Akü Tavsiyeleri (Genel Konu)

mturhan

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Merhabalar babamda Linea var.aku orjinal 50 amper .aküyu değiştirecem tavsiyeniz nedir?60 amper varta inci mutlu düşünüyorum

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Ben eski aküm Yiğit'ten sonra Varta tercihinde bulundum. Mutlu'nun fiyatı daha yüksekti. Bir sıkıntı görmedim şimdilik. Gayet memnunum.

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Yılların elektrikçisi ustam, yuvaya ne kadar büyük amperde akü sığıyorsa o kadar büyük almak iyidir demişti... Bunu bilir bunu söylerim. :) Birde küçük ayrıntı var akü ömrüne etki eden, kontak kapalı iken aküden akım çeken donanım vs. var mı? Müzik sistemi, araç kamerası gibi...
Bizim elektrikçiyle kafalar aynı :) Bizimki değerden çok yerini dert etti :D Malum bizim araçlarda kendinden amfi neyim var, bir de düp eklenince kılavuzdaki değerlerin yetmeyeceğini düşündüm düz mantık, ama akünün kapasitesi sadece Amper değerlerine mi bağlı? Ne de çok kllandı bu adam diye düşünmeyin herşey duygusal :D Mutlu akü 60A 290tl, 70A 370tl fiyat verdiler

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
2011 Chevrolet Captiva
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
@emirdede geçmiş olsun bende kendim ne taktı isem yeni diyesim var bu galiba insan psikolojisi ile ilgili kendi taktığına kıyamıyor,aliağada @baykalbilgin e mazda 626 bakmaya gitmiştik 11 sene önce taktığı pionner marka teybi belki 3-4 defa söyledi adam hem 11 sene diyor hem teyp taktım diyor :D

:Damca çok fenaydı ya, her cevapta "teybi tee 11 sene önce 250liraya aldım" diyordu. Bembeyaz duruyordu oda konsolda :)

ReaL

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Orjinali ne ise aynısını taktırın. Zira kablolar ona göre.

Evimize klima taktırırken, tesisatının ince kablo ile bağlanması uygun olur mu?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Orjinali ne ise aynısını taktırın. Zira kablolar ona göre.

Evimize klima taktırırken, tesisatının ince kablo ile bağlanması uygun olur mu?

Bu ters oldu ama.
Klima açıldıgında ihtiyaçı kadar akım çeker buda teknik kılavuzunda kablo kesiti olarak belirtilmiştir.

Arabada durum farklı sen akım çekmiyorsun sabit kaynak veriyorsun.

Standart A kaçsa az üstü olsun kafi ne kadar üstü az üstü...

ReaL

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bu ters oldu ama.
Klima açıldıgında ihtiyaçı kadar akım çeker buda teknik kılavuzunda kablo kesiti olarak belirtilmiştir.

Arabada durum farklı sen akım çekmiyorsun sabit kaynak veriyorsun.

Standart A kaçsa az üstü olsun kafi ne kadar üstü az üstü...

Klimayı monte eden görevli tesisatın yeterli olmaması halinde klimayı monte etmez...

+++

Önemli olan kablodan bir akım geçmesi. Akım güçlü ise kablo ısınır, bir müddet sonra da yanmaya başlar.

60 amperlik akü yerine 72 amperlik akü takıldığında illaki kablolar yanacak değildir. Aküyü şarj edecek ekipman ve tesisatın daha çabuk yıpranması da söz konusudur.

Bir zamanlar orjinali 60 amper olan otomobilime 72 amperlik akü taktırmıştım. İlkokul mezunu tamirciler çok iyi biliyor ya, tavsiyelerine uyduydum.

Otomobil konusunda ne kadar bilgili olursak olalım, ilgili fabrika mühendislerinin üzerinde olmamız sıradışı olur...

Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Klimayı monte eden görevli tesisatın yeterli olmaması halinde klimayı monte etmez...

