Sohbet, Muhabbet, Konu Dışı Mesajlar

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
Ben müslümanlar mükemmel olmalı kavramını savunmuyorum ki. Savunulan şey Allah'ın adaleti, iyilik, doğruluk vs vs fakat icraat namazdan oruçtan kurbandan öteye gidiyor mu? Hayır. Hatta tersi durumlar çok fazla. Ben bundan bahsediyorum. Diğer söylediğiniz İslamiyet mükemmeldir argümanıyla ilgili tartışma yaratmayayım ama ben öyle düşünmüyorum. Dini tartışma niyetim de yok. Benim hayatıma müdahale edilmediği sürece isteyen istediğini mükemmel görüp ona tapabilir.
Ben her türlü tartışmayı yapmak isterim, bilmediklerimi öğrenirim diyerek ama bu çatı altında olmuyor, bu ve benzeri tartışmaları yüz yüze yapmak en güzeli ve zevklisi bence. :)

Benim anlatmak istediğim şey konunun orası değil, kim neye inanıyorsa saygı duyarım, düşünce ve bakış açısını yargılamam. Kişinin; beş vakit namazında niyazında olması veya sabah akşam günahkar gezmesi bana zarar vermediği sürece Allah ile arasında olan şeydir. ;) Yargılama merci ben değilim. Başkaları da değil. Oraya girince, yazışarak işin içinden çıkılmıyor maalesef.

Araç Markası
1992 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kuğu Beyazı - Sedan
Ben her türlü tartışmayı yapmak isterim, bilmediklerimi öğrenirim diyerek ama bu çatı altında olmuyor, bu ve benzeri tartışmaları yüz yüze yapmak en güzeli ve zevklisi bence. :)

Benim anlatmak istediğim şey konunun orası değil, kim neye inanıyorsa saygı duyarım, düşünce ve bakış açısını yargılamam. Kişinin; beş vakit namazında niyazında olması veya sabah akşam günahkar gezmesi bana zarar vermediği sürece Allah ile arasında olan şeydir. ;) Yargılama merci ben değilim. Başkaları da değil. Oraya girince, yazışarak işin içinden çıkılmıyor maalesef.
İşte bu duruma laiklik deniyor Aslında. Dini özgürce yaşamak fakat "ortak belirlenen ve her bireye eşit mesafedeki yasalar çerçevesinde" diğer insanların özgürlüğüne müdahale etmemek. Ben din konusunu tartışmıyorum artık. Çünkü tartışma bir süre sonra "o kadarına bizim aklımız yetmiyor ama gerçek bu" lafından öteye gitmiyor. Söylediğimiz gibi, isteyen istediğine inansın hiç problem değil. Önemli olan "insani değerler".

Mesela şöyle bir olasılık bana daha gerçekçi ve mantıklı geliyor;

Bildiğimiz Evren'den önce yaratılmış bir diyar vardı, yaratıcı mükemmel hayat ve mükemmel insanı bu diyarda yaratmıştı. Tüm insanlar aklın ve mantığın ön gördüğü şekilde başka insanlara zarar vermeden, toplum gelişimiyle varılacak en üst noktaya ulaştı. Öyle bir yaşam hayal edin ki hatalar ancak dikkatsizlikten kaynaklanabilen küçük sakarlıklardan ibaret. Silah olmayan, öldürme, hırsızlık, sömürü, ezilme gibi kavramların asla olmadığı bir hayat. Tabi ki vaat edildiği gibi belki onbinler belki yüzbinlerce yıl sonra tüm insanlar cennete ulaştı. Cennet ki herkesin kendi alanında tüm isteklerin gerçekleştiği sonsuzluk diyarı. Madde sadece fiziksel formda değil ve uzay/zaman yok. Şimdi bize vaat edilen cennetten de üstün bir yeri hayal edin ve tüm insanlar orada. Aralarından biri uzuuun bir süre sonra artık değişiklik yapma zamanının geldiğini düşünerek "Tanrı" olmaya karar verdi. Yaratıcıya isteğini dile getirdi. Yaratıcı da onun bu isteğini yerine getirdi. Ve biz şu anda bu Tanrı'nın yarattığı Evren'de yaşıyoruz. Tabi ki gerçek yaratıcının mükemmelliği ile boy ölçüşemeyecek bir Tanrı söz konusu. İnsan olarak mükemmeli yaratılmış olabilir fakat bir yaratıcı olarak asla mükemmel değil. Bu yüzden yarattığı "insanlar" da kusurlu. Ben bu kusurlu ve kötülük dolu yaşamın "Yaratıcı" tarafından ortaya çıkarıldığını düşünmüyorum. Böyle bir ihtimal bana daha mantıklı geliyor.

