AKS Araçlarım ve Tecrübeler

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Bu araçlar tam bir efsaneydi, bu kadar zaman sonra giderken zikzak çizmiyorsa misyon başarıyla tamamladı deyip tam notu vereceksin bu araçlara.

Gösterge paneli ve ön konsol zamanının tasarım anlayışına göre gayet şık idi. Renöcü mühendisler cam açma butonlarının kapı üzerinde olmasıyla daha fonksiyonel olacağını da o zamanlar düşünebileydi dadından yinmezdi. Ben bu yılların Renölerine her binişimde cam açmak için bir süre sağı solu kurcalamak zorunda kalıyorum.

Aile dostumuzda 95 model bir Fairway var. Aha da bundan :)
images.jpg

Km daha üç haneye çıkmamış, sene de 4-5 bin ancak kullanılıyor. Birkaç kere kullandım, o kara direksiyon ile kol kaslarım gelişme duygusu tattı ama 1.6, tüp görmemiş benzinli motorun performansı benim 2.0 motorda yok desem herhalde başım ağrımaz. Bir kere Bursa'ya geldim onunla, pedala bastığınız zaman gaz tepkileri çok iyiydi. Gazman'ın kasadan hiç kullanmadım motor farkı var mı bilmiyorum ama sanırım motor sağlamsa o da böyle atiktir.

Gazman'ı AKS amacıyla aldığına göre satılana kadar, elimizde patladı olarak değil, şehir içinde rahat kafayla tadını çıkarıyorum deyip gezeceksin. Illaki bununda bir alıcısı olacak.

Hayırlı, bereketli nice AKS'lara :)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe
@hagakure Naim abi çoğu Broadwayin otomatik camları açılırken kapanırken arabanın canı gider, cam kalkarken durdu duracak dersin ama Gazman'da bir otomatik camlar jilet gibi inip kalkıyor :)

@universitely76 Selçuk hocam iyi dileklerin için teşekkür.
Gazman'ı birkaç kez benzinde kullanmak zorunda kaldım, benzin ile lpg arasında inanılmaz bir fark. Sahip olduğum araçlarda pek fark göremiyordum ama sanırım injeksiyonlu bir araçla karbüratörlü bir aracı lpg'de kullanmak çok farklı oluyor diye düşünüyorum.

Fairway'lar yüksek model olmasına rağmen eski Broadwaylar kadar para etmiyor, ilginç bir durum...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Fairway'ler iki sebepten para etmiyor... Arjantin üretimi motoru ve bu motorun 1700 cc olması yani, vergi dilimi muhabbeti...

Aslında donanım ve performans olarak ikiye katlar çoğu rakibini. Gel gelelim bu arabayı yurdum insanına nasıl anlatabiliriz... Aslında bu tür insanlara spring bile çok fazla... :D

Bayraktar

マツダ
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Gazman 1 aylık oldu ve baba demeyi erkenden öğrendi :kptmya:

Araba elimizde patladı gençler [emoji41]

Malum hem binmek hemde satmak niyetiyle almıştım... Hergün arayan soran var koca koca yazıylada komple boyalı yazmama rağmen arayıpda boya varmı diye sorup? komple boyalı olduğunu duyunca da başka bişey sormuyolar :) yada komple boyalıymış ya o kadar etmez 10 bin virek muhabbetleri dönüyor...

Araca ne zaman binecek olsam yazıyı gören hemen yanıma gelip kaç para boya durumu ne diyor ve komple boyalı deyince koşarak uzaklaşıyor :)

Trafikte ışıklarda gören camı açıp uzaktan parmak ovuşturarak kaç para diye soruyor malum şeyleri söylince komple boyalı olmasa iyiymiş deyip devam ediyor :)

Abartmıyorum seyir halindeyken ön camdaki yazıyı fark eden el sallayıp durdurup fiyat ve boya soruyor sonuç yine tahmin ettiğiniz gibin :D Artık el sallayıp dur diyen olursa korna çalıp sana uymaz der gibi yola devam ediyorum.

Velhasıl talep çok ama alan yok abiler.
Urfa'da boya takıntısını biliyordum ama eski araçlarda takılan olmaz diyordum ama meğer tam tersiymiş. Broadway gibi 10-12 liralık arabayıda şehir dışından arayan soran olmuyor malum her yerde zebil gibi var...
Alıcı sorucu olan tipler genelde altta şalvar gibi pantolon üstte ceket esmer esmer dayılar. Muhtemelen köyde kullacaklar ama adamlar boyaya fena halde takmış...

Satılmaması bir yönden işime yarıyor. 500-600 km şehir içi yol yaptım hem yakıt makul hemde Azman yorulmuyor zaten satmaktan çok binmek için aldım ama nasibi de aramaya devam edecez...

Herkese kazasız belasız sürüşler keyifli forumlar olsun....
Mantık seviyemiz diplerde. Biri çıkıp artık boyanmış arabalar daha çok prim yapıyor dese, şimdiki güneş yanığıyla övünen akil zihniyet de bu sefer takla atmış arabasıyla gurur duyacak. Hatta ilanlarda 3 kere 5 kere boyandı diye belirtenler bile çıkar eminim. Ayarsız milletiz kısaca. O kadar tembeliz ki kendi beynimizi kullanamıyoruz bile. Sonra neden Türkiye’de “araç tamirat/tadilat” programları tutmuyor deniyor? E programda aracı boyasalar izleyici küfür edip, kanal değiştirecek kadar cahil çünkü. Bizim toplumumuzdan cacık olmaz. Dağılalım... ;)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe
Gazman dün uçup gitti...

Yaklaşık 2 ay, 1000 km'lik birliktelikte hiç sorun çıkarmadı diyebilirim son dk attığı akü golünü saymazsak :) zaten sahip olduğum bütün araçlarda lastik ve aküden yüzüm hiç gülmedi hepsine birer tane akü aldım...
IMG_20181128_140822.jpg
Klass marka 60 amper, 2 yıl garantili, eskinin üstüne 180 ₺. 300-350 lira olan Mutlu, İnci, Çelik markalarının yanında bedava sayılır...

Aldığım günden itibaren satılık adını koymuştum. Hergün bir kaç kişi arıyor yada mesaj yazıyordu.
Açıklamaya ve başlığa Komple Boyalı yazmama rağmen, şunun gibi,
IMG_20181205_230250.jpg
arayanların boya varmı demesi deli etti. Artık boya soranlara gram boya yok ful orcinal diyordum, alacaz diyenlerede satıldı diyordum.
30 yaşında 12 binlik arabanın komple boyalı olmasını çok büyük bir kusur olarak gören bundan dolayıda arabayı almak için öldüren insanlardan sonra Urfa'da komple boyalı araba almaya tövbe ettim :)

Bu işler nasip kısmet, satılmayan araba da yok tâbi, dün bitane insan evladı çıktıda ustasına hastasına gösterip beğenip adil bir pazarlıktan sonra satışı yaptık. Kazasız belasız arızasız biner inşallah.

Bundan sonraki tecrübemiz ne olacak bakalım :)
Herkese kazasız belasız arızasız sürüşler keyifli forumlar olsun...

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Bu Flash değil Rainbooowww... :D :D :utan: Bildiğim ve hatırladığım kadarıyla dört çeşidi çıktı 11'lerin... Düz 11, Flash, Rainbow ve Flash S :utan:

Düz 11'ler 1.4 motorluydu sanırım, Flash'lar ve Flash S'ler 1.7 sonra çıkan Rainbow'lar ise 1.6 hacimde motorlara sahiptiler... Donanım olarak da otamatik cam, alaşım jantlar, gövde üzerindeki şekil şukul işleri gibi değişiklikler vardı... Renault 11 serisi ile ilgili bu bilgiler kalmış gereksiz yere dağarcığımda... Kalma sebebi de; 88 yılında arkadaşımın babası 11 Gte aldığında, haftada bir kaç gün kaçırıp geceleri dolaşıyorduk. Bir gün sert virajda takla atma tehlikesi geçirince, daha da yanına uğramadık, uzaktan sevdik... :p :D

Flash'lara yapılan muamele, Lantis'lere yapılan ile eş değer olduğu için temizini bulmak çok zor gibi... ;)

Hakkında hayırlısı olsun Hakan.

