Antifrizli Cam Suyu Yapımı

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Kış aylarında sürekli ihtiyaç olan cam suyunu kendim yapıyorum herkese tavsiye ederim. Piyasada içinde renklendirici barındıran cam suları mevcut ve bunların büyük bir kısmı boyada kalıntılar bırakıyor. Ankara soğuk olduğundan dolayı ben 5 litre izopropil alkolü yarı yarıya su ile açıyorum. Boyaya zarar vermeyen deterjan veya sirke de eklenebilir.

Resimde 5 litre alkolün yarısını 5lt damacanaya boşalttım iki şişeyi de su ile tamamlayacaktım ama sular kesik :D

Tabloda karışımların - kaç dereceye kadar indiği gösterilmektedir. Bulunduğunuz şehrin sıcaklık değerine göre ipayı seyreltebilirsiniz. Ben Ankara’da olduğun için -20-30 arası benim için ideal

İzopropanol / Su Karışımları
İPA kons.. hac. % (Wt.) ****** donma noktası
0 0
10 - 4
20 - 7
30 - 15
40 - 18
50 - 21
60 - 23
70 - 29
80 - 37
90 - 57
100 -90

Ekli dosyalar

• 4F7F07E9-756A-44EB-8A63-A73127C771EF.jpeg
    4F7F07E9-756A-44EB-8A63-A73127C771EF.jpeg
    606.4 KB · Görüntüleme: 159

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu arada fiyatını da merak edenler olmuştur, 5lt ipa 40-50 lira arasındadır. Yani ben 40 liraya 10lt cam suyu yapmış oldum. Bu sudan biraz ayrıp sprey şişeye koyuyorum. Sabahları donan ön cama fıslatınca hemen açıyor.
Ayrıca evde tv ekranı CEp telefonu ekranı, Kumanda vs temizlemede de kullanılır. Kullanım alanı çok fazla hepsini yazmak mümkün değil :D

Ellerine sağlık. :)
Afiyet olsun abi :)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Teşekkürler bilgiler için. Benim gibi IPA'yı yeni keşfetmiş kişiler için güzel bir paylaşım oldu. :)
Suyu da kireçsiz olması için hazır su veya klima suyu kullansak daha da yerinde olur sanırsam? ;)

Kendime "yuh" diyorum! 3 senedir aynı matbaada çalışıyorum ve ustaların makinelerde kullandıkları alkolün senin tavsiye ettiğin IPA olduğunu bugün depodaki bidonları görünce rastgele fark ettim. Bu kelime bir yerden tanıdık geliyor dedim içimden, sonra jeton düştü. Bizim hep normal alkol dediğimiz şeymiş bu ya. :cool: Membanın içindeymişim de haberim yokmuş, internetten almayı bile düşünmüştüm. :D

Ekli dosyayı görüntüle 27153

Ben bununla yıkayım, hatta leğene alkolü koyup batırıp-çıkarayım guzuyu da buğu falan kalmasın bari. :koptum::koptum::koptum:

5 litresi 40-50 lira mı? Oooo ben köşeyi döndüm o zaman? :D

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Hazır su yerine Arı su alınırsa daha iyi olur. :) bilsem senden alırdım yaw :)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Hazır su yerine Arı su alınırsa daha iyi olur. :) bilsem senden alırdım yaw :)
Ben de geç öğrendim çalıştığım yerde olduğunu ve hala da kullanmadım açıkçası... ;) Gerçi bizim buralarda don olayı çok nadir görülmekte, o yüzden soğutma suyunda bile antifriz kullanmayanlar bile var, ne yazık ki? :(

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Teşekkürler bilgiler için. Benim gibi IPA'yı yeni keşfetmiş kişiler için güzel bir paylaşım oldu. :)
Suyu da kireçsiz olması için hazır su veya klima suyu kullansak daha da yerinde olur sanırsam? ;)

5 litresi 40-50 lira mı? Oooo ben köşeyi döndüm o zaman? :D

Tam mevsimindeyiz hemen pazarlama işine başla :D

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Ben de geç öğrendim çalıştığım yerde olduğunu ve hala da kullanmadım açıkçası... ;) Gerçi bizim buralarda don olayı çok nadir görülmekte, o yüzden soğutma suyunda bile antifriz kullanmayanlar bile var, ne yazık ki? :(
Valla Ankara’da sıkıntı, -10 yapsan kutuda donmasa cam sıkınca cam da donuyor su :) -20 ila -30 ideal oluyor. Biraz da donan camı açmak için ayırıyorum, 200ml de eve bırakıyorum tv, telefon ve Kumandalar için, 5lt yetiyor. Bitince süreci tekrarlıyorum :) tavsiye ederim herkese hem daha uyguna geliyor hem de içeriği temiz, kaportanıza zeval gelmiyor. Cam da tertemiz oluyor. Alkolün temizleme özelliğinden

