Mazda 3 BL (2009-13) Yakıt Tüketimi

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Otobanda 120 km/h ile düz zeminde cruise acik anlik tuketim 6.4

image.jpg

zoomzoom61

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Touring 2012
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz -Sedan
Bizim guzular şehir dışı tüketimde gerçekten iyi, sizde ispatlamış oldunuz benim gibi...bu arada 50.000 km. hayırlı olsun
Teşekkürler. Evet, 5,5 yılda 50.000 km' yi doldurdum. Tüketim olarak daha düşük (4.7 lt.) verileride yakalamıştım. Bu kez biraz hızlı gittim. O nedenle 6 litreleri gördüm.

by_dad

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Gri sedan
Ankara şehir içi ortalama değer
Nasıl olduğunu bilemiyorum inanın
Bir depo lpg ile 310 km gidiyorum
Shell’den alıyorum 100 tl ya doluyor
Dün milangazdan aldım 88 tl ye doldu
Bakalım milangazdan aldığımda kaç km gideceğiz

Ekli dosyalar

• FBBCD414-61B4-4CF2-9B2B-EC882F945E57.jpeg
    FBBCD414-61B4-4CF2-9B2B-EC882F945E57.jpeg
    463 KB · Görüntüleme: 18

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Evet arkadaslar aracimi gecen hafta carsanba fulledim 99 tl lpg ile litresi 2.99 tl Bp istasyonu 33 lt aldi. Normalda sehir ici benzinde kullaniyorum ama bu sefer lpg yaptim. Evime gelirken ve evinden bi yere giderken benzine aliyorum son 1 km kala yani carsanbadan bugune 7 gun ve 7x2 14 km benzine alarak parketmisim ve park yerinden cıkip yola cikisim. O yuzden hesaptan 14 km dusucez. Hadi yuvarlayalim 20km benzjn olsun. Suan 340 km mod 4 de ve lpgm bitmedi hala. Yani 320 km lpg ile kullanmisim ortalama tuketimim 8.4 tl. Bitince foto atip geri donus yapicam. Lpg kitim Brc sektrant 32 biliyorsunuz

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Tuketimle ile ilgili dip not arac sıklikla cruise acik kullanildi yogun trafige girmedi. Bk otomatik touring de kullandim. Bl bk dan cok daha az yakiyir nedeni cruise. Ozellikle uzun yolda anlik tuketime bakarsaniz cruise acikken 4.9 5.5 degerleriyle arac yuruyor 120 ye sabitlediginizde anlik tuketim 6.4 bu da 18 kurus demek

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
İzmir ici hepsi cigli bornova, cigli bostanli mavisehir karisyaka guzergahinda kullaniyirum hep

Bi onceki lpg tuketimimi yaziyim o zaman 380 km, 210 km si izmir guzelcamli gidis donus kalani, mustafa kemal mah mavisehir bostanli arasi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
O zaman benim Mazda ocağıma incir ağacı dikiyor.

EVA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cruise açık şehir içi yolculuk yapma imkanın varsa evet incir fidanım bagajda geziyorum diyebilirsin. Cruise açacak şehir içi kriterleri olmayacağına göre incir fidanı ile ilgili endişeye veya cümle kurmaya gerek yok bence. :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Çevreyolu ile şehir içi yolu ayırt etmek gerekir yoksa durumu bilmeyenler için yanılgı olur... Basmane kordon boyu Karşıyaka gibi trafikte Cruise açıyor ve o değerleri yakalıyorsan bir şey diyemem. ;)

saridoan

Katılımcı
Araç Markası
2011 Mazda 3 Imp AT
Araç Renk ve Tip
Beyaz HB
Cruise konusu düz yolda geçerli, inişli çıkışlı yollarda hız sabitleme seni daha çok zarara sokar, örneğin yokuş aşağı inen yolda 100km/h ile gidersen ve eğimin verdiği potansiyel enerji, aracının sürtünme enerjisinden fazla ise yani sen hiç yakıt enerjisine ihtiyaç duymuyorsan yol bilgisayarı 0,0 gösterecek, bu şekilde 1km indin ardından yokuş çıkacaksın (o da 1km olsun) 100km/h ile bu sefer yakıt enerjisine ihtiyacın olacak ve yol bilgisayarında 30,0 gibi absurt değerler gorunecek ortalaman 15,0 olacak. Oysaki sen cruize kullanmayıp yokuş indiğin yerde az biraz yakıt enerjisi ile hızını 120ye cıkartsan tuketim 4,0 gorunecek, bu hızından kazandığın kinetik enerjini eğimin bir kısmına harcayıp yokus yukarı 80km/h ile çıksan yol bilgisayarında atıyorum 20,0 gösterecek ortalaman olacak 12,0. Ben cruise sadece ayagımı dinlendirmek için kullanırım. Bl ve Bk arasındaki yakıt değerlerinin de ben cruise ile alakalı olduğunu sanmıyorum.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Şehiriçi koşulları değişkendir, kimseninki tutmaz. Kimisi 7 lt yakar, kimisi 15 lt. Önemli olan uzun yoldaki tüketim.

Üst Alt