42 LU 626 (GE 1993)

Alperen

42 LU 626
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Spoyler da cant da aklımda idi kardeşim. Fakat kapak değil de üstündeki cantın revizyonunu (çizikler var ve vidaları paslı) veya aynısının yenisini düşünmüştüm. Senin kapağı yeğlediğini biliyorum ama bu üçlü mat cant da hoş duruyor. %50-50 durumdayım.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Spoyler da cant da aklımda idi kardeşim. Fakat kapak değil de üstündeki cantın revizyonunu (çizikler var ve vidaları paslı) veya aynısının yenisini düşünmüştüm. Senin kapağı yeğlediğini biliyorum ama bu üçlü mat cant da hoş duruyor. %50-50 durumdayım.
Hiçbir jant orjinal kapağın yerini tutmuyor. :) Ben toplayıncaya kadar çok çekmiştim kapakları, 3 farklı şehirden topladım. Tek tek günlerce zımparaladım, ardından boya. Hala daha orjinal kapaktan başkasını yakıştıramam bu kasaya.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Tekrar hayırlı olsun :)
Benimki kusur bulmak değil sadece ufak tefek göze batan yerleri zamana yayarak ve tabi ki maddiyata göre bir sıralama sağlamak. Bir başka kulanıcı bunların çoğunu önemsemeyebilir ve rahatlıkla kullanabilir de işte bende sıkıntı var :D
  • Km gösterge çerçevesi sağ ve sol taraftan kötü bir şekilde onarılmış ,düzeltilebilir veya değişim yapılabilir.
  • Direksiyon kılıfı değişimi yapılmadan direksiyon simidi de boyanırsa gayet güzel olur :)
  • Debriyaj pedal lastiği
  • Radyonun altındaki saklama gözünde sol taraf biraz hırpalanmış ,
  • Ön cam da km göstergesinin önünde kırık mı var yansıma mı?
  • Ön göğüs temiz görünüyor ,sadece kronik sayılan çatlak var sanırım.
  • Kol dayama yeri parçalanmış mı net görünmüyor.
  • Sürücü kapısının altında kedi gözü denilen lambanın hizasında boş bir delik var orada plastik bir parça olması lazım ,arka kapıda aynı yerde görülebilir.
  • Sol arka kaporta tarafındaki stop üst köşeden kırık ve sanki oraya bir şey tıkıştırılmış , malum önümüz buhar ve su alma gibi bir sıkıntı olmasın
  • Anten çalışıyor mu bilmiyorum ve ucu kırık sanırım,
  • Ön kaput sağ far tarafındaki minik ezik nazarlık sanırım,
  • Balatalar değişecek sanırım test negatif çıkmış
  • Motor üst kapakta hafif bir yağ sızıntısı yada terlemesi var sanırım kontrol edilebilir
  • Alttan bakılınca epey yağ sızıntısı var,
  • Ön alt sağ salıncakta kaynak mı var ?
  • Yine aynı yerde bariz yağ sızıntısı görülüyor
  • Ön sağ tarafta akünün önünde şase kısmında kaynak izleri var sanki.
Yukarıda yazdığım gibi bunlar sadece benim takıntılarım , bakılmış alınmış bize sadece güle güle kullanın demek düşer. Tekrardan hayırlı olsun.
Burasını yeni gördüm, abi nasıl yapıyorsun bunu. Be araca bakınca direksiyon dışında bi anormallik görmemiştim :) :) :)

Alperen

42 LU 626
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Merhaba değerli garaj ailesi!

Guzuyu bize geçişinin 2. gününde olduğu gibi fotoğraflayıp kıymetli görüş ve önerilerinize sunmuştum. Başta Naim Abim'in keskin gözleri sayesinde olmak üzere, tavsiyeleriniz ve kendi incelemelerim sonucunda uzun bir yapılacaklar listesi çıkarmıştım. Yapılan her işlem için yeni bir mesajla forum gündemini meşgul etmek istemediğimden birkaç aylık serüveni özetle paylaşmak istedim.

Evvela guzunun aküsü değişti.
52670

Egzozdan gelen ses için gittiğim eski egzozcum -Veli Abim'in tahmin ettiği gibi- katalitik konvertörün miadını doldurduğunu, sesin ondan geldiğini elindeki arızalı eski ve sağlıklı yeni katalitikler üzerinden izah etti. Orta ve son susturuculara da Şahin egzozu takılmış olduğunu öğrenince egzozu komple yenilettim. (Alt fotoğrafı alamadım.)
52671

Tuncay Usta'dan periyodik bakım, triger kayışı, frenler, alt takım, vites geçişlerindeki sertlik, lifter/kadeh sesi, direksiyon dönerken gelen hafif tık sesi, motor altına sızan yağ ve gerekli gördükleri diğer bakımlar için gerekeni yapmalarını istirham ettim. Yağ kaçağını sağlıklı tespit edebilmek için motorun altını yıkatıp arabaya bir hafta daha bindikten sonra getirmemi söylediler.