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Tam mevsimindeyiz hemen pazarlama işine başla :D
Yırttık mı bu sefer diyorsun abi? :D
Yarın toptancıyla görüşeyim bakayım bidonu kaç liraymış? Boş camsil şişelerine doldurup, üzerine bir de güzelce marka vs. yazan cafcaflı etiketi de yapıştırdık mı bu iş tamamdır. ;) Ben iki tane çanta alayım yarın da avrolarla dölarlarım karışmasın birbirine, sonra ayırması zor oluyor... :p

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Evet vakti geldi gençler, ben de dün yapacaktım aslıda ama üşendiim, fener yenildi, çocuk durmadı vs vs :D Merak edenler için söyleyim, geçen sene aldığım 5 lt İPA'nın yarısı ile geçen kışı çıkardım. Bu yıl da yukarda gördüğünüz kutuda kalan kısmı kullanacağım :D

razumuhin

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Beyaz - HB
İPA (izaopropil alkol) zamanla plastik aksamlarınızda beyaz beyaz izler bırakır. Eğer yukarıdaki formulu uyguluyorsanız mutlaka ve mutlaka
plastik aksamlarınızı (silecekler ile cam arasındaki plastik aksamı) koruma altına alın.
  1. Koch chemie nano magic plast
  2. Koch chemie PSS
  3. Auto finesse revive
gibi ürünler ile koruma altına alabilirsiniz.

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
su ile inceltildiği için çok bir zararı olmuyor, hatta karışımın neredeyse yüzde 70'i saf su...Yıllardır bir sorun yaşamadım ama yaşarsam denerim inşallah

razumuhin

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Beyaz - HB
Hocam hasar oluşmadan baştan önlem almak, hasarı daha sonra onarmaktan çok daha ucuza gelicektir.
İPA masum bir ürün değil wax sökmek için kullanır genelde detailng ile uğraşan insanlar.
Her ne kadar sulandırsanızda plastikler de oluşabilecek zararın telefisi zor oluyor. siz yinede
plastik aksamınızı koruyun hem aracını seven mazdacılar olarak ne zararı olur ki bakımın :)
Bu arada sizin formulunuzu bende kullanıyorum :) eskişehirde soğuk memleket.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Evet vakti geldi gençler, ben de dün yapacaktım aslıda ama üşendiim, fener yenildi, çocuk durmadı vs vs :D Merak edenler için söyleyim, geçen sene aldığım 5 lt İPA'nın yarısı ile geçen kışı çıkardım. Bu yıl da yukarda gördüğünüz kutuda kalan kısmı kullanacağım :D
Fener yenilse ne olacak.bir tarafın Trabzon senin gardaş.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
İpa nın silecek ve plastik aksama etkisi ile ilgili bir test yaptınız mı? Merak ettim. İçine silecek parçası koyup 10 gün bekletme gibi.

Silecek sularında en büyük handikap içerisindeki alkolün en masum ifadeyle silecek lastiğine zarar vermesi. İş yerindeki araçlarda da test ettiğim kadarıyla silecek ömrünü etkileyen dış etmenler kadar kullanılan silecek suyu. Bir ara würth toptan geliyordu iş yerine. 4 ayda yedi orjinal sileceklerimi. Ki 4 de 1 su koyup bir miktar seyrelttiğim halde. Zaten bidonu açınca yoğun alkol kokusu geliyor. Piyasa mallarından da pek düzgün bir şeye denk gelmedim. Shell in ürününü uzun süre test etmedim, ama bir depo kullanımda bir sorun oluşmadı. BP nin ürününden memnunum, geçen sene aralık ayında serviste değiştiğim silecekler hala üzerinde aracın, bu kışı belki çıkarmaz ama şuan yağmurlu havalarda atlama ve çizgi oluşumu yok camda.

İş yerinde şırıngaya çekerek kloroform ile pleksi yapıştırma ve alkolü kendi yaptığım basınç tankı ile alüminyum kesim makinesinin bıçağına püskürterek soğutma amaçlı kullanıyoruz. 3-4 ayda bir teflon, ve hortumlarda deformasyonlar oluyor, basıncında etkisiyle sağından solundan fışkırmalar oluyor. Şırıngaya çektiğiniz kloroform ve alkolde de bir süre bekleyince lastiği deforme oluyor. Silecek lastiği ile denediğimde de benzer şekilde şişip formunda bozulmalar oldu. Lastik her alkol türünü sevmez. Kimyacı değilim, teknik detayını bilemiyorum hangisi zararlı hangisi zararsız ama sulandırmak etkisini azaltır ortadan kaldırmaz.
İpa ile ilgili deneme yapmadım, ama elinde ipa olan arkadaşlar kapalı bir kap içerisine silecek lastiği ve bir parça plastik ile koyup bir kaç gün beklerse en azından konu ile ilgili merakımızı gidermiş oluruz. (Şu an tek merak eden benim gibi görünüyor ama neyse :) ) Sulandırmadan konulursa etki daha çabuk ve net gözlemlenir. Sulandırma gözle görülme süresini uzatacaktır.

Üst Alt