Akü Tavsiyeleri (Genel Konu)

Tacettin

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Mavi
Herkese merhaba Tacettin ben mazda 3 aracini aldım fakat araçta geçen marsj almadı takviye yaptım çalıştı akü ölçtum 8 wat olarak göstermekte soğuk havada hiç almıyor sizde hangi aküyu alsam üzerinde 65 wat aku şimdiden herkese teskkur ederim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Herkese merhaba Tacettin ben mazda 3 aracini aldım fakat araçta geçen marsj almadı takviye yaptım çalıştı akü ölçtum 8 wat olarak göstermekte soğuk havada hiç almıyor sizde hangi aküyu alsam üzerinde 65 wat aku şimdiden herkese teskkur ederim.
Mesajının taşındığı bu konudan devam edebilirsin... Yuvaya sığan 72 amper Akü alabilirsin, marka tercihi sana kalmış. :)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Ucuz akü tercih eden de var, markalı akü tercih eden de. Ben tercihimi Varta’dan yana kullanmıştım. Arkadaşımınkine de varta taktırdık. Mutlu ile Varta arasında tercih yapabilirsiniz, yalnız İzmir için konuşuyorum fiyatlar aşırı değişken. Dandik markaları Mutlu/Varta’dan pahalıya satmaya çalışanlar bile var. Fiyat araştırması yapıp öyle taktırırsanız daha iyi olur.

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Yerli üretim ESAN tavsiye ederim. Üretimin %70ini avrupaya gönderen bir yerli marka. Kaçlık derseniz, büyük akü geç dolar geç tükenir, küçük akü çabuk dolar çabuk tükenir diyorlar. Bizim kullanma kılavuzunda 48-52A yazıyordu, üzerindeki 70'lik çıktı. Ben de ortayı bulalım dedim 60A aldım taktık :) sıkıntı yok şükür

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
rölantideyken 13.8
gaz verip devir yükseltince gene aynı değer
bu akünün durumu nedir ?
araç az kullanılıyor
Aküye, araç stop halinde akü ölçüm cihazı ile bakmak lazım.
Gaz verince değer artmıyorsa şarj dinamosunda sorun vardır. Genelde gaz verince 14 üstü değerler görülür ama Mazdanın şarj dinamosunun bir ayrıcalığı varmıdır bilmiyorum

Tacettin

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Mavi
Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim İnci Akü'den 72 amper 600 CCA değerine sahip akü aldım.

42976

mazdact

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 Bl
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Merhabalar Mazda 3 2011 impressive aracımın akü ile ilgili bir sorunu var geçen çalışmadı. Aktarma yaptık hemen aldı. Bluetooth aracılığı ile aküyü çalıştırmadan önce ölçüyorum 12.3 değer veriyor. Fakat bu değere rağmen çalışmadığı zamanlar oluyor. Bu arada akü orijinal üzerinde ki akü. Sizce sorun 12,3 lük değere rağmen aküden kaynaklımıdır yoksa başka bir sorun mu vardır. Bu arada aktarma yaptığımız zaman saat sıfırlandı bununla ilgili ne yapılabilir ayar yapamadım.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Merhabalar Mazda 3 2011 impressive aracımın akü ile ilgili bir sorunu var geçen çalışmadı. Aktarma yaptık hemen aldı. Bluetooth aracılığı ile aküyü çalıştırmadan önce ölçüyorum 12.3 değer veriyor. Fakat bu değere rağmen çalışmadığı zamanlar oluyor. Bu arada akü orijinal üzerinde ki akü. Sizce sorun 12,3 lük değere rağmen aküden kaynaklımıdır yoksa başka bir sorun mu vardır. Bu arada aktarma yaptığımız zaman saat sıfırlandı bununla ilgili ne yapılabilir ayar yapamadım.
Genelde akücüler/oto elektrikçiler akünün yüksüz halini ölçerek yorum yaparlar, sizin ölçüm cihazınız da akünün yük çekilmezken voltajını veriyor, ancak bir akünün gerçek sağlığı yük çekerken - marş halinde- voltajın kaça düştüğüne bakılarak değerlendirilir.

Yüksüz olarak da bakılacaksa referans -13,5+ olmalı, sizin değerler bu aralıktan aşağıda olduğu için ömrünü tamamlamış olabilir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Orijinal akü ise üzerindeki, ömrü tamamlanmış demektir... Yeni Akü takıldıktan sonra şarjını mutlaka ölçtürün.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
72 amper hangi marka tavsiye edilir?
İzmir Star Akü 1. Sanayi'yi arayıp 72'lik Varta fiyatı alıp, diğer akülerle bir karşılaştır abi. Şu ana kadar gördüğüm en ucuz fiyatları veriyorlar. 3 tane falan şubesi var sürekli sürümdeler. Kafana yatarsa ve acelen de yoksa İzmir'e gelince değiştirirsin. Veya ben İstanbul'a gelirsem getirir, eskisini dönüşte bırakırım. Bir bak duruma göre yapabileceğim varsa haber edersin.

