Ara Hızlanmalar Dişli Oranları ve Tork Hakkında

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Yeni konu açmamak için buraya yazayım.
İki hafta önce bir uzun yol deneyimim oldu. Aracın son dişli oranından hiç memnun kalmadım.
Eski aracım 1.6 benzinli Focus MK1 di. Bilmeyenler için 100 bg çok yakan az kaçan gayet hantal bir motoru vardır. 5. viteste 3000 devirde yaklaşık 120km/s yapıyordu.
Şimdiki aracım (323 1.8 gt) daha performanslı olmasına rağmen vites oranları şehir içi kullanımına göre ayarlanmış. 5. viteste 3000 devirde yaklaşık 100km/s yapıyor. Sonrası hem gürültü hem yakıt sarfiyatı olarak dönüyor. Neredeyse şehir içi kadar yakıt harcadım (100-110 km/s hızlarda).
Şehir içinde 10 lt civarı LPG harcıyorum. Uzun yolda gaz pedalına dikkatli basarak 9 lt civarına düştü.

Gelmek istediğim konu son vites dişlisi değiştirilip uzun yolda araç rahatlatılabilir mi?
Son dişliyi değiştiremezsiniz. Dişli oranı belirlenirken bir çok etkeni değerlendiriyor mühendisler. Yakıt tüketiminiz şehir dışı en fazla 100 km hız ile 6.5 şehir içinde 8.5 civarında olmalı (benzin). Fazla yakıyor ise araçta sorun olabilir bakımsız olabilir. Aracınızın üzerindeki motor 3000 devir sonrası hırıltılı olarak bağırır bu yapısında var bunu da değiştiremezsiniz. Aslında şikayetçi olduğunuz şey aracın karakteri alırken kullanıp karar vermekte her zaman fayda var.

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Son dişliyi değiştiremezsiniz. Dişli oranı belirlenirken bir çok etkeni değerlendiriyor mühendisler. Yakıt tüketiminiz şehir dışı en fazla 100 km hız ile 6.5 şehir içinde 8.5 civarında olmalı (benzin). Fazla yakıyor ise araçta sorun olabilir bakımsız olabilir. Aracınızın üzerindeki motor 3000 devir sonrası hırıltılı olarak bağırır bu yapısında var bunu da değiştiremezsiniz. Aslında şikayetçi olduğunuz şey aracın karakteri alırken kullanıp karar vermekte her zaman fayda var.

Son dişli değişimi sorusu sadece merakımdan geldi. Yoksa onun masrafına girecek değilim.
Şehir içi yakıtından memnunum ama şehir dışı yakıtı beni şaşırttı. Bu dediğiniz gibi bakımsızlığından meydana gelebilir.
Aracı alalı 1 ay oldu. Vakit ve nakit sıkıntısından dolayı acil olan şeyler haricinde araca baktırmadım.

Sizinde dediğiniz gibi aracın karakteri böyle, vites oranları şehir içi kullanımına göre ve sportif şekilde ayarlanmış. Ama bu durum şehirler arası yolculukları konforsuz hale getiriyor.
Gürültü konusu ise araca özel bir şey değil. Her aracın gürültüsü motor devri ile doğru orantılı olarak artar.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Son dişli değişimi sorusu sadece merakımdan geldi. Yoksa onun masrafına girecek değilim.
Şehir içi yakıtından memnunum ama şehir dışı yakıtı beni şaşırttı. Bu dediğiniz gibi bakımsızlığından meydana gelebilir.
Aracı alalı 1 ay oldu. Vakit ve nakit sıkıntısından dolayı acil olan şeyler haricinde araca baktırmadım.

Sizinde dediğiniz gibi aracın karakteri böyle, vites oranları şehir içi kullanımına göre ve sportif şekilde ayarlanmış. Ama bu durum şehirler arası yolculukları konforsuz hale getiriyor.
Gürültü konusu ise araca özel bir şey değil. Her aracın gürültüsü motor devri ile doğru orantılı olarak artar.
Aslında yakıtı gayet iyidir uzun yolda.
-buji ,filtreler ve yağı bi değiştirelim.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Gonzalesi @Oğuzhan 'dan alıp, arabayı ilk defa kullanmanın verdiği acemiliğe rağmen, Aydın-Bursa arası ki Sabuncubeli civarı iyi rampa var, yol bilgisayarına göre benzinle 6,3 litre ortalamamız var. Hızımız 100-110 arası ve klima açıktı.
Şehiriçi ise Bursa'da 7,3 - 7,5 civarı benzin ortalamamız var.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan

Fark ettiysen ben gürültü olarak tarif etmedim çünkü bu kişiden kişiye değişir. Hırıltılı dohc motor sesi beni daha çok memnun ediyordu size gürültü gelebilir. Her motorun sesi farklıdır ben o kadar ayrıntılı bakmıyorum olaya diyorsanız gürültü denilebilir orası ayrı. Bende o motorun sesi ayrıdır yıllarca zevkle kullandım. 4000 devir sonrası zaten vics sistemi açtığı için başka bir dünyaya geçiş yapıyor ön tatlı tatlı geziyor yolda gerçi ben yay taktıktan sonra daha sağlam basıyordu yola gezme kalkmıştı. Tadını çıkarın o motorun derim.

Üst Alt