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Bu Flash değil Rainbooowww... :D :D :utan: Bildiğim ve hatırladığım kadarıyla dört çeşidi çıktı 11'lerin... Düz 11, Flash, Rainbow ve Flash S :utan:

Düz 11'ler 1.4 motorluydu sanırım, Flash'lar ve Flash S'ler 1.7 sonra çıkan Rainbow'lar ise 1.6 hacimde motorlara sahiptiler... Donanım olarak da otamatik cam, alaşım jantlar, gövde üzerindeki şekil şukul işleri gibi değişiklikler vardı... Renault 11 serisi ile ilgili bu bilgiler kalmış gereksiz yere dağarcığımda... Kalma sebebi de; 88 yılında arkadaşımın babası 11 Gte aldığında, haftada bir kaç gün kaçırıp geceleri dolaşıyorduk. Bir gün sert virajda takla atma tehlikesi geçirince, daha da yanına uğramadık, uzaktan sevdik... :p :D

Flash'lara yapılan muamele, Lantis'lere yapılan ile eş değer olduğu için temizini bulmak çok zor gibi... ;)

Hakkında hayırlısı olsun Hakan.

O dönemler de Renault 9 larda da 1.6 motor Fairway adı altında satışa sunulmuş ama bizim küçük motor az yakar düşüncesine saplantılı halkım nedense çok tutmamıştı.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe
Veli abi GTS, Rainbow (urfada Rambo diyorlar :D ), R11 hespi gö.ü kesik Broadway benim için temiz olsun hangisi olursa olsun farketmez :)
Fairway, Broadway, Spring, Flash; yürüyen mekanik aksam, şanzıman, kokpit, elektrik vs Flash'larda karoser olarak bagaj hariç birebir aynı.

İnsanların bu araçları neden çok tercih ettiğini daha iyi anladım. Parçalarının yüzde 99'u sanayide var. Biz guzulara far bile bulamazken bu tarz araçların far camı bile ayrı olarak ve 0 olarak parçacılar da mevcut, yani kaza anında komple far değil istersen camını bile değişebiliyorsun. Far orjinal kalitede 90 lira cam 20-30 lira :)
Ayrıca söküm takımı kolay olduğunu için kullanıcılar sanayiye girdiğinde daha kısa sürede çıkıyor. Mesela japon araçlarında marş motoru ters yerde. Elektrikçiler bazen git motorcuya sök getir diyor, buda haliyle zaman alıyor gibi gibi...

Hakkımızda hayırlısı olsun inşallah

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe
Flash uçan teneke ama kullanması zevkli...
Bundan yaklaşık 20 yıl önce köyde bir amcada 1.7 Flash vardı, o zaman içinde köyde arabası olan sayılı kişilerden di. Artis de bir oğlu vardı, otobana çıktım arabaynan 200 bastım falan diye anlatırdı bize hevesle dinlerdik :)

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Adıyamanda görev yaparken her tarafı güneş yanığından nerdeyse rengi bile görünmeyen doğan şahinleri görünce şaşar kalırdım, böyle arabaya nasıl biniyorlar diye. Neymiş efendim orjinal boyasıymış. Urfa da aynı demek ki. Hamdi'ye katılmamak elde değil, bu sektörde koca göbekli aptal adamlar ne derse millet de peşinden gidiyor.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe
Adıyamanda görev yaparken her tarafı güneş yanığından nerdeyse rengi bile görünmeyen doğan şahinleri görünce şaşar kalırdım, böyle arabaya nasıl biniyorlar diye. Neymiş efendim orjinal boyasıymış. Urfa da aynı demek ki. Hamdi'ye katılmamak elde değil, bu sektörde koca göbekli aptal adamlar ne derse millet de peşinden gidiyor.
Adıyaman'da bu kadar takıntı yoktur hocam, Urfa kadar takıntılı bir şehir yoktur.

Evimin karşısında fırın var, sahibi benim aracı görünce hoşuna gitti sat bize bunu.
-Satalım, fiyatı bu
-Çoh yav komple boyalı etmez o kadar
Ne zaman emek almaya gitsem arabaya sulanıyor sat sat diye. Hoşuna gidiyor ama boyalı ya korkuyor.
Gel zaman git zaman aynı sohbetler devam etti.
Bir iki hafta önce 88 model mi ne Flaş almış. Araba koyu füme ama güneş yanığından beyaza dönmüş.
Bana hava atıyor orjinal diye.
Bende sen buna araba mı diyon yav. Gaz yağı ile silsen gene bişeye benzemez bu diye laf vuruyom.
Neyse her ekmek almaya gidişimde arabaya şunu yaptım arabaya bunu yaptım 1500 lira param gitti diye dert yanıyor.
Bende içimden sana müstehak fırıncı diyom :)

Üst Alt