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
2014 Mazda 3'de istop 1-2 aydır devreye girmiyordu. Gerçi girmese daha hayırlı zaten, binince kapatmaktan sıkılmıştım:) 5 sene olunca değişelim dedim ve araştırdım. Start stop uyumlu EFB akülerde bizim ölçülerde teyit edebildiğim iki akü oldu. Mazda 3 Skyactiv akünün boyutları 232x225x173 mm. Genelde düşülen hata boyuta bakmadan Avrupa araçlar için üretilen alçak ve geniş bir 65ah alıp yuvanın kenarlarını kestirmek oluyor ki hiç gerek yok. Satıcılar da boyuta bakmadan 65ah deyince onları veriyor. Uyumlu aküler şu şekilde;
  • Varta - Blue Dynamic EFB JIS 565 501 065
  • Mutlu MUTLU 12V 64 AH AKU 650 A (EN) (START-STOP) (EFB) (Kod: efb.d23.64.062.c)
Bu iki akü direk Japon araçlar için dar ve yüksek. Bizim araçlara birebir uyuyor. Fiyatları da servise nazaran çok uygun, bugün 2019 üretimi Mutlu aküyü Ankara'da 475 tl'ye aldım. Değişim yaparken yedek bataryaya bağladılar böylece istop-resetleme vs. sorunu da olmadı. Orijinal Yuasa olsun demiyorsanız gönül rahatlığı ile taktırabilirsiniz.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
2014 Mazda 3'de istop 1-2 aydır devreye girmiyordu. Gerçi girmese daha hayırlı zaten, binince kapatmaktan sıkılmıştım:) 5 sene olunca değişelim dedim ve araştırdım. Start stop uyumlu EFB akülerde bizim ölçülerde teyit edebildiğim iki akü oldu. Mazda 3 Skyactiv akünün boyutları 232x225x173 mm. Genelde düşülen hata boyuta bakmadan Avrupa araçlar için üretilen alçak ve geniş bir 65ah alıp yuvanın kenarlarını kestirmek oluyor ki hiç gerek yok. Satıcılar da boyuta bakmadan 65ah deyince onları veriyor. Uyumlu aküler şu şekilde;
  • Varta - Blue Dynamic EFB JIS 565 501 065
  • Mutlu MUTLU 12V 64 AH AKU 650 A (EN) (START-STOP) (EFB) (Kod: efb.d23.64.062.c)
Bu iki akü direk Japon araçlar için dar ve yüksek. Bizim araçlara birebir uyuyor. Fiyatları da servise nazaran çok uygun, bugün 2019 üretimi Mutlu aküyü Ankara'da 475 tl'ye aldım. Değişim yaparken yedek bataryaya bağladılar böylece istop-resetleme vs. sorunu da olmadı. Orijinal Yuasa olsun demiyorsanız gönül rahatlığı ile taktırabilirsiniz.
Skyactiv (start stop kullanan) sahiplerine Güzel haber bu... Teşekkürler.

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Yasakla birlikte toplam 5 gün çalıştırmadım. Bugün 6. gün ve takviye ile çalıştı Pikaçu. Tek güzel yanı marş almadığında göstergelerin ileri geri gelmesi :)

Akü Araştıma Sonucu: Sanayii ve piyasada bolca İnci ve Mutlu(Çelik Power) arada Bosch markaları var. Hepsinin ortak özelliği 500 tl olması ağız birliği etmişler gibi. İnternette fiyatlar daha dalgalı siteden siteye değişiyor. Ama birkaç tanesi dikkatimi çekti, Varta satıyorlar ve fiyatları 550 tl civarı. Hatta biri Ümraniyede Polatlar lastik, şehir dışı yasağı olmasa gidip alacağım, @Kadir Ustayı da ziyaret edeceğim o kadar istekliyim :) Diğeri Muğla Menteşe'de Başak Ticaret. Bu ikisinden birine müşteri olacağım.
2011 BL Benzinli için Varta kullanan arkadaşlara sorum Varta E23 işimi görürmü: ebat olarak, iş olarak, f/p olarak(585 TL)

Son düzenleme:

Üst Alt