Mazda 3 BM Skyactiv BL Dizelden Sonra İzlenimim

badilcan

Katılımcı
Mazda Yetkili servisinin Dizel Mazda3 aracımıza takas önermesinden sonra aracı test etmek istedik. Malum araç hanımın üstüne ve aracını çok seviyor. Haftasonu gel dedim şu aracı bir test edelim. Gönülsüzde olsa yola çıktı benimle. Önce dedikki bu sınıfta rakibi olan Golf ün yol üstü bir malzeme kalitesine bakalım . Ondan sonra Yeni Mazda3 hakkında daha iyi bir yorum yaparız.
Golfü test etmedik ama şöyle içindeki malzeme kalitesine ve duruşuna baktık. Tasarım konusunda evet kişiye göreceli bir durum var ama Golfün içerisinde kullanılan malzeme kalite algısını yükseltiyor. İç dizayn ve görsellik olarak baktığımızda Mazda3 bir adım önde.
Mazda yetkili servisinde test ettiğimiz araç Power donanımlı Hb siyah bir araçtı. Daha önce defalarca serviste gözden geçirmeme rağmen hiç test etme imkanı bulamamıştım. Tabiki bizim en büyük korkumuz Mazda3 dizelden bu araca bindiğimizde yakıt değerleri ve performans konusunda sıkıntı yaşarmıyız sorusuydu. İlk akla gelen soru şu olabilir "Sürekli çok performanslı mı kullanıyorsun ?" Aslında performans gibi bir düşkünlüğümüz yok ama Dizelin verdiği yüksek torkun ayağınızın altında olduğunu bilmek rampalarda ve nadiren sollamarda güven ve değişik bir haz ( ruhumuz olmadan bizler birer makineyiz ) yaratıyor.
Beni Mazda3 dizel konusunda düşündüren 3 konu var
* Gürültü
* Titreşim
* Şehir içi düşük hızlardaki tork silkelemesi
Bu konular haricinde ben bu motoru Mazda3 üzerinde çok beğeniyorum . Hem performanslı ve yaramaz bir kullanımı var hemde ekonomi istersen sana onu veriyor. Direksiyon tepkileri , gaz tepkileri , yol tututuşu , konsol ve dış dizayn hala güncel araçlara göre çok iyi.
Özellikle Yokohama AE50 lastiği taktıktan sonra kullanım keyfi epey arttı ve yaklaşık 2000 km lik kullanım sonuçta kesinlikle Yokohama tavsiye ediyorum.
Genel olarak bizim yakıt ortalamalarımız karışıkta 6 litre civarlarında geziyor.

Evet gelelim Kısa Skyactiv izlenimlerime . Öncelikle aracı çalıştırdığınızda Dizelden alışık olduğumuz o rahatsız edici Titreşim ve Gürültüden eser yok. Araç rölanti halinde sanki çalışmıyor gibiydi. Vay dedik Japonlar yapmış arkadaş. Ama gaza biraz dokunduğunuzda Motor sesi kabine gelmeye başlıyor. Tabiki bu ses gelsin denebilir ama , yüksek devirlere ulaşmadan araç içine motor sesi geliyor. Tabi bize söylenen araçta çift egsozunda açık oluşunda bu sesin gelmesiymiş. Birde benim otomatik vites cahilliğimden dolayı biraz fazla basmamdanda kaynaklanıyor olabilir.
2nci nesil aracıma göre direksiyon inanılmaz yumuşak başta biraz tedirginlik ve güvensizlik yarattı bende . Araç tamamen konfor odaklı olmuş.
2nci nesil ile karşılaştırdığımda tümsek tepkileri direksiyon gaz nerdeyse pamuk gibi diyeceğim. Genelde forumlarda Power donanımında kullanılan lastik ve jant ölçülerinden dolayı aracın tümsekleri içeriye yansıttığı yorumları var ama ben malesef bu görüşe katılmıyorum. 2nci nesile göre o lastik ölçüleri ile kesinlikle çok başarılı.
Aracın bence en başarılı olduğu yön ise aslında başarılımı demeli yoksa 2nci nesilde bulduğum o yaramaz kullanıcı profiline karşı gelen bir hızlanma mı var bilemedim. İnanılmaz lineer bir hızlanma var. Gaz o kadar yumuşakki bir baktım ki çok kısa sürede 120 km hızlara gelmişim ve farkında değilim.
Şayet ben Dizel Mazda3 de gaza bu kadar bassaydım bağıl hızdan dolayı ivmelenip beni koltuğuma yapıştırırdı. Ama Skyactiv de bunu hissedemeden yüksek hızlara ulaşmışsın. Bir ara 150 km hızlara geldim , eşime sordum ( e tabi madem almak istiyoruz gönlü olmalı ) "Kaç km hızla gidiyorum " 90 gibi dedi. Evet bu konuda gerçekten çok iyi bir araç. Dizel mazda3 de bu hızlara çıktığınızda sert yapısıyla birlikte yolu daha çok hissediyorsunuz ve ayağınızın altındaki gergin gaz pedalı ile sanki bastırıp motor kütlesine güç uyguluyormuşsunuz gibi geliyor.
Ama Skyactiv ile inanılmaz konforlu bir kullanım var. Uzun yollarda kesinlikle daha konforlu ve yol yorgunluğunu azaltıcak bir kullanım sunacağına inanıyorum.

