Antifrizle İlgili Bilmek İstediğiniz Herşey – Antifriz Kullanımı

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Valla bu konu yağ konusu gibi dipsiz kuyu misali, derler ki aynı renkten devam et, nedeni ney onu da bilmiyorum. Mantığıma göre komple sistemi boşaltıp kaliteli bir markanın herhangi bir antifriziyle sistemi yenilemek kafi, nihayetinde Rx8 değil altımızdaki.

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Valla bu konu yağ konusu gibi dipsiz kuyu misali, derler ki aynı renkten devam et, nedeni ney onu da bilmiyorum. Mantığıma göre komple sistemi boşaltıp kaliteli bir markanın herhangi bir antifriziyle sistemi yenilemek kafi, nihayetinde Rx8 değil altımızdaki.
Mavi alsam sorun olmaz o zaman? Kırmızı için radyatörün alüminyum olmaması lazım filan yazmış bir kaç forum

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Abiler antifriz alıcam 3 çeşit var bunlardan hangisi ne işe yarıyor bilmiyorum(hep yeşil kullanıyordum)
Kırmızı,mavi,yeşil Hangisini alayım bunlardan? Hangisi ne anlama geliyor bilen var mı? Yanlış mı kullandım şimdiye kadar :rolleyes:
ülkemizde antifriz konusunda yasal bir prosedür olmadığından renklere çok güvenmek yerine özelliklerine dikkat etmek daha doğrudur.

Farklı antifrize gececeksen eğer , sistemdeki eski antifrizi temizlemeni tavsiye ederim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Abiler antifriz alıcam 3 çeşit var bunlardan hangisi ne işe yarıyor bilmiyorum(hep yeşil kullanıyordum)
Kırmızı,mavi,yeşil Hangisini alayım bunlardan? Hangisi ne anlama geliyor bilen var mı? Yanlış mı kullandım şimdiye kadar :rolleyes:
Aslında renklere göre ayrım yapmak doğru değildir. Çünkü firmalar araçlardaki antifriz kaçaklarını anlamak için antifrizleri renklendirmişlerdir. Başka bir deyişle antifrizler özellikleri sayelerinde belli bir renke sahip değillerdir. Özelliklerine ek olarak renklendirici içerirler. Piyasada mavi antifriz ve kırmızı antifriz olarak bilinen ürünlerden mavi antifiriz klasik üretim teknolojili inhibitörler eklenmiş ve mavi renkle renklendirilmiş antifrizken kırmızı antifiriz; organik üretim teknolojili inhibitörler eklenmiş ve kırmızı renkle renklendirilmiş antifrizdir. Bazen karşımıza yeşil antifriz, pembe antifriz, sarı antifriz olarak farklı şekillerde antifiriz çeşitlerinin çıkması bu sebeptendir.

Organik inhibitörler içeren kırmızı antifriz klasik inhibitörler içeren mavi antifirize göre 3 kat daha fazla ömürlüdür. Ancak bu her araçta mavi yerine kırmızı koyarsak ömrü uzatabiliriz demek değildir. Araç ya da ekipman üreticisinin tercihi, aracınızın ya da ekipmanınızın model yılı gibi bazı bilgilere sahip olduktan sonra net şekilde hareket edebiliriz. Örneğin organik antifrizin temizleme gücü klasik antifrize göre daha iyidir. 30 yaşında otomobilinizin radyatörüne yıllardır eklediğiniz mavi antifrizin yerine kırmızı antifriz koyarsanız, organik antifriz çok daha iyi temizleme yapmaya başlayacağı için yıllar içerisinde radyatör cidarlarına yerleşmiş kurumları ve pasları çok fazla sıyırarak radyatörde açılmalar ve delinmeler meydana getirebilir. Bu sebeple antifriz seçerken de ekipman özelliklerine bakılması gerekmektedir.

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
ülkemizde antifriz konusunda yasal bir prosedür olmadığından renklere çok güvenmek yerine özelliklerine dikkat etmek daha doğrudur.

Farklı antifrize gececeksen eğer , sistemdeki eski antifrizi temizlemeni tavsiye ederim.

