Antifrizle İlgili Bilmek İstediğiniz Herşey – Antifriz Kullanımı

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Kış aylarının en önemli koruyucusu olan antifrizlerle ilgili yeterince bilgi sahibi misiniz?
Kış aylarında otomobiller için son derece önemli bir koruyucu olan antifriz, bilinenin aksine sadece kış mevsiminde değil 4 mevsim kullanılabiliyor.
Ünlü bir motor yağı firmasının internet sitesinde yer alan habere göre, kış aylarında otomobiller için son derece önemli bir koruyucu olan antifriz, bilinenin aksine sadece kış mevsiminde değil, 4 mevsim kullanılabiliyor. Antifrizin 4 mevsim kullanılabilmesinin nedeni ise içeriğindeki katıklarla aynı zamanda metal ve alaşımlarını paslanma ve aşınmaya karşı koruması ve kışın donmayı önlediği gibi, yazın da harareti önlemesi.
Donma Noktasına Dikkat
“Ne kadar çok antifriz kullanırsam o kadar çok koruma sağlarım” düşüncesi de yanlış. Donma noktası -12 derece olan saf antifriz, su ile karıştırıldığında donma noktası -65 dereceye kadar düşüyor. Ancak antifriz + su karışımında antifriz oranı arttıkça donma noktası bir dereceye kadar düşüyor, daha sonra tekrar yükseliyor. Bu nedenle doğru miktarda su ile karıştırılması önemli. Su oranı yüzde 70’i aşarsa donma yüzde 30’un altına düşüyor ve hararet tehlikesi başgösterir.
Türkiye iklim koşullarında maksimum koruma için yüzde 33 ila yüzde 50 arasında antifriz kullanımı tavsiye ediliyor. Karışım yaparken sert sulardan kaçınılması gerekiyor. Çünkü sert sular antifrizin içindeki koruyucu katıkların etkisini azaltıyor. Bu nedenle musluk suyu yerine yumuşatılmış ve distile edilmiş su kullanılması tavsiye ediliyor.
“Antifriz eklenmesi veya değiştirilmesine bomometre ile ölçüm yapıldıktan sonra karar verilmelidir” düşüncesi de antifriz kullanımında yanlış bir bilgi. Bomometre cihazı, sadece karışımdaki etilen glikol miktarını ölçer. Formülündeki koruyucuların durumu hakkında bilgi vermez. Dolayısıyla, antifrizin soğutma sistemini koruma gücünü ölçemez.
Antifirizler Farklı Olabilir
Antifriz değişiminin yılda bir defa yapılması gerekiyor. Ancak bu konuda en doğrusu, araç üreticisinin tavsiyesini dinlemektir. “Bütün antifrizler birbirlerinin aynısı” olduğu görüşü de yanlış bilinenler arasında yer alıyor. Çünkü, piyasadaki antifriz ürünleri arasında büyük oranda kalite farkı vardır. OAT (organik asit teknolojisi) ile üretilen antifrizler içeriğindeki katıkların kimyasal özellikleri sayesinde hem daha uzun ömürlüdürler hem de aşınmaya karşı daha iyi koruma sağlarlar. Genel maksatlı antifrizler normalde yılda bir defa, ekleme yapılmadan değiştirilir. Gelişmiş antifrizler ise daha uzun ömürlü olduklarından 3 yıla kadar kullanılabilmektedir.

günümüz de en çok ihtiyaç duydugumuzun ve her gün aktif olarak bize hizmet eden araçlarımıza bir çok açıdan bir çok yere dikkat edilmesi gerekiyor fakat bazı imkansızlık maddiyat sıkıntı ları sebebi ile bazı kontrol noktalarını zamanını geçirebiliyoruz

antifiriz yanlış kullanımı demek dogru degil kötü antfiriz kullanımı demek bence daha mantıklı kötü antifiriz motorumuzda ne gibi sorunlar meydana getirir

sadece motor suyu bişey olmaz her önümüze gelen antifiriz kullanalım dedigimiz kötü antifirzler neler yapıyor bu konu ilgili bir çok kullanıcı arkadaşlarımız detaylı bilgilere sahip

