Araç Satış İlanlarındaki Klişe Sözler

DrOkan

Katılımcı
Tehditkar
"Bu temizlikte bu fiyata bulamazsınız"
Bonkör
"Söylediğimden fazlası çıkarsa yol parasını ben vereceğim"
Pozitif ayrımcı
"Bayan sürücüler için ideal" (Beş para etmez diyor yani.. :) )
Teşhirci
"Almasan da gel gör, bakmadan geçme" ... Vs (Napayım kardeşim almayacağım arabayı)
İlgi manyağı
"Daha şimdiden 43 kişi favorilerine ekledi, ilginiz için teşekkürler" (Sen anlamasan da arabam güzel mesajı veriyor)
Ezik tip
"Alman tankı, Cimri Fransız, Japon Mühendisliği" vs başkasının malıyla övünen.
Hayvansever tip
"Köpek gibi gider, Köpekbalığı, Kara panter, Tosbağa, Doğan görünümlü şahin, Otoban faresi" vs...
Tekerlemeci
"Az yakar, çok kaçar. Kızlar bana, ben ona hasta." gibi anlayamadığım mesajlar...
Bonuscu
"Alana 4 tane az kullanılmış kış lastiği de benden hediye, üzerindeki teybi de almayacağım, Yedek anahtarı/kullanma kılavuzu beraberinde verilecektir"
Bunalmış
"Boya takıntısı olanlar aramasın"
Zamanı kısıtlı tip
"Hafta içi 16.00-18.00 saatleri arasında falanca yerde, haftasonu evimin önünde görülebilir"
Nedenci tip
"Bedelli için satılıktır, Askere gideceğim için, Yeni ev alacağım için, Evleneceğim için, Model yükselteceğim için, yurt dışına çıkacağım için..."
Arabasını satmıyan sanki kızını veren tip
"Arabama iyi bakacak, halinden anlayacak, değerini bilecek için satılık"
Ekonomist
"Fiyat düştü, Cumaya kadar şu fiyattan sonra şundan, Takas fiyatım farklıdır"
Donanımcı
"Düşük modellerle karıştırmayın, daha fullü yok, bu fiyata bu donanım"
Aileci
"Geniş aileler için, Aile arabası, çok çocuklu aileler için ideal"
Emir kipi seven tip
"Gel,gör,al,git,kontağı çalıştır bas git, "
Sıfırcı
Sıfır hata, Sıfır ayarında, Galeriden 0 km"
Takasbank
"Takas için aramayın , Takas teklif etmeyin."
İççi
"İçinde hiç sigara içilmedi, içinde hiç küfredilmedi :) , içi dışı tertemiz"
Uzun Uzun markalarıyla modifikasyonlar yazılıp toptan bir fiyat çıkarılıp (neredeyse fiyatının yarısı kadar opsiyon var araçta, nasıl kıydın o paralara, hadi kıydın şimdi bu aracı nasıl satıyon?) şu fiyatta diye yazan. Mesala aracın değeri 40 bin, 23 binlik modifiye var Ama araç 43 bin gibi, bu tipleri kuyumcu esnafı hesabı yapan tip olarak adlandırıyorum... (Bilirsiniz işte bir bilezik fiyatı sorarsın , kuyumcu önce bileziği tartıya koyar, hesap makinesini alır, 5-10 tane çarpma toplama yapar, sonra çıkan rakamı c ile siler ve kafasındaki fiyatı yazıp hesap makinesini sana çevirip 'pis bir sırıtışla' SİZE bu fiyata der, yersen )

chacha

Katılımcı
Araç Markası
2014 Mazda 3 Power
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
2 yıl önce 2005 model bir 307 almıştım hanıma, ilk öğrendiği zamanlarda, otomatik tüplü. İsmini tabi ki vermeyeceğim bir galerici arkadaştan aldım aracı. km 120 bin civarıydı bu arada. Biraz saflık yaptık, tanıdık arkadaş diye pek kurcalamadık aracı ama alıp da binince bir kaç hafta sonra bi yetkili servise götüreyim dedim. Araçta çıkanlar;

Tavan hariç her parçada boya var, değişen parça sayısı 5 kaput dahil.
km düşürülmüş en az 100 bin.
araçın şanzımanı bitik derecede. vs. vs.

Tabi masraf çıkaran bütün basit bakımlarını galerici arkadaşa yıkmak suretiyle yaptırdım falan, neyse sözün özü esas ironi şurda. 1 yıl sonra aracı tekrar galerici arkadaşa götürdüm satsın diye, o da ilana çıktı tekrar, ilanı bir okudum ki aman Allahım. Ben ne salakmışım da bu gül gibi arabayı satıyormuşum dedim kendi kendime...
Aynen şöyle tanıtmış: araç nokta hatasız, km orjinal, yürüyeni müthiş, şanzuman 10 numara!!! imiş :)

18 bine sattık da kurtulduk geçen yıl, lanet olsun dedik. Daha daha vahimi ise, aynı aracı geçen ay galerinin sitesinde tekrar gördüm ve bizim eleman tekrar satıyordu, fiyatı ne dersiniz, 23,500 TL :)) Artık kimi öperse...

İşte bu klişe sözler ve yaşadığım macera da ikinci elden soğutmuş oldu beni böylece...

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe
2 yıl önce 2005 model bir 307 almıştım hanıma, ilk öğrendiği zamanlarda, otomatik tüplü. İsmini tabi ki vermeyeceğim bir galerici arkadaştan aldım aracı. km 120 bin civarıydı bu arada. Biraz saflık yaptık, tanıdık arkadaş diye pek kurcalamadık aracı ama alıp da binince bir kaç hafta sonra bi yetkili servise götüreyim dedim. Araçta çıkanlar;

Tavan hariç her parçada boya var, değişen parça sayısı 5 kaput dahil.
km düşürülmüş en az 100 bin.
araçın şanzımanı bitik derecede. vs. vs.