Aslında renklere göre ayrım yapmak doğru değildir. Çünkü firmalar araçlardaki antifriz kaçaklarını anlamak için antifrizleri renklendirmişlerdir. Başka bir deyişle antifrizler özellikleri sayelerinde belli bir renke sahip değillerdir. Özelliklerine ek olarak renklendirici içerirler. Piyasada mavi antifriz ve kırmızı antifriz olarak bilinen ürünlerden mavi antifiriz klasik üretim teknolojili inhibitörler eklenmiş ve mavi renkle renklendirilmiş antifrizken kırmızı antifiriz; organik üretim teknolojili inhibitörler eklenmiş ve kırmızı renkle renklendirilmiş antifrizdir. Bazen karşımıza yeşil antifriz, pembe antifriz, sarı antifriz olarak farklı şekillerde antifiriz çeşitlerinin çıkması bu sebeptendir.

Organik inhibitörler içeren kırmızı antifriz klasik inhibitörler içeren mavi antifirize göre 3 kat daha fazla ömürlüdür. Ancak bu her araçta mavi yerine kırmızı koyarsak ömrü uzatabiliriz demek değildir. Araç ya da ekipman üreticisinin tercihi, aracınızın ya da ekipmanınızın model yılı gibi bazı bilgilere sahip olduktan sonra net şekilde hareket edebiliriz. Örneğin organik antifrizin temizleme gücü klasik antifrize göre daha iyidir. 30 yaşında otomobilinizin radyatörüne yıllardır eklediğiniz mavi antifrizin yerine kırmızı antifriz koyarsanız, organik antifriz çok daha iyi temizleme yapmaya başlayacağı için yıllar içerisinde radyatör cidarlarına yerleşmiş kurumları ve pasları çok fazla sıyırarak radyatörde açılmalar ve delinmeler meydana getirebilir. Bu sebeple antifriz seçerken de ekipman özelliklerine bakılması gerekmektedir.
Abi aracımda 0 antifiriz var şuan kaçak vardı arabamda olduğu yerde bütün sistemde ki su bitmişti. Şuan radyatörde olan su da boşaltılıp 0dan eklenicek. Bursa da çok fazla kış olmuyor zaten. Baktığım markalarda çoğu -40derece diyor ama tek antifriz olursa saf su konulduğunda -16derecelere kadar düşüyor. 4lt antfriz alıp mı üstüne tamamlamam mı daha mantıklı yoksa 3lt üstüne mi tamamlamak mantıklı bunu düşünüyorum. Bir kaç teste baktım 4 markayı buzdolabına koyup bekletiyorlar çok fark olmuyor.
40 lira bandında PO,Divortix,Motorsilk,404,Spectre,Falken,Autokit var.
Mobil,shell,castrol,würth 70tl civarı değişiyor.
Divortix ve motorsilkin yorumlarına baktığım da çoğu kişi öneriyor ama içim ısınmadı çok. Önerdiğiniz hangi markalar var? (Aytemiz,Opet,totalin istasyonlarına gidip fiyat araştırıcam)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Abi aracımda 0 antifiriz var şuan kaçak vardı arabamda olduğu yerde bütün sistemde ki su bitmişti. Şuan radyatörde olan su da boşaltılıp 0dan eklenicek. Bursa da çok fazla kış olmuyor zaten. Baktığım markalarda çoğu -40derece diyor ama tek antifriz olursa saf su konulduğunda -16derecelere kadar düşüyor. 4lt antfriz alıp mı üstüne tamamlamam mı daha mantıklı yoksa 3lt üstüne mi tamamlamak mantıklı bunu düşünüyorum. Bir kaç teste baktım 4 markayı buzdolabına koyup bekletiyorlar çok fark olmuyor.
40 lira bandında PO,Divortix,Motorsilk,404,Spectre,Falken,Autokit var.
Mobil,shell,castrol,würth 70tl civarı değişiyor.
Divortix ve motorsilkin yorumlarına baktığım da çoğu kişi öneriyor ama içim ısınmadı çok. Önerdiğiniz hangi markalar var? (Aytemiz,Opet,totalin istasyonlarına gidip fiyat araştırıcam)

Castrol veya diğer markaların iletişim bölümünden araç bilgilerini verip destek istesen daha iyi bi sonuç alırsınız ama bu zaman kaybına neden olacaktır hemen dönüş yapmazlar ama bu desteği alırken mail üstünden alman daha iyi olur.
Söz uçar , yazı kalır.

Ben 2 sene önce Castrol ile yazışarak castrol rf kullanmıştım , bu sene fl22 kullandım.