kendimden bir kaç şık katmak istedim

kötü antifiriz motor sistemimizde nelerin ömrünü kısaltmaktadır

1.) motor suyu sisteminde pas blok çürümesi
2..) su hortumlarının ömrünün kısalması
3.) devirdayım ömrü
4.) termoztadın paslanması
6.) blok su tapalarının çürümesi
7.) kalarifer petginin paslanması
8.) tartul üzerinde iac valfi su dolaşımı sorunu
9.) silindir kapak çürümesi ve conta yakması
10.) motor yagı sogutucu sunun pas tan delinmesi
11.) fan muşuru arızası
12.) ect sensör arızası

arkadaşlar bu sorunlar olan araçlarımızın motor larında su sistemi çökmesi dolayısı ile bir çok arıza kodu temsil etmektedir su sistemi çökmesi sonucu çıkabilecek arızalar ve buna istinaden gelecek arıza kodları örnek (tratul iac valfi arızası ) bu bir arızadır ve bunun bir kodu vardır ect sensör arızası bunun da bir kodu vardır vs vs

burdan anlıcagımız hiç birşey yaptırılamıyor ise dogru motor yagı dogru antifriz bir çok çıkabilecek sorunların ömrünün uzamasında çok fazla rol oynuyacaktır..

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Elinize sağlık, bilgilnedirme notunuza bir iki birşey de ben eklemek isterim, bilgisayarda olsam uzun uzadıya yazardım aslında ama telefonla zor oluyor :)
Ülkemizde antifreeze ile ilgili tam manasıyla bir düzenleme olmadığı için antifreeze renkleri farklılık gösterebilir, genel olarak kırmızı organik (oat) mavi inorganik (iat) olarak bilinmekte, bu markalara göre değişiklik gösterebilir, çünkü antifreeze alkol bazlı bir bileşendir ve normalde renksizdir, üreticiler araçtaki su kaçağının tespitinin kolay olması için antifreezeleri renklendirmişlerdir, bu renklendirmenin bir diğer amacı da antifreezelerin sınıflandırılmasıdır, organik, inorganik ve hyrid antifreeze (hoat, organik ve inorganik karişımı)... bu yüzden antifreeze alırken rengine değil arkasında ne yazdığına bakmakta fayda var.
Dipnot olarak da sıcak bir memleketten araç aldığınızda araca hiç antifreeze konulmamışsa o araca antifreeze koyduğunuz takdirde, borularda delinme, bileşen yerlerinden su kaçırma, radyatörün delinmesi, kalorifer radyatörünün delinmesi ile kabine su sızması çok muhtemeldir. Böyle bir araç aldığınızda antifreeze’i memleketinize döndükten sonra koyun ki çekici ile dönmek zorunda kalmayasınız.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Adem Usta'mızın antifriz kullanımı ile ilgili dün konuyu yeniden hatırlatması üzerine, biri @MX9 Ahmet Abi'den diğeri de yağ alırken yanında hediye olarak gelen ve şu ana kadar çok dikkat etmediğim iki ayrı antifrizin yapısına bakıp, bundan yola çıkarak bir kaç aklımıza takılan soruya pratikte cevap vermek istedim.

Elimdeki iki şişe antifrizin de markası Shell, ikisinin de üzerinde "antifriz" yazıyor, :p ikisi de kırmızı renkte, ikisi de organik ve ikisinin de ambalajı hemen hemen aynı. Fakat üzerindeki belki de çoğumuzun kaçırdığı şey olan "ürün yapısı" farklı.

Untitled-1.jpg

Soldaki ürün "kullanıma hazır" ve -40 dereceye kadar işlevini yerine getirecek şekilde (hemen hemen %50 oranında) seyreltilmişken; sağdaki ürün "konsantre" olarak üretilmiş ve ne şekilde seyrelterek kullanacağımız bize bırakılmış. Hemen arka etiketlerine baktığımızda şöyle farklılıkları görebilmekteyiz.