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
Benzer yanları olmakla birlikte tam olarak öyle değil... :D:D

Allah; Adem ve Havva'yı yaratarak Cennetine koydu ve bir ömür boyu burada dilediğiniz gibi yaşayın tek bir şu ağacın meyvesine dokunmayın sizin için hayırlı (helal) değil dedi. Sonra da meleklerine benim yarattığım insanoğluna secde edin dedi, hepsi kabul etti sadece İblis (şeytan) kabul etmedi. Ben onlardan üstünüm ateşten yaratıldım neden topraktan yaratılmışlara secde edeyim dedi ve huzurdan kovuldu, kıyamete kadar lanetlendi. İblis, insanoğlunun rahatını ve huzurunu kaçırmak için Allah'a söz verdi ve görevine Adem ile Havva'yı yasak meyveye yaklaştırmakla başladı.

Hal böyle olunca, Allah'ın emrine karşı geldikleri için yer yüzüne gönderilmekle cezalandırıldılar. Ebedi olarak Cennet'te kalma haklarını kaybettiler... Dünyada Allah'a kulluk yapmaları emredildi. Kulluğu Rabbine yapanlar Cennet ile İblis'e yapanlar da Cehennem ile müjdelendi.

İnananlar için olayın kaynağı Kur'an da bu şekilde geçmektedir... İnanmayanlar için zaten Allah'ı, Dinini ve kulluk felsefesini tartışmanın da bir anlamı yoktur...

ReaL

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Ben de diyorum niye alıntı yapılamıyor...

Aranan kriterlerin en başında “deli olması şartı” aranıyordu. Akıllı adamın ne işi var ki burada zaten. O yüzden öyle oldu yani. :p
Bilmezmiyim. En iyi bilenlerdenim. :D

+++

Konular bazen siyasete kayabiliyor. Kayabilir, gayet normal, kaymazsa anormal olması gerekir. Zira siyaset insan yaşamını dizayn ediyor. Körü körüne herhangi bir siyasi partiye biat edenler, lütfen ama lütfen düşünsün. Burada a, b, c partisinin ne propangadası ne de yerilmesi söz konusu değil.

Herşey insanların daha rahat yaşaması için.

Araç Markası
Amarok
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Benim lpg,benzin konusundaki vergi yazımdan sonra olaylar biraz farklılaştı , öncelikle konuyu dağıtıp buraya taşıttığım için yöneticilerden özür dilerim . Konuyu bu başlıktan takip ettiğim kadarıyla saygımızın bozulmaması beni mutlu etti , herkesin fikrini tatlı bir dille savunması bu forumun kalitesini yine ortaya koydu .
Yazıyı bağlayacak olursam , benim siyasilerden istediğim ülkemiz ve milletimiz için en iyi olanı yapmalarıdır , hükümet dahil hiçbir partiyle gönül bağım yok ,şuanda hiçbir parti liderinide beğenmiyorum . Her zaman derim Allah bu günlerimizi aratmasın ...

Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Aurora hocam Tanrı ya da yaratıcı dediğimiz Allah melekleri şeytanı, egoyu kibiri en başta yarattı zaten. Tüm ikiliklerin birleştiği nokta o. Her insanın içinde de bir şeytan var bu nedenle. Bu dünyadaki sınavımız da bu içimizdeki şeytandan uzaklaşmak. Evet kusurlar var hem de çok fazla. Ama Kuranda biz canlıları kusursuz yarattık derken benim düşüncem evrim teorisini de destekleyecek şekilde kusurlu bir gelişim ama hatasız olarak evrimin devam etmesi. Stephan Hawking dediği gibi Tanrı bir sihirbaz değil. Big bang ve sonrasındaki olaylar ilk canlı oluşumunu ve sonrasında evrimi destekleyecek şekilde ilerledi. Aynı satranç tahtasındaki hamleleri planlamak gibi.
Geçen gün izledim bir video beyinden boğaza gelen sinirin kalbi dolaştığı ile ilgili. Balıklarda olması gerektiği gibi kısa bir yol izlerken memelilerin hepsinde önce boğaza gideceğine kalbe gidip dolanıp tekrardan yukarı boğaza geri çıkıyor. Zürafayı ilk kez otopsi yapıyorlar ve onda kısa bir mesafe gidebilecekken onda da aynı şekilde ta kalbe kadar gidip geri boğaza çıktığını görüyorlar bu sinirin. Hiçbir şey kusursuz değil hayatta.
Fakat ister evrim olsun isterse de bu kusurlar, bir yaratıcının elinden çıkmaması mümkün değil. Tek bu da değil gerçekten her insanın belli bir kaderi var, zor zamanlarda hızır gibi yetişen mucizeler.... Neler neler.
Big bang öncesini hala bilemiyoruz aklımız ermiyorken fazla derinlere dalmayalım ama sorgulayalım. :)