Senin araçın için fl22 öneremiyorum çünkü aradan gecen zaman çok fazla senin araçın için idealmıdır bilemiyorum.

Karışım oranına gelince önce ürünü bulamalım sonra üreticinin o ürün için verdiği karışım oranına bakalım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@UmitSerbest Po'dan 40 liralık antifriz işini fazlasıyla görür, 3 litre üzerine saf su ilavesi yap ve kaçak vs. var mı kontrol et, sonrasında sen sağ ben selamet... Bu gibi konularda çok fazla irdeleyecek bir şey yok bence. ;)

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Adem Usta'mızın antifriz kullanımı ile ilgili dün konuyu yeniden hatırlatması üzerine, biri @MX9 Ahmet Abi'den diğeri de yağ alırken yanında hediye olarak gelen ve şu ana kadar çok dikkat etmediğim iki ayrı antifrizin yapısına bakıp, bundan yola çıkarak bir kaç aklımıza takılan soruya pratikte cevap vermek istedim.

Elimdeki iki şişe antifrizin de markası Shell, ikisinin de üzerinde "antifriz" yazıyor, :p ikisi de kırmızı renkte, ikisi de organik ve ikisinin de ambalajı hemen hemen aynı. Fakat üzerindeki belki de çoğumuzun kaçırdığı şey olan "ürün yapısı" farklı.

Ekli dosyayı görüntüle 29321

Soldaki ürün "kullanıma hazır" ve -40 dereceye kadar işlevini yerine getirecek şekilde (hemen hemen %50 oranında) seyreltilmişken; sağdaki ürün "konsantre" olarak üretilmiş ve ne şekilde seyrelterek kullanacağımız bize bırakılmış. Hemen arka etiketlerine baktığımızda şöyle farklılıkları görebilmekteyiz.

Ekli dosyayı görüntüle 29320

Gördüğünüz gibi kullanıma hazır olan ve -40 dereceye kadar dayanıklı olduğu söylenen ürünün arkasında herhangi bir tablo bulunmamakta ve üzerinde daha fazla seyreltilmemesi gerektiği yazılıyor. Çünkü daha fazla seyrelttiğimizde donma derecesi (0'a doğru) yükselecektir. Bu tip seyreltilmiş ve kullanıma hazır ürünler ile aracımızdaki motor soğutma sistemini tamamen ekstra bir su ilave etmeksizin değiştirebiliriz. Çünkü ürün içerisinde zaten saf antifriz haricinde (su veya başka etken madde) barındırdığından donma derecesi saf antifrizden çok daha düşüktür.

Ekli dosyayı görüntüle 29318

Konsantre olan üründe ise etiket üzerindeki tablo ile bize bırakılan seyreltme oranlarının donma derecesi gösterilmiş. "Sen hangi iklimde yaşıyorsan uygun olanı seçip karışımını kendin hazırlayabilirsin" denmiş özetle. 3'te 1 oranında antifriz kullanırsak -18; 5'te 2 oranında kullanırsak -25; yarı yarıya kullanırsak da -38 dereceye kadar sistemimizi korumuş olacağız.

Ekli dosyayı görüntüle 29319

Örneğin aracımızın motor soğutma sistemi 6 litre alıyor ise; 2 litrelik "bu ürün gibi konsantre" antifriz ve 4 litre su karışımı sıcak iklimlerde (-18 dereceye kadar) işimizi kolaylıkla görecektir. "Yok ben her ihtimale karşı daha düşük derecelerde de içim rahat olsun derseniz de 3 litre antifriz ve 3 litre su karışımı, aracınızı -38 dereceye kadar koruma sağlayacaktır. "O zaman ben işimi daha da garantiye alayım belki sabah uyandığımızda buzul çağına girmiş oluruz" diyerekten de :p tüm sistemi bu antifriz ile doldurursanız da yukarıda ustamızın belirttiği gibi koruma derecesinin limiti düşerek -12 dereceye çıkacak; yani ters etki yapacaktır.