Tabi masraf çıkaran bütün basit bakımlarını galerici arkadaşa yıkmak suretiyle yaptırdım falan, neyse sözün özü esas ironi şurda. 1 yıl sonra aracı tekrar galerici arkadaşa götürdüm satsın diye, o da ilana çıktı tekrar, ilanı bir okudum ki aman Allahım. Ben ne salakmışım da bu gül gibi arabayı satıyormuşum dedim kendi kendime...
Aynen şöyle tanıtmış: araç nokta hatasız, km orjinal, yürüyeni müthiş, şanzuman 10 numara!!! imiş :)

18 bine sattık da kurtulduk geçen yıl, lanet olsun dedik. Daha daha vahimi ise, aynı aracı geçen ay galerinin sitesinde tekrar gördüm ve bizim eleman tekrar satıyordu, fiyatı ne dersiniz, 23,500 TL :)) Artık kimi öperse...

İşte bu klişe sözler ve yaşadığım macera da ikinci elden soğutmuş oldu beni böylece...
Abi esnaf arkadaşın çok vicdanlıymış

Ayhan hocam bir hikaye anlatmıştı..

Hayvancılık yapan Avşar'ın birisi ineğini satmaya pazara götürmüş bütün gün beklemiş ama satamamış, dönmüş köyüne çıkmış.. Köye geldiğinde kahvenin önünde ahali satamadınmı ineği diye adamla dalga geçmişler..

Avşar bozulmuş bu duruma kafasını önüne eğip evine gitmiş.. Aradan bir hafta geçince kasabanın pazarına tekrar götürmüş, pazarın dağılmasına yakın hayvanı satamayınca iyice üzülmeye başlamış kendi kendine "eğer bugünde satamaz isem ahali dalga geçer benimle diye mırıldanırken" orada bulunan simsarın biri bunları işitmiş..

Avşar'a yaklaşmış "Emmioğlu ben bu ineği sana satarım ama 20 liranı alırım demiş" köylü simsara bakmış demişki "emmioğlu sen bu ineği sat ben sana 50 lira verecem" demiş..

Simsar ineğin yuları tutup pazarın orta yerine çekmiş ve "ey ahali bakın hele, bu inek günde 20 kilo süt verir yavruladımı ikişer ikişer yavrular gelin kaçırmayın tohumu başka bunun demiş" insanlar ineğe bakmak için yanaştıklarında Avşar simsara hitaben "Essah mı diyon emmioğlu, gel öyleyse satmayalım bu ineği"...

adamın işe yaramaz hurda diye verdiği arabayı hatasız olarak satacaksın adına ticaret diyeceksin...

Malesef piyasamız bu şekilde işliyor..
Devletimizin bu sahtekarlara ciddi yaptırımlar uygulaması ümidiyle..

Olgun

Katılımcı
Araç Markası
TOFAŞ-GARTAL
Araç Renk ve Tip
BEYAZ/1995
[member=41]aliparlar1983[/member] hocam simsar ki hikaye gerçekten güzel bir ornek olmuş eline saglik. Çok doğruda diyorsun... Reva değil yapilan adaletsizlik ana anlatamazsin bunu elaleme ki...

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
Son zamanların en moda lafı;

Değişen yok, boya yok, kusursuz, emsalsiz.

Not: Ağır hasar kaydı vardır.

sokrates

Katılımcı
bu paylaşımi bende facebook ta görmüştüm fakat okumamıştım. şimdi okudumda sanki ben yazmışım kesinlikle katılıyorum

Mt53

Katılımcı
Valla orda yazanlarla ilgili söylemiyorum ama şu hat safhada boya takıntısı olan insanları anlamıyorum..ülkemizdeki bu takıntı yüzünden insanlar araçlarının çizilen zarar gören yerlerini boyatmaya korkuyorlar..sonra da o arabayı satarken orjinal diye satıyorlar alan da orjinal diye alıyor..şimdi soruyorum kim dışarı çıkarken yırtık sökük elbise ile çıkmak ister. Hee gelelim neden ülkemizde bu boya meselesi takıntı haline geldi insanlarda..Çünkü insanımız dürüst değil, ahlaklı değil ticarette..bu da güven problemine yol açıyor..böylelikle de kimse kimseye güvenmiyor o ahlak yoksunu kişiler yüzünden

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
Valla orda yazanlarla ilgili söylemiyorum ama şu hat safhada boya takıntısı olan insanları anlamıyorum..ülkemizdeki bu takıntı yüzünden insanlar araçlarının çizilen zarar gören yerlerini boyatmaya korkuyorlar..sonra da o arabayı satarken orjinal diye satıyorlar alan da orjinal diye alıyor..şimdi soruyorum kim dışarı çıkarken yırtık sökük elbise ile çıkmak ister. Hee gelelim neden ülkemizde bu boya meselesi takıntı haline geldi insanlarda..Çünkü insanımız dürüst değil, ahlaklı değil ticarette..bu da güven problemine yol açıyor..böylelikle de kimse kimseye güvenmiyor o ahlak yoksunu kişiler yüzünden
Ben de tam tersi komple boyalı çiziksiz arıyordum :D Gerçekten çok garip senelerce ülkemiz trafiğinde gezinmiş bir aracın hasarsız ve boyasız olması fizik kurallarına aykırı :D

ezmocesteri

Seçkin Üye
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Aracımız tam bakımlı hatasız bir araçtır.

NOT: Araç hasar kayıtlıdır.

" 197653125"

Üst Alt