Adil Kullanım Kotası Uygulaması İçin Yeni Düzenleme

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bir punduna getirip yine üçkağıt açarlar bize... Ocakta anlarız durumu.

Yılbaşından itibaren; yeniden değerleme, vergi oranlarında artış, fak-fuk,fon vs.. tarzı devletin dolaylı aldığı her kaleme bindirme olacak. Asıl gümbürtü, ocak 15ten itibaren. Poşet parası falan bunların yanında çerez kalır. Modemin tükettiği elektriği hesaplar durumuna geldik-geleceğiz.

İmkanı olan; 2019 başlarında yenileyeceği sigorta-kasko ürünün aralık sonunda yaptırsın. Araç sahiplerini en çok o nokta üzecek. :(

Montimpex

Katılımcı
Araç Markası
2006 Mazda 6 A/T
Araç Renk ve Tip
Siyah / Sedan
AKK kaldırılması ortalama internet kullanıcılarının pek işine yaramayacak diye düşünüyorum. Normalde 90-100 gb aylık ortalama kullanım varmış. 100 gb genelde çoğu kişiye yetiyor. Ancak AKK kalkarsa bizimkiler işin suyunu çıkaracağından bu sefer internet sağlayıcıları fiyatları yükseltecektir. Ben şahsen AKK kaldırılması taraftarı değilim. Gece bebeğine çizgi film açıp sabaha kadar açık tutanları biliyoruz. Hunharca film, dizi indirenler/ izleyenler pusuda bekliyor:) bunlar bize yol,su, elektrik olarak geri dönecektir..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
AKK kaldırılması ortalama internet kullanıcılarının pek işine yaramayacak diye düşünüyorum. Normalde 90-100 gb aylık ortalama kullanım varmış. 100 gb genelde çoğu kişiye yetiyor. Ancak AKK kalkarsa bizimkiler işin suyunu çıkaracağından bu sefer internet sağlayıcıları fiyatları yükseltecektir. Ben şahsen AKK kaldırılması taraftarı değilim. Gece bebeğine çizgi film açıp sabaha kadar açık tutanları biliyoruz. Hunharca film, dizi indirenler/ izleyenler pusuda bekliyor:) bunlar bize yol,su, elektrik olarak geri dönecektir..
:harika::harika:

Limit yükseltilmeli bence... Bana normal şartlarda 100 Gb yetiyor ama ne zaman çocuklar oyun dizi mizi işine girse 150-200 Gb kullanım oluyor...

Bu kullanım farkı gözetilerek tarife fiyatları ayarlanabilir... Gerçi bakan beye göre alt yapı limitsiz kullanımı karşılayacak seviyeye gelmiş... İstemeyenin kedisi ölsün.

kadir

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Devletimiz çalışıyor , ihtiyaçlarımıza göre güncellemeler yapıyor vs

Devlet gibi devlet.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
Şubat gibi evdeki interneti iptal ettirmiştim, mümkün olduğu kadar evde pc kullanmamaya çalışıyorum, eğer çok gerekli olursa telefondan internet paylaşımı yapıyorum. İndirmem gereken bir şey olursa da ofiste hallediyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Yılbaşında Akn (Adil Kullanım Noktası) kalktığında, aşağıdaki fiyatların olacağı sağda solda yazılıp çizilmeye başlandı; inşallah doğru değildir... :(
  • 4 Mbps : 59,90 TL
  • 6 Mbps : 69,90 TL
  • 8 Mbps : 79,90 TL
  • 16 Mbps : 92,90 TL
  • 24 Mbps : 119,90 TL
  • 35 Mbps : 149,90 TL
  • 50 Mbps : 249,90 TL
  • 100 Mbps : 335,90 TL

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2012 - Mazda 3 A/T
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
Bu şartlar altında AKK kalkması yararımıza mı zararımıza mı olur tam bilemiyorum.
Bu şirketlerin kafasına göre uyguladığı bişey değil.
Malum Türkiye'nin belli bir alt yapı kapasitesi var bu buna ek yurt dışı çıkışı kapasitemiz belli.
Bunlar hali hazırdaki sistemde yetersiz geliyor.

Bunu göze almadan sınırsız yapalım dersek aslında sistem kendi kendini sınırlayacak ve gerçekten ihtiyacı olup maliyetini kabullenenler madur olacak, gerisi için pek bişey değişmez. Zaten kötü hizmet alıyordu hala kötü hizmet alacaklar :)

Alt yapı yatırımları olmadan bu geçişin yapılmasının çok bir manası yok.
Şirketler büyük ihtimal ikinci paragrafta belirttiğim durumun oluşmaması için kota olayını fiyatlama ile yapmaya çalışacaklar.
Yüksek hız fiyatları artacak ve insanlar düşük hızlı paketlere yönlendirilecek.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Bu şartlar altında AKK kalkması yararımıza mı zararımıza mı olur tam bilemiyorum.
Bu şirketlerin kafasına göre uyguladığı bişey değil.
Malum Türkiye'nin belli bir alt yapı kapasitesi var bu buna ek yurt dışı çıkışı kapasitemiz belli.
Bunlar hali hazırdaki sistemde yetersiz geliyor.

Bunu göze almadan sınırsız yapalım dersek aslında sistem kendi kendini sınırlayacak ve gerçekten ihtiyacı olup maliyetini kabullenenler madur olacak, gerisi için pek bişey değişmez. Zaten kötü hizmet alıyordu hala kötü hizmet alacaklar :)

Alt yapı yatırımları olmadan bu geçişin yapılmasının çok bir manası yok.
Şirketler büyük ihtimal ikinci paragrafta belirttiğim durumun oluşmaması için kota olayını fiyatlama ile yapmaya çalışacaklar.
Yüksek hız fiyatları artacak ve insanlar düşük hızlı paketlere yönlendirilecek.

Aynı düşüncedeyim, hıza ihtiyacı olanlar ile bütçesi düşük olanlar bu durumdan mağdur olur...

Fiber internet ile ne yaparsan yap, istersen 1TB AKK belirle yine de mantıklı değil. Tüketiciye ışık hızında internet diyorsun ama hız yapmak yassah hemşerim uyarısı koyuyorsun... :)

Kotalar paket şeklinde olursa biraz daha mantıklı olur. Herkes kullandığı miktara göre kotasını belirler, gereksiz yere para ödememiş olur, hızlı kullanmak veya çok kullanmak isteyenlere de sorun teşkil etmemiş olur bence.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Genel olarak 50 Gb kotayı ayın ilk haftası, 10 lira daha fazla vererek 100 Gb yaptığım kotayı ise ikinci haftası dolmadan AKN'ye takılıyorduk... 24 Mbit hız düşüyordu 8'lere... Tabi apartmanda yoğun kullanım varsa bu hızda yarı yarıya düşebiliyordu... Bu gün; bir kaç operatörün kotayı yeni yıl gelmeden kaldırmış olduğunu okuyunca hemen hız testi yaptım 6 Mbit hız var... :mzkdnlmk: Demek ki, bize de lo lo dedim, derken jeton düştü, günlerdir kapanmayan modemi kapatıp açmak aklıma geldi... :rolleyes:

Sonuç; :hhhhhh::huhuu:

41285

Tişikkirlir Sipirmin... Pardon Sipironliyn

Üst Alt