Mazda 323 BG (1989-94) Akü Çabuk Bitiyor!

darky0117

PANİK YOK ! ÇOK EĞLENECÜÜK ...
Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Üstadlarim inci 72a aküm var 4 ay oldu alalim 2 gun once arabaya bi bakayim dedim aku sifirlanmis tik yok bombos kalmis yani az biraz vurdurdum calismadi bile takviyeyle anca calistirdim kendim ölçümlerini yaptim alternatör gereken dolumu sagliyor 14.1v olarak kacak testini yaptim kacakda yok emin olmak icin izmirdeki dinamocu ibrahim ustaya gittim oda olctu kacak testi yapti hersey ok cikiyor kacak yok alternator gayet guzel dedi bi sorun bulunmuyor dedi hersey ok gorunuyorken benim akum neden boyle boşaldı açık biseyde unutmadim teypde kontaga bagli(far sis tavan lambasi gibi) bundan önceki 2 akudede yaklasik olarak boyle sorunlar oldu 7 8 ayda bitiyor sarj ettirip 5 6 ay daha kullanabildim toplamda 1.5 2 seneye varmıyor yani bu akum 4 ayda bitti bu sefer baskalarina bakiyom 5 hatta 6 7 yil olupta hala sıkıntı olmayanlar var sonuc olarak kacak yok alternatorde sıkıntı yok gorunuyor ama benim akum neden boyle az zamanda bitiyor ne yapmak gerekir acaba nasil bi yöntem izlemeliyim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Üç ihtimal var

Sistemde kaçak
arızalı akü
Şarj sorunu

Yazdıkların bu üç maddeyi pas geçtiğine göre ve sağlam elektrik ustası kontrol ederek teşhis koyamadığına göre yeni bir ustaya göstermek en pratik çözüm olarak geldi aklıma :rolleyes:

darky0117

Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Valla abi ne bileyim kafam karıştı iyice 2 adet amfi var arabada ama onlarda teyp kontaga baglı oldugu için kontak harici çalışmıyor zaten kendim arabayı yıkarken bile marş yapıp öyle açıyorum teyp i ama ne iştir anlamadım bugün veya yarın akü için servisine kontrole gidicem ama ordanda bişey bulucaklarını sanmıyorum ama bi ümit işte sonrasında başka 1-2 ustaya göstermeyi düşünüyordum bende bakalım onlar neler söyleyecek.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Valla abi ne bileyim kafam karıştı iyice 2 adet amfi var arabada ama onlarda teyp kontaga baglı oldugu için kontak harici çalışmıyor zaten kendim arabayı yıkarken bile marş yapıp öyle açıyorum teyp i ama ne iştir anlamadım bugün veya yarın akü için servisine kontrole gidicem ama ordanda bişey bulucaklarını sanmıyorum ama bi ümit işte sonrasında başka 1-2 ustaya göstermeyi düşünüyordum bende bakalım onlar neler söyleyecek.
@kadir
İki tane amfi aküyü bu şekilde emcükler mi? :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
@kadir
İki tane amfi aküyü bu şekilde emcükler mi? :)
Amfi var amfiçük var ;)

@darky0117

Aslında kontroller yapılmış ama usta bişeyi gözden kaçırıyor olabilir.

Amfi modelleri nedir ? Sub ne kullanıyorsun?

Teyp olarak ne var araçta ?

Böyle durumda ben kontrol olarak önce teypden başlarım.

1.Teyp kapalı iken amfiler kapalı mı ? Üzerinee ışık vs yanıyormu ?

2.Teypin besleme soketini arkadan çıkar biraz dene bakalım sonuç ne olacak

3.aküden amfi besleme sigortasını sök biraz dene.

Burdan tek ihtimal teyp , teyplerde içinde bişeyler zarar gördüğünde kapalı bile olsa aküden çekmeye devam ediyor.

Dediklerimi dene yine bi kafa yorarız

mehmet_spb

Buzlar Ülkesi
Araç Markası
2018-Mazda Cx9,
Araç Renk ve Tip
Siyah
Üstadlarim inci 72a aküm var 4 ay oldu alalim 2 gun once arabaya bi bakayim dedim aku sifirlanmis tik yok bombos kalmis yani az biraz vurdurdum calismadi bile takviyeyle anca calistirdim kendim ölçümlerini yaptim alternatör gereken dolumu sagliyor 14.1v olarak kacak testini yaptim kacakda yok emin olmak icin izmirdeki dinamocu ibrahim ustaya gittim oda olctu kacak testi yapti hersey ok cikiyor kacak yok alternator gayet guzel dedi bi sorun bulunmuyor dedi hersey ok gorunuyorken benim akum neden boyle boşaldı açık biseyde unutmadim teypde kontaga bagli(far sis tavan lambasi gibi) bundan önceki 2 akudede yaklasik olarak boyle sorunlar oldu 7 8 ayda bitiyor sarj ettirip 5 6 ay daha kullanabildim toplamda 1.5 2 seneye varmıyor yani bu akum 4 ayda bitti bu sefer baskalarina bakiyom 5 hatta 6 7 yil olupta hala sıkıntı olmayanlar var sonuc olarak kacak yok alternatorde sıkıntı yok gorunuyor ama benim akum neden boyle az zamanda bitiyor ne yapmak gerekir acaba nasil bi yöntem izlemeliyim
Merhaba
Akü arızalı değilse 4 ayta perte çıkmaz. Ölçüm yaptık diyorsunuz şarj dinoması normal. Eğer herşey dediğiniz gibiyse araçta başka yerden bir kaçak var. Bir şeyler açık kalıyordur. Torpito aydınlatması, tavan aydınlatması multimedya sistemleri. Bir sorum olacak, kontak dışında aküye direk bağlı bir şey yaptırdınız mı?

darky0117

Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Merhaba
Akü arızalı değilse 4 ayta perte çıkmaz. Ölçüm yaptık diyorsunuz şarj dinoması normal. Eğer herşey dediğiniz gibiyse araçta başka yerden bir kaçak var. Bir şeyler açık kalıyordur. Torpito aydınlatması, tavan aydınlatması multimedya sistemleri. Bir sorum olacak, kontak dışında aküye direk bağlı bir şey yaptırdınız mı?
Ölçümünü yaptım ve ustayada yaptırdım bişey görünmüyordu ama başka yerden nasıl kaçak olabilir kontak dışı bağlı hiç bişey yok

mehmet_spb

Buzlar Ülkesi
Araç Markası
2018-Mazda Cx9,
Araç Renk ve Tip
Siyah
Ölçümünü yaptım ve ustayada yaptırdım bişey görünmüyordu ama başka yerden nasıl kaçak olabilir kontak dışı bağlı hiç bişey yok
Ne diyeyim o zaman kardeş, sizin araç kaçak elektrik kullanıyor.
Deneme yanılma yoluyla bazı uygulamar yapabilirsiniz. eğer araçla uğraşmak hoşunuza gidiyorsa. Sigorta kutusundan bazı şeyleri iptal edip durumu gözlemleyebilirsiniz. Mesala, otomatik camlar, aydınlatma .... gibi. Forumda iyi ustalar var onlar daha iyi çözüm önereceklerdir

darky0117

Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Amfi var amfiçük var ;)

@darky0117

Aslında kontroller yapılmış ama usta bişeyi gözden kaçırıyor olabilir.

Amfi modelleri nedir ? Sub ne kullanıyorsun?

Teyp olarak ne var araçta ?

Böyle durumda ben kontrol olarak önce teypden başlarım.

1.Teyp kapalı iken amfiler kapalı mı ? Üzerinee ışık vs yanıyormu ?

2.Teypin besleme soketini arkadan çıkar biraz dene bakalım sonuç ne olacak

3.aküden amfi besleme sigortasını sök biraz dene.

Burdan tek ihtimal teyp , teyplerde içinde bişeyler zarar gördüğünde kapalı bile olsa aküden çekmeye devam ediyor.

Dediklerimi dene yine bi kafa yorarız
amfilerin biri soundmax 1250W digeri philippo 650W lık
Bas olarak 1000W lık jbl var
teyp olarak ise ındash jameson js 825ml bulunuyor
2 adet 13cm hoparlor ve 4 adet 16cm lik hoparlörüm var
Teyp kapalı iken amfilerin ışıgıda sönük oluyor az önce tekrar kontrol ettim son olarak teyplerde içinde bişeyler zarar gördüğünde kapalı bile olsa aküden çekmeye devam ediyor demişsiniz ama böyle bi durum olsa kaçak testi yaparken çıkmazmıydı? akü servisine ve 1-2 ustaya daha gösterdikten sonra bende ilk olarak teyp ve amfilerin kablosunu sökerek denemeler yapmaya çalışıcam çünkü bu sorunu bulabilecek ustada bulucagımı pek sanmıyorum daha öncesinden bazı yerlere sordum adamlar oralı bile olmuyor şaçma sapan cevap veren çok oluyor yani istedikleri 2 vida takayım uğraştırmasın kolay iş olsun ver 50-100tl diye düşünüyorlar.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Amfilerim bunlar dunde soyle bi durum oldu yolda gideken teyp i acip basida acinca teyp kapalip acildi 5 10 saniyede bir devamli kapanip acildi bass i devre disi bırakınca bi sorun olmadi sanirim aku zayif diye yapti (aku daha sarj edilmedi cunku sadece bittikten sonra 1 saat rolantide doldugu kadarlik duruyor)

Ekli dosyalar

• P_20200521_131053_1_p.jpg
    P_20200521_131053_1_p.jpg
    254.9 KB · Görüntüleme: 11
  • P_20200521_131043_1_p.jpg
    P_20200521_131043_1_p.jpg
    269.4 KB · Görüntüleme: 11
  • P_20200521_131040_1_p.jpg
    P_20200521_131040_1_p.jpg
    230.9 KB · Görüntüleme: 10
  • P_20200521_131034_1_p.jpg
    P_20200521_131034_1_p.jpg
    244.1 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Merhaba
Kaçak kontrolü yapılmış yazmıştı.
Aklıma sadece teyp geliyor ,
Mesaj otomatik birleştirildi:

teyp kontaga baglı oldugu için kontak harici çalışmıyor zaten
Teypi söküp arkasına bakarmısın sarı kırmızı kablo bir mi bağlanmış ayrı ayrı mı ?

Sarı direk aküden gelecek
Kırmızı sadece kontağı açtıgında

Bu kısım kılavuzda yazar emin olamadım

Son düzenleme:

darky0117

Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Yanlis hayirlamiyorsam sari ile kirmizi birbirine bagliydi ama tam emin degilim fakat kontak acmadan teyp kesin acilmiyor ona eminim simdi işe gidiyorum aksam dönüşte ilk işim ona bakmak olucak.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
teyp kontaga baglı oldugu için kontak harici çalışmıyor zaten
Teypi söküp arkasına bakarmısın sarı kırmızı kablo bir mi bağlanmış ayrı ayrı mı ?

Yanlis hayirlamiyorsam sari ile kirmizi birbirine bagliydi ama tam emin degilim simdi işe gidiyorum aksam dönüşte ilk işim ona bakmak olucak.
Sarı akü
Kırmızı kontak olacak

İlk bunu dene bi kontrol et

darky0117

Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Yanlis hayirlamiyorsam sari ile kirmizi birbiri

Sarı akü
Kırmızı kontak olacak

İlk bunu dene bi kontrol et
Şimdi tekrar kontrol ettim emin olmak icin kontrol kalemiylede baktim sari kablo akuden bagli direk geliyor kirmizida kontagi acinca veriyor ayrintida bisey gizli ama ne olduğunu bulmak zulüm olucak anlaşılan

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Yanlis hayirlamiyorsam sari ile kirmizi birbiri
Şimdi tekrar kontrol ettim emin olmak icin kontrol kalemiylede baktim sari kablo akuden bagli direk geliyor kirmizida kontagi acinca veriyor ayrintida bisey gizli ama ne olduğunu bulmak zulüm olucak anlaşılan
Teyp'in soketini çıkar bi kaç zaman teypi kullanma.

darky0117

Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Haftaya bayram ve yasak oldugundan haftaya carsamba günü bi arkadaşın tanidigi baska bi oto elektrik ustasinada gostericem ayni gun ustanin konusmasina gore son bi umut olarak akü icin bakiyisine gidip ordanda duruma göre bakicam ama dediginiz gibi bunlardan sonraki ilk isim teyp ve amfileri devre disi bırakıp bir müddet kullanip durumu tekrardan gözden geciricem.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Dinamo şarjı kesiyor olabilir mi bilmiyorum anfi iptalinden sonra teşhis konulamazsa çok kurcalamadan çıkma bir dinamo ile deneme yapılabilir

darky0117

Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Dinamo şarjı kesiyor olabilir mi bilmiyorum anfi iptalinden sonra teşhis konulamazsa çok kurcalamadan çıkma bir dinamo ile deneme yapılabilir
İnternette izledigim videolarda bazıları bazen saj edip bazen etmedigi icin aku bosalmıs içindeki konjektörleri degiştiriyorlar ama ben dinamocu ibrahim ustaya sordugumda böyle bi edip bi etmeme olabilirmi dedim olmaz dedi ya sarj eder ya etmez dedi denemeler sonrası çıkma dinamo ilede deneme yapılabilir dediginiz gibi ama çıkma dinamonunda tam olarak saglam olup olmadıgıda mechul olucaktır.

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
İnternette izledigim videolarda bazıları bazen saj edip bazen etmedigi icin aku bosalmıs içindeki konjektörleri degiştiriyorlar ama ben dinamocu ibrahim ustaya sordugumda böyle bi edip bi etmeme olabilirmi dedim olmaz dedi ya sarj eder ya etmez dedi denemeler sonrası çıkma dinamo ilede deneme yapılabilir dediginiz gibi ama çıkma dinamonunda tam olarak saglam olup olmadıgıda mechul olucaktır.
Alternatörün regüle devresinde sorun olabilir hatta aküyüde bozabilir. Japonlarda sağlamdır genelde ama kaçak olmadığına eminseniz regüleye ilk olarak bakın. Aküyü şarz ediyor olabilir ama nasıl ediyor gerilim ve akım değerleri vs. regüle önemli

darky0117

Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Alternatörün regüle devresinde sorun olabilir hatta aküyüde bozabilir. Japonlarda sağlamdır genelde ama kaçak olmadığına eminseniz regüleye ilk olarak bakın. Aküyü şarz ediyor olabilir ama nasıl ediyor gerilim ve akım değerleri vs. regüle önemli
kendim yaptigim kacak testinde yok görünüyordu ustada bakti kacak yok görünüyordu arac calisir halde alternatör bende multimetre ile 13.9 cikti ustadaki ölçüm cihaziylada 14.1v ile dolduruyor görünüyordu farlari acti 13.5v ile sarj etmeye devam ediyordu alternatör gayet iyi sarj ediyor diye söyledi akim degerlerini bilmiyorum

darky0117

Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Üstadlar merhaba gecen hafta oto elektrikciye gosterdim tekrardan bakti bakti bisey bulamadi sarj normal kacak yok vb. son olarak amfi ve teyp i sökelim onlardan olabilir diyerekten deneme yontemiyle devre disi biraktik amfi ve teyp i yaklasik o zmandan beri 80km yol yaptim ama akü isigi hala yesil olmadi bende bugün bi voltmetre aldim taktim arac rolantide 13.9ve 14v civari fani ve farlari acinca 13.7v sadece teyp acinca 13.8v deger gosteriyor fakat farlari fani ve yaninda teyp açarsam 12.5volt a düşüyor teyp girince devreye baya bi düşürüyor yani tabi bunlar rolantide gaza dokunduğumda 13v üstü degere çıkıyor(burdan şunuda anlayabiliriz ben araci rolantide calisirken farları fani ve teyp i acsam demekki 12.5volt a kadar düşürdüğüne gore akü dogal olarak sarj olmucak hatta zayiflicak ama benim boyle bi alışkanlığımda yok hep bir yere giderken dinlerim müziği falan) bu şekilde olmasi normalmıdır acaba

Üst Alt