Özetlersek; Antifriz rengi ile ilgili, iki mesaj üstte @Erçay 'ın da bahsettiği gibi "genellikle" organik dediğimiz antifrizler kırmızı renkte olmakta. Fakat her kırmızı renk antifriz organik veya OAT (organik asit teknolojisi) ile üretilmiş anlamına gelmiyor. Bunu öğrenmek için de ambalaj üzerindeki kısma öncelikle bakmak gerek diyebiliriz. Antifriz markaları hakkında verdiğimiz iki örnek de çok yerinde oldu. Belirttiğimiz gibi burada da sadece ürünün markasına bakmak yetersiz tabi. Bileşimlerine, özelliklerine ve kullanım yöntemine bakmak gerekir. Ayrıca her markanın seyreltilme oranıyla donma derecesi değişiklik gösterebilmektedir, diyebiliriz. O yüzden marka seçiminde mutlaka ambalaj üzerindeki bilgileri kontrol etmekte fayda var. Araca tamamen antifriz koymakla ilgili de örneğimizi seyreltilmiş ve konsantre ürünler ile verdik. "Arkadaşım arabasına sadece antifriz koyuyor" deyip siz de saf antifrizi doldurursanız çok düşük derecelerde da işe yaramasını beklemeyiniz. İstediğiniz dereceye endekslenip seyreltilmiş bir üründen tüm motor soğutma sistemini doldurabilirsiniz tabi ki de...

Antifrizsiz kullanımın, soğutma suyunu dondurması haricinde ne gibi zararlar vereceğine dair bilgiler konunun ilk mesajında ustamız tarafından zaten verilmiş. Ayrıca antifrizin korozyona karşı her daim alınması gereken bir önlem olduğuna ve sadece düşük sıcaklıklarda değil yüksek sıcaklıklarda da direnci arttırıp motoru nasıl koruduğuna da buradaki ve buradaki konularımızdan ulaşabilirsiniz.

Not: Kendim de yeni yeni mantığına oturttuğum antifriz kullanım olayını görsel olarak anlatmak istedim. Yanlış bir ifade veya çıkarım yapmış isem mutlaka uyarınız, düzelteyim. ;)
Ben bu duruma dikkat etmedim ve komple antifrizi koyduk, su eklenmedi.
Aldığım ürün hangisiydi bilmiyorum, bi bakayım, bulabilirsem ne aldığımı ona göre hareket ederiz.

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
@UmitSerbest Po'dan 40 liralık antifriz işini fazlasıyla görür, 3 litre üzerine saf su ilavesi yap ve kaçak vs. var mı kontrol et, sonrasında sen sağ ben selamet... Bu gibi konularda çok fazla irdeleyecek bir şey yok bence. ;)
Doğru abi irdeleyecek bir şey Yok renk Fark ediyor mu diye merak ettim yarın petrolden gidip alayım en mantıklısı :harika:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Ben bu duruma dikkat etmedim ve komple antifrizi koyduk, su eklenmedi.
Aldığım ürün hangisiydi bilmiyorum, bi bakayım, bulabilirsem ne aldığımı ona göre hareket ederiz.
Antifrizi koymadan önce soğutma suyunu komple mi boşalttınız? Eğer öyleyse ve koyulan ürün konsantreyse sula abi Faşo'yu. Aman diyim? :oops:

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Antifrizi koymadan önce soğutma suyunu komple mi boşalttınız? Eğer öyleyse ve koyulan ürün konsantreyse sula abi Faşo'yu. Aman diyim? :oops:
Boşaltılma olayı nasıl oldu bilmiyorum ama 3 lt antifriz kondu, bizim ağanın ne kadar su aldığını öğrenirsek sorunu da çözeriz..

Baştan sistemi yenile bence, yani ben öyle yapardım yoksa içim rahat etmezdi
Radyatörü, devirdaimi, termostatı fanı değiştirem mi :):):)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Boşaltılma olayı nasıl oldu bilmiyorum ama 3 lt antifriz kondu, bizim ağanın ne kadar su aldığını öğrenirsek sorunu da çözeriz..

Radyatörü, devirdaimi, termostatı fanı anasını ebesini değiştirem mi :):):)
Yok ona gerek yok şuan 55'i 60 yapmayalım :D saf su ve antifriz ihtiyaç sadece

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
O zaman usta tamamen değiştirmemiş suyu, vay gerizekalı, hem içi temizlensin dedi hem tamamen boşaltmadı, ben antifriz de atayım sepete. Rolanti takılması oluyor bazen belki de soğutma suyunda hava var.
Yok ona gerek yok şuan 55'i 60 yapmayalım :D saf su ve antifriz ihtiyaç sadece

Üst Alt