Mazda CX-3 Skyactiv Akü Değişimiyle Oluşan Sorunlar

ozangkr

Sessiz
Araç Markası
2015 Mazda CX-3
Araç Renk ve Tip
Beyaz Crossover
Öncelikle herkese iyi günler . 2015 model power sense mazda cx-3 aracımızın aküsünün ömrü dolduğu için inci marka aküyle değiştirdik . Ertesi gün motor lambası yaktı bir süre sonra söndü . Ama start stop devreye girmiyor ve yakıt tüketimi yaklaşık 10 litre civarlarında görünüyor . Konu ile ilgili bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim .

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Akü uyumlu değil gibi görünüyor, start-stop olduğuna akü alırken dikkat edildi mi?

ozangkr

Sessiz
Araç Markası
2015 Mazda CX-3
Araç Renk ve Tip
Beyaz Crossover
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Akü uyumlu değil gibi görünüyor, start-stop olduğuna akü alırken dikkat edildi mi?
1 gün içerisinde düzeldi motor lambası söndü start-stop devreye girdi yeni aküye geçtiğimiz için kısa süreli hata vermiş olabilir mi?(Akü uyumlu takıldı)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Tabanway
Araç Renk ve Tip
Ten Rengi 41 Numara
1 gün içerisinde düzeldi motor lambası söndü start-stop devreye girdi yeni aküye geçtiğimiz için kısa süreli hata vermiş olabilir mi?(Akü uyumlu takıldı)
Elektrik tamamen kesilerek akü değişimi yapıldıysa sistem kısa süreli afallamış olabilir. :snzdglsn:

Ozanihat

Katılımcı
Araç Markası
2012 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Montajdan önce akü değerleri kontrol edildi mi? Eski tarihli akülerde bekleme süresine bağlı olarak düşük değerler gözlemlenebiliyor ve bu durumda akü montaj öncesinde şarj ediliyor ya da başka bir akü seçiliyor. Size denk gelen akü kontrol edilmediyse aracınız akünün değerlerini düşük okuyunca alternatör aküyü şarj edebilmek için tam kapasite çalışmıştır. Akünün değerleri standart değerlere yaklaşınca da sistem normale dönmüş olabilir.

ozangkr

Sessiz
Araç Markası
2015 Mazda CX-3
Araç Renk ve Tip
Beyaz Crossover
Montajdan önce akü değerleri kontrol edildi mi? Eski tarihli akülerde bekleme süresine bağlı olarak düşük değerler gözlemlenebiliyor ve bu durumda akü montaj öncesinde şarj ediliyor ya da başka bir akü seçiliyor. Size denk gelen akü kontrol edilmediyse aracınız akünün değerlerini düşük okuyunca alternatör aküyü şarj edebilmek için tam kapasite çalışmıştır. Akünün değerleri standart değerlere yaklaşınca da sistem normale dönmüş olabilir.
Sıfır akü direkt olarak takılmış. Dediğiniz gibi akü normal düzeye gelince sistem normale dönmüş olabilir.Yanıtınız için teşekkürler

cynic

Sessiz
Araç Markası
2015 Mazda3 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Aracım 2015 Mazda 3 power sense, bayram tatilinde yazlığa giderken 2 saat kadar kullandıktan sonra orman yolunda 20 dk kadar mola vermiştim tekrar araca geldiğimde çalışmadı. Kadranda ışıklar yanıyordu, tüm gösterge lambaları yanıp söndükten sonra kırmızı akü lambası yanık şekilde kalıyordu bir türlü çalışmadı araç.
Takviye kablom da yoktu ve hiç araç geçmiyordu. Bir süre sonra bir araç geldi aküyü sökmek zorunda kaldım söküp yakınlarda bir benzincinin içindeki Mutlu akü bayisine götürdüm, akü ölçümü vs yaptılar bir sorun yok dediler. Takviye kablosu aldım aynı araçla geri dönüp takviye yapınca çalıştı. Sonra herhangi bir sorun yaşamadım, yakıt tüketim bilgileri vs sıfırlandı sadece.
Ertesi gün ana yolda giderken lastik hava basıncı lambası yandı, yine bir benzinciye girip kontrol ettim havalar eksilmemişti. Araç içinden uyarıyı sıfırlayıp devam ettim. Akü huylandırdı ama acaba yine çalışmaz mı diye arada aklıma geliyor. :)

Ozanihat

Katılımcı
Araç Markası
2012 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Akü lambası alternatörden gelen akım devreyi tamamlamayınca yanıyor. Akü devre kesince ya da alternatör şarj etmeyi bırakınca. Aracınız çalışırken akü ölçüm cihazına bağlanınca alternatörden gelen akım ölçülüyor bu da 14v civarında oluyor ama akü bu akımı depolayabiliyor mu ona bakmak lazım. Fabrikasyon ise miadını doldurmuş olma ihtimali yüksek.

