Almanya Bielefeld Mazda Auto Mattern Fotoğrafları

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Eşim; Almanya gezisi esnasında Bielefeld kentinde bulunan Mazda Bayisi Auto Mattern'in araç tanıtım etkinliğine denk gelince fotoğraflama yaparak bana gönderdi... Aslında, planlı bir durum olsaydı, yeni lansmanları yapılan; Mazda 3, Mazda CX-5 ve Mazda CX-3'ün detaylı fotoğraflarını da talep ederek sizlerle paylaşırdım ama bu kadar fotoğraf ile yetinmek durumunda kaldık... :)

44671

Mazda Neufahrzeuge und Gebrauchtwagen - Auto Mattern

20.490 Euro etiketi ile MX-5

44666

11.490 Euro'ya Mazda 2 hem de; Skyactiv bizim buralara gelmeyeninden... :D

44667

21.490 Euro'ya Yeni Mazda 3 Hb

44668

16.190 Euro fiyat etiketiyle Yeni Mazda CX-3 Bu segmentin fiyatlandırma politikası hoş olmuş, Mazda 2 ile Mazda 3 arasında konumlandırılarak bir birlerinin pazar payına müdahil olmamışlar. :harika:

44669

Mazda CX-5'in fiyatı ise 23.190 Euro olarak belirlenmiş.

44670

Tanıtım etkinliğinde Mazda 6'nın olmaması dikkatimizden kaçmadı...

Ayrıca; Mazda CX-3 ile Mazda CX-5'in önden bakıldığında tasarımlarının bire bir aynı denilebilecek kadar benzemesi dikkat çeken başka bir nokta olmuş. :)

44672

Mazda Garaj Bielefeld Şubesi Sundu... :p :p

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Eline sağlık yengenin abi, teşekkürlerimizi sun, hangisini beğenmiş en çok :D

Fiyatlara bak, ağlamıyorum gözüme ÖTV kaçtı..
En çok Mx-5 ile ilgilenmiş olmalı ki, tereciye tere satar gibi durmadan bana anlatıyor :D Dinledim artık, hiç Mx-5 görmemiş gibi. :p

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
2019 kasaların ön panjurları demir örgü desenli degilmiydi? Pakede göre mi değişiyor acaba, bilemedim.:rolleyes:

touch the sky

Katılımcı
kısmet olursa yıl sonu almanyadayım :) (planlarım ona göre)
almanyada askeri ücret yok,saatlik ücret üzerinden maaşın hesaplanıyor (girdiğin vergi dilimine görede maaşından kesinti oluyor)
düz işçi sınıfındaysan kabaca 1500 1600 civarı ücret alırsın (diploma,yeterlilik belgesi,ustalık gibi belgeleri olmayan kişilerin aldığı ücret)
tabi bu yaptığın işe,deneyimine,taşeron şirketinden giriyorsan vs...gece gündüz çalışmana göre artabilirde
anlayacağınız bir yıl olmadı bir buçuk yıllık maaşıyla yukardaki araçlardan birini alabilir orada yaşayan normal vatandaş

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
2019 kasaların ön panjurları demir örgü desenli degilmiydi? Pakede göre mi değişiyor acaba, bilemedim.:rolleyes:
Aynı şey aklıma gelmişti şimdi sen yazınca Mazda'nın kutsal bilgi kaynağı :p forumumuzu okuyunca, o desendeki panjurun Mazda 6 da olduğunu anladım.

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
kısmet olursa yıl sonu almanyadayım :) (planlarım ona göre)
almanyada askeri ücret yok,saatlik ücret üzerinden maaşın hesaplanıyor (girdiğin vergi dilimine görede maaşından kesinti oluyor)
düz işçi sınıfındaysan kabaca 1500 1600 civarı ücret alırsın (diploma,yeterlilik belgesi,ustalık gibi belgeleri olmayan kişilerin aldığı ücret)
tabi bu yaptığın işe,deneyimine,taşeron şirketinden giriyorsan vs...gece gündüz çalışmana göre artabilirde
anlayacağınız bir yıl olmadı bir buçuk yıllık maaşıyla yukardaki araçlardan birini alabilir orada yaşayan normal vatandaş

Hesabinizda hata var. Aylik masraflari ciktiktan sonra ozellikle ev kirasi, cebinizde kalacak paraya gore hesap yapmadiginiz icin o araci 1500-1600euro maas ile 1 yilda almaniz imkansiz. bu durum almanyada da ayni, amerikada da.

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Hesabinizda hata var. Aylik masraflari ciktiktan sonra ozellikle ev kirasi, cebinizde kalacak paraya gore hesap yapmadiginiz icin o araci 1500-1600euro maas ile 1 yilda almaniz imkansiz. bu durum almanyada da ayni, amerikada da.
Amerika’yı bilmem ama Almanya’da 28yaşında ki kuzenim18yaşından beri kullandığı 3.30ci satıp Mercedes e320 aldı. Türkiye’de ulaşılması “18-19 yaşındaki genç” için imkansız.

