Araç Alt Yıkama

Hiç aracınızın altını yıkattınız mı?

• Evet

Kullanılan: 1 7.7%
  • Hayır

Kullanılan: 12 92.3%

• Kullanılan toplam oy
    13

Yba

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5 (2015)
Merhabalar..
Araçların kılavuzlarında belirtildiği üzere araçlarımızın altını yılda en az 1 kere yıkamamız gerekiyor. Özellikle ben çamur, kumsal, kar gibi yerlere sık girdiğim için bu işlemi daha sık yapmak istiyorum ancak pek çok konuda olduğu gibi ülkemizde bu konuda da bir bilgisizlik/bilgi kirliliği mevcut.

Araçlarımızın altını nerelerde yıkatabiliriz, tavsiye edeceğiniz yerler var mı?

Benim bulabildiğim yerlerin çoğu takoz ile aracı kaldırıyor, araç düşürenler bile duydum.
Bu işi profesyonelce yapan 1-2 yer buldum ama bunlar kapanmış veya alt yıkama bölümünü kapatmışlar.

Diğer soru ise, kimi forumlarda yıkama işleminden sonra kurutma yapılmalı, aksi halde paslanma olur denilmiş hava üflenerek, - bu bana çok saçma geldi araç altından her an bahsedilen yerlere su gelebilir, kurutma neden gerekli olsun ki?

Kimileri aracın her yerine tazikli su tutulmasını önerirken, kimisi direksiyon kutusu gibi yerlere tutulmamalı, o noktalarda tazikli suyun kaçması paslanmaya sebep olabilir diyor.

Özellikle off-road yapanlar ise yıkama sonrası mutlaka yağlama yapılmalı diyor. Bununda teknik dayanağı nedir, yapılmalımıdır, yapılmalı ise nasıl?

Bu konu ülkemizde hiç önemsenmiyor, bu sebep ile konu açma gerekliliği hissettim.

"Alt yıkama gereksiz" mi?
1993 yılında Japon üretimi Toyota Corolla almıştık, bende ilk yabancı aracımız olduğu için heyecan ile tüm kılavuzunu okumuştum. Aracınız paslanmaya karşı garantilidir, ancak denize kıyısı olan şehirlerde veya kar ve buzlanmaya karşı kış çalışmaları yapılan yerlerde yaşıyorsanız araç altına gelen çamur ile yapışacak olan deniz kaynaklı tuz veya kış çalışmaları kaynaklı kimyasallar araç altında paslanmaya sebep olacaktır. Bu sebep ile belli aralıklarda mutlaka aracınızın altını yıkatınız aksi durumda garanti dışı kalacaktır vb yazı yazıyordu.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Bu zamana kadar hiç yıkatmadım. Geçenlerde araç liftteyken baktım ama ince bir toz tabakası hariç bir şey göremedim. Şehir içi kullananlar için gereksiz gibi bence.

Yba

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5 (2015)
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Should You Rust Proof Your New Car? » AutoGuide.com News

Should You Rust Proof Your New Car?

Wash a car regularly, especially in the winter after you’ve been driving on salted roads. Driving over this salt could spray it deep into your car’s underbody. The easy thing to do is to wash underneath your car with a pressure washer or automated car wash.

(Yeni araç satın alınırken ek ücret ödeyip korosyona karşı koruma paketleri alınmamalı, araçlar zaten korumalı olarak üretiliyor, bu tip ürünlere para harcamak kaynak israfı. Her kış sonrası aracın altını yıkatmanız yeterli korumayı sağlar denilmiş.

NHTSA (Amerikan Ulaştırma Bakanlığına bağlı Trafik Güvenlik Kurumu) her kış sonunda araçlarınız altını yıkatın diye sürücüleri uyarmış. Özellikle 2007'den eski araçlarda Fren boruları demir olduğu için zarar verip fren kaybına sebep olabiliyormuş

5 ways to help your car recover from winter

Wash the underbody
Wintertime driving will coat the bottom of your car with salt, sand and other grime that can cause corrosion. Corrosion can lead to rust problems, which can make your car much harder to resell or even dangerous to drive.
Spend a few extra dollars for the undercarriage power wash at the local car wash or spray the car's bottom with your own hose. If possible, use a car jack to raise the vehicle for a more thorough cleaning, advises Bill Kropelnicki, president and owner of Rambling River Repair in Farmington, Minn. There's no need to use soap or any other cleaner.
While you're at it, open the hood and wipe down the engine with a soft mitt and soapy water. And remove all the leaves and debris that can find their way into the car, says Cliff Weathers, deputy autos editor for Consumer Reports. And remove any crusty white residue off the battery with a toothbrush, baking soda and water. The residue -- caused by corrosion -- can eventually prevent your car from starting. The cleaning also helps prepare the battery for the stress of warmer temperatures.

