi.

@By_Nisay Bu konuda izleyeceğin iki yol var.

Yol 1-Zibidilerin ailelerine ulaşıp durumu anlatarak zararın tazminini istemek... Bunu yaparken de; ılımlı bir yol izlemek, karşı tarafın anlayacağı şekilde cümleleler kullanmak, bir anlık sinirle hareket etmelerini önlemek gerekiyor. Şimdiki çoğu ebeveyn çocuklarından da zibidi olduğu için izlenecek üslup çok önemli... Zararı tazmin etmediklerinde olacakları anlat;

*Yüzde yüz haklı olduğunu, elinde kamera görüntülerinin olduğunu ve kabak gibi kırılan camın ortada durduğunu anlat ve bu durumda adli süreç başlarsa, önünde sonunda bu süreçten haklı çıkacağını ve çocukların "adli sicilinde" "mala zarar verme" suç kaydının ömür boyu kalacağını, yarın öbür gün adam olma ihtimalleri karşısında iş bulmakta zorlanacaklarını anlat...

İlk yolun başarısız olması yüksek ihtimal, böyle çocukların ebeveynleri de çok farklı olmuyor çünkü... Benim oğlum yapmaz, bana ne senin arabandan, ağaç altına arabanı koymasaydın gibi yanıtlar verme ihtimalleri yüksek...

Yol 2-Öncelikle aracı ilk gördüğün şekliyle yerine bırak, karakola giderek veya 155'i arayarak, (orada işlem nasıl başlıyorsa) durumu anlat ve polis ekibinin gelmesini iste ve olay yerini ve aracın durumunu tespit ettir. Sonra ifadeni ver ve kimlerden şikayetçi olacaksan isim isim şikayetini belirt ve uzlaşmak istemediğini bildir ki, süreç içinde daha çok uğraşsın "akıllı ebeveynler"

Daha sonra, araç camını fatura karşılığında değişim yaptır ve faturanın fotokopisini de ilk ifade verdiğin yerde dosyaya eklettir ki, uzun süren yargılama sonunda elinde tazmin edeceğin miktarın ne olduğu belli olsun.

Savcılık aşamasında sana uzlaşma teklifi gelebilir, ben olsam kabul etmem ve o zibidi çocuklar ile ebeveynlerinin en az senin kadar uğraşmalarını sağlarım... Çünkü, hukuki süreç biraz uzun sürebilir. Duruşmalara gelip gitmek istemiyorsan da, zararın tazmini karşılığında uzlaşabilirsin... Takdir senin.

Buraya kadar her şey olması gerekenler veya olacaklar... Birde olmaması gerekenlerin karşına çıkma ihtimali var;

*Sen şikayetçi olunca zibidiler daha fazla azabilir ve aracına veya sana zarar vermek isteyebilir bu durumda dikkatli olmakta fayda var... Bu seçeneğin olma ihtimaline karşı uğraşmak istemiyorsan birinci maddeden mutlaka uzlaşarak ayrıl derim.

İhtimaller ve izlenecek yollar bunlar, Allah kolaylıklar versin. Kafana takılan şeyleri yine buradan sorabilirsin...

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Bebeleri iş güç sahibi olana kadar takip et. İlk aldıkları aracın camını kırıp; "Nasıl? Hoş olmuyormuş değil mi?" notunu bırak. :cool:

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Bebelerin mutlaka kulağının çekilmesi lazım. En azından kendi iyilikleri için. Kolaylıkla zararını temin edersin umuyorum. Geçmiş olsun.

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Netice ve gidişat ilgili mesaj yazmak istedim; Okul müdürüyle ikili istişarelerimiz ne yazıkki sonuç vermedi, odasına tek tek cocukları cektigini artık cocukların aglama seviyesine geldiklerini ve cocuklardan da net bir bilgi alamadıgını söyledi. ortada birinin bir araç camı kırdıgı söyleminin oldugu fakat kimin bunu yaptıgını bilenin olmadıgını söylüyor. La havle çekip veled-i zinalara iyi bir kalay attım ve cam arayışına başladım.
HakanEmre sagolsun Ostimde Murat Hamurcudan cıkma bir sedan 626 nın camını buldu. Fakat sedanın camının stejin araçlara olmagını anladık. Ula tamam sedan hb farkı varda sedanla stejini niye ayırdınız be japon dayılar! Ölçüler farklıymış, bi iki daha ostimde biyerlere sordum bir usta "binek sitecin farketmez hocam, dak gitsin" dedi :D tamam dedim uzaklaştım :D
Otocamcılara gittim, birkaç yerden 500 ile 670 tl arası sökme takma dahil fiyat aldım. Kredi kartıyla ödeyip camı degiştirecegim sanırım.
Sizlere danışmak istedigim birkaç şey var Dostlar;
1) 500 e ve 600 e buldugum cam arasında kalite farkı olur mu? Orjinal cam kalitesi beklemiyorum bi tık kalitesiz olur kanısındayım ancak akşamları karşıdan far vurunca tavşana dönmeyelim? o_O:rolleyes::oops: :ssrtcbya: :D:D:D
2) birde 50 lira farkla camın üst tarafına karartma yapılıyormuş, gerekli midir?

placeholder-340x440.png

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Güneşe karşı yolculuk esnasında zaten karartma yetmiyor ve güneşlik kullanılıyor, işlevi bence yok ama görsellik dersen zevk meselesi olur... Fiyat farkına göre kalite farkı hissedilir derecede olmaz diye tahmin ediyorum... Bütçe yetiyorsa da, pahalı olanı al derim. ;)

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Üstüne basa basa stejin dedim, onaylatarak aldım fiyatı. Bakayım hafta içi düşünüyümde yaptıracagım artık.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Hukuk, malesef ülkede hukuksuzluk emrettiği için la havle çekip Allah'a havale etmek en hayırlı çözüm oluyor çoğu zaman.

Yakın zamanda babamın evindeki kiracı ile sorun yaşadık, bir avukat arkadaşım ile meseleyi hukuk sürecine sokmak istedim ama daha başlamadan vazgeçmek zorunda kaldım. Zararımızı tespit ettirip tazmin davası açmak için bile zararımız kadar masraf etmemiz gerekti. Ne zaman sona ereceği belli olmayan/neyle karşılaşacağımız belli olmayan bu hukuk süreci bizi bezdirdi, kısmen yapabileceklerimizi yapıp Allah'a havale ettik.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Toplum olarak gücü severiz, güç kimdeyse ona biat ederiz, hal böyle olunca da gücü elinde tutanlar vurdukça vuruyor kırbacı, vurdukça vuruyor... :( Geçenlerde bi şeye tanık oldum; normalde otopsi için Savcı katibi ile birlikte gider ve gereği yapılır... Yeni savcı olanlardan birisine otopsi işi çıkıyor, katibine diyor ki; "Ben ne yapacağım şimdi, hiç bir şey bilmiyorum" Katip de; tamam hallederiz diyor ve hallediyorlar... :D :D :D

Bu basit ama korkunç bir örnek... Adalet mekanizmasında daha yüzlerce böyle garabet var sadece benim tanık olduğum... Ülke genelini düşünemiyorum bile... Ülke ölmüş de ağlayanı yok... Allah'ım bu duruma katkısı olanların canını, bütün sevdiklerinden sonra alsın... :uyku:

Üst Alt