Mazda3 BL, Benzinli-Otomatik; Çekme Karavan Performans Değerlendirmesi.

Özgür

Geleceğe Cüret Et.
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz-AT
herkese yeniden merhaba malumunuz geçen sene çekme karavan için BL kasaya çeki demiri taktırmıştım onun konusu mevcut.
Konu Linki: Çeki Demiri Montajı ve Ruhsat İşlemleri

bu konuda da Mazda 3 BL kasanın karavan çekme performansını size yazacağım.

Bu konuda anlatacağım veriler ve değerlendirmeleri Mersin-Antalya-Adrasan arası Mersin-Antalya sahil yolunda dik rampaların olduğu yollarda 3.500 kilometre; yine Mersin-Konya arası Mersin Silifke Mut Karaman Konya güzergahını kullanarak yine dik rampaların olduğu yoldan yaptığım yaklaşık 750 kilometrelik yolculuklar neticesinde elde ettim.

*Performans;

Araç ve karavan güvenliği açısından maksimum saatte 80 kilometre hız öneriyor karavan üreticileri, yorumcular ve de kullanıcılar genel düstur bu şekilde, ben de 80 kilometre hızı geçmedim diyebilirim birkaç deneme haricinde.

Düz yollarda ve tatlı rampa dediğimiz hafif dik yollarda LPG ile ve otomatik viteste, hatta klima açık saatte 80 kilometre hıza kadar yolculuk yaptım herhangi bir sorun yaşamadım.

Dik rampalara geldiğimde ise LPG ile karavanı çekmek zaten mümkün değil aracı benzine vitesi de manuele alıp rampanın açısı yahut önünde ağır tonaj vasıta seyretmesi durumuna göre 1. vites ile 2 vites aralığında 3.500-5000 devir aralığında seyrettim.

Dik rampalarda karavanın uzun soluklu kullanımı isteniyorsa asgari 1.6 motor torku yüksek bir dizel araç veya 2.0 motor üstü yine Torku 250 civarı benzinli araçlar ile sorunsuz problemsiz bir sürüş yapılabileceğini anladım.

Ve de bu sebepten kuzuyu ilana koydum satılık şu anda iyi gelen varsa ayrıca duyurulur. Torku yüksek dizel araç bakıyorum şu an için.

*Fren Mesafesi;

Benim karavan frenli bir karavan, ben frene basınca arkadaki yavaşlamayı hissediyorum.

Halihazırda aracın arkasında yaklaşık 900 kilo civarında bir ağırlık olduğu için fren mesafesi artıyor, bu sebepten zaten isteseniz de 80 kilometre hızı geçemiyorsunuz hatta şehir içi trafikte ise ağır vasıta modunda ilerliyorsunuz.

Antalya ile Alanya arasında giderken ışıkların olduğu yerlerde kırmızı ışığı geriden gördüğümde trafik ve yol durumuna göre 100 metre geride frene basmaya başlıyorsam karavan da bu mesafeyi 150 metre olarak düşünebiliriz tabii burada trafik yoğunluğu aslolan konu ve mesafe.

*Yakıt Tüketimi;

Normalde şehirlerarası yollarda benzinde yakıt ortalamam 7 litre civarında, LPG de ise 8,5-9 litre aralığında. Şehiriçi yakıt tüketimi benzinde 10-11 litre, lpg de ise 12 litre civarında.

Karavan ile şehir içinde 100 kilometrede 18-19 litre lpg tüketimi gerçekleşti, şehirlerarası yollarda ise tüketim 16-17 litre oldu.

Benzinde ise dik rampalarda ortalama 15-16 litreden aşağı düşmedi yakıt tüketimi.

*Sonuç;
Çok gezmeyeceğim kendi şehrimde kısa mesafelerde gezeceğim ya da karavanla kısa mesafe yapacağım diyorsanız 1.6 motor ve üstü herhangi benzinli bir araç veya BL kasa yeterli olur.

Karavan ile şehirler arası ya da yurt dışı seyahati yapacağım diyorsanız çokta uygun değil BL kasa.

Uzun vadeli kullanımda şanzımanı ve motoru yıpratacağını hatta zarar vereceğini tahmin etmek zor olmaz herhalde.

IMG_20230808_091752.jpg
IMG_20230808_145750.jpg
IMG_20230808_085542.jpg

Son düzenleme:

Özgür

Geleceğe Cüret Et.
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz-AT
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Yetersiz diyebiliriz, ekstra ayna karavan malzemecileri ve internet satış sitelerinde mevcut, takılırsa daha iyi oluyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Öncelikle bu güzel tecrübeleri forum ortamına aktardığın için teşekkür ederim canım kardeşim.

Karavan muhabbetini ilk yaptığında bu motorun (105 ps 140 nm tork) yetersiz kalacağını yazmıştım, çünkü 4 kişi klima açık çok dik olmayan rampada lpg işlevsiz kalmıştı bende benzine geçip klimayı kapatarak rampayı çıkmıştım.

Yakıt değerlerinin hemen hemen ikiye katlanması ve rampalarda normal olarak zorlanması bu motorun karavan serüvenine çok yabancı kaldığını da senin tecrübelerinle öğrenmiş olduk.

Özgür

Geleceğe Cüret Et.
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz-AT
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Öncelikle bu güzel tecrübeleri forum ortamına aktardığın için teşekkür ederim canım kardeşim.

Karavan muhabbetini ilk yaptığında bu motorun (105 ps 140 nm tork) yetersiz kalacağını yazmıştım, çünkü 4 kişi klima açık çok dik olmayan rampada lpg işlevsiz kalmıştı bende benzine geçip klimayı kapatarak rampayı çıkmıştım.

Yakıt değerlerinin hemen hemen ikiye katlanması ve rampalarda normal olarak zorlanması bu motorun karavan serüvenine çok yabancı kaldığını da senin tecrübelerinle öğrenmiş olduk.
1 yıllık tecrübem nihayetinde edindiğim bilgileri paylaştım abi, bilgi paylaştıkça çoğalır.

Ayrıca çekme karavan düşüncesi olanlar var ise eğer onlara da bir kaynak, referans olur.

Üst Alt