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
Amerika’yı bilmem ama Almanya’da 28yaşında ki kuzenim18yaşından beri kullandığı 3.30ci satıp Mercedes e320 aldı. Türkiye’de ulaşılması “18-19 yaşındaki genç” için imkansız.

yazdigim mesaji tekrar okuyup, 16.000 euroluk araci kac ayda alabileceginizi hesaplayin.

18 yasindaki kuzeniniz ailesiyle oturuyor, kira odemiyor yani "0" masrafi varsa. kazandigi para %100 oraninda cebinde kalir. 1500-1600 euro maas aliyorsa da matematik kurallarina gore 1 yil icinde araci alabilir. bu durum amerikada da ayni diger ulkelerin cogunda da ayni.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Keşke, kıskanılan ülkemizde de aynı olsaydı... :(

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
Keşke, kıskanılan ülkemizde de aynı olsaydı... :(

Genelde yazma taraftari degilim ama yine de kisaca yazayim. Bazi seyler disardan goruldugu gibi olmayabiliyor.

Turkiye de mtv en buyuk vergi ve arabasi olan herkes odemesi gerekiyor. Turkiye de araba, yuzdeye vuruldugunda lux e giriyor. Cunku toplu tasima alternatifleri var. yani araban olmazsa yine hayatini surdurebiliyorsun ve buyuk bir masraftan kurtuluyorsunuz.
Ev sahibi iseniz yine karlisiniz. Emlak vergisi adi altinda alinan vergi cok dusuk.

Ben yasadigim ulkeye gore ornek vereyim.
Metropol yani istanbul benzeri sehirler disinda toplu tasima kisitli veya yok. Her gun ise gitmek icin araba kullanmaniz sart. araba bu ulkede "ihtiyac" . Ihtiyac oldugu icin de degeri yok ve yatirim araci olma sansi veya fiyatinin galericilerin keyfine gore arttirma gibi bir durum soz konusu degil. Araclarda sadece satin alirken kdv odeniyor, her 2 yilda ruhsat yenileme ucreti var. iscilik tamir ucretlerine girmiyorum. Eger merak eden olursa diye yazayim. Gunde ev is arasi yaklasik 90km(gidis-gelis) yol kat ediyorum.

Ev konusuna gelelim. Ev ihtiyac. Eger ev sahibiyseniz her yil emlak vergisi odemek zorundasiniz. Bu vergi bazi is imkani az populer olmayan eyaletlerde yillik $2.000-$3.000 iken, is imkanlarinin oldugu eyaletlerde $8.000-9.000 den baslayip $100.000 leri gorebiliyor. $100.000lik evler de tahmin edeceginiz uzere filmlerde gorulen malikaneler. Bu durum kiraya da yansiyor ve o yuzden kiralar da pahali.

Almanya ya hic gitmedim. Sadece es dosttan duyduklarim kadar bilgi sahibiyin. Ama ordan amerikaya tasinan kisiler taniyorum. Dedikleri, sosyal haklar super ama cogu zaman millet 2 ayri iste calismasi gerekebiliyor.

Yani demem o ki, her ulkenin bir kurali var ve her ulkede bel buken vergi mevcut. Kimisinde zorunludur, kimisinde keyfidir.

Holydao

Benlik bi durum yoksa çıkıyorum!
Araç Markası
2016 Honda HR-V
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUVcuk
Yani demem o ki, her ulkenin bir kurali var ve her ulkede bel buken vergi mevcut. Kimisinde zorunludur, kimisinde keyfidir.
Muhakkak her ülkenin kendi dinamikleri, kendi sosyal-kulturel dağılımı ile ilişkili yıllar içerisinde evrimleşmiş bir vergi sistemi vardır, olması da gerekir. Neticede vergi, sınırda tutulan nöbet gibi kutsaldır. Ama her ne açıdan bakarsanız bakın, güzel ülkemizdeki vergi sisteminde akaryakıt, cep telefonu (lüks müdür?), otomobil gibi urunlere uygulanan ve nerdeyse bahse konu urunlerin fiyatınin %60-70'ini olusturan mantık dışı vergi miktarlarıni kabullenebilmek mümkün değil.

Dahası... Pazarda kilosu 15 tl olmus temel ihtiyaç olan bibere vergi ödenirken, birilerinin karısının (belki de karısının bile değil) parmağına taktığı 7. pırlantaya vergi ödenmiyor. Ya da o biberi yetiştirmeye çalışan emekci insanların akaryakıta ödediği vergiyi, kimi zenginler super luks yatlarının yakıtı için ödemiyor. Düz bir memurun maaşından direkt olarak 3600 küsür tl vergi kesilirken, e200'e binen bir kuyumcu (eminim işleri çok kesattır) memurun üçte biri vergi ödüyor, çünkü devletimiz de E200'ün şirket gideri olduğu konusunda kuyumcuyla aynı kanaatte...

