Amazon Artık Türkçe

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Mevcut alış veriş sitelerinden sadece şekil olarak farklı olacaklarsa hiç zahmet etmesinler. Tutmaz.

Ama, global olarak Türk insanına hizmet edilecekse iyi olur. :)
Aynen öyle abi. Bana Avrupa'da satılan bir ürünü zahmetsizce kapıma getirirse o zaman Amazon ismine layık olunmuş olur. Yoksa Amazon'muş Belgrad'mış yurt içi sitelerden farkı olmaz... :D

Amazon değil de eBay bence Türkiye'de olmalıydı. Gittigidiyor'un hisselerini de eBay aldığı için ayrıca bir "eBay Türkiye" gibi bir alışveriş sitesi de olmaz haliyle. Hem Gittigidiyor, yurtdışı eBay'ler gibi ikinci el ürünlere ağırlık vermiyor. Örneğin otomobil kategorisinden ele alırsak varsa yoksa Çin'den getirilen ürünler dolu... Çoğu da aksesuar ve sarf malzemeler... Amazon'daki, eBay'deki gibi otomobil yedek parçaları veya çıkma parçaları çok fazla değil yani.
Ayrıca Avrupa'daki eBay sitelerinin çoğunda Avrupa'daki çoğu ülkeye gönderim yapılabilmekte. Yine kullanıcılar örneğin eBay.de'de ilanlarını yayınlarken eBay.com'da da görünebilmekte. Polonyadaki biri Almanya'dan ya da İngiltere'den alışveriş yapabiliyor çok kolayca. Böyle bir sistem olursa -ki gümrük olaylarından dolayı çok zor- yurtiçi sitelerdeki tüm üyeliklerimi iptal ederim yani, o derece? :D

Amazon eğer Türkiye'de bir yer kapmak istiyorsa sahibinden.com sitesinin tutturamadığı GET ile alışveriş sistemini Gittigidiyor'un alıcıyı koruyan felsefesiyle birleştirmeli. n11'in şuursuzluğundan ve hepsiburada'nın tedarikçilikteki üstün çuvallamasından ders almalı. Hem sadece sıfır ürün satan dükkan sahiplerinin (örneğin herhangi bir yedek parçacının sanal dükkanı) hem de küçük çapta aynı kategorideki ikinci el ürünleri satan (küçük çaplı çıkmacı gibi) kullanıcılarının ortak paydası olmalı. Yoksa pek bir anlamı kalmaz Türkiye pazarı için. Fiyatların diğer sitelerden uygun olması veya cezbedici kampanyaların yapılması şart ayrıca... Buna rağmen alışkanlıklardan vazgeçmek zor oluyor, sanalpazar sitesi de komisyonlarını düşük tutarak çok çırpındı hatta yıllar önce her gün bir iPhone vermeye kadar gitmişti. Ama olmayınca olmuyor işte... ;)

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
En önemlisi Paypalı geri istiyoruz, yada ebay sitelerinde kredi kartı ile alışveriş yapma seçeneğini. Vergi mi alacaklar, komisyon mu alacaklar bilmiyorum ama bu işin bir çözümünü bulmaları gerek.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Aynen öyle abi. Bana Avrupa'da satılan bir ürünü zahmetsizce kapıma getirirse o zaman Amazon ismine layık olunmuş olur. Yoksa Amazon'muş Belgrad'mış yurt içi sitelerden farkı olmaz... :D

Amazon değil de eBay bence Türkiye'de olmalıydı. Gittigidiyor'un hisselerini de eBay aldığı için ayrıca bir "eBay Türkiye" gibi bir alışveriş sitesi de olmaz haliyle. Hem Gittigidiyor, yurtdışı eBay'ler gibi ikinci el ürünlere ağırlık vermiyor. Örneğin otomobil kategorisinden ele alırsak varsa yoksa Çin'den getirilen ürünler dolu... Çoğu da aksesuar ve sarf malzemeler... Amazon'daki, eBay'deki gibi otomobil yedek parçaları veya çıkma parçaları çok fazla değil yani.
Ayrıca Avrupa'daki eBay sitelerinin çoğunda Avrupa'daki çoğu ülkeye gönderim yapılabilmekte. Yine kullanıcılar örneğin eBay.de'de ilanlarını yayınlarken eBay.com'da da görünebilmekte. Polonyadaki biri Almanya'dan ya da İngiltere'den alışveriş yapabiliyor çok kolayca. Böyle bir sistem olursa -ki gümrük olaylarından dolayı çok zor- yurtiçi sitelerdeki tüm üyeliklerimi iptal ederim yani, o derece? :D

Amazon eğer Türkiye'de bir yer kapmak istiyorsa sahibinden.com sitesinin tutturamadığı GET ile alışveriş sistemini Gittigidiyor'un alıcıyı koruyan felsefesiyle birleştirmeli. n11'in şuursuzluğundan ve hepsiburada'nın tedarikçilikteki üstün çuvallamasından ders almalı. Hem sadece sıfır ürün satan dükkan sahiplerinin (örneğin herhangi bir yedek parçacının sanal dükkanı) hem de küçük çapta aynı kategorideki ikinci el ürünleri satan (küçük çaplı çıkmacı gibi) kullanıcılarının ortak paydası olmalı. Yoksa pek bir anlamı kalmaz Türkiye pazarı için. Fiyatların diğer sitelerden uygun olması veya cezbedici kampanyaların yapılması şart ayrıca... Buna rağmen alışkanlıklardan vazgeçmek zor oluyor, sanalpazar sitesi de komisyonlarını düşük tutarak çok çırpındı hatta yıllar önce her gün bir iPhone vermeye kadar gitmişti. Ama olmayınca olmuyor işte... ;)
Amazon'un hakkını yemeyelim abi 1300 TL lik spor yay kitini 500 TL ye kapıma kadar getirdi daha ne isterim :) ama bu fırsatlar çok nadir oluyor devamlı olsa tadından yenmez. Kargo bedava olayının artmasını ve Türkiye'ye gönderimi olmayan ürünlerin artık azalmasını bekliyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Amazon'un hakkını yemeyelim abi 1300 TL lik spor yay kitini 500 TL ye kapıma kadar getirdi daha ne isterim :) ama bu fırsatlar çok nadir oluyor devamlı olsa tadından yenmez.
Hamdi ile benim üzerinde durduğum nokta burası işte... Amazon Türkiye olarak ben sen o, biz siz onlar :p bu tarz alış verişleri yapacaksak amenna gelsin diyoruz... Ama sadece adı ve şekli şemali değişerek, Türkiye ile sınırlı bir alış veriş sitesi olacaksa bu proje ölü doğar maalesef... ;)

Ceo olarak hepsiorada'dan çıkma birisi ile görüşüyor olmaları benim kafamda; projenin yeni bir gittigidiyor, n11, hepsiorada vs. formatında yeni bir oluşumun hazırlandığı izlenimini vermiştir...

En önemlisi Paypalı geri istiyoruz, yada ebay sitelerinde kredi kartı ile alışveriş yapma seçeneğini. Vergi mi alacaklar, komisyon mu alacaklar bilmiyorum ama bu işin bir çözümünü bulmaları gerek.
Büyük yöneticilerin yaptığı büyük hatalar, küçük insanların üç beş kuruş daha uygun fiyata ürün almasına engel oluyor işte...

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Dün akşam amazon.de sitesinden sipariş verdim. Ama amazonun stili farklı; siparişi veriyorsunuz, mailinize onay da geliyor, ama kredi kartı çekimi 15-20 dk. sonra yapılıyor... Benim gibi anlık olarak kartını internet kullanımına açanlar için sıkıntılı bir durum. Neden böyle bir uygulama var anlamış değilim...

Stilini sevmedim...

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
Pazar akşamı siparişini verdiğim iki üründen biri bu sabah elime ulaştı :) ptesi gecesi kargoya verildi, yani 4. iş günü teslim ettiler. Yurtiçinden verdiğimiz siparişler bu kadar çabuk gelmiyor :) ikinci ürün ise yarın gelecek. Aklınızda olsun amazon kargolarını inter mng teslim ediyor. Normal mng değil, ama şubeleri olmayan yerlere bildiğimiz mng ile sevk ediyorlar.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Pazar akşamı siparişini verdiğim iki üründen biri bu sabah elime ulaştı :) ptesi gecesi kargoya verildi, yani 4. iş günü teslim ettiler. Yurtiçinden verdiğimiz siparişler bu kadar çabuk gelmiyor :) ikinci ürün ise yarın gelecek. Aklınızda olsun amazon kargolarını inter mng teslim ediyor. Normal mng değil, ama şubeleri olmayan yerlere bildiğimiz mng ile sevk ediyorlar.
Bana yurtiçikargo ile gelmişti. İkisiyle de çalışıyor olabilirler değişmiş de olabilir ;)

ezmocesteri

Seçkin Üye
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Murat, kargo ücreti ne kadar ödüyorsun Amazon'a

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
Gümrük vergisi kargoculara mı ödeniyor. Kargoculara dekont gönderip gereğini yapıyorlarmı? Vergi ödemeleri nasıl oluyor Murat abi?
Amazon en baştan tahmini gümrük vergisini alıyor zaten, herhangi bir şey ödenmiyor. Ama gümrüğe takılmazsa senden aldığı depozitoyu sana iade ediyor.

Kısacası siparişini verip kargonu teslim alıyorsun. Başka ek işlem yok.

Son düzenleme:

kadir

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Ne aldınki ;) ;)

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
Bir bilgi daha vereyim;

Müşteri hizmetleri ile görüşmek isterseniz eğer, web sitesinde iletişim bölümünde 3 seçenek var; mail, chat ve telefon.

Telefonu tıklayınca sizden telefon numaranızı girmenizi istiyor. Numaranızı girip, beni ara'yı tıkladığınız an telefonunuz çalıyor ve karşınızda müşteri temsilcisi :)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Bir bilgi daha vereyim;

Müşteri hizmetleri ile görüşmek isterseniz eğer, web sitesinde iletişim bölümünde 3 seçenek var; mail, chat ve telefon.

Telefonu tıklayınca sizden telefon numaranızı girmenizi istiyor. Numaranızı girip, beni ara'yı tıkladığınız an telefonunuz çalıyor ve karşınızda müşteri temsilcisi :)
Hangi lisandan konuşuyorlar peki? :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Amazon'un, mart ayının sonunda düzenleyeceği görkemli bir lansman ile, Türkiye'ye resmen giriş yapacağı açıklandı.

Ekli dosyayı görüntüle 28931
Keşke; yurdumuzda herkes işini daha düzgün yapabilse, fiyatlar daha makul seviyelerde olsa, vergi sistemi tuttuğunu öpmeye programlı olmasa, müşteri hizmetleri her şartta yanımızda olsa da, ecnebi şirketler ülkemize giremese... :(

Üst Alt