2006 Opel Vectra 1.6 Atıker Grand LPG Montajı Ve İlk İzlenimler

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
arkadaşlar merhaba

bildiğiniz gibi geçen ay 2 yıldır kullandığım cx-5 i satıp 2006 model opel vectra almıştım. aracı ilk sahibinden aldım sahibi lpg taktırmamıştı bende 1 ay boyunca arabayı test edip yakıtına baktıktan sonra ona göre lpg taktırmayı planlamıştım. araba benzinde ş.içi trafiğe hiç girmezseniz 7.8 ile 9 arası yaktı. dur kalk trafikte 10-11 litreleri gördü. uzun yolda 120 ortalam ile 6,5-7lt gibi yaktı.ben genelde erken saatte yola çıktığım için ortalama 8-9 lt arası yakıtı vardı. yani km'de yaklaşı 40-50 kuruş gibi. kısaca arabaya gelirsek manuel vites olması haricinde araba fena değil. donanım olarak elegance sanruf hariç full modelmiş. sanırım d sınıfı olduğu için ses yalıtımı,gidişi,işçiliği,özellikleri ve konforu fazlasıyla iyi. örneğin arabayı kumada ile açtığınızda siz kapıyı açmadan sürücü koltuğu+dikiz aynası+yan aynaları sizin hafızaya aldığınız konuma getiriyor. bunu 2 anahtarada farklı farklı tanımlayabiliyorsunuz. geçen ayak ışığı takmak için ön göğüse kablo çekeyim dedim adamlar her yere yalıtım yapmış bayağı uğraştırdı:) ama mazdanın sürüş keyfi,pratikliği ve sorunsuzluğunun yanına bile yaklaşamaz. neyse gelelim lpg konusuna. ayda yaklaşık 2000-2500 km yaptığım için bi hesap yaptım lpg taktırırsam yıllık 4500tl civarı para cebimde kalıyordu bende dün itibariyle lpg taktırayım dedim. biraz araştırdıktan sonra lovato yada landirenzo taktırmaya karar vermiştimbirde bursa'da uzun yıllardır lpg takan arkadaşıma uğrayayım'da akıl alayım dedim. kendisi prins,lovato ve atıker bayii bana atıker'in geçen ay çıkardığı grand modelini tavsiye etti atıker'e pek sıcak bakmıyorum dedim, bu modelin enjektörleri romano dedi birde beyni ithal imiş ve yeni bir yazılım kullanıyorlarmış. performans kaybı sıfır dedi. bide fiyatı 1.500 yapınca taktırdım bende. 42lt'lik simit depo koydular. bu enjektörler bağımsız çalıştığı için motorda görüntü kirliliğide oluşturmadılar.enjektörleri güzelce gizlemişler. dün akşam arabayı aldım, biraz test ettim arıza ışığı vs yanmıyor, performans kaybı sıfır, benzinden hiç bir farkı yok, her sabah kullandığım otobanda 160'akadar çıktım (yağmur çok yağıyordu fazla basmadım) araba hemen hızlandı arkadaş 250 bile bassan benzine geçmez hep lpg'de çalışır demişti 160km hızda lpg'ye geçiş olmadı işin ilginç tarafı araba benzinde 100'den sonra bağırmaya başlardı bu sabah dikkat ettim bayağı bi sessiz olmuş ve çekişte hiçbir düşme olmadı. enjektörler çok ama çok sessiz kaputu açsanız bile enjektör sesi yok, yani az bi zaman test etmeme rağmen atıker'in bu modeli beni memnun etti. hesaplarıma göre ş.içi km'de 20 ile 25 kuruş gibi yakıtı olacak ki oldukça makul. umarım lpg taktırmak isteyen arkadaşlara yardımcı olmuşumdur.

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bilgilendirme için teşekkürler. Kazasız belasız günlerde kullanmak nasip olsun inşallah. :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Güle güle kullanın, arıza ışıklarıyla barışık olma vakti geldi desene abi :)

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Güle güle kullanın, arıza ışıklarıyla barışık olma vakti geldi desene abi :)

ay sonu benzin parasından kredi kartı ile küs olmaktansa arıza ışıkları ile mutlu olmayı tercih ederim.:):)

vallahi ışık yanmama garantisi aldım. baktım sönmüyor çekerim arkadan fişini olur biter:)

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
En güzelini yapmışsınız. Atiker kendini baya geliştirdi zaten. Boşuna fazla para vermeninin hiç bir anlamı yok. Hayırlı olsun..