Untitled-1.jpg

Gördüğünüz gibi kullanıma hazır olan ve -40 dereceye kadar dayanıklı olduğu söylenen ürünün arkasında herhangi bir tablo bulunmamakta ve üzerinde daha fazla seyreltilmemesi gerektiği yazılıyor. Çünkü daha fazla seyrelttiğimizde donma derecesi (0'a doğru) yükselecektir. Bu tip seyreltilmiş ve kullanıma hazır ürünler ile aracımızdaki motor soğutma sistemini tamamen ekstra bir su ilave etmeksizin değiştirebiliriz. Çünkü ürün içerisinde zaten saf antifriz haricinde (su veya başka etken madde) barındırdığından donma derecesi saf antifrizden çok daha düşüktür.

1.jpg

Konsantre olan üründe ise etiket üzerindeki tablo ile bize bırakılan seyreltme oranlarının donma derecesi gösterilmiş. "Sen hangi iklimde yaşıyorsan uygun olanı seçip karışımını kendin hazırlayabilirsin" denmiş özetle. 3'te 1 oranında antifriz kullanırsak -18; 5'te 2 oranında kullanırsak -25; yarı yarıya kullanırsak da -38 dereceye kadar sistemimizi korumuş olacağız.

2.jpg

Örneğin aracımızın motor soğutma sistemi 6 litre alıyor ise; 2 litrelik "bu ürün gibi konsantre" antifriz ve 4 litre su karışımı sıcak iklimlerde (-18 dereceye kadar) işimizi kolaylıkla görecektir. "Yok ben her ihtimale karşı daha düşük derecelerde de içim rahat olsun derseniz de 3 litre antifriz ve 3 litre su karışımı, aracınızı -38 dereceye kadar koruma sağlayacaktır. "O zaman ben işimi daha da garantiye alayım belki sabah uyandığımızda buzul çağına girmiş oluruz" diyerekten de :p tüm sistemi bu antifriz ile doldurursanız da yukarıda ustamızın belirttiği gibi koruma derecesinin limiti düşerek -12 dereceye çıkacak; yani ters etki yapacaktır.

Özetlersek; Antifriz rengi ile ilgili, iki mesaj üstte @Erçay 'ın da bahsettiği gibi "genellikle" organik dediğimiz antifrizler kırmızı renkte olmakta. Fakat her kırmızı renk antifriz organik veya OAT (organik asit teknolojisi) ile üretilmiş anlamına gelmiyor. Bunu öğrenmek için de ambalaj üzerindeki kısma öncelikle bakmak gerek diyebiliriz. Antifriz markaları hakkında verdiğimiz iki örnek de çok yerinde oldu. Belirttiğimiz gibi burada da sadece ürünün markasına bakmak yetersiz tabi. Bileşimlerine, özelliklerine ve kullanım yöntemine bakmak gerekir. Ayrıca her markanın seyreltilme oranıyla donma derecesi değişiklik gösterebilmektedir, diyebiliriz. O yüzden marka seçiminde mutlaka ambalaj üzerindeki bilgileri kontrol etmekte fayda var. Araca tamamen antifriz koymakla ilgili de örneğimizi seyreltilmiş ve konsantre ürünler ile verdik. "Arkadaşım arabasına sadece antifriz koyuyor" deyip siz de saf antifrizi doldurursanız çok düşük derecelerde da işe yaramasını beklemeyiniz. İstediğiniz dereceye endekslenip seyreltilmiş bir üründen tüm motor soğutma sistemini doldurabilirsiniz tabi ki de...

Antifrizsiz kullanımın, soğutma suyunu dondurması haricinde ne gibi zararlar vereceğine dair bilgiler konunun ilk mesajında ustamız tarafından zaten verilmiş. Ayrıca antifrizin korozyona karşı her daim alınması gereken bir önlem olduğuna ve sadece düşük sıcaklıklarda değil yüksek sıcaklıklarda da direnci arttırıp motoru nasıl koruduğuna da buradaki ve buradaki konularımızdan ulaşabilirsiniz.