Preventing Rust Caused by Road Salt | DMV.org

Risks of Road Salt Damage

Road salt, while helpful for safer driving, can cause rust and corrosion on your vehicle. Since your vehicle's undercarriage is completely exposed, this is the area most at risk from deterioration from road salt.
Parts most at risk from salt damage include:
  • Exhaust system.
  • Muffler.
  • Coil springs.
  • Subframe.
  • Hydraulic break system.
Keep in mind that rust on essential parts, from the axel to the brake system, can be very dangerous. If you live in an area where salt is used on the roads regularly, the risks of vehicle damage are much higher and should be taken seriously to protect your investment as well as your safety.
Advertisement
Preventing Road Salt Damage

You can't fight Mother Nature, but there are a few steps you can take before winter hits and during the winter months to prevent road salt from damaging your vehicle.
  • Wax your car before winter: While the undercarriage is the most at risk, giving your whole vehicle a good coat of wax before bad weather begins is a great pre-game step.
  • Avoid puddles and plow trucks: Puddles can hold larger amounts of salt, and driving behind the plow means you will be the first to drive through a fresh layer of salt.
  • Pretreat your vehicle's undercarriage: Collision shops offer an oil solution pre-treatment that can be sprayed on your vehicle's exposed parts. This coating will help prevent salt and water from the road sticking to your vehicle's metal parts.
  • Wash your vehicle after a snow storm: Get the salt off your car as soon as possible!
  • Use an under spray: Just washing your car isn't enough—you have to get the undercarriage clean. Choose a drive-through car wash or a hand wash that sprays under the vehicle.
  • Get a pre-winter inspection: A quick trip to your mechanic for a once-over is a great way to go into winter with a safe and fully-functional vehicle. Any indicator of wear and tear should be addressed before the temperatures drop.

Burada da güzel özetlemişler
How to Prevent Rust on Your Car

Son düzenleme:

Yba

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5 (2015)
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu zamana kadar hiç yıkatmadım. Geçenlerde araç liftteyken baktım ama ince bir toz tabakası hariç bir şey göremedim. Şehir içi kullananlar için gereksiz gibi bence.

Paslanma zaten ilk gözükmeyen noktalarda başlar, örneğin çamurluklar ile kaportanın birleştiği nokta, burada ki paslanmayı ancak çamurluğu çıkardığınızda anlayabilirsiniz. Sebebi burada uzun süre tuzlu çamurun kalabilmesi.
Şehiriçi kullanım için alt yıkama gereksiz yanlış bir tabir, eğer bulunduğunuz yerde kar yağmıyor ve denize uzak bir nokta ise evet gereksiz. Ama aksi durumda yıkamalısınız.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Daha önce şanzımandan yağ kaçırdığı için ve kaçak nereden diye altını yıkatmıştım. tırlar yıkatırlar genelde, sanayide sorarsanız yönlendirirler. Benim altını yıkattığım yerde kanallar var ve altına girip yıkıyorlardı.
Her tuzlama sonrası ben de yıkatırım altını aracımın. Tabi bunun için benzinliklerde normal yıkatmaya ek olarak aracın altına da su tutturmaya çalışırım. Kapı alt hizalarından eğilerek tutulunca basınçlı su yeterlidir diye düşünüyorum.
Ayrıca bu kış itibariyle evimden çekeceğim ılık su ile de yıkamayı düşünüyorum

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Uzun zamandır aklımda olan ama bir türlü gerçekleştiremediğim bir işlem. Bencede yılda 1 kere yıkatmakta fayda var.

demirhan

Katılımcı
Araç Markası
2012 İmp.Mazda 3 D
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Ankarada olanlar için ankamallden mamağa giden samsun yolu üzerinde iller bankasının arkasına denk gelen yanılmıyorsam petrol ofisinde yeni bir yıkama cihazı var. Değişik yıkama modları var. 2-3 lira fazla verdiğiniz bir yıkama modu var o modda araç altına da su fışkırtıyor cihaz ama aşırı basınçlı değil. Hiç yoktan iyidir diye düşünüyorum. 2-3 kez yıkattım ve memnun kaldım. Alet ayrıca alt kısım hariç basınçlı hava ile el surmeden kurutma işlemini de yapıyor. En son yıkatmamda alt yıkamalı modu 10 ₺ gibi birşeydi.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Harika bir konu olmuş teşekkürler... Şahsi düşüncelerim ise; standart kullanımdaki bir aracın altını yıkatmaya ihtiyacın olmadığıdır... Belki, kış aylarında sık tuzlama yapılan yollarda kullanılan araçları kış bitiminde tuz kalıntılarını temizlemek için yıkatılabilir.

Fakat; @Yba gibi offroad yapanlar için alt yıkatma her atraksiyondan sonra elzem olabilir... Bunu da anlayacak olan kişi yine guzunun kendi sahibi olacaktır... Ne kadar çamurlu arazide veya ne kadar kumlu zeminde kullandığını bildiği için yıkatma işleminin gerekliliğine de kendisi karar verecektir...

Alt yıkamayı yapacak kişi de, aracın hassas olan yerleri nereler bilmeli ki; tazyikli su vurulduğunda sorun sıkıntı oluşturmasın.

Üst Alt