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Hayırlı olsun abi. Hep diyorum Atiker'in her modeli aynı değil, kalitesiz değil diye. Ama ustalarının çoğunun beceriksizliği yüzünden millette Atiker önyargısı oluşmuş durumda. Ekonomi maksatlı takılan bir kit için 2-3 bin tl vermeye değmez, ekonomi amaçlı takılıp yüksek hızlarda aracı zorlamak da mantıksız.
Umarım yolda ayar yapmışlardır ve obd lisini takmışındır. Güle güle kullan.

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Hayırlı olsun abi. Hep diyorum Atiker'in her modeli aynı değil, kalitesiz değil diye. Ama ustalarının çoğunun beceriksizliği yüzünden millette Atiker önyargısı oluşmuş durumda. Ekonomi maksatlı takılan bir kit için 2-3 bin tl vermeye değmez, ekonomi amaçlı takılıp yüksek hızlarda aracı zorlamak da mantıksız.
Umarım yolda ayar yapmışlardır ve obd lisini takmışındır. Güle güle kullan.

Çok sağol

Vallahi takan arkadaşım bursa da yıllardır bu işi yapıyor sarıgaz otogaz. belki 5- 6 arkadaşı yönlendirdim hepsi memnun. bu kitte ayar falan gerekmiyormuş, zaten bu işte en önemli nokta enjektör ve beyin enjektörler üstünde atiker logosu olsada romano marka. Biraz araştırdım çok kaliteli enjektörlermiş. Birde atiker bunda atifest diye yeni bir yazılım kullanmış. ben gazda mı benzinde mi gidiyorum anlamadım ki ben arabada en ufak bi olumsuzluk olsa anlarım.sadece rölantide çok az bi düşüklük var oda uyum süreci geçince düzelir.umarım bi sorun olmaz olursa da hallederler zaten.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
OBD2 sistemi olan lpg kitleri ayar istemiyor. Daha doğrusu ilk yapılan ayar bozulmuyor. :)

2.5 yıl da ben kullandım Romano nun OBD2 kitinin...

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Arızasız kullanımlar :)

Bursa Sarıgaz Otogaz nedense tanıdık geliyor ama nereden çıkaramadım. Sık sık Gemlik üstünden Bursa'ya geçerim, bu seferlerimde görmüş olabilirim belki..
Olur da birgün yolumuz düşerse selamınızı iletebiliriz o zaman :)

immmir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz-Sedan
hayırlı oldun, kazasız ve keyifli sürüşler.

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Arızasız kullanımlar :)

Bursa Sarıgaz Otogaz nedense tanıdık geliyor ama nereden çıkaramadım. Sık sık Gemlik üstünden Bursa'ya geçerim, bu seferlerimde görmüş olabilirim belki..
Olur da birgün yolumuz düşerse selamınızı iletebiliriz o zaman :)
Tabiki iletebilirsin.:)

Burada bayağı bilinen bir yer Sahibi serdar bey, yeri küçük sanayii sitesinde. Öncelikle çok iyi insandır esnaflığındanda şikayet duymadım.

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
evet arkadaşlar lpg ile tanışmamızın üzerinden yaklaşık 6.000 km geçti takıldıktan 500-600 km sonra bir iki kez arıza ışığı yandı zengin fakir karışımındanmış hallettiler. sonra sabah ilk çalıştırmada lpg ye geçince sirkeleme oldu onuda ayarla hallettiler. bunlar haricinde yaklaşık 5.000 km dir sorunsuz mutlu mesut gidiyoruz:) çok soğuk havalarda bile sorunsuz çalışıyor. km de benim güzergah şehir içi değil 23-25 kuruş arası yakıyor. performansı gayet güzel benzini aratmıyor. düşünenlere atıker grand modelini tavsiye edebilirim artık.:)

Üst Alt