Araç Muayene Maceralarımız (Ortak Konu)

aslanz61

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323f
lpg de hava yakıt karsımını ayarlayamıyor arac deyip egzozdan kalmıstım tuv de. bir de lpg boruları egzoza 10cm uzak olması gerekırken bende 7cm mesafedeymiş. bu zamana kadar sadece o farketti bu hayatı rıskı yoksa bir şehir yok olabilirdi. küfürleşmeler filan ayrıldım orda

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
lpg de hava yakıt karsımını ayarlayamıyor arac deyip egzozdan kalmıstım tuv de. bir de lpg boruları egzoza 10cm uzak olması gerekırken bende 7cm mesafedeymiş. bu zamana kadar sadece o farketti bu hayatı rıskı yoksa bir şehir yok olabilirdi. küfürleşmeler filan ayrıldım orda
Egzoz muayenesini dışarıda yaptırmak en güzeli, eksikliği tolere etme imkanı var en azından.

Araç Markası
92 Mazda 323 SOCH 1.6
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hatchback
Benim garibanın 9 tane ağır hasarı çıktı D:
1. Koltuklar: Ön koltuğun aşağıdan sabitleme zımbırtısı kırılmıştı sallanıyordu o birde arka koltukların minderi monteli değildi(aldığımdan beri monte edemedim umarım zorlamaz)
2.LPG simitinde bulunan 2 tane vidanın bir tanesinde minik plastik conta yokmuş. 10 kuruş bile etmeyen zamazingodan ağır yazabiliyorlarmış demekki
3.Fren hortumu:Bu Allahın hikmeti zaten direk japoncudan 2 ön 2 arka aldım hemen.
4.Orta fren ışığı yanmıyormuş(bagajın üstündeki) ulan ben onu şimdiye kadar reflektör sanıyordum aldığımdan beri çalışmıyordu ki o zamazingo :D ya bunu burdan sökün gözükmesin ya da yaptırın dediler bakalım oradaki tesisata göre yaparım belki.
Geri kalan 5i çürüktenmiş. Son susturucu stepne ön lastiklerin oralar(galiba marşpiyelleri kastediyor) hep çürük çıktı. Daha önce arka amortisörleri yaptırmama rağmen yapan zımbık diğerlerini görmemiş olacakki ucuzken yaptırıp sıyrılmak varken şimdi 25 bin lira nur topu gibi bir fatura çıkardı. Artık yaptırır mıyım etrafa bakınır mıyım muamma.

Ayrıca aracımda performans hava filtresi vardı sorun olmadan geçti fan müşürüm çalışmıyordu manuel elle açıyordum fanı onu da sıkıntı etmediler ayrıca arka silecek çalışıyor fakat arka fıskiye su atmıyordu o da sorunsuz geçti muayeneden aklınızda bulunsun.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Benim garibanın 9 tane ağır hasarı çıktı D:
1. Koltuklar: Ön koltuğun aşağıdan sabitleme zımbırtısı kırılmıştı sallanıyordu o birde arka koltukların minderi monteli değildi(aldığımdan beri monte edemedim umarım zorlamaz)
2.LPG simitinde bulunan 2 tane vidanın bir tanesinde minik plastik conta yokmuş. 10 kuruş bile etmeyen zamazingodan ağır yazabiliyorlarmış demekki
3.Fren hortumu:Bu Allahın hikmeti zaten direk japoncudan 2 ön 2 arka aldım hemen.
4.Orta fren ışığı yanmıyormuş(bagajın üstündeki) ulan ben onu şimdiye kadar reflektör sanıyordum aldığımdan beri çalışmıyordu ki o zamazingo :D ya bunu burdan sökün gözükmesin ya da yaptırın dediler bakalım oradaki tesisata göre yaparım belki.
Geri kalan 5i çürüktenmiş. Son susturucu stepne ön lastiklerin oralar(galiba marşpiyelleri kastediyor) hep çürük çıktı. Daha önce arka amortisörleri yaptırmama rağmen yapan zımbık diğerlerini görmemiş olacakki ucuzken yaptırıp sıyrılmak varken şimdi 25 bin lira nur topu gibi bir fatura çıkardı. Artık yaptırır mıyım etrafa bakınır mıyım muamma.