Rampada ise bir ara epey bastım gaza bir ara baktım 120 km hızı geçmiyor , servis yetkilisine sordum ( E tabi dizel ile o kadar bassaydım araç almış başını gitmişti ) bana gazın dip noktasında bir tık duyacağımı ve ondan sonra iyice basmamı söyledi. Evet araç bir anda şahlandı ve tepkileri değişti.
Start Stop tepkilerini beğendim çünkü hiç farkına varmadım :) . Açıktı ama eminim .

Şimdilik aklıma gelen gözlemlerim bunlar.

Son düzenleme:

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Kısaca yeni nesil daha iyi diyebiliriz. :) Bir şeyi merak ediyorum, ben hiç dizel araba kullanmadım, Mazda 3 dizelin çekişi yeni nesile göre özellikle rampada daya mi iyi?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Okurken hiç bitmesin istedim. Teşekkürler Onur... Sky candır. :)

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Ama çok güzel bir anlatım olmuş, ağzına sağlık, servise gidip sorsak bu şekilde açıklama yapmazlardı. :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Gerçekten emeğinize sağlık, çok güzel olmuş.
Yol sesi konusunda düşünceleriniz neler? Golf ile karşılaştırırsanız konfor, çukurdaki yumuşaklık/konfor, yol sesi, rüzgar sesi izlenimleriniz nasıl? Özellikle 120 km hızda önceki nesle göre yol ve rüzgar sesini merak ediyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Golf testi yapmamışlar hocam... Görsel olarak incelenmiş. :)

badilcan

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Gerçekten emeğinize sağlık, çok güzel olmuş.
Yol sesi konusunda düşünceleriniz neler? Golf ile karşılaştırırsanız konfor, çukurdaki yumuşaklık/konfor, yol sesi, rüzgar sesi izlenimleriniz nasıl? Özellikle 120 km hızda önceki nesle göre yol ve rüzgar sesini merak ediyorum.

Veli abinin dediği gibi test sürüşü yapmadık . Fakat daha önce şirketteki bir arakadaşımızın Golfünü kısa bir süre kullanmıştım. Evet Mazda3 lere göre yol ve rüzgar sesi konusunda iyiler ama gerçekten abartılan sessizliğe sahip olduklarını düşünmüyorum.

2nci nesil Mazda3 e göre Skyactiv evet daha iyi ama benim beklentimden uzaktı . Çok yüksek hızlara çıkmadan yol ve rüzgar sesi kabine girmeye başladı.
2nci nesil Mazda3 ler özellikle arka koltuk bölgesinde rahatsız edici bir yol sesi alıyor . Skyactivde bunun hakkında yorum yapamıyorum.
Benim aracımda fabrika çıkışlı Toyolar mevcuttu . Yol sesi konusunda çok rahatsız ediyordu. Biz Mazdacılar değişiklikleri seviyoruz mantığıyla ben Yokohama aldım .
Konfor ve yol sesi konusunda beni çok tatmin etti.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Veli abinin dediği gibi test sürüşü yapmadık . Fakat daha önce şirketteki bir arakadaşımızın Golfünü kısa bir süre kullanmıştım. Evet Mazda3 lere göre yol ve rüzgar sesi konusunda iyiler ama gerçekten abartılan sessizliğe sahip olduklarını düşünmüyorum.

2nci nesil Mazda3 e göre Skyactiv evet daha iyi ama benim beklentimden uzaktı . Çok yüksek hızlara çıkmadan yol ve rüzgar sesi kabine girmeye başladı.
2nci nesil Mazda3 ler özellikle arka koltuk bölgesinde rahatsız edici bir yol sesi alıyor . Skyactivde bunun hakkında yorum yapamıyorum.
Benim aracımda fabrika çıkışlı Toyolar mevcuttu . Yol sesi konusunda çok rahatsız ediyordu. Biz Mazdacılar değişiklikleri seviyoruz mantığıyla ben Yokohama aldım .
Konfor ve yol sesi konusunda beni çok tatmin etti.

O zaman d sınıfı konfor ve sessizlik ya da en azından bir miktar yakınlık beklememek lazım. Teşekkürler.

