Mazda 3 BL (2009-13) LPG Sistemi Hakkında

isa83

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hb
Normal seyir sirasinda bir problem yok. O yuzden yolda ayarin ise yarayacagini sanmiyorum. Tabi sadece tahmin.
Ben de sizin sordugunuz bu soruyu bizim burada ki lpgciye sordum.Ayardan degil, hortumlardan oldugunu soyledi.
Bende sadece tık sesi geliyor direk geçiyor o ses gelmese anlaşilmayacak bile.
20170528_222316.jpg

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mazda 3 BL aracimda brc lpg var. Fakat enjektor-manifold arasindaki hortumlar uzun tutuldugundan lpgye gecis sarsintili oluyor.
O hortumlari kisaltmanin, montaj acisindan bir zorlugu olur mu?

Bahsi geçen mesafe uygun olmasına rağmen, çok soğuk havalarda geçiş belli oluyordu, hatta bir keresinde geçişte titreme olduğunda; "eyvah sübapları kucakladık" diye düşünmüştüm... :D

Yani; geçiş sıcaklığını yükselterek bir nebze o sorunu pasifize edebilirsin ama bu sefer benzin tüketimi artacaktır. ;)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Lpg ayarının motorun benzindeki davranışını nasıl etkileyebileceğini öğrenmek için Lpg hakkında soru cevap adlı konuma bakabilirsiniz.

Lupara

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan
Bahsi geçen mesafe uygun olmasına rağmen, çok soğuk havalarda geçiş belli oluyordu, hatta bir keresinde geçişte titreme olduğunda; "eyvah sübapları kucakladık" diye düşünmüştüm... :D

Yani; geçiş sıcaklığını yükselterek bir nebze o sorunu pasifize edebilirsin ama bu sefer benzin tüketimi artacaktır. ;)
Gecis isisi 40 derece.

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Aynı sorun bendeki Mazda 3'te de vardı. Enjektörler yukarıda İsa83'ün fotosundaki yerde duruyordu. Enjektörlerin bulunduğu yere pipo takılarak ve enjektörler tek tek ayrılarak mesafe kısaltıldı. Çok zor bir işlem değil de, ustalar genelde başkalarının yaptıklarını düzeltmekle uğraşmıyorlar. Ama yaptırabilirseniz hiç durmayın. Benim sattığım Mazda 3 LPG'de yüzbin km.yi aşmış durumda, muhtemelen daha da çok gider.

Görüntü164.jpg

Görüntü165.jpg

emrahunal0258

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Mirai - 2012
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Arkadaşlar emme manifoldunu delmeden gerçekleştirilen bir sistem okudum. Özellikle Honda Civic ve CRV araçlarına BRC’nin pipolu sistemi montajını gerçekleştirenler var.Yavaş yavaş bu LPG işine ısınmaya başladım. Aksaray ilinde bi firmaya sordum ama tatmin edici bi cevap alamadