Antifrizle İlgili Bilmek İstediğiniz Herşey – Antifriz Kullanımı

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Boşaltılma olayı nasıl oldu bilmiyorum ama 3 lt antifriz kondu, bizim ağanın ne kadar su aldığını öğrenirsek sorunu da çözeriz..

Toplamı 7,5 litreymiş sayın abim. ;)

Untitled-1.jpg

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Teşekkürler Hamdicim, o zaman 3 lt antifriz 4.5 lt su var şu an.
Benim 4 litre antifriz alıp , 3.5 lt su koymam yeterli olacak o zaman...
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hamdi bu bilgiler sana lazım olabilir, şimdiden öğrenmen güzel olur :):)
Abim 3 lt antifriz ve 4,5 lt su varsa hiç elleme. Oranı iyi. -25 dereceye kadar da iş görür kışın.
Antifriz sudan fazla olmamalı zaten. ;)

Ahmet Abi var, sülalem raaat. :p

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Eğerki antifiriz üzerinde %50den fazla karışım tavsiye edilmiyorsa ve karışım %50den fazla ise o antifrizi artık antifrizi değildir sıradan sudur bence
Sınır değeri geçtikden sonra biz son kullanıcılar düz mantık derecesi değiştiğini düşünüyorsunuz ama acaba üretici bu konuda ne diyor???

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
konuyu kış gelmeden alevlendirelim. diğer konuyu da okudum lakin antifriz işinin içinden mümkün değil çıkılmıyor. fl22 hem pahalı hem su eklenemediği için iki bidon almak gerekiyor. şimdi mazda diyor ki, benim aracımda "alcohol, methanol, borate, silicate" içeren ürün kullanma. Bazı antifrizleri inceledim.

Motul inugel g13 : Nitrite,amine,phosphate,borate içermiyor. hazır karışım.(1-5 litre)
Motul inugel g13 ultra: Nitrite,amine,phosphate,borate içermiyor. konsantre olduğu için su eklenebiliyor.(1-5 litre)
Motul inugel classic: Nitrite,amine,phosphate içermiyor. hazır karışım.(1-5 litre)
Motul inugel expert: Nitrite,amine,phosphate içermiyor. hazır karışım.(1-5 litre)
Motul inugel expert ultra: Nitrite,amine,phosphate içermiyor. Konsantre.(1-5 litre)
Motul inugel optimal: Nitrite,amine,phosphate,borate,silicate içermiyor. hazır karışım.(1-5 litre)
Motul inugel optimal ultra: Nitrite,amine,phosphate,borate,silicate içermiyor. Konsantre(1-5 litre)

Castrol radicool sf: Nitrite,amine,phosphate,silicate içermiyor(ve diğer inorganik önleyiciler demiş de sanki herkes kimya uzmanı). Konsantre(1-3 litre)

Shell organik kırmızı: Nitrite,amine,phosphate,borate,silicate. Konsantre.(1-3 litre)

Total Glacelf Auto Supra: Silikatlar, fosfatlar, kromatlar, nitritler veya bor ihtiva etmez. Konsantre(3 litre) "Glacelf Auto Supra’nın dökme demir veya alüminyumdan imal edilmiş motorlarda ve alüminyum ve bakır içeren soğutma sistemlerinde kullanılması tamamiyle güvenlidir." yazısı var açıklamada.(kromat nedir?)

Şimdi alkol ve metanol içermiyor yazan bir tane ürün bulamadım. mazdanın istemediği 4 içerikten en fazla 2 tanesini içermeyen var. bu maddeler nedir, ne işe yarar, neye zarar verir bilmiyorum ama bütün antifrizlerde zaten alkol olmuyor mu?
Çok inceliyorum bu işi ama ustaya güvenip, zamanında ilgi alanım da olmadığı için 20 yaşında araçta %100 kırmızı antifiriz kullanımı yüzünden conta yaktım kısa süre sonunda. Onun için tek derdim en uygun antifrizi bulmak. 1 yılda parça parça 1 litre civarı saf su eklemişimdir hazneye onun için kullandığım antifiriz karışımından 1,5 litre araçta da bulundurmayı düşünüyorum. Bu şekilde antifriz oranını hiç düşürmeyeceğim. Total açıklamasıyla öne çıkıyor, demir bakır alüminyum a zarar vermem diyor. mazdanın orjinal yağını ürettiği gibi fl22 yi de total üretiyor olabilir mi acep?
elemeye gidersek 3 adayım kalıyor:
  1. Motul inugel optimal ultra(+%50 saf sulu karışım olarak hesaplarsak litre fiyatı 20tl)
  2. Shell organik kırmızı(+%50 saf sulu karışım olarak hesaplarsak litre fiyatı 12,5tl)
  3. Total Glacelf Auto Supra(Marka kaynaklı 3. sıraya attım ama açıklaması hakikaten doğruysa en uygunu bu gibi.) (+%50 saf sulu karışım olarak hesaplarsak litre fiyatı 16tl)

bunlardan kullanan var mı?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
konuyu kış gelmeden alevlendirelim. diğer konuyu da okudum lakin antifriz işinin içinden mümkün değil çıkılmıyor. fl22 hem pahalı hem su eklenemediği için iki bidon almak gerekiyor. şimdi mazda diyor ki, benim aracımda "alcohol, methanol, borate, silicate" içeren ürün kullanma. Bazı antifrizleri inceledim.

Motul inugel g13 : Nitrite,amine,phosphate,borate içermiyor. hazır karışım.(1-5 litre)
Motul inugel g13 ultra: Nitrite,amine,phosphate,borate içermiyor. konsantre olduğu için su eklenebiliyor.(1-5 litre)
Motul inugel classic: Nitrite,amine,phosphate içermiyor. hazır karışım.(1-5 litre)
Motul inugel expert: Nitrite,amine,phosphate içermiyor. hazır karışım.(1-5 litre)
Motul inugel expert ultra: Nitrite,amine,phosphate içermiyor. Konsantre.(1-5 litre)
Motul inugel optimal: Nitrite,amine,phosphate,borate,silicate içermiyor. hazır karışım.(1-5 litre)
Motul inugel optimal ultra: Nitrite,amine,phosphate,borate,silicate içermiyor. Konsantre(1-5 litre)

Castrol radicool sf: Nitrite,amine,phosphate,silicate içermiyor(ve diğer inorganik önleyiciler demiş de sanki herkes kimya uzmanı). Konsantre(1-3 litre)

Shell organik kırmızı: Nitrite,amine,phosphate,borate,silicate. Konsantre.(1-3 litre)

Total Glacelf Auto Supra: Silikatlar, fosfatlar, kromatlar, nitritler veya bor ihtiva etmez. Konsantre(3 litre) "Glacelf Auto Supra’nın dökme demir veya alüminyumdan imal edilmiş motorlarda ve alüminyum ve bakır içeren soğutma sistemlerinde kullanılması tamamiyle güvenlidir." yazısı var açıklamada.(kromat nedir?)

Şimdi alkol ve metanol içermiyor yazan bir tane ürün bulamadım. mazdanın istemediği 4 içerikten en fazla 2 tanesini içermeyen var. bu maddeler nedir, ne işe yarar, neye zarar verir bilmiyorum ama bütün antifrizlerde zaten alkol olmuyor mu?
Çok inceliyorum bu işi ama ustaya güvenip, zamanında ilgi alanım da olmadığı için 20 yaşında araçta %100 kırmızı antifiriz kullanımı yüzünden conta yaktım kısa süre sonunda. Onun için tek derdim en uygun antifrizi bulmak. 1 yılda parça parça 1 litre civarı saf su eklemişimdir hazneye onun için kullandığım antifiriz karışımından 1,5 litre araçta da bulundurmayı düşünüyorum. Bu şekilde antifriz oranını hiç düşürmeyeceğim. Total açıklamasıyla öne çıkıyor, demir bakır alüminyum a zarar vermem diyor. mazdanın orjinal yağını ürettiği gibi fl22 yi de total üretiyor olabilir mi acep?
elemeye gidersek 3 adayım kalıyor:
  1. Motul inugel optimal ultra(+%50 saf sulu karışım olarak hesaplarsak litre fiyatı 20tl)
  2. Shell organik kırmızı(+%50 saf sulu karışım olarak hesaplarsak litre fiyatı 12,5tl)
  3. Total Glacelf Auto Supra(Marka kaynaklı 3. sıraya attım ama açıklaması hakikaten doğruysa en uygunu bu gibi.) (+%50 saf sulu karışım olarak hesaplarsak litre fiyatı 16tl)
bunlardan kullanan var mı?
Su ekleyebiliyorsun %55 ine kadar , (değerleri net hatırlamıyorum) şöyle bişey var.

