Mazda 3 BM Skyactiv Sedan ve HB Arasında Yol Tutuş Farkı Var Mı?

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Arkadaşlar sizin dikkatinizi önceden çekmiştir ama benim daha bugün dikkatimi çekti.Yeni mazda 3 sedan ile hatcbak arasında boyut açısından farklılık olduğunu fark ettim.(bu farklılık eski kasalarda da var) Tekerlek izi,dingil mesafeleri aynı fakat uzunluk farkı var.Bu fark yol tutuşu etkilemez mi? etkileyebiliyorsa bu etkiyi ortadan kaldıran,mazdanın hatcbake yaptığı farklı olan şey ne olabilir.
Soru saçmaysa dalga geçmeyin bak valla kötü olur,ben düz mantık bi adamım kafam çalışmıyo bu işlere...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Ben daha önce aynı marka ve modelin (Mazda değil) HB ve Sedan aracını kullandım ama buna hiç dikkat etmedim. Bence yol tutuş konusunda fark yoktur varsa da bu farkı çok profesyonel olmayan sürücülerin (benim gibi örneğin) anlaması bence zordur. HB aracın boyutu kısa olsa da ağırlık merkezine mühendis ayarı vermiş bir şekilde demek ki, @mtutun abime cevap hakkı doğdu

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bir farklılık yapmışlardır mutlaka,diğer türlü fizik kurallarına aykırı olmazmı?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
HB virajı daha rahat döner. Viraj dışına salınım daha az diye biliyorum. Mustafa abi bir yazısından bahsetti bundan.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar sizin dikkatinizi önceden çekmiştir ama benim daha bugün dikkatimi çekti.Yeni mazda 3 sedan ile hatcbak arasında boyut açısından farklılık olduğunu fark ettim.(bu farklılık eski kasalarda da var) Tekerlek izi,dingil mesafeleri aynı fakat uzunluk farkı var.Bu fark yol tutuşu etkilemez mi? etkileyebiliyorsa bu etkiyi ortadan kaldıran,mazdanın hatcbake yaptığı farklı olan şey ne olabilir.
Soru saçmaysa dalga geçmeyin bak valla kötü olur,ben düz mantık bi adamım kafam çalışmıyo bu işlere...

İki küsur yıl sonra soruna yanıtı bulmuşlar hocam. :p :p :)

Sedan mı HB mi Daha İyi Yol Tutuşa Sahiptir?

Üst Alt