Not: Kendim de yeni yeni mantığına oturttuğum antifriz kullanım olayını görsel olarak anlatmak istedim. Yanlış bir ifade veya çıkarım yapmış isem mutlaka uyarınız, düzelteyim. ;)

korayoz7

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Hocam peki benim aracında antifiriz (motor suyu) azalmıştı baya bi,opetden 4 mevsim aldım üzerine koydum max in üzerine çıktı suda koymadım bi sorun çıkartırmi illâ ki su mu koymak lazım?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Hocam peki benim aracında antifiriz (motor suyu) azalmıştı baya bi,opetden 4 mevsim aldım üzerine koydum max in üzerine çıktı suda koymadım bi sorun çıkartırmi illâ ki su mu koymak lazım?
O aldıgınız konsantre mi ? Hazır sulandırılmışmı?

Lenovo A7010a48 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Su koyup koymayacağınızı ya da ne kadar koyacağınızı bilmek için iki mesaj üstte de belirttiğim gibi ambalajına bakarak antifrizin özelliklerini öğrenmeniz gerek...

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Adem Usta'mızın antifriz kullanımı ile ilgili dün konuyu yeniden hatırlatması üzerine,

aslında bu konuyu tekrar hatırlatmam daki sebeb antifirizin bir çok arıza kodu getirmesi yönünde biraz daha kullanıcı ları bilgi sahibi yapmaktı

yani sadece antifirz bişey olmaz modunun dışına çıkıp bilgimizi biraz daha arttırmaktı

sonuç itibari ile su sistemi pasa mahruz kalan araç sorun demek tir beraberinde bir çok arızayı getirmektir yukarıda ki yazımda ne yönde arızalar getirecegi yönünde oldukça detaylı bilgi ler degerli üyelerimize verilmiştir

günümüzdeki araçlarda

1.) motor suyu sisteminde pas blok çürümesi
2..) su hortumlarının ömrünün kısalması
3.) devirdayım ömrü
4.) termoztadın paslanması
6.) blok su tapalarının çürümesi
7.) kalarifer petginin paslanması
8.) tartul üzerinde iac valfi su dolaşımı sorunu
9.) silindir kapak çürümesi ve conta yakması
10.) motor yagı sogutucu sunun pas tan delinmesi
11.) fan muşuru arızası
12.) ect sensör arızası

bu şıklardaki olabilecek arızaların iyi bir antifiriz kullanımı ile aza indirme yönünde konu yu bir kez daha hatırlatmaktı ..

korayoz7

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Beyaz
O aldıgınız konsantre mi ? Hazır sulandırılmışmı?

Lenovo A7010a48 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Su koyup koymayacağınızı ya da ne kadar koyacağınızı bilmek için iki mesaj üstte de belirttiğim gibi ambalajına bakarak antifrizin özelliklerini öğrenmeniz gerek...
Valla konsantreymis baktım az öncede yapacak bi durumumuz var mı

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Valla konsantreymis baktım az öncede yapacak bi durumumuz var mı
Hocam, antifrizinizin ne kadar azaldığını, sonrasında ne kadar koyduğunuzu, öncesindeki oranı tam olarak bilmediğimizden buradan bir şey söylemek yanlış olur. Belki en kötü ihtimal antifriz oranı azalmıştır kaldı ki (sanırım Antalya'da yaşıyorsunuz) yaşadığınız iklime göre kısa vadede çok büyük sorun teşkil etmez diye düşünüyorum, tabi ustalarımız daha iyisini bilir. En kötü ihtimal aklınızda kalacağına ustanıza gidip komple sistemdeki suyu boşalttırıp uygun karışımla değişim yaptırabilirsiniz. Çok yüksek meblağlar da değil keza... ;)

Hem burada sizin dikkat kesilmeniz gereken şey aracınızda suyun neden azaldığı olmalı. Tekrardan antifriz veya su eklemek geçici çözümlerdir. Bu konuya eğilmenizi öneririm naçizane, şimdiden sistemi kontrol ettirip varsa problemin daha büyük sıkıntılara yol açmasının önüne geçmiş olursunuz böylelikle. Çünkü sağlıklı bir motor, su eksiltmez diye biliyorum.