Yıkamadan sonra beklemem gereken bir haftalık zaman zarfında sol stop kenarındaki kırığın tamiri, sol dikiz aynasının kumanda edilememesi, yanmayan sağ park, sağ arka kapı ve tavan lambalarının tamiri işlerini yaptırdım.
52673

Tuncay Usta'daki bakım sonrasında gerekli gördükleri diğer parçalar değiştirildi.
52674

Usta triger değişimine gerek görmedi. Motor altına sızan yağ da henüz kendini göstermediği için motoru 1 aylık aralıklarla izlemeye aldı. Radyatör yedek su deposunun sızdırdığını görmüş, tamir veya değişimini tavsiye edip uğurladı.
52675

Yedek depo daha önce silikonla tamir edilmiş. Hakan Komutanım'ın yönlendirmesi ile Faruk Dumlu'dan orjinal çıkma aldım. Porçöz ile temizleyeyim derken sağlam parça elimde kaldı. Bursa'dan geleni de kenarındaki eziğinden dolayı iade edip Tayvan malını almak zorunda kaldım. Engin Şenler, "neticede plastik bidon, orjinal olmasa da olur" dediği için de fazla takılmadım. Şunu belirteyim, Tayvan malı yan sanayi ama malzemesi kaliteli. Temsilen:
52676

Lehim yerinden kopmuş olan arka cam rezistansının soldaki bağlantı kablosunu elektrikçi bir arkadaşa yaptırdıktan sonra ses sistemleri toptancısı lise arkadaşıma ekranlı teyp, oval kapı hoparlörleri, geri görüş kamerası ve -şimdilik elle açılıp kapanan- radyo anteni taktırdım.
52677

Muğla Servis'den bardaklık, Engin Şenler'den direksiyon, Hamdi Hocam'ın kıymetli rehberliği ile İstanbul'dan Nokian 185 70 14 yazlık lastikler geldi.
52678

52679

52680

Kadir kardeşimin sağ havalandırma menfezi, bagaj açma kolu (kırıktı), hava ve yağ filtreleri, yağ seviye çubuğu (tutacak yeri kopuktu), karter tapa ve üst kapak contayı paketlemesini beklerken kaportacının yolunu tuttum.
52681

Direksiyon ve radyatör yedek depo değişimi, kaputtaki dolu darbeleri ve ucundaki ezik, kaputa ses yalıtımı, kaput keçesi klipsleri, sileceklerdeki paslar, sileceklerin altındaki plastik bakalitin kırık/çatlak vida yuvaları işleri; kaput, ön çamurluklar, ön tampon, paçalıklar, kapıların siyah kenarları, yan aynalar ve spoylerin boyası, pasta-cila; cam çıtalarının kaplanması, tweeter kapaklar ve yeni plakalarla birlikte Kadir'in kargoladığı parçaların montajı için kaportacı arkadaşa bıraktım guzuyu. Sağolsun arkadaş hepsini halledip içime sindirdi ama kaplama yapmak için sağ arka cam çıtasını sökerken -daha önce silikonla sabitlendiği için- eğmiş ve düzeltememiş. Bursa'ya iade ettiğim radyatör yedek depo yerine istediğim sağ arka cam çıtasıyla da bu pürüzü hallettim.
52682
52683
52684
52685
52686
52687

Arka camın metal çıtasının üst birleşim noktasındaki eğriliğin düzelmemesinden dolayı camcı arkadaşla orjinale yakın güzel bir fitil takarak burayı da göze hoşladık.
52688

Engin Şenler 1 aylık takibi sonucu bulduğu Adana'daki orjinal dört kara cant ve kapağın sahibine beni yönlendirdikten sonra tertemiz de bir orjinal çıkma gösterge çerçevesi gönderdi.
52689

Kolçağın kapağı hangi aklın ürünü bilemedim yapıştırıcı lekeleriyle bezeliydi. Kocaeli'den gelen kolçağın kapağının deri kaplaması sökülüp bizim lekeli kaplama ile değiştirilince bu pürüz de giderilmiş oldu.
52690
52691

Son olarak detaylı temizlikten sonra genel olarak böyle olduk:
52699

52700

52692

52693

52694

52695

52696

52701

52702

52698

Şimdilik bu kadarı ile yetinmeyi düşündüğüm guzunun bekleyen diğer işlemleri: Amortisörler, otomatik anten, sis farı, bagaj-kumanda bağlantısı, mümkünse göğüs değişimi (ortasındaki çatlak dolayısıyla), spoyler sökme, bagaj kapağı ile birlikte 4 kapıya temizlik boyası.

8 aylık süreçte 7 bin km yol yaptık. Marş otomatiği (230 ₺) dışında hiçbir arıza ve masraf çıkarmadı. Şehir içi-dışı karışık ortalama lpg tüketimi 9 lt oldu. Benzinde 0'dan 100 km'ye 9 saniyede yükseldi. Alt yıkama ve kapak conta değişiminden sonra en ufak bir yağ sızıntısı yapmadı. Bütçe ve hanım müsaade ettikçe yeni dokunuşları paylaşmaya devam edeceğim.

Bu arabanın toparlanmasına kıymetli görüş, öneri, yönlendirme, rehberlik vb tüm yardım ve paylaşımları ile katkıda bulunan başta Naim ve Veli Abilerim'e, Hamdi Hocam'a, Murat Abi ve Kadir kardeşime, Hakan Komutanım'a, Baykal kardeşime, Adem ve kardeşi Kadir Ustalarım'a, forumdaki kıymetli paylaşımların sahibi tüm arkadaşlara, Engin Şenler'e, Faruk Dumlu'ya, Bursa'daki çıkmacıya, Tuncay Usta ve oğluna, kaportacı arkadaşa, detay yıkamasını yapan Abdullah Abim'e, boyacı, egzozcu, camcı, elektrikçi, rotçu, lastikçi, akücü, teypçi, aksesuarcı, kargocu, herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ailemiz çok kıymetli. Sıhhatli, keyifli forumlar.

Abdurrahman Özsaraç

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Maşallah hocam, çok noktaya temasınız olmuş ve bu sayede kuzu yeniden doğmuş. Güle güle kullan..

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
maşallah hocam araba çok güzel bir noktaya gelmiş sağ sol çamurluk glx yazılarınıda alırsanız harika olur güle güle kullanın

Üst Alt