Son düzenleme:

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Genelde yazma taraftari degilim ama yine de kisaca yazayim. Bazi seyler disardan goruldugu gibi olmayabiliyor.

Turkiye de mtv en buyuk vergi ve arabasi olan herkes odemesi gerekiyor. Turkiye de araba, yuzdeye vuruldugunda lux e giriyor. Cunku toplu tasima alternatifleri var. yani araban olmazsa yine hayatini surdurebiliyorsun ve buyuk bir masraftan kurtuluyorsunuz.
Ev sahibi iseniz yine karlisiniz. Emlak vergisi adi altinda alinan vergi cok dusuk.

Ben yasadigim ulkeye gore ornek vereyim.
Metropol yani istanbul benzeri sehirler disinda toplu tasima kisitli veya yok. Her gun ise gitmek icin araba kullanmaniz sart. araba bu ulkede "ihtiyac" . Ihtiyac oldugu icin de degeri yok ve yatirim araci olma sansi veya fiyatinin galericilerin keyfine gore arttirma gibi bir durum soz konusu degil. Araclarda sadece satin alirken kdv odeniyor, her 2 yilda ruhsat yenileme ucreti var. iscilik tamir ucretlerine girmiyorum. Eger merak eden olursa diye yazayim. Gunde ev is arasi yaklasik 90km(gidis-gelis) yol kat ediyorum.

Ev konusuna gelelim. Ev ihtiyac. Eger ev sahibiyseniz her yil emlak vergisi odemek zorundasiniz. Bu vergi bazi is imkani az populer olmayan eyaletlerde yillik $2.000-$3.000 iken, is imkanlarinin oldugu eyaletlerde $8.000-9.000 den baslayip $100.000 leri gorebiliyor. $100.000lik evler de tahmin edeceginiz uzere filmlerde gorulen malikaneler. Bu durum kiraya da yansiyor ve o yuzden kiralar da pahali.

Almanya ya hic gitmedim. Sadece es dosttan duyduklarim kadar bilgi sahibiyin. Ama ordan amerikaya tasinan kisiler taniyorum. Dedikleri, sosyal haklar super ama cogu zaman millet 2 ayri iste calismasi gerekebiliyor.

Şuan Renault fabrikasında çalışıyorum”servisle gidiyorum işe”. Ev kira değil annem emekli ve babam çalışıyor. Benim eve katkım sadece yemek üstüne var. Bindiğim araba küçümsemek gibi değil ama 1998model. Kız arkadaşımla dolaşmaya çıktığımız zaman günlük benzin,yemek vs şeylerden 100-150lira çok rahat gidiyor.
Ülkemizin diğer ülkelere karşı kıyaslamak elbet doğru değil ama görünen köy kılavuz istemiyor açıkçası.

touch the sky

Katılımcı
yazdıklarım basit bir örnek idi,konu başka yerlere gitmiş
demek istediğim,Almanya da yaşayan normal bir vatandaş sıfır bir araç alma isteğini çok kısa sürede gerçeğe dönüştürebildiği idi (ve hiçbir yaşam standartından geri kalmadan yaparak) ülkemizde ise bunu gerçekleştirme süreniz ne kadar olduğunu yaşayan halkımıza bırakıyorum
vergi gibi şeylerin çok az olduğu yazılmış ,(vergi cenneti ülkemizden bahsediyoruz burada)
ev almanın bu şartlarda kolay olup olmadığını herkes biliyor (yapılan fedakarlık ve geçen yıllar sonra anca alabilirlerse oluyor)
almanya gelir adaletsizliğin az olduğu,neresinde yaşarsan yaşa iş geçim derdi sosyal yaşam gibi şeylerin farkın en az olduğu ülkelerin başında gelir
aldıkları maaşları nasıl harcayacakları insanlara kalmış,askeri ücret alıp birikim yapabiliyorlarsa
yukarda askeri ücret sorulmuştu ona cevaban bildiğimi gördüğümü,yıllardır orada yaşayan tanıdık ve akrabalarımdan duyduğumu yaşadıklarını yazdım
bu konu hakkında son mesajım,herkese keyifli forumlar

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Almayada kaporta ustası olan akrabam buraya geldiğinde zengin orda sadece karın toklugu.

Amerikada yaşayan arkadaşım türkiyeye geldiğinde hayat burda orda değil demişti ;)

Sebep orda kazandıkları 1 aylık asgari ücreti burda bozdurunca 8.000 ₺ olması olabilir mi :D

Üst Alt