2011 Mazda CX9 Grand Touring

sarpworks

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
Herkese merhabalar,

Oncelikle bu modelin Turkiye pazarinda olmadigini ogrendim. Gordugum kadariyla da ilgi ceken bir model olduguna kanaat getirdim. Benim tanismam ise tamamen tesaduf oldugu icin araci cok iyi tanimiyorum. Fakat az da olsa arac hakkinda bilgi sahibi oldum.

Araci samimi bir arkadasimin galerisinden aldim. Butcenin kisitli olmasi ve suv lazim olmasindan dolayi esim envarterden liste yapti ve araclari gormeye gittigimizde bu araci oldukca sevdi.

Donanim
-3.7 V6
-AWD
-6 ileri otomatik
-20" Jant
-Cift klima ( on ve arka ayri kontrollu)
-Xenon far ve yukseklik ayari
-Navigasyon
-Bluetooth
-Otomatik Bagaj Kapagi
-Kor nokta asistani
-BOSE multimedya sistemi (tavana monte DVD, Bluetooth kulakliklar, uzaktan kumanda)
-Keyless-Go
-Sesli Komut
-Geri gorus kamerasi
-Deri koltuk
-isitmali on koltuklar
-Tavan kizaklari
-LED stop lambalari(2013 sonrasi degisik)
-3 sira koltuk
-fabrikasyon karartilmis arka camlar

Aracta tek eksik sunroof gozukuyor. Fakat tavanda dvd player oldugu icin olmadigini dusunuyorum

Arac Ford markasinin Edge modeli uzerinden gelistirilmis. Haliyle motor ve diger bircok parcasinin uzerinde Ford logosu gormek mumkun. Motor hacminin 3.7lt olmasina ragmen arac cok atik bir arac degil. Oldukca agir kaliyor. Zaten aracin dizaynindan dolayi agresif surmek istemiyorsunuz. Yakit olarak, esim oldukca sikayetci. Cunku daha oncesinde 2.5lt subaru legacy ile istasyona 8-9 gunde 1 giderken simdilerde 4-5 gunde 1 ugramak zorunda kaliyor. Aracin km/mil de ne kadar yaktigini henuz olcemedim. cunku uzun yol yapamadim. Ama eminimki fabrika degerlerinden fazla cikacaktir. Sanzuman olarak aracta 6 ileri tork konvertorlu sanzuman kullanilmis. Sanzumanda "S" konumu bulunmazken, +/- ile spor surus yapmaniza olanak sagliyor. Fakat cok da hassas bir fark gozukmuyor.

Aracin sanzumani fabrikasyon kapali oldugu icin, yag seviyesini kontrol edemiyorsunuz. ne ekrandan ne de cubuk ile. bu cok buyuk bir dezavantaj. Ilerleyen zamanda sanzuman yag degisiminde bu noktaya deginecegim.

Araci kis kosullarinda henuz surmedigim icin karli zorlu kosullarda nasil bir performans verecegini merak ediyorum.

Arac ic malzemesi diger bircok uzak dogu aracina nazaran oldukca kaliteli. deri kaplama ve ahsap torpido trimleri sayesinde guzel bir kombinasyon olusturulmus. aracin butun kontrol dugmeleri konumlarindan dolayi oldukca kullanisli durmakta. Kadranda kullanilan aydinlatma emin degilim fakat plazma denilen gosterge aydinlatmasini andiriyor. Kirmizi ve mavi tonlarindaki parlak isik, gece surusunde istege bagli olarak isik ayar dugmesine basildiginda sadece mavi soluk renge donuyor. Navigasyon kullanan birisi degilim o yuzden o noktaya deginemeyecegim. Fakat navigasyon ekran parlakligi otomatikte olmasina ragmen gece suruslerinde oldukca goz aliyor. Detayli olarak kontrol edecegim. Klima - anlik yakit- saat-dis sicaklik gibi bilgiler klasik japon araclarindaki gibi digital bir gosterge ile tek satir olarak konsol ustune yerlestirilmis. En buyuk sikayetim ise, saat surekli ekranda olmadigi icin surekli ekrandaki bilgileri degismem gerekiyor.

