Mazda 626 GF (1997-02) Amortisör Değişimi

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
en yakın zamanda çıta @skyline_323F GT sabri abi almıştı çıta fiyatlarını biliyordur uygundu :)

@emrullahberat46 nasıl amortisörlerden memnunmusunuz :D herkesin aklında bir şekilde fiyatlar kalıyor ama kyb amortisör nasıl desen binen binmeyen bilen bilmeyen herkes sert diyor başka bir şey demiyor yorum yapmıyor halbuki bu ge ve gf de hatta her aracta farklı sizin düşünceniz nedir GF 626 için KYB G-EXCEL nasıl ? :D
Ben daha yeni taktırdığım için sağlıklı bir yorum yapamayabilirim ama öncekine göre bana da sert gibi geldi sanki.
Yani psikolojik de olabilir ama önceki sağlam iken daha rahattı sanki.

HUAWEI KII-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Bizimkiler GF'den farklıdır, fiyat farkı bundan kaynaklı olabilir. Bizim GE zaten tam kazık. 2 tane cam çıtası 550 TL falandı ya. Sen mi almıştın yoksa 150-200 TL'ye hepsini kapatmıştın. Yanlış da hatırlıyor olabilirim.

Yok can, öyle bir gaflette bulunmadım :D

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Benim gönlüm Monroe'ye doğru kayıyor baya. :)

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
en yakın zamanda çıta @skyline_323F GT sabri abi almıştı çıta fiyatlarını biliyordur uygundu :)

@emrullahberat46 nasıl amortisörlerden memnunmusunuz :D herkesin aklında bir şekilde fiyatlar kalıyor ama kyb amortisör nasıl desen binen binmeyen bilen bilmeyen herkes sert diyor başka bir şey demiyor yorum yapmıyor halbuki bu ge ve gf de hatta her aracta farklı sizin düşünceniz nedir GF 626 için KYB G-EXCEL nasıl ? :D
4 çıta %30 indirimli 250 civarıydı, faturaya bakmam lazım. Benim önler KYB arkalar Tokico ( yağlı ) ben çok memnunum. Şehir içi konforlu şehir dışı spor.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Ben daha yeni taktırdığım için sağlıklı bir yorum yapamayabilirim ama öncekine göre bana da sert gibi geldi sanki.
Yani psikolojik de olabilir ama önceki sağlam iken daha rahattı sanki.

Yeni amortisörün sert olması normal buna paralel yol tutuşu artacaktır. Eski amortisör deformeye bağlı çok fazla salınım yaptığı için konforlu gelebilir fakat güvenlik açısından sakıncalıdır.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Evet arkadaşlar bugün konunun başında belirtmiş olduğum direksiyonu sağa sola çevirirken ses yapması sebebiyle tekrar amortisörü söktürdüm.Ve geri doğru olarak takabilmek için İzmir'de bulunan parça tedarik ettiğim parçacı (kendilerinin de 98 model 626 sı var) ile görüntülü görüşme yaparak yardım istedim.
Ve kötü bir sürpriz ile karşılaştım.
Benim araçtaki amortisör kuleleri benim araca ait değilmiş.99 model 323 lerin kulesi imiş.Kuleyi ne tarafa çevirsek olmuyor.Ayrıca amortisör takıldığından beri üst kısmı sürtme yapmış.

Yalnız anlamadığım nokta bu parça ben amortisörleri değiştirmeden önce de vardı ve hiçbir ses falan yapmıyordu.
1b3cf9c438b9eb9c4ed18c4a0603c823.jpg
87821e5c63a0c22ab728dc1f75ef60b1.jpg
a9b5f7649a681eb543b6076c46c5eb2f.jpg
0860a4a7c23a7d7f0cceb3c680c395d6.jpg
de2d20411a817641234ca01d1df81f5b.jpg
2cc5bbac4d9fb6918218131e7e42e971.jpg

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Dün amortisör kuleleri geldi ve bugün sağolsun Adem ustamdan telefonda destek alarak doğru yönünü öğrendik ve taktırdık.Şu anda herhangi bir ses falan yok.Ayrıca bizim araçlarda amortisör takıldıktan sonra rot ayarı yaptırmak gerekiyormuş eğer ayara gelmezse kuleleri üstten çıkarıp yönünü değiştirmek gerekiyormuş.Bende rot balanscıya gidip rot ayarı yaptırdım kulelerin yönünü değiştirmeye gerek kalmadan ayar yapıldı.
Direksiyon bayağı yumuşadı araç bayağı güzel oldu.

Son bir not olarak konunun biraz dışında ama araba güzel yapıldı iyi oldu diye seviniyordum.Tamirciden çıktıktan sonra Lpg ciye gittim 30 derece olan lpg ye geçme sıcaklığını 35 derece yaptırdım çünkü burası soğuk olduğu için sabahları ilk çalıştırdığımda lpg ye geçince stop ediyordu.Sonra ilçeye geldim okula gittim akşam okuldan çıkıp eve gelecekken arabayı çalıştırınca baktım ki bu sefer de lpg sistemi komple gitmiş ışığı falan yanmıyor lpg ye de geçmiyor.Çift bacaklı bir sigortası var onu çıkardım kontrol ettim sağlam duruyor.Yine bir arızadan tam kurtuldum derken başkası çıktı.Bakalım hakkımızda hayırlısı olsun inşallah.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Geçmiş olsun, yeni aldığınız ile eski amortisör kulelerindeki farklılık fotolar ile karşılaştırılsa daha güzel olur.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
İlk 2 fotoğraf Mazda 626 1998-2002 kasanın ön amortisör kuleleri,
Sonraki 2 fotoğraf 1999-2002 Mazda 323 kasanın ön amortisör kuleleri.
Bende 323 lerin olanlar takılı idi.Esasen amortisör değişiminden önce hiçbir sıkıntı yoktu.Değişimden sonra amortisör yayının üst kısmındaki kep yanlış takılıp dönüşlerde ses yapınca bende o kep'in doğru yönünü araştırmaya başladım.İzmirdeki yedek parçacım ile yaptığım görüntülü görüşmede bana kulelerin yanlış olduğunu söyledi.Bende doğru kuleyi sipariş verdim ve sağolsun Adem usta, Cihangir usta ve Mazda kullanıcısı Barış beyden doğru yönü öğrendim ve parça gelince ustaya tarif ederek doğru bir şekilde takıldı ve problem giderildi.
Yalnız burada bir şeyi belirtmek isterim.Mazda kullanıcısı Barış bey ile bu konuda uzun uzun konuştuk ve bana Almanya'daki bizim kasa 626larda bende takılı olan 323 lerin kulelerini gördüğünü söyledi.Bazen ülkeden ülkeye farklı kullanılabiliyor dedi.Benim araçta da önceden herhangi bir problem olmaması bunu destekliyor yani demekki 99-2002 kasa 323 lerin kuleleri de bizim araçlarla tam uyum sağlıyor.
68530ad1348bc4b0054ca8ea72e9529c.jpg
a18c3f03cc82ee02459baeba40e97430.jpg
48e669f0159ac1b84c14404f49d6f636.jpg
8da7a49a903543ee986c51a60eb62635.jpg

Üst Alt