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
Benim lpg,benzin konusundaki vergi yazımdan sonra olaylar biraz farklılaştı , öncelikle konuyu dağıtıp buraya taşıttığım için yöneticilerden özür dilerim . Konuyu bu başlıktan takip ettiğim kadarıyla saygımızın bozulmaması beni mutlu etti , herkesin fikrini tatlı bir dille savunması bu forumun kalitesini yine ortaya koydu .
Yazıyı bağlayacak olursam , benim siyasilerden istediğim ülkemiz ve milletimiz için en iyi olanı yapmalarıdır , hükümet dahil hiçbir partiyle gönül bağım yok ,şuanda hiçbir parti liderinide beğenmiyorum . Her zaman derim Allah bu günlerimizi aratmasın ...
Özür dileyecek bir şey yok Serkan :) bütün aile üyeleri bir birinden değerli olduğu için bu değerlerin tartışma ortamına yansıması hepimizin gururu ve hedefi. Kimse, kimseyi düşüncesi veya yaşam tarzından dolayı yargılamıyor, fikirlerini genele yayarak şahsileştirmeden ortaya koyuyor. Allah nazarlardan korusun. Evrensel değerlere zaten hiç birimizin karşı çıkma gibi bir lüksü yok. Burada ortak payda Mazda iken, sosyal hayatımızda herkesin temennisi; daha müreffeh, gelişmiş, hukuki ve ahlaki değerleri üst seviyede bir Türkiye olması şart, yoksa elimizde ne kadar güzel şeyler varsa zamanla kayıp gidecek. Allah korusun.

Araç Markası
2010-Mazda 3 Impres AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-HB
@aurora @Domestos büyük bir keyifle okudum yazdıklarınızı elinize sağlık :) Hiçbir tartışma ortamında evet ben mevcut iktidardan memnunum oyumu yine mevcut iktidardan yana kullanacağım diyen bir vatandaş görmedim akrabalarım haricinde. Birçok arkadaşım da aynı şeyi söylüyor. Biz bu oy veren insanlarla neden karşılaşamıyoruz nerde bunlar ?

Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
@aurora @Domestos büyük bir keyifle okudum yazdıklarınızı elinize sağlık :) Hiçbir tartışma ortamında evet ben mevcut iktidardan memnunum oyumu yine mevcut iktidardan yana kullanacağım diyen bir vatandaş görmedim akrabalarım haricinde. Birçok arkadaşım da aynı şeyi söylüyor. Biz bu oy veren insanlarla neden karşılaşamıyoruz nerde bunlar ?
Yani. Herkes şikayetci ama bişey değismiyor 15 senedir.
Ya millet yalan söylüyor abi ya sandik başına geçince basıyor oyu geçiyor bence. Ağzından çıkan laf farklı bastığı oy farklı

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
:(:(

Allah kimseyi yalnız bırakmasın, cesedini bile...

En yakınında varmışlar ya !! :D

Mevzu, ona buna şuna verilen oy değil, verilecek oyların oy sahibine ve ülkemize ne getireceği... Şu anki durumdan memnunsa ve oy verecek varsa yapacak bir şey yok saygı duymaktan başka, ama bu sistemde muhalif olanlar veya onlar gibi düşünmeyenlere aynı saygı gösterilmiyor maalesef... Obama başkan seçildiğinde, rakibi olan Hilarry "O benim de başkanım artık, emrindeyim" dedi ve sonrasında bakan olarak ülkesine hizmet verdi.

Bizde neden bu iklimi yaşamayalım, bir başkan etrafında ülke olarak neden kenetlenmeyelim, o başkan da partizanlık, tarikat müridliği yapmadan ülkeyi neden düzgünce yönetmesin... Buna engel olan nedir?