+++

Önemli olan kablodan bir akım geçmesi. Akım güçlü ise kablo ısınır, bir müddet sonra da yanmaya başlar.

60 amperlik akü yerine 72 amperlik akü takıldığında illaki kablolar yanacak değildir. Aküyü şarj edecek ekipman ve tesisatın daha çabuk yıpranması da söz konusudur.

Bir zamanlar orjinali 60 amper olan otomobilime 72 amperlik akü taktırmıştım. İlkokul mezunu tamirciler çok iyi biliyor ya, tavsiyelerine uyduydum.

Otomobil konusunda ne kadar bilgili olursak olalım, ilgili fabrika mühendislerinin üzerinde olmamız sıradışı olur...

Takmasın klimayı zaten ama burdaki mantık onunla aynı değil?

Kablodan gececek akımı ne belirler?

Akünün amperi mi?
Kablo ucunda bağlı olan yükmü?

(Astinada orjınal aküsü kaçtı bilmiyorum ama yuvaya 72A sıgabildiği için 72A takmıştım.
Şuanda aracımda yuva küçük sanırım 60A olur. 72 zor gibi.)

@Oğuzhan astinanın orjınal aküsü 42A mıydı?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ca ve cca değeri yüksek olsun bunlar sıcak , soğuk marş sırasındaki verebilecegi akım değerleri...

Son düzenleme:

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Takmasın klimayı zaten ama burdaki mantık onunla aynı değil?

Kablodan gececek akımı ne belirler?

Akünün amperi mi?
Kablo ucunda bağlı olan yükmü?

(Astinada orjınal aküsü kaçtı bilmiyorum ama yuvaya 72A sıgabildiği için 72A takmıştım.
Şuanda aracımda yuva küçük sanırım 60A olur. 72 zor gibi.)

@Oğuzhan astinanın orjınal aküsü 42A mıydı?

Ca ve cca değeri yüksek olsun bunlar sıcak , soğuk marş sırasındaki verebilecegi akım değerleri...
Kapasitesi yüksek olan akünün kullanılması, akımı artırmaz bu doğru. Sonuçta 12V'luk bir potansiyelden hangi eleman ne kadar harcamak isterse o kadar çeker. Ama sorun şurada başlıyor; Eğer şarj dinamosu bu kapasiteyi besleyebilecek kadar güçlü değilse sürekli yüksek akım oluşturmaya meyilli olup şarj elemanlarının ömrünü erken tamamlaması söz konusu. Burada takacağımız akünün kapasitesini kısıtlayan şarj dinamosunun kapasitesi bence.
Şöyle düşünün, bir hortum var ve küçük bir havuzu 1 saatte doldurabilecek kapasiteye sahip, Sonra diyoruz ki bu hortumu değiştirmeden havuzu büyütelim ve yine 1 saatte doldursun. O zaman bu hortumun çeşmesini çok daha fazla açmamız gerekecek ve hortumun direnci nispetinde akım arttıkça basınç da artacak ve sonunda hortum çatlamaya patlamaya başlayacaktır.