Ayrıca aracımda performans hava filtresi vardı sorun olmadan geçti fan müşürüm çalışmıyordu manuel elle açıyordum fanı onu da sıkıntı etmediler ayrıca arka silecek çalışıyor fakat arka fıskiye su atmıyordu o da sorunsuz geçti muayeneden aklınızda bulunsun.
Geçmiş olsun, imkanınız varsa elden çıkarın bu aracı belli ki yıllarca ihmal edilmiş yanlış anlamayın.

Araç Markası
92 Mazda 323 SOCH 1.6
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hatchback
Bu gün tüm çürükler için iyi bir usta ile 10 bine anlaştım. Fren hortumlarını zaten 600e aldım 2 ön 2 arka, son susturucu tekrar uydurma takacağım 1000 TL, koltukları sabitledim on koltuğun bir parçası kırılmış kaynaklandı gittim rastgele bir conta taktım arka LPG tankı vidasına orta fren ışığının da soketi takılı değilmiş onu açıp taktim. 1 hafta sonra geçiyoruz hayırlısı ile

Araç Markası
92 Mazda 323 SOCH 1.6
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hatchback
Arkadaşlar herkese merhaba. Bundan 2 yıl önce aracımın orj egzozu patladığı için değiştirmek için egzozcuya gitmiştim. Elinde 323ün kendi egzozunun olmadığını fakat uydurma yapabileceğini söylemişti ve sanıyorum Renault 11(Renault olduğuna eminim fakat 11 mi hatırlamıyorum) egzozu taktı. 3. Yılına ufak ufak çürükler başladığı icin muayeneden kaldı ve aracıma tekrardan aynı şekilde bir tane takacağım. Renault 12 yerine 9 taksam herhangi bir fark olur mu? İkisi de birbirine benziyor tip ve şekil olarak sanırım aynilar. (Orijinali bulunduğum yerde yok maalesef idarelik alacağım muayene için)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar herkese merhaba. Bundan 2 yıl önce aracımın orj egzozu patladığı için değiştirmek için egzozcuya gitmiştim. Elinde 323ün kendi egzozunun olmadığını fakat uydurma yapabileceğini söylemişti ve sanıyorum Renault 11(Renault olduğuna eminim fakat 11 mi hatırlamıyorum) egzozu taktı. 3. Yılına ufak ufak çürükler başladığı icin muayeneden kaldı ve aracıma tekrardan aynı şekilde bir tane takacağım. Renault 12 yerine 9 taksam herhangi bir fark olur mu? İkisi de birbirine benziyor tip ve şekil olarak sanırım aynilar. (Orijinali bulunduğum yerde yok maalesef idarelik alacağım muayene için)
Kapasitesi aynı ise dar veya geniş değilse sorun olmaz. Zaten farklı bir çözüm getirme ihtimali de yok gibi...

makif11

Sessiz
Araç Markası
1992 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Herkese iyi günler, Mazda 626 92 model balon kasa sedan aracım var, muayene yaptırmak için gittiğimde (Tüvtürk değil özel bir yer) egzoz emisyondan kaldım. Bu araçlarda katalizör yok diye duydum emin değilim, ateşleme sistemi vs de yeni, ne yapmalıyım hiç bilemedim,
Ayrıyeten 7 gün süresi varmış sanırım, bayram tatiline denk geliyor o süreyi aşmam sıkıntı oluşturur mu?
Egzoz emisyon ölçüm değerlerini de paylaşıyorum inceleyebilir misiniz?

Ekli dosyalar

• Screenshot_2024-04-06-01-27-55-332_com.miui.gallery-edit.jpg
    Screenshot_2024-04-06-01-27-55-332_com.miui.gallery-edit.jpg
    484.4 KB · Görüntüleme: 5

