Mazda 323 BG(1989-94) Kalorifer Sıcak Hava Vermiyor

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Yok öyle hemen değiştirmem,önce anlayıp test etmeye çalışıyorum:)
Sedat kardeşim tabi ki önce anla sorun nerde neymiş bunu bilmek çok güzel ama sen kendi başına yapa bileceğin bir şey olduğunu düşünmüyorm.form da ki arkadaşlar bile araçlarmızı öyle önüne gelen ustaya götürmememizi tavsi ye ederken sen kendin uğraşacağıni söylüyor şun.bence fazla kurcalamadan sağlam bir usta bulup göstermen de fayda var aksi takdirde yapıl imkanı olan yerde daha büyük sıkıntı çıkıp iş çıkmaza gire bilir.tabi ki son karar senin.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İşinin Ehli olan bir elektrikçi; ateşleme ve elektrik sistemi ile kalorifer sistemi kontrol ederek; Şarj dinamosu sağlam mı? Kalorifer tesisatı normal mi? Termostat faal mi? Marş dinamosu sağlıklı mı? Silecek sistemi faal mi? Farlar ve parklar ile ikaz ışıkları tam mı? Arka cam rezistansı çalışıyor mu? Test edecek ve gerekli işlemleri yapacak...

Motor ustası da, beyaz dumanın sebebi ile genel anlamda motor aksamını kontrol edecek ve eksiklikler varsa tamamlayacak... Lpg ustası en nihayetinde gaz ayarını yapacak.

Bunları yapmadan biz buradan ne yazsak, sen ne yapsan boş görünüyor. Keşke imkanımız olsa da; online olarak araç bakımı yapıyor olabilsek... :) :) Bizler ancak tecrübelerimiz ışığında forumda bir birimize yardımcı olmaya çalışıyoruz şimdilik.

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Sedat kardeşim tabi ki önce anla sorun nerde neymiş bunu bilmek çok güzel ama sen kendi başına yapa bileceğin bir şey olduğunu düşünmüyorm.form da ki arkadaşlar bile araçlarmızı öyle önüne gelen ustaya götürmememizi tavsi ye ederken sen kendin uğraşacağıni söylüyor şun.bence fazla kurcalamadan sağlam bir usta bulup göstermen de fayda var aksi takdirde yapıl imkanı olan yerde daha büyük sıkıntı çıkıp iş çıkmaza gire bilir.tabi ki son karar senin.
abi yok yanlış anlaşılmışm galiba ben sadece her bi yoruma göre çat diye parça değişemem diye dedim onu,yani o parçanın değişeceğine usta mantıklı bişey söylese veya sizden kesin net bişey alsam değişirim anlamında dedim test etmem derken yani açıp bakmam anlamında değil,mesela musluk demişlerdi musluklara bakma şansım oldu ve ondan olmadığını anladım ama her parçayı arızayı bakma anlama ihtimalim yok,sizin yorumlarınz çok değerli,böyle farklı kişilerden farklı bakış açılarıyla en sonunda çözüme ulaşılabiliyo,yarın elektrik ustasına zaten gidicem

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
İşinin Ehli olan bir elektrikçi; ateşleme ve elektrik sistemi ile kalorifer sistemi kontrol ederek; Şarj dinamosu sağlam mı? Kalorifer tesisatı normal mi? Termostat faal mi? Marş dinamosu sağlıklı mı? Silecek sistemi faal mi? Farlar ve parklar ile ikaz ışıkları tam mı? Arka cam rezistansı çalışıyor mu? Test edecek ve gerekli işlemleri yapacak...

Motor ustası da, beyaz dumanın sebebi ile genel anlamda motor aksamını kontrol edecek ve eksiklikler varsa tamamlayacak... Lpg ustası en nihayetinde gaz ayarını yapacak.

Bunları yapmadan biz buradan ne yazsak, sen ne yapsan boş görünüyor. Keşke imkanımız olsa da; online olarak araç bakımı yapıyor olabilsek... :) :) Bizler ancak tecrübelerimiz ışığında forumda bir birimize yardımcı olmaya çalışıyoruz şimdilik.
çok teşekkür ederim değerli yorumlarınız için,vaktinizi ayırdığınz için.Ama biraz yorulmuş bakılmamış bir araç almış olduğmu düşünüyrum problem çok..yoksa eski sahipleri benim gibi olsalr böyle olmazdı bu araç. ben kullandğm tüm arabaları hep böyle eksikliği olduğunda kontrol ettirip yaptırmışmdır elimden geldiğince ama şuan mazdanın usta görmesi motor anlamında zor,çünkü imkanım bayağı kısıtlı maddi olarak..o yüzden size sorup herşeye rağmen motoru açtırmamı tavsiye eder misinz yani açtırmazsam masraf 1'den 3'e çıkar mı anlamında da tecrübenzi almak istedim

061zafer

Sessiz
Araç Markası
1999 Mazda 323
Termostat degisecekse mutlaka orjinal alin. yan sanayi is gormuyor. bj kasanin yan sanayi 25 orjinal 100 tl

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Motorun sesini duymadan, halini vaktini görmeden, ne çeşit duman attığını görüp koklamadan, kullanıp test etmeden ne denilse bomboş... :)