Fl22 direk kullanımda -44 derece

%50 su katarsan -22 derece.

Bana sorarsan susuz kullan fl22 zaten 5 yıl / 100 bin km uzun ömürlü antifiriz.

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Su ekleyebiliyorsun %55 ine kadar , (değerleri net hatırlamıyorum) şöyle bişey var.

Fl22 direk kullanımda -44 derece

%50 su katarsan -22 derece.

Bana sorarsan susuz kullan fl22 zaten 5 yıl / 100 bin km uzun ömürlü antifiriz.
Butterworth Auto Parts Sdn. Bhd.
Şimdi fl22 ön ve arka etiket resimlerini buldum baktım, pre-mixed %50 ve do not add water yazıyor. yani %50 su ile karıştırılmış ve su eklemeyin diyor. fl22 yi %50 suyla karıştırırsak antifriz oranı %25 e düşer. hadi 5 litre fl22 ye 1 litre su ekledik diyelim o zaman yaklaşık %40 antifriz %60 su karışımı olur.

Total in açıklamasında da aşağıdaki kilometreler yazıyor ama ne olursa olsun ben her sene değiştiririm. bu bakımda hem STP radiator flush hem liqui moly motor clean le güzel bir temizlik yaptırıp motul x clean efe ve hangisi aklıma yatarsa o antifrizle devam edecem.

total glacelf auto supra 650,000 km (8000 saat- 5 yıl) kamyonlarda kullanımda
250,000 km ( 5 yıl) otomobillerde kullanımda

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Şimdi fl22 ön ve arka etiket resimlerini buldum baktım, pre-mixed %50 ve do not add water yazıyor. yani %50 su ile karıştırılmış ve su eklemeyin diyor. fl22 yi %50 suyla karıştırırsak antifriz oranı %25 e düşer. hadi 5 litre fl22 ye 1 litre su ekledik diyelim o zaman yaklaşık %40 antifriz %60 su karışımı olur.

Total in açıklamasında da aşağıdaki kilometreler yazıyor ama ne olursa olsun ben her sene değiştiririm. bu bakımda hem STP radiator flush hem liqui moly motor clean le güzel bir temizlik yaptırıp motul x clean efe ve hangisi aklıma yatarsa o antifrizle devam edecem.

Önceki senelerde fl22 farklı bi isimle çıkıyordu sanırım fl22 long life , daha sonra üründe değişiklik oldu premium fl22 gold oldu.

Su karıştırma oranını çok daha önce farklı forumlarda ve bu forumdada farklı başlıklar altında konuşulmuştu.

Premium fl22 gold üzerinde su ile alakalı bi uyarı yok ama üzerinde %55 sembolü var bunu araştırdığımda %55ine kadar su katılabilir olarak algılamıştık ve öylede denmişti.

Daha sonrasında servislere vs sordugumuzda %50 su katılabilir rx8 hariç denmişti.

Kısacası do not add water kısmı fl22 farklı bi serisi için geçerli olabilir resmini attığınız ürün hangi ülkeye ait anlamadım ama şöyle bi durumda olabilir.

Bazı ülkelerde bazı ürünleri sokamazsınız bu geldiği ülke veya ürün içeriği ile alakalı olabilir veya kıtaya özel fl22 için mazda farklı bi yerle anlaşmış veya üretmiş olabilirki

Attıgınız resimde tam anlamadım ama made in tailand yazıyor sanırım premium fl22 gold made in germany'dir.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan

Teşekkürler paylaşım için. Total mantıklıymış. Ben de bakımda kırmızı harici bir antifriz düşünüyordum ama Total cezbetti. Büyük ihtimal Total alabilirim.

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
@kadir aynen ikisi farklıymış, ama goldda da pre-mixed yazıyor yani hazır karışım. %55 antifriz oranı demekki. %10 antifriz oranı artırılmış eskisine göre.