Çanakkale'de, Sarıkamış'ta, Sakarya'da, Büyük Taarruz'da insanlarımız omuz omuza çarpışarak bu ülkeyi kurtarmışsa, şimdi kana kan dişe diş savaş yokken neden toplum olarak bunu başaramayalım. Neden, dünya ile entegre olmak yerine, ortadoğu bataklığına kucak açalım. Bizim insanımıza imkanlar kısıtlı iken, neden başka başka insanları yurdumuzda barındıralım.

Son düzenleme:
Araç Markası
1992 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kuğu Beyazı - Sedan
2005'te üniversiteye başladım ve ilk oyumu da üniversitedeyken verdim. Şu kadarını söyleyeyim; açıkça ben AKP'ye oy verdim diyen görmedim etrafımda. 1-2 kişi utanarak söylemişti samimiyetime güvenerek. O zamanlar AKP'ye oy vermekten utanıyorlardı insanlar. :D Şimdi utanmadan diğer partilere oy verenlere terörist diyorlar. :koptum:

Araç Markası
2010-Mazda 3 Impres AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-HB
:(:(

Allah kimseyi yalnız bırakmasın, cesedini bile...

En yakınında varmışlar ya !! :D

Mevzu, ona buna şuna verilen oy değil, verilecek oyların oy sahibine ve ülkemize ne getireceği... Şu anki durumdan memnunsa ve oy verecek varsa yapacak bir şey yok saygı duymaktan başka, ama bu sistemde muhalif olanlar veya onlar gibi düşünmeyenlere aynı saygı gösterilmiyor maalesef... Obama başkan seçildiğinde, rakibi olan Hilarry "O benim de başkanım artık, emrindeyim" dedi ve sonrasında bakan olarak ülkesine hizmet verdi.

Bizde neden bu iklimi yaşamayalım, bir başkan etrafında ülke olarak neden kenetlenmeyelim, o başkan da partizanlık, tarikat müridliği yapmadan ülkeyi neden düzgünce yönetmesin... Buna engel olan nedir?

Çanakkale'de, Sarıkamış'ta, Sakarya'da, Büyük Taarruz'da insanlarımız omuz omuza çarpışarak bu ülkeyi kurtarmışsa, şimdi kana kan dişe diş savaş yokken neden toplum olarak bunu başaramayalım. Neden, dünya ile entegre olmak yerine, ortadoğu bataklığına kucak açalım. Bizim insanımıza imkanlar kısıtlı iken, neden başka başka insanları yurdumuzda barındıralım.
Bizde seçimi kaybediyorsak kesin ya oy çalınmıştır ya da farklı bi hinlik vardır diye şüphe duyuyoruz. Biz mükemmeliz biz asla kaybeden taraf değiliz !!!

mturhan

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Yukarıda arkadaşların değerli yorumlarını okudum .din konusunda nacizane sıkıntı insanların okumamasi her ne kadar ilk ayet oku olsada.biz başkalarından duymayı ve bunu olduğu gibi kabul etmeyi çok seviyoruz.Allah insanları ve cinleri yalnız bana kulluk etsin diye yarattım ayeti herşeyi açıklıyor.mesele insanların dinden uzaklaşması özellikle son yıllarda.muhafazakarlar ki bende bunlardan biriyim para ile imtihanını kaybetti.

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
Yukarıda arkadaşların değerli yorumlarını okudum .din konusunda nacizane sıkıntı insanların okumamasi her ne kadar ilk ayet oku olsada.biz başkalarından duymayı ve bunu olduğu gibi kabul etmeyi çok seviyoruz.Allah insanları ve cinleri yalnız bana kulluk etsin diye yarattım ayeti herşeyi açıklıyor.mesele insanların dinden uzaklaşması özellikle son yıllarda.muhafazakarlar ki bende bunlardan biriyim para ile imtihanını kaybetti.
İnsanoğlunu şu üç temel şeyin en az birisi bozar; Kadın, Para, Makam-Mevki... :cool: Allah, kullarına da bu üç temel şeyi kitabında üzerine basa basa anlatıyor, nasıl kullanılacağını tarif ediyor, yetmiyor elçi göndererek anlattırıyor, uygulatıyor... Ama biz faniler ne yapıyoruz, nefsimize yenilerek türlü çeşit dolaplar peşinde koşuyoruz... ;)

İnsan, bu üç temel şeyden bozuluyorsa, geriye dönüp düşüncelerini ve yaşam felsefesini tekrar tekrar sorgulamalı.

Üst Alt