Araç Satış İlanlarındaki Klişe Sözler

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
İlan şöyle başlar...Aracım tertemiz ilk günkü gibi, en ufak sıkıntısı yok, boya yok, değişen yok, aracımın herşeyine kefilim..Sadece aracımda abartılmış kasko hasar kaydı var 16.000tl, birde yetkili serviste ön tampon değişti ve sağ kapı boyalı onun dışında aracım tertemiz :koptum::komik:

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
UZAK DURULMASI GEREKEN ARAÇ İLANLARI

Arabayi bilen biliyor (Kimse Bilmiyor)

Gereksiz muhabbet yapmayın kalp kırarım. ( Konuşmadan arabayı al git )

Keyfi olarak komple boyattım. ( Keyifle kazıklayacak)

Mal benim istediğim fiyatı yazarım. ( Para bizim değil sanki )

Bilgiler cepten verilecektir. ( Araba MİT 'te çalışıyor sanki )

Araba sadece uzun yolda kullanıldı. ( İstanbul trafiğinden çıkmadı)

Garaj arabası (km 300.000)

Arabayı mahallede cizmişler yani komple boyattım (refuje sürtmüş)

Tavandaki düzeltmeler doludan kaynaklı ( Araç takla atmış)

Bel altı çiziklerden dolayı boyalı ( Bel üstü neden çizilmez)

20 yaşında araba sonuçta degişen boya illaki olacak (% 90 4-5 parça değişen var komple boyalı)

15 yaşındaki arabaya boyamı soruyorsun ? (15 yaşındaki arabaya 40 bin fiyat yazmayı biliyorsun )

Tüp yüzü görmedi ( Yeni söktürmüş )

Lpg yeni takildi (Araba sıfır alındığından beri LPG li )

Sunroof , hiz sabitleme haric full paket her şey var (araba en boş paket )

Bel alti temizlik boyasi var (Tavan haric komple boyali)

Km kesinlikle orjinal aracima kefilim (400.000 km den 90.000 e cekilmis )

Taksi olarak calışmadı, orjinal rengi sari (ilk günden beri taksideydi)

Exper exper gezdirmem arabayı ustanı al gel (araba ikiye bölünmüş yeniden toplamışlar )

Motor sorunsuz %90 (1 aya yağ yakıp rektefiye isteyecek)

Bakımları yapıldı (İç dış detayli temizletti ilana koydu)

Dosta gider (Araba Pert)

4000 liralik ses sistemi var isteyene boyle satarım istemeyene sökeriz (aynı set 600 lira)

Acil satılık ( Acil olmasa ederi 25 bin acil olunca 30 bin )

Takas fiyatım değişiktir. ( Araç 15 bin ise takas deyince 25 bin oluyor )

Doktordan süper araba ( Tıp bitirmiş araba 10 bin fazla eder )

Bayan öğretmenden harika araba ( Okumuş olunca araba en az 15 bin fazla )

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Efendim, insan dediğimiz şey bir anlamda hayatta kalma makinesidir ve bu uğraşı neticesinde elde ettiği uyum kabiliyeti toplumların çok kısa sürelerde inanılmaz değişimler geçirmesine olanak verir.

Ortalama bir ikinci el araca sahip olmak isteyen ortalama bir vatandaş ülkemizde 10-15 aylık gelirinin tamamını gözden çıkarmak zorunda kalacaktır. Oysa bu 10-15 ay değil de bir emerikalı gibi 3-5 ay olabilseydi durumlar çok farklı olabilirdi zira toplumdaki her 10 kişiden 3 aylık geliri için türlü maymunluklar yapacak x kişi çıkarsa 10 aylık gelir söz konusu olduğu zaman muhtemelen bu "x" ikiye, üçe katlanacaktır. Ancak bundan da vahim olan bir şey vardır ki o da insanların uyum yetenekleri sebebiyle bu tür davranışların zamanla topluma yerleşmesi, toplumun ortak algısına ve karakterine nüfuz etmesidir.

Yaşam koşulları toplumu zorladığında toplum değişime uğrar. Bu değişim, pek çok farklı parametreye bağlı olduğundan, elbette doğrusal bir akış göstermez. Kimi zaman geliştirir kimi zaman keskinleştirir kimi zaman yozlaştırır ancak mutlaka değiştirir.

Bu sebeple ortalama bir insan için huzurlu yaşamanın hele hele aile geçindirmenin ziyadesiyle zor olduğu bu topraklarda koca koca adamların otomobil gibi kolayca temin edilemeyen bir nesnenin ticaretinde kırk takla atması hatta bu takla atma davranışının bu piyasada gelenek haline gelmesi çok da şaşırtıcı değildir.

Velhasıl, ilanlardaki tüm bu gülünç klişeler de artık kültürümüzün bir parçası olmuş bu yavşaklığın sonuçları olsa gerektir sanıyorum.

2007 MODEL FULL + FULL SIFIR KOKUSU ÜZERİNDE!

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Mazda 6 ikinci seri için geçerli;

"Aracım full + full exclusive dir" aracında sunroofu gören exclusive sanıyor ve abartısız 10 ilandan 7si bunu yazıyor ama aracın bu paketle alakası yok.

Aracınız exclusive değil diye yazdığımız da "ya kardeşim 50 TL lik park sensörü mü özellik" diyor :)

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1999 Mazda 323F Astina
Araç Renk ve Tip
Kahverengi-Şampanya
Son zamanlarda ilan başlıklarında "Türkiye'de Tek" ibaresini çok sık görmeye başladım.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Üst Alt