Mazda 3 BK (2003-09) Activematic Şanzıman Lock-up Clutch Özelliği Var mı?

Hasan Arslan

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Touring 2009
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hatcback
merhaba;
Mazda 3 otomobillerinin Bk ve Bl kasalarında bildiğim kadarıyla aynı motor ve otomatik şanzıman kombinasyonu kullanılmakta.
Acaba otomatik şanzımanda lock-up clutch yani belli bir hıza ulaşıldığı zaman motor hızı ve şanzıman hızının eşitlenmesi durumu bizim araçlarımızda var mıdır?
bir nevi kilit mekanizması olarak düşünebilir.
Skyactiv Mazda 3 lerde bu özellik var. hem yakıt tüketimine hem performansa etkisi olan bir durumdur.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bildiğim, duyduğum, okuyup araştırdığıma göre yok maalesef.

Hasan Arslan

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Touring 2009
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hatcback
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Geçtiğimiz günlerde açmış olduğum konuya bir geliştirme/ yorum yapmak istiyorum. Yaptığım bir araştırmaya göre activematic4 otomatik şanzımanda 4 ncü viteste giderken ideal devir ve hız aralığında motor ve ve tork konverterü hızı eşitleniyor bunu kullanırken hissediyorsunuz. O anda kilitlenme oluyor yani sanki arada mekanik olarak bir bağlantı varmış gibi çalışıyor sistem. Bazı yorumlarda 4.5 vites olarak adlandırılan durum aslında budur.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Geçtiğimiz günlerde açmış olduğum konuya bir geliştirme/ yorum yapmak istiyorum. Yaptığım bir araştırmaya göre activematic4 otomatik şanzımanda 4 ncü viteste giderken ideal devir ve hız aralığında motor ve ve tork konverterü hızı eşitleniyor bunu kullanırken hissediyorsunuz. O anda kilitlenme oluyor yani sanki arada mekanik olarak bir bağlantı varmış gibi çalışıyor sistem. Bazı yorumlarda 4.5 vites olarak adlandırılan durum aslında budur.
Yeni nesil tork konvertörlüler kilitliyor, sizin bahsettiğiniz aynı durum mu bilmiyorum. Kilitleme sadece son viteste değil yanlış bilmiyorsam

Üst Alt