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Kapasitesi yüksek olan akünün kullanılması, akımı artırmaz bu doğru. Sonuçta 12V'luk bir potansiyelden hangi eleman ne kadar harcamak isterse o kadar çeker. Ama sorun şurada başlıyor; Eğer şarj dinamosu bu kapasiteyi besleyebilecek kadar güçlü değilse sürekli yüksek akım oluşturmaya meyilli olup şarj elemanlarının ömrünü erken tamamlaması söz konusu. Burada takacağımız akünün kapasitesini kısıtlayan şarj dinamosunun kapasitesi bence.
Şöyle düşünün, bir hortum var ve küçük bir havuzu 1 saatte doldurabilecek kapasiteye sahip, Sonra diyoruz ki bu hortumu değiştirmeden havuzu büyütelim ve yine 1 saatte doldursun. O zaman bu hortumun çeşmesini çok daha fazla açmamız gerekecek ve hortumun direnci nispetinde akım arttıkça basınç da artacak ve sonunda hortum çatlamaya patlamaya başlayacaktır.
Havuz büyüse de havuzdan çekilen miktar (boşalan su) aynı ve havuzun dolması gereken miktar da aynı.
Misal araçta aküden saatte 10Ah güç çekiliyorsa her iki aküde de bu aynı olur. Şarj dinamosu da aküyü şarj ederken aynı gücü tekrar yerine koyar.
Büyük akünün ne faydası olur? Gece far, iç aydınlatma vs açık kalırsa akü daha geç biter. Belki ömrü de uzun olabilir.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Havuz büyüse de havuzdan çekilen miktar (boşalan su) aynı ve havuzun dolması gereken miktar da aynı.
Misal araçta aküden saatte 10Ah güç çekiliyorsa her iki aküde de bu aynı olur. Şarj dinamosu da aküyü şarj ederken aynı gücü tekrar yerine koyar.
Büyük akünün ne faydası olur? Gece far, iç aydınlatma vs açık kalırsa akü daha geç biter. Belki ömrü de uzun olabilir.
Fazla boşalırsa ne olacak :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Tartışılan konuda ustanın ne mezunu olduğunun önemi yok bence, tecrübesi ve bilgisi nedir ona bakmak gerekir... Herkes kendi düşüncesinde özgür ve istediği şekilde uygulamada bulunur. Benim elektrik ustam belki 45 yıllık sanayi tozu yutmuş, 30 yıldır da kendi işyeri olan birisi ve yüksek amper akü montajı sonrası sorun oluşmuş olsaydı onu da belirtir ve montaj yapmayı bıraktım derdi. Olumsuz hiç bir geri dönüş olmadığına göre, bana göre 30 yıllık tecrübenin söyledikleri önemlidir, dikkate alırım. :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Fazla boşalırsa ne olacak :)
Bişey olmayacak.
70a 7 saatde doluyorsa.
60a 6 saatde dolar.

Aracında ekstra bileşen takanlar misal ben akü boyutunu hesaba katmasına gerek yok.
Yuvaya oturanı tak gitsin...

Amper olayından çok orjınalın agırlıgı ile aldıgınızın agırlık kısmına takılın.

Bende anfi var :

Sarj dinamosu 20A basıyor
Akü 55A
Sese yüklendim 40A cekiyor

Sorun burda başlıyor araba çalışır halde bile olsa akü bitiyor bütün yük sarj dinamosuna biniyor.

Ne yapıyoruz 20A veren sarj dinamosunu daha büyüğü ile değiştiriyoruz.

Musluk su havuz bunlara takılmayalım...
Orjinalinde büyük olsun ama kamyon aküsüde olmasın...

Ağırlık kısmına dikkat edelim...
Ca değerine dikkat edelim...
Cca değerine dikkat edelim...

Motorsiklet zamanında

2 tane akü var elimde ikiside 6A araba bagladık 1i marş bile yapmadı

Diğeri hiç sıkıntısız marş yaptı..

Buda anlık verebilecegi amperle alakalı yani ca ve cca.

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Akü değişimi hakkında bilgi istiyorum.aracım cx5 2015
Start stop özellikli Skyactiv aküsü döviz kanatlanmadan önce serviste 800 lira civarındaydı, dışarıda fiyatlar ne civarda bilmiyorum.

2012 model cx5 in aküsü 2014 yılında bittiğinde, bu start stop özelliğinin tasarrufa yönelik olmadığını yazmıştım ve zaman bunu daha iyi ortaya koyacak demiştim... Gelinen noktada sistemin tasarrufa etkisinin olmadığını anlıyoruz...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Aynen Veli abinin dediği gibi. Bence Mutlu akü alıp start stopu kapatıp devam edin.

Üst Alt