Arac icerisindeki bluetooth ve sesli komuttan sadece bluetooth u kullaniyorum. muzik dinleme sansi da sunuyor. Hatta araci park ettiginizde araciniz suan su adreste park halinde, evinize olan sure suanki trafikle su kadar surecek diye telefonumun ekraninda beliriyor. Arac icerisindeki ses sistemi BOSE. sanirim ekstra odenerek fabrikasyon taktirilmis. tavandaki DVD player sayesinde arka koltuktakilere (cocuklara) cizgi film..vs. izlemesine olanak sagliyor ve soforun dikkatinin dagilmamasi icin on ekrana goruntu vermiyor. Fakat ses ayarlari yapilabiliyor. Istege bagli olarak bluetooth kulakliklar sayesinde kimseyi rahatsiz etmeden izleme sansi sunuyor.

3.sira koltuklar cocuklu aileler icin ideal ve kullanisli. Fakat bagaj hacmini buyuk oranda azaltiyor. Bagaj icerisinde dosemenin altina sifir olacak sekilde katlandigi icin bagaj icerisi duz oluyor ve belli olmuyor. 2.sira koltuklar ise sirt kismi yatirilabiliyorsunuz. one dogru katlama yaparak 3.siraya ulasmayi kolaylastirirken, katlanip one dogru getirerek 3.siraya gecisi sorunsuz hale getiriyor. Ayni sistemden calisan ve kontrolleri bagimsiz olan klima sistemi aracin icerisini cok iyi derecede sogutuyor. bagaj kapaginin otomatik acilip kapanmasi, aractan inmeden soforun kontrol edebilmesine izin verirken, elleriniz doluyken bagaji kapatmayi kolaylastiriyor.(tekme sistemi yok). aracin buyuklugunden dolayi geri gorus kamerasi kullanilmis ve ekrandaki renkli cizgiler ile mesafeyi ayarlayabiliyorsunuz. sesli uyari olmamasi buyuk bir eksiklik. birde gece geri manevralarda geri vites lambalari yetersiz kaliyor.(ilerde LED parlak ampullerle degistirecegim).

Buraya kadar iyisiyle kotusuyle arac hakkindaki goruslerimi paylastim. Ama kotu yanlarini da paylasmam gerekiyor.

Motor: konumu itibariyle onden cekisli motor pozisyonunda yerlestirildigi icin buji vs. degistirmek oldukca ugrastiran bir iscilik istiyor. Su pompasi triger zincirinin arkasinda oldugu icin bozulmasi durumunda motor icerisine sogutma sivisi doluyor ve yag ile karistigi icin aracin motoru duruyor. Ariza tespitinde bilgisayarlar arizayi soylemiyor ve ekranda da uyari cikmiyor.

Sanzuman: yag seviyesini kontrol etmeye izin vermiyor.

AWD kutusu: transfer case denilen aktarma organinin yagini her 30.000 milde degismek gerekiyor. muhendislik tasarim hatasi yuzunden kutu katalitik konvertor, sanzuman ve egzos borularinin arkasinda kaldigi icin asiri isiniyor ve yagin yapisini bozuyor. Yagi degistirmesi apayri bir iskence. tasarimdaki hatalardan digeri sogutma sistemininin bulunmamasi. baska bir hatasi da yag doldurma bosaltma deliginin ayni olmasi. yani birinden bosalt, digerinden doldur ozelligi yok. bu yuzden sistem %100 bosaltilamiyor. dikkat de edilmezse kutu dagiliyor.

Radyator: motor sogutmasi, sanzuman sogutmasi ayni radyator uzerinde oldugu icin, radyatorun curumesi veya kacak olmasi durumunda sanzuman icine sogutma suyu karisabiliyor. O yuzden surekli kontrol etmek gerekiyor.

Üst Alt