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Tabi ki yanlış anlaşılma din ama zaten sizin yapacağınız bir şey ler olsa arkadaş lar şunu şöyle yap diye söyler ler muhakkak.dikkat etti iseniz elektirikci ye gidin de mi yor lar işin ehli olan usta ya gidin diyor lar cunki bizm guzularn dilinden herkes anlamıyor ve burda ki hiç kimse hemen parça değişimi kolayına gitmez en son çare dir parça degistirmek .

gabrieltr

Sessiz
Benim de 93 model hatchback var ben temizlettim kaloriferi makineyle herhangi bir sıkıntı çıkmadı tabi en sağlıklı yöntem göğüs altından peteği çıkarıp değiştirmek ama temizletmekte baya işe yarıyor o yüzden temizlet korkma derim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
SANAYİYE GİTTİM TEMİZLEYEN ADAM DA DEDİ:BUSENE 100 ARAÇ YAPMIŞIMDIR HİÇ SIKINTI ÇIKMADI DEDİ.PEKİ BÖYLE ESKİ 93 MODEL TEMİZLEDİNZ Mİ DEDİM:) OOOOHOOOOO DEDİ NE ARAÇLAR TEMİZLEDİM ABİ DEDİ,AMA YİNE DE GARANTİ VEREMEZ TABİ PATLAR PATLAR BELLİ OLMAZ.şİMDİLİK ARACI DENİCEM EĞER ÇOK ÜŞÜRSEM GİDERİM ARTIK.
PEKİ SİZ TEMİZLETMEDEN ÖNCE SICAK ÜFLEME NASILDI ILIKMIYDI? ŞİMDİ NASIL? GİRİŞ SICAK ÇIKIŞ SOĞUK MUYDU SİZN BAŞTA
Sedat kardeşim yanlış anlamani istemem ama forum gereği büyük harfler le mesaj yazmak yasak tekrar söylüyorum yanlış anlaşılma sin.;)

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
çok özür diliyorum haklısınz ya ben alışamadım sanırım bu kurala dikkat edemedim dur küçük harfle tekrar yazayım:)

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
çok özür diliyorum haklısınz ya ben alışamadım sanırım bu kurala dikkat edemedim dur küçük harfle tekrar yazayım:)
Sıkıntı yok kardeşim ben de de aynı şeyler oldu biz de çok uyarı aldık ama alıştık. belki bize basit geliyor ama inan yönetici arkadaş lar için sıkıntı oluyor cunki mesajlarmızi düzeltmek zorunda kalıyor lar ve bizim yüzümüz den vakitleri boşa gitmiş oluyor ve bizim buna hakkimz yok.;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Temizlik işlemini sorunsuzca yaptırdıktan sonra; ben memnun kalmadım diyene rastlamadım, genelde bu işlemin sonucu "el yakıyor" şeklinde özetleniyor... :)

düzelttim şimdi düzenledim

Çok hızlı bir forum olduğumuzu hissetmişsindir diye tahmin ediyorum... :D

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
gerçekten de acayip aktif ve hızlı bir forum hocam;) memnun kalmadım diyen derken peteği patlayanlar hariç demek istediniz demi;) çünkü petek patlasa birsürü iş ve masraf çıkar ama en eski araçlarda patlamıyorsa hele mazda japon bence patlamaz,üşürsem gidicem bende

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
gerçekten de acayip aktif ve hızlı bir forum hocam;) memnun kalmadım diyen derken peteği patlayanlar hariç demek istediniz demi;) çünkü petek patlasa birsürü iş ve masraf çıkar ama en eski araçlarda patlamıyorsa hele mazda japon bence patlamaz,üşürsem gidicem bende

Temizlik işlemini sorunsuzca yaptırdıktan sonra; ben memnun kalmadım diyene rastlamadım, genelde bu işlemin sonucu "el yakıyor" şeklinde özetleniyor... :)

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
Arkadaşlar konu fazla uzadıysa uyarın lütfen ama şöyle bişey daha sorcam ilk defa uzun yol yaptım ve kalorifer konusunda izlenimim şu:
ünye'de hava 5-10 derece sıcaklıklarda iken kalorifer sıcağa yakın ılık üflüyo ama yeterli oluyo,fakat havzaya yolculuk yaptığımda havzada hava hemen hemen 0 derece idi ve yaklaşırken bile kalorifer ılıktan daha soğuk üflemeye başladı,hatta üşüdüm o derece..halbuki hava 5-10 derece ise dışarda,içerisi yeterince ısınıyordu ve hava çıkışlarına elimi tutunca ısıtıyordu nerdeyse ama soğukta böyle yapması yie de kalorifer peteğinden midir yoksa başka çözüm ihtimali varsa önce ona baktırayım,radyatörün önüne karton falan koyanları şimdi anlıyorum
clip_image001.gif
:D
bu arada radyatörcüye de elektrikçiye de gitmiştim ama peteğin patlama riski olduğu için petek temizletme işine yanaşmamıştım,şimdiden teşekkürler

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Sedat senin petek tıkalı ve ömrünü tamamlamış ama sen kabullenmek istemiyorsun :) Biz burada ezbere şeyler yazmıyoruz bundan emin olabilirsin. Kullandığın aracın her yerini sökmüş bir insanım.

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
oguzhan hocam çok sağol yardımın için peki son bi yorumunu alsam sence peteği temizletirsem patlama sukoyverme ihtimali % 50 den az mıdır fazla mı? belki mazdanın bu yaşlardaki aracının peteğinin de durumunu bilirsiniz diye soruyorum

Üst Alt