korayoz7

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Hocam, antifrizinizin ne kadar azaldığını, sonrasında ne kadar koyduğunuzu, öncesindeki oranı tam olarak bilmediğimizden buradan bir şey söylemek yanlış olur. Belki en kötü ihtimal antifriz oranı azalmıştır kaldı ki (sanırım Antalya'da yaşıyorsunuz) yaşadığınız iklime göre kısa vadede çok büyük sorun teşkil etmez diye düşünüyorum, tabi ustalarımız daha iyisini bilir. En kötü ihtimal aklınızda kalacağına ustanıza gidip komple sistemdeki suyu boşalttırıp uygun karışımla değişim yaptırabilirsiniz. Çok yüksek meblağlar da değil keza... ;)

Hem burada sizin dikkat kesilmeniz gereken şey aracınızda suyun neden azaldığı olmalı. Tekrardan antifriz veya su eklemek geçici çözümlerdir. Bu konuya eğilmenizi öneririm naçizane, şimdiden sistemi kontrol ettirip varsa problemin daha büyük sıkıntılara yol açmasının önüne geçmiş olursunuz böylelikle. Çünkü sağlıklı bir motor, su eksiltmez diye biliyorum.
Hocam antalyada değilde doğuda yaşıyorum izmirde cihangir ustaya ve antalyada ömer ustaya sordum bi sikinti olmaz dediler tahliyeden atar diyolar daha önce izmirde bakım yaptirirken cihangir usta ölçmüştü -35 lerde falandı orda motor suyu ortadaydı doguya gelince aradan 5 ay geçtikten sonra minimuma düştü motordan şüphem yok lpg de yok zaten aracı çalıştırdıktan sonra egzozdan su atıyor kısa kullanımlar yapıyorum haftada 5-10 km falan genelde yatıyor buharlaşmışdir dedi çoğu kişi zaten benim sıkıntım aslında fazla doldurmam ve susuz koymam ustalarda bi sıkıntı olmaz dediler zaten kacak da yok baktım

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Arkadaşlar aracıma yeni lpg kafası taktım bu arada antifirizini değiştirdm 1.5 lt antifiriz koydu usta ben daha fazla koymalı mı acaba dedim bu yeter dedi şmdi arabada su eksiltme vs bişi yok ancak şu 2 3 gündür havalarda sıcakladı tabi dur kalklarda fan 10 sn gibi devreye girip çıkıyor havaşar 19 20 derece falan izmirde fan açması normal mi sizce antifiriz ile bir alakası var mıdır bilemedim az koyuldu gibi geldi bana.bu arada rdyatör üstte hafif çatlak yapmaya başlamış buda bi etken sanırım

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Arkadaşlar aracıma yeni lpg kafası taktım bu arada antifirizini değiştirdm 1.5 lt antifiriz koydu usta ben daha fazla koymalı mı acaba dedim bu yeter dedi şmdi arabada su eksiltme vs bişi yok ancak şu 2 3 gündür havalarda sıcakladı tabi dur kalklarda fan 10 sn gibi devreye girip çıkıyor havaşar 19 20 derece falan izmirde fan açması normal mi sizce antifiriz ile bir alakası var mıdır bilemedim az koyuldu gibi geldi bana.bu arada rdyatör üstte hafif çatlak yapmaya başlamış buda bi etken sanırım
Ölçü aleti temin edip ölçün.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İzmir de, antifiriz hiç olmasa da olur, yani endişe edecek bir şey yok o konuda. Sistemi korozyondan korumak için konulan miktar da yeter orada da endişeye gerek yok. :) Yağını suyunu gözlem altına almak yeterli. :)

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Abiler antifriz alıcam 3 çeşit var bunlardan hangisi ne işe yarıyor bilmiyorum(hep yeşil kullanıyordum)
Kırmızı,mavi,yeşil Hangisini alayım bunlardan? Hangisi ne anlama geliyor bilen var mı? Yanlış mı kullandım şimdiye kadar :rolleyes:

Üst Alt