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Rüşvet vermen lazım :) 800 lira verince kusursuz geçiyorsun :)

makif11

Sessiz
Araç Markası
1992 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Rüşvet vermen lazım :) 800 lira verince kusursuz geçiyorsun :)
:D :D Devlet diyor ki muayeneden geçemedin 1 ay süre ama yolda görürsem ceza yazarım, egzozdan kaldın 1 ay içinde ücretsiz ölçüm yaptırabilirsin ama 7 günü geçersen 10 bin lira ceza, geçmek için egzoz yaptıracan paran yok kart çektirecen sanayide vergiden kaçmak için kart çekmiyorlar vazgeçtin ölçüm yapana rüşvet, nolacak sonumuz :D :D :D

makif11

Sessiz
Araç Markası
1992 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Herkese iyi günler, Mazda 626 92 model balon kasa sedan aracım var, muayene yaptırmak için gittiğimde (Tüvtürk değil özel bir yer) egzoz emisyondan kaldım. Bu araçlarda katalizör yok diye duydum emin değilim, ateşleme sistemi vs de yeni, ne yapmalıyım hiç bilemedim,
Ayrıyeten 7 gün süresi varmış sanırım, bayram tatiline denk geliyor o süreyi aşmam sıkıntı oluşturur mu?
Egzoz emisyon ölçüm değerlerini de paylaşıyorum inceleyebilir misiniz?
Egzoz emisyondan geçtim, başka arkadaşlar için bilgi olsun,
92-95 arası Mazda 626larda fabrika çıkışı katalizör yok, 96 dahil sonrasında katalizör var
Hava filtresini değiştirdim hava girişleri iyi kapatılmamıştı oraları vidaladım sıktım (onun etkisi çok olur dediler)
Sonra başka bir emisyoncuya gittim durumu anlattım o da baktı internetten şaşırdı yokmuş bunlarda dedi, sistemde de katalitik konvertör var olarak gözüküyordu aracımda onu düzeltti, yok diye çevirdi ve tekte geçti
(sanayide egzozcunun birine ısrarla kardeşim bu arabada katalizör yok dememe rağmen takmamız gerekir yoksa geçmez dedi bende tartıştım ayrıldım oradan)
Eğer katalizörsüz aracınız geçmiyorsa ateşleme sistemi + hava filtresine baktırın, sistemde hata var ise düzelttirin
Benimki gibi zorla katalizör takıp düdüklemek isteyen abilere de sövüp ayrılın oradan
Ölçümü de Tüvtürk değil sanayide güvendiğiniz bir yere yaptırın
Kaldıysanız aynı yerde 1 ay içinde ölçüm yaptırma hakkınız ücretsiz ama 1 HAFTA içinde yaptırmazsanız cezası var 10bin civarı bilginiz olsun

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Emisyon sisteminden katalizörün kötü olmasın , eskimiş buji, kötü durumda hava filtresi , ateşleme sistemi vs bide genelde emisyon sistemi ölçüm yeri ile arabanın olduğu yerin yakın olması da etken nasıl diye sorarsanız araba tam ısınmadan gidilirsen emisyona genelde geçmiyor motoru iyice ısıtmak gerekiyor emisyona girmeden.

Cenk Behram Su

Katılımcı
Araç Markası
2011 Mazda 3
Geçen sene Mazda 3 2011 aracımın muayenesinde son durakta, görevli park yerinde simit lpg tankını kontrol etti. Gaz borusunun standartların üzerinde uzunlukta olduğunu ve bu durumun ağır kusur olarak nitelendirildiğini belirtti.( Tanktan çıkan borunun uzunluğu 20cm civarındaydı.)
Ancak, hemen öncesindeki hoş sohbetimizden olsa gerek, bu kusuru görmezden geldi. Muayeneye girmeden kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Geçen sene Mazda 3 2011 aracımın muayenesinde son durakta, görevli park yerinde simit lpg tankını kontrol etti. Gaz borusunun standartların üzerinde uzunlukta olduğunu ve bu durumun ağır kusur olarak nitelendirildiğini belirtti.( Tanktan çıkan borunun uzunluğu 20cm civarındaydı.)
Ancak, hemen öncesindeki hoş sohbetimizden olsa gerek, bu kusuru görmezden geldi. Muayeneye girmeden kontrol etmenizi tavsiye ederim.
Bir ara bu saçma şey lpgli araç muayenelerinde uygulanmıştı, sonra vazgeçildi mi, herkes yaptırdı mı yoksa tamamen görmezden mi gelindi yakın zamanda böyle saçmalık duymaz olduk.

Üst Alt