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Onur ellerine sağlık çok güzel anlatmissin. Bi solukta okudum. Yol sesi mazdanin eksisi sanirim.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Güzel bir konu olmuş....Emeğine sağlık....Yalnız aç parantez :) dizel ile benzinli manuel dizel ile benzinli otomatik kıyası net bir kıyaslama olmaz olmamalı kapa parantez :) Tabiki dizel m3 hala gelmediği için mevcut modelle kıyaslamak kaçınılmaz....Eren tekin de focus dizel ile power m3 kıyası yapmıştı yol tutuş donanım tasarım sürüş hissi vs konulardaki aktardıkları için tamam demiştim ama m3 rampada focusa göre hantal kalıyor dediği an film kopmuştu :) Adaletli olmuyor çünkü focus un rakibi m3 dizel olmalıki net bir kıyaslama olsun :) .... Skyactiv test etmek nasip olmadı burda Trabzonlu bi bayan öğretmen cx3 power sense almış ilk fırsatta tanışıp aracını kullanıp sky dizeli ve şanzımanını test etmek istiyorum...Veli abimin de yaptığı cx 3 incelemesi sonrası ciddi manada nasıl bir motor meraktayım...Alışık olduğumuz gürültülü ve sallantılı dizele göre nasıl turbo boşluğu var mı varsa ne derecede...Tepkiselliği nasıl? Vs vs sorular??? En son olmadı Trabzon bayisine kadar gideceğiz zaten....
Yukarıda anlatılanlarda kıyastan cok Onur abinin sky ile yaşadığı deneyimlere odaklandım keyifte aldım...Kıyas noktasında malesef sky benzinli motor 1.6 115 ps turbo bir motorun yaptığını yapamaz...Umarım Sky dizel 1.5 120 ps lik m3 mevcut 1.6 fransız motordan her konuda üstünlüğünü gösterir de olumsuz geri bildirimler duymayız....Yalnız rakamlarının da çok yüksekten başlayacağı kesin ilk parti makyajsız başlayabilir ikinci partide m3 sky ı makyajlı görebiliriz diye düşünüyorum...Sky dizelin makyajlı gelmesi muhtemel bu yıl ve seyreden yıl içinde....Eğer dizeli terkedersem m3 sky dan ziyade sıfır full paketine 85 civarı vereceğime ikinci el sky m6 alırım...Atmosferik motorun ayrı bir keyfi var yüksek devir çevirmek ayrı bi dünya artan motor sesi egzost sesi müthiş yalnız bu keyfi en az 2.0 atmosferik bir benzinli motorda yaşamak isterim 2.0 olsun 626 olsun ama kesinlikle 2.0 şart....
Burda kimse piste çıkmıyor beygir sevdalısıda değil dizel yerine ucuz olsa herkes benzinli bir arac alır bakım maliyetleri motor ömrü noktasında...Ama tek şeritli yoldasınız önünüzdeki arac ilerlemiyor tam sollayacaksınız gaza basıyor viraj denk geliyor sabır küpü olmuşsunuz...Bu fiziki şartlara rampayıda katınca altınızdaki arac sizi ürkütüyor pskolojikmen çöküntüdesiniz...Sizin hastanız mı varmış kontrolünüz mü varmış iş görüşmeniz mü var öndeki trafik katilinin umrunda olmazsınız...Aynadan arkaya bi bakmışsınız konvoy oluşmuş....İşte bu gibi durumlarda kullanıcıyı üzmeyecek derecede aracımızın belli güçte olması gerek...Yoksa makas atalım maganda olalım en önde biz gidelim gibi bir derdimiz yok 200 km yi vurucam diye dip gaz yapar durursun 320 ile yanından bi racing motor gecer o gaz pedalını usulca bırakıverirsin hızın sonu yok ama insan aracından belli oranda güç ve tepkisellik bekliyor...En azından bu gibi durumlarda kendini gösterebilcek düzeyde bir arac sahibi olmak isterim daima...
M6 sky segmentin getirdiği donanım konfor standartlarıylada m3 sky daki yol rüzgar sesini minumuma indirgeyeceğinden...Perfomans açısındanda tatmin edeceğinden belli bir yaşa kadar vergi haric daima mantıklı bir seçim olacaktır...Özellikle yılda 10 bin km yapan birisi için dizel m3 ü de beklemenin pek bir mantığı yok.... :)