Teşekkürler paylaşım için. Total mantıklıymış. Ben de bakımda kırmızı harici bir antifriz düşünüyordum ama Total cezbetti. Büyük ihtimal Total alabilirim.
Rica ederim, http://www.lubs-products-database.total.com/gallery/ORIGINALS/visuels/31000/31463 burda verileri var ama ben birşey anlamıyorum. :)

MAZDA MEZ MN 121 D onayı var totalde yeni gördüm.

Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
@kadir aynen ikisi farklıymış, ama goldda da pre-mixed yazıyor yani hazır karışım. %55 antifriz oranı demekki. %10 antifriz oranı artırılmış eskisine göre
Daha fazla araştırma yapılabilir ben fazla detaya girmedim kendim direk kullandıgım için.
Karıştırma yapmak için araştırma yapabilirsiniz.

Fi tarihinde fl22 bulamamıştım o zaman castrol sf kullanmıştım ki onuda kullanmak için castrolden mail almıştım diğer konu altında süreçi görebilirsiniz.

2 yılı dolmadan tekrar doşaltmıştım fl22 koydum şimdi 5 yıl kafa rahat ;)

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Daha fazla araştırma yapılabilir ben fazla detaya girmedim kendim direk kullandıgım için.
Karıştırma yapmak için araştırma yapabilirsiniz.

Fi tarihinde fl22 bulamamıştım o zaman castrol sf kullanmıştım ki onuda kullanmak için castrolden mail almıştım diğer konu altında süreçi görebilirsiniz.

2 yılı dolmadan tekrar doşaltmıştım fl22 koydum şimdi 5 yıl kafa rahat ;)
Okumuştum ama Castrol de silicat var. Ben motul optimal ultra ve Total glacelf auto Supra arasında kaldım. Motul yorumu yok ama Total yorumları baya iyi. Şimdilik Total öne geçti, hem de Mazda onaylı.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Okumuştum ama Castrol de silicat var. Ben motul optimal ultra ve Total glacelf auto Supra arasında kaldım. Motul yorumu yok ama Total yorumları baya iyi. Şimdilik Total öne geçti, hem de Mazda onaylı.
Onay detayına baktınız mı ?

Emin olmamakla beraber onayı hangi araçlar için vermiş hangi motor seçenekleri için vermiş gibi küçük yazılar olası gerekiyor diye biliyorum.:rolleyes:

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Onay detayına baktınız mı ?

Emin olmamakla beraber onayı hangi araçlar için vermiş hangi motor seçenekleri için vermiş gibi küçük yazılar olası gerekiyor diye biliyorum.:rolleyes:
Yukarda bi kod vardı onayla ilgili, bir de alüminyum, demir , bakır a zarar vermez yazıyor açıklamada.Test verileriyle ilgili bi sayfa vardı yukarda ama anlamak lazım ne dediğinden. Beni aşıyor:)

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Faso Ağa'nın radyatör değişti, şu an tamircide, kırmızı antifiriz yok, a101de mavi antifiriz var. İllaki kırmızı mı olmalı. Faso ağanin hafta içi İstanbula gitme ihtimali var. Acil bakimlarini tamamlamam lazım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Faso Ağa'nın radyatör değişti, şu an tamircide, kırmızı antifiriz yok, a101de mavi antifiriz var. İllaki kırmızı mı olmalı. Faso ağanin hafta içi İstanbula gitme ihtimali var. Acil bakimlarini tamamlamam lazım.
İllaki kırmızı olsun diyorum hocam ama Skyactiv serisinde... Antifriz için böyle bir söyleme gerek yok. :)

Kars'a Erzurum'a sefere çıkılmayacaksa, sıkıntı olmaz.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
İllaki kırmızı olsun diyorum hocam ama Skyactiv serisinde... Antifriz için böyle bir söyleme gerek yok. :)

Kars'a Erzurum'a sefere çıkılmayacaksa, sıkıntı olmaz.
Malatya'ya da gidilebilir sömestrde, ben önce bı kırmızı peşine düşeyim o zaman. Kaç litre koyayım.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Orijinal radyatöre A101 mi ldlfmdkdnsofnd

Üst Alt