ozangkr

Sessiz
Araç Markası
2015 Mazda CX-3
Araç Renk ve Tip
Beyaz Crossover
Aracım 2015 Mazda 3 power sense, bayram tatilinde yazlığa giderken 2 saat kadar kullandıktan sonra orman yolunda 20 dk kadar mola vermiştim tekrar araca geldiğimde çalışmadı. Kadranda ışıklar yanıyordu, tüm gösterge lambaları yanıp söndükten sonra kırmızı akü lambası yanık şekilde kalıyordu bir türlü çalışmadı araç.
Takviye kablom da yoktu ve hiç araç geçmiyordu. Bir süre sonra bir araç geldi aküyü sökmek zorunda kaldım söküp yakınlarda bir benzincinin içindeki Mutlu akü bayisine götürdüm, akü ölçümü vs yaptılar bir sorun yok dediler. Takviye kablosu aldım aynı araçla geri dönüp takviye yapınca çalıştı. Sonra herhangi bir sorun yaşamadım, yakıt tüketim bilgileri vs sıfırlandı sadece.
Ertesi gün ana yolda giderken lastik hava basıncı lambası yandı, yine bir benzinciye girip kontrol ettim havalar eksilmemişti. Araç içinden uyarıyı sıfırlayıp devam ettim. Akü huylandırdı ama acaba yine çalışmaz mı diye arada aklıma geliyor. :)
Bizim ömrünü tamamlayan akümüz de bu şekilde bir iki kez çalışmayıp takviye ile çalışmıştı.Sizin akünüz de bitmenin sinyallerini veriyor olabilir kontrol ettirmenizi gerekirse değişmenizi tavsiye ederim.

cynic

Sessiz
Araç Markası
2015 Mazda3 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Bizim ömrünü tamamlayan akümüz de bu şekilde bir iki kez çalışmayıp takviye ile çalışmıştı.Sizin akünüz de bitmenin sinyallerini veriyor olabilir kontrol ettirmenizi gerekirse değişmenizi tavsiye ederim.
Evet dostlar 3-4 gün kullanmadım aracı dün sabah otoparka indim arabanın yanına gittim elimi kapıya attım tık yok. :) açılmadı ve hiçbir hayat belirtisi de yoktu. Anahtarla manuel olarak kapıyı açtım. Çalıştırmayı denemek için frene bastım akü yine yaptı yapacağını ve tabii ki hiçbir şey olmadı, ölüm gibi bir şey oldu ama kimse ölmedi. Bagajdan takviye kablosunu alayım birinden takviye yapayım diye düşündüm bagaja gittim o da açılmadı. :)
Yakında bir tamirci vardı bir umutla oraya gittim, usta verdi çırağın eline bir akü bir de takviye kablosu geldik aracın yanına bağladık ve saniyesinde bizim arabanın canına can geldi ve çalıştı.
Şüpheli şahıs bu dostlar. Şimdi ben bunu şarj mı ettireyim? Atıp yenisini mi alayım? Alırsam aynısından mı alayım? Eski aküyü alayım mı akücü de bırakayım mı? Ne tavsiye edersiniz?
Herkese iyi Pazarlar.

Ekli dosyalar

• IMG20240727134153.jpg
    IMG20240727134153.jpg
    133.6 KB · Görüntüleme: 8

Murat Yılmaz

Seçkin Üye
Araç Markası
2012 Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Füme
Akünüz ömrünü doldurmuş galiba. Bilindik markalardan yeni akü alın. Eski akünüzü bırakırsanız 300-400 tl daha az ödersiniz.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Tabanway
Araç Renk ve Tip
Ten Rengi 41 Numara
Evet dostlar 3-4 gün kullanmadım aracı dün sabah otoparka indim arabanın yanına gittim elimi kapıya attım tık yok. :) açılmadı ve hiçbir hayat belirtisi de yoktu. Anahtarla manuel olarak kapıyı açtım. Çalıştırmayı denemek için frene bastım akü yine yaptı yapacağını ve tabii ki hiçbir şey olmadı, ölüm gibi bir şey oldu ama kimse ölmedi. Bagajdan takviye kablosunu alayım birinden takviye yapayım diye düşündüm bagaja gittim o da açılmadı. :)
Yakında bir tamirci vardı bir umutla oraya gittim, usta verdi çırağın eline bir akü bir de takviye kablosu geldik aracın yanına bağladık ve saniyesinde bizim arabanın canına can geldi ve çalıştı.
Şüpheli şahıs bu dostlar. Şimdi ben bunu şarj mı ettireyim? Atıp yenisini mi alayım? Alırsam aynısından mı alayım? Eski aküyü alayım mı akücü de bırakayım mı? Ne tavsiye edersiniz?
Herkese iyi Pazarlar.
Akü ömrünü tamamlamış, şarj edilse dahi nerede tekrar aynı şeyleri yapacağı belli olmaz. Kesin çözüm yeni akü almak.

Konu içerisinde güzel tecrübe ve tavsiyeler mevcut.

cynic

Sessiz
Araç Markası
2015 Mazda3 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Güncelleme
Mutlu akü servisine gittim, ölçüm yaptılar değişime gerek yok aküyü 2 gün burada şarj edelim deyip yedek akü takıp gönderdiler. Ücret : 400 tl
Yalnız aküyü değiştirdikten sonra ekranda şu iki lamba yanıp sönüyor, araç Stop-start'a geçmiyor.

Ekli dosyalar

• sdsc.png
    sdsc.png
    3.3 KB · Görüntüleme: 4
Üst Alt