badilcan

Katılımcı
Güzel bir konu olmuş....Emeğine sağlık....Yalnız aç parantez :) dizel ile benzinli manuel dizel ile benzinli otomatik kıyası net bir kıyaslama olmaz olmamalı kapa parantez :) Tabiki dizel m3 hala gelmediği için mevcut modelle kıyaslamak kaçınılmaz....Eren tekin de focus dizel ile power m3 kıyası yapmıştı yol tutuş donanım tasarım sürüş hissi vs konulardaki aktardıkları için tamam demiştim ama m3 rampada focusa göre hantal kalıyor dediği an film kopmuştu :) Adaletli olmuyor çünkü focus un rakibi m3 dizel olmalıki net bir kıyaslama olsun :) .... Skyactiv test etmek nasip olmadı burda Trabzonlu bi bayan öğretmen cx3 power sense almış ilk fırsatta tanışıp aracını kullanıp sky dizeli ve şanzımanını test etmek istiyorum...Veli abimin de yaptığı cx 3 incelemesi sonrası ciddi manada nasıl bir motor meraktayım...Alışık olduğumuz gürültülü ve sallantılı dizele göre nasıl turbo boşluğu var mı varsa ne derecede...Tepkiselliği nasıl? Vs vs sorular??? En son olmadı Trabzon bayisine kadar gideceğiz zaten....
Yukarıda anlatılanlarda kıyastan cok Onur abinin sky ile yaşadığı deneyimlere odaklandım keyifte aldım...Kıyas noktasında malesef sky benzinli motor 1.6 115 ps turbo bir motorun yaptığını yapamaz...Umarım Sky dizel 1.5 120 ps lik m3 mevcut 1.6 fransız motordan her konuda üstünlüğünü gösterir de olumsuz geri bildirimler duymayız....Yalnız rakamlarının da çok yüksekten başlayacağı kesin ilk parti makyajsız başlayabilir ikinci partide m3 sky ı makyajlı görebiliriz diye düşünüyorum...Sky dizelin makyajlı gelmesi muhtemel bu yıl ve seyreden yıl içinde....Eğer dizeli terkedersem m3 sky dan ziyade sıfır full paketine 85 civarı vereceğime ikinci el sky m6 alırım...Atmosferik motorun ayrı bir keyfi var yüksek devir çevirmek ayrı bi dünya artan motor sesi egzost sesi müthiş yalnız bu keyfi en az 2.0 atmosferik bir benzinli motorda yaşamak isterim 2.0 olsun 626 olsun ama kesinlikle 2.0 şart....
Burda kimse piste çıkmıyor beygir sevdalısıda değil dizel yerine ucuz olsa herkes benzinli bir arac alır bakım maliyetleri motor ömrü noktasında...Ama tek şeritli yoldasınız önünüzdeki arac ilerlemiyor tam sollayacaksınız gaza basıyor viraj denk geliyor sabır küpü olmuşsunuz...Bu fiziki şartlara rampayıda katınca altınızdaki arac sizi ürkütüyor pskolojikmen çöküntüdesiniz...Sizin hastanız mı varmış kontrolünüz mü varmış iş görüşmeniz mü var öndeki trafik katilinin umrunda olmazsınız...Aynadan arkaya bi bakmışsınız konvoy oluşmuş....İşte bu gibi durumlarda kullanıcıyı üzmeyecek derecede aracımızın belli güçte olması gerek...Yoksa makas atalım maganda olalım en önde biz gidelim gibi bir derdimiz yok 200 km yi vurucam diye dip gaz yapar durursun 320 ile yanından bi racing motor gecer o gaz pedalını usulca bırakıverirsin hızın sonu yok ama insan aracından belli oranda güç ve tepkisellik bekliyor...En azından bu gibi durumlarda kendini gösterebilcek düzeyde bir arac sahibi olmak isterim daima...
M6 sky segmentin getirdiği donanım konfor standartlarıylada m3 sky daki yol rüzgar sesini minumuma indirgeyeceğinden...Perfomans açısındanda tatmin edeceğinden belli bir yaşa kadar vergi haric daima mantıklı bir seçim olacaktır...Özellikle yılda 10 bin km yapan birisi için dizel m3 ü de beklemenin pek bir mantığı yok.... :)

Turbolu bir araçla düşük hacimli atmosferik bir aracın performans anlamında karşılaştırılmasının doğru olmayacağı fikrine bende katılıyorum ama Skyactiv teknolojisi okadar büyük beklenti ile geldiki benim gibi bir çok Mazda3 dizel kullanıcısıda acaba beklentilerimizi karşılarmı sorusunu kendilerine sormaya başladı. Benimde amacım aklımdaki bu sorulara bir nebze cevap bulmak idi.
Yetkili servisin ifade ettiğine göre yeni dizel motorun gelişi haziran aylarını bulacak ve fiyat olarak CX3 ün üstünde olması bekleniyormuş.

badilcan

Katılımcı
Onur ellerine sağlık çok güzel anlatmissin. Bi solukta okudum. Yol sesi mazdanin eksisi sanirim.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aslında genel olarak Japonların eksisi sanırım . Burda maliyetler mi ön plana çıkıyor yoksa Japon mühendislerin kendi ülkelerine göre mi parametreleri var bilemiyorum.

Üst Alt