Mazda 3 BL (2009-13) Amortisör Tavsiyeleri

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Benim araç için ön ve arka amortisör arayışım var, çok marka var kararsız kaldım. KYB, monroe, sachs, motocraft, otosan ve magneti marelli...

Pek amortisör değiştiren kullanıcıya rastlamadığım için pek bilgi toplayamadım. Sadece bir kişi arkalara magneti marelli kullanmış, fiyatı çok uygun ve memnun olduğunu söylüyor. Takım olarak 500 tl ile 1600 tl arası değişen rakamlar var. Kafam çok karışık...

Geçenlerde yay değişimi esnasında da amortisörlerin markasına bakmak hiç aklıma gelmedi :snzdglsn:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Sen neden amortisör arayışındasın ki?

F/P olarak tercih etmek en mantıklısı gibi, bahsettiğin markanın belli bir kalitesi varsa kullanılır ama bir üst rakamda kalitesini daha çok kişiye ispat etmiş başka marka varsa o tercih edilir bence, tabi sertlik yumuşaklık ta var, hoş çok büyük farklar olmayacaktır, sen de yay da var ne kadar etkili olur bilinmez sert yumuşak olma durumu, bence hissetmezsin.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
@ezmocesteri kyb ile magneti marelli neredeyse yarı yarıya... Benin sağ ön amortisör patlak, daha önce hissetmiştim ama emin olmamıştım. Yay değişiminde baktık sağ ön patlak, aynı şekilde sol arkada iyi durumda değil... Sağ ön çukurlarda çok ses yapıyor, araç sadece yaya kalıyor sanki ;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Magneti Marelli'nin kökeni italyan ve ülkemizde Opar/Tofaş pazarlıyor, arkadaşım da Opar bölge bayiinde çalışıyor ve bu markanın sağlamlığı ve itibarı hakkında olumlu şeyler söylemiyor... ;)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Güvenliği de etkiler, o zaman karar verip al bence, kyb ile magneti arasında ne var? ne var dediğim başka hangi marka var o fiyat aralığında

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Magneti Marelli'nin kökeni italyan ve ülkemizde Opar/Tofaş pazarlıyor, arkadaşım da Opar bölge bayiinde çalışıyor ve bu markanın sağlamlığı ve itibarı hakkında olumlu şeyler söylemiyor... ;)

Güvenliği de etkiler, o zaman karar verip al bence, kyb ile magneti arasında ne var? ne var dediğim başka hangi marka var o fiyat aralığında

Ne fark var bilmiyordum ama tam zamanında Veli abi aydınlattı bizi :)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
@ezmocesteri kyb ile magneti marelli neredeyse yarı yarıya... Benin sağ ön amortisör patlak, daha önce hissetmiştim ama emin olmamıştım. Yay değişiminde baktık sağ ön patlak, aynı şekilde sol arkada iyi durumda değil... Sağ ön çukurlarda çok ses yapıyor, araç sadece yaya kalıyor sanki ;)
Magneti Marelli adında amortisör ilk defa duydum.
Eski Renault'ların orjinal rölanti motorları Magneti Marelli. Bu sebeple bu markayı ne zaman görsem olumlu bakardım.

Amortisör alsam tercihim yumuşaklıktan yana olurdu. Yumuşak olsun deniyorsa Monroe fiyatları makuldur.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Araçta spor yay olduğu için, bazı kişiler amortisörleri tamir ettir ve birazda sertleştir diyor. Kafak allak bullak oldu yine :ssrtcbya:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
"Normalden sert olmalı" konusunda fikrim yok, neden normalden sert olsun ki, spor yayın sertliğini törpülemesin o da sert olsun mantığı mı, bana saçma geldi biraz, zaten süspansiyon komple sert bizim araçlarda, amortisörün atıyorum kyb yada monreo olduğunu hissedebilir misin, bence çok zor.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Ön amortisör tercihim motocraft, arka amortisör tercihim maysan mando oldu... Bu zamana kadar amortisörsüz kullanmışım aracı sanki...

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Motocraft, Ford'un orjinal parçası olması lazım Maysan Mando yerli üretim.
Hayırlı olsun, uzun ömürlü sürüşler :)

Üst Alt