Mazda 323 BA (1994-98) TPS Sensörü Arızası

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Araba dün bakımdan çıktı ama anlamsızca bu gün devir düşmeye başladı araba toplayamaz oldu kendini gaz yemiyor ara sıra bu akşam bakayım dedim TPS sensörü herhalde çektiğim kabloyu çekince her şey düzeliyor. Frene basınca rölanti ve debriyaja basınca rölanti düşmesi gidiyor gram oynamıyor yerinden. Bu sensörün ayarı var mı yoksa kablo mu sıkıntılı veya sensör mü bozuk fikirleriniz nedir abiler?
83BD6BAA-0271-43E0-B472-C1CF74BEB373.jpeg

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aracı, 10-15 kilometre benzinde kullan, adaptasyon yapması gerekir... Boğaz kelebeği temizliği, bakımı vs. gibi durumlarda rölanti dengesizliği yapabiliyor.

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Aracı, 10-15 kilometre benzinde kullan, adaptasyon yapması gerekir... Boğaz kelebeği temizliği, bakımı vs. gibi durumlarda rölanti dengesizliği yapabiliyor.
40tllik benzin aldım bitirdim benzini abi. Akü sökülünce beyin sıfırlıyor mu kendini tekrardan benzin alıp bitireyim eski haline döner inşallah

major35

__/ Hasan \__
Araç Markası
Mazda 323 1.8
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
40tllik benzin aldım bitirdim benzini abi. Akü sökülünce beyin sıfırlıyor mu kendini tekrardan benzin alıp bitireyim eski haline döner inşallah
gaz ayarı (teli) ile hava ayarını iyi ayarlayan bir ustaya götür derim. İşaretlediğim hava ve gaz ayarı

Ekli dosyalar

• adw.jpg
    adw.jpg
    71.9 KB · Görüntüleme: 471
Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Tps de ıkı kablo mu var ?

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Bu gün baktık sanırım tps sensör sorunlu fişi çıkarttım kullanıyorum sipariş verene kadar böyle kullansam sorun çıkartır mı?

major35

__/ Hasan \__
Araç Markası
Mazda 323 1.8
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Bu gün baktık sanırım tps sensör sorunlu fişi çıkarttım kullanıyorum sipariş verene kadar böyle kullansam sorun çıkartır mı?
Ustana baktırdınız mı ben tahmin etmiyorum tps den olacağını ama bir ihtimal araç bakımdan çıkıyor ve gaz yemiyor demişsiniz. Burda bakım sırasında bir hata var o zaman başka bir mazda ustasına baktırın derim. Normalde bakım sonrası araç daha iyi olur nede olsa sorunlar gideriliyor. Öyle de değil mi ?

ASUS_Z00ED cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
@UmitSerbest bazı sensörler arızaya geçince çalışmasını durduruyor ve o arıza kodunu silmek gerekiyor belki öyle bir durumda olabilir ama bakımdan sonra bir şey olması o sözde bakım yapılan yerlerin elden geçirilmesini gerektirir @major35 hasanında dediği gibi emiş borusu çok sağlıklı değil gibi geldi gözüme.son bakımda neler yapıldı ?

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
@UmitSerbest bazı sensörler arızaya geçince çalışmasını durduruyor ve o arıza kodunu silmek gerekiyor belki öyle bir durumda olabilir ama bakımdan sonra bir şey olması o sözde bakım yapılan yerlerin elden geçirilmesini gerektirir @major35 hasanında dediği gibi emiş borusu çok sağlıklı değil gibi geldi gözüme.son bakımda neler yapıldı ?
Ustana baktırdınız mı ben tahmin etmiyorum tps den olacağını ama bir ihtimal araç bakımdan çıkıyor ve gaz yemiyor demişsiniz. Burda bakım sırasında bir hata var o zaman başka bir mazda ustasına baktırın derim. Normalde bakım sonrası araç daha iyi olur nede olsa sorunlar gideriliyor. Öyle de değil mi ?

Hava filtresi,yağ filtresi,bujiler, yağ, debriyaj seti, şanzuman yağı değiştirdik. Zaten o fişi çektiğim de araba yerinde durmuyor akıp gidiyor aldığımdan beri arabanın ilk defa böyle düşük viteslerde gidişini gördüm(kat iptali vardı onuda taktırdım) ama şuan o kabloyu çektik rölanti ayarını yaptık ne frene basınca rölantide gram oynama var ne de debriyaja basınca. Hava emini borularında sorun olsa Şuan da yapması lazım değil mi? Ama hiç sorunsuz arabaya biniyorum.. Ecuya doğru Bilgi gönderemedi için yapmaz mı bunu? Bu gün elektrikçiye gidip tekrar bir kontrol ettirmeyi düşünüyorum

major35

__/ Hasan \__
Araç Markası
Mazda 323 1.8
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Anladığım kadarıyla durmak için frene vede debriyaşa bastığında rolanti aşağı yukarı gidiyor doğrumudur. ? Bu arada boğaz kelebeği ile hava akışmetre temizlendimi

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Anladığım kadarıyla durmak için frene vede debriyaşa bastığında rolanti aşağı yukarı gidiyor doğrumudur. ? Bu arada boğaz kelebeği ile hava akışmetre temizlendimi

Evet doğru akış metre temizlendi Boğaz kelebeği de temizlendi sorun devam ediyor.

major35

__/ Hasan \__
Araç Markası
Mazda 323 1.8
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Evet doğru akış metre temizlendi Boğaz kelebeği de temizlendi sorun devam ediyor.
Bu sorun gönderdiğim resimdeki ayarla örtüşüyor ince bir ayar aslında bu hafta videosunu çekip gönderebilirim sana bakarsın. Ama illa tps de sorun diyorsan ona bişey diyemem

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Bu sorun gönderdiğim resimdeki ayarla örtüşüyor ince bir ayar aslında bu hafta videosunu çekip gönderebilirim sana bakarsın. Ama illa tps de sorun diyorsan ona bişey diyemem

Video yollarsanız çok etkili olur Denemiş olurum çözüm de olur inşallah

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Sonuç nedir? Video geldi mi?
Halledildi @Oğuzhan bugün kardeşimizi bir ustaya yönlendirdim. Sonuç tps sensörüymüş :)

Sağolsun Hasan abi çok ilgilendi bu gün ustaya gittim sorun tps sensörü olduğunu söyledi elektrikçi baktı tps sensörünün orj bulmazsan yine aynısını yapacağını belirtti takılı olmasa bile çok az yakıt farkı olur dedi orjinalini bulana kadar fiş çekili kullanıcam. İlginiz için çok teşekkür ederim

Üst Alt