Mazda 6 GG (2002-08) Alt Takımdan Gelen Tıkırtı

moonlight

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Şampanya - Sedan
Herkese s.a 2007 mazda 6 aracımın sol ön lastiğin ordan tıkırtıya benzer ses geliyor usta teker bilyası dedi değiştirdik değiştirdikten sonra ilk 2 saat sorun yoktu ama tekrar yapmaya başladı ses öncekine oranla azaldı ama tamamen geçmedi ön takımda herşey kontrol edildi hiçbir parcada problem gözükmüyor bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim.

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
O tıkırtı sesi bende de var ve tam olarak çözemedim, ön takım serviste komple elden geçti gerekli gereksiz ne varsa değiştirildi, tekerleğe yakın sesi daha dikkatli dinleyip kaliper pimi olabilir dedik ve gerçekten aşınmış ve ses yapıyordu onu da değiştirdik.
Sonuç hala ses var ..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Adem Usta'mın önerisi, aks içinde freze var fabrikasyon olarak içerisinde ilaçlı geliyor ve zamanla bu ilaç bitiyor, işinin ehli ustaya göstermekte fayda var.

moonlight

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Şampanya - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
O tıkırtı sesi bende de var ve tam olarak çözemedim, ön takım serviste komple elden geçti gerekli gereksiz ne varsa değiştirildi, tekerleğe yakın sesi daha dikkatli dinleyip kaliper pimi olabilir dedik ve gerçekten aşınmış ve ses yapıyordu onu da değiştirdik.
Sonuç hala ses var ..
Abi kaliper pimlerini bi yağlamayı düşünüyorum zamanla kuruyormuş
Mesaj otomatik birleştirildi:

Adem Usta'mın önerisi, aks içinde freze var fabrikasyon olarak içerisinde ilaçlı geliyor ve zamanla bu ilaç bitiyor, işinin ehli ustaya göstermekte fayda var.
Peki abi ona nasıl bir çözüm yapabilir usta orayı tekrar mı ilaçlayacak söküp yoksa parca mı değişecek

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi kaliper pimlerini bi yağlamayı düşünüyorum zamanla kuruyormuş
Mesaj otomatik birleştirildi:

Peki abi ona nasıl bir çözüm yapabilir usta orayı tekrar mı ilaçlayacak söküp yoksa parca mı değişecek
İşi bilen usta yapar demişti, ben alt takım konusunda tecrübe sahibi değilim.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Sesi takip etmek lazım dönerken mi geliyor bozuk yolda mı fren ile susuyormu direksiyonu takip ediyormu yüksek hızlarda artıyormu

kaliperden ve elemanlarından şüpheleniyorsak hafif fren ile seslerde değişim oluyormu ?
ufak balata saç'ları yerinde olmayabilir balata sallanıyordur
akslardan olacağını sanmam ama belli olmaz dönüşlerde ve kalkışlarda azalıyor ve artıyor ise kontrol edilmeli
yüksek hızlarda gaz pedalını bırakınca ses veya titreşim oluyor ise iç akslarda problem başlıyor olabilir.
rulman değişimi gerekiyor olabilir içine su almıştır
poryada belki sorun olabilir
rulman ve porya beraber değişmesi gerekiyorda olabilir...
55563

moonlight

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Şampanya - Sedan
İşi bilen usta yapar demişti, ben alt takım konusunda tecrübe sahibi değilim.
Abi dediğin cok mantıklı bugün bi 250 km uzun yol yaptım ses biraz daha arttı az birşey direksiyonada vuruyor yarın bakıcaz artık

moonlight

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Şampanya - Sedan
Sesi takip etmek lazım dönerken mi geliyor bozuk yolda mı fren ile susuyormu direksiyonu takip ediyormu yüksek hızlarda artıyormu

kaliperden ve elemanlarından şüpheleniyorsak hafif fren ile seslerde değişim oluyormu ?
ufak balata saç'ları yerinde olmayabilir balata sallanıyordur
akslardan olacağını sanmam ama belli olmaz dönüşlerde ve kalkışlarda azalıyor ve artıyor ise kontrol edilmeli
yüksek hızlarda gaz pedalını bırakınca ses veya titreşim oluyor ise iç akslarda problem başlıyor olabilir.
rulman değişimi gerekiyor olabilir içine su almıştır
poryada belki sorun olabilir
rulman ve porya beraber değişmesi gerekiyorda olabilir...
Ekli dosyayı görüntüle 55563
Sabah soğuk olunca mı bilmem abi sesi bi 10 km kadar yapmadı sonra 250 km kadar uzun yol yaptım bilyayı değiştirmeden önceki haline tamemen döndü ses artınca daha iyi deneme imkanım oldu frene basınca kesmiyor ondan kaliperi eledim dönüşlerde de bozuk yolda da yapıyor en belirgin 20-60 arası giderken özellikle sıcak asfalt yolda cok daha belli uzun yolda 70-120 arası giderken duyulmuyor hatta uzun yolda giderken fark ettim cok hafiften direksiyonada vurduruyor tavsiyelerinizi baya fikir verdi yarın hepsine bakıcaz detaylı bir sekilde

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Sabah soğuk olunca mı bilmem abi sesi bi 10 km kadar yapmadı sonra 250 km kadar uzun yol yaptım bilyayı değiştirmeden önceki haline tamemen döndü ses artınca daha iyi deneme imkanım oldu frene basınca kesmiyor ondan kaliperi eledim dönüşlerde de bozuk yolda da yapıyor en belirgin 20-60 arası giderken özellikle sıcak asfalt yolda cok daha belli uzun yolda 70-120 arası giderken duyulmuyor hatta uzun yolda giderken fark ettim cok hafiften direksiyonada vurduruyor tavsiyelerinizi baya fikir verdi yarın hepsine bakıcaz detaylı bir sekilde
Sıcak asfaltta giderken gelmesinin sebebi mevcut seslerin düşük seviyede olmasındandır büyük ihtimalle. O ses çoğu zaman vardır ancak diğer bölgelerden gelen sesler onu engelliyor olabilir.

moonlight

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Şampanya - Sedan
Sıcak asfaltta giderken gelmesinin sebebi mevcut seslerin düşük seviyede olmasındandır büyük ihtimalle. O ses çoğu zaman vardır ancak diğer bölgelerden gelen sesler onu engelliyor olabilir.
Daha öncesinde o ses yoktu geçtiğimiz cuma günü olmaya başladı baya hissedilir derecede bir ses daha öncesinde olup farketmemem mümkün değil

moonlight

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Şampanya - Sedan
Bugün ustam ile her noktaya baktık hiç bir yerde problem ve boşluk gözükmüyordu şırıngaya yağ koyup rotlara rotillere tek tek bastık özellikle üst rotil tam hareket edemiyordu onuda gresledik ve ses kesilde cok şükür yorum yapan fikir veren tüm herkese teşekkür ediyorum...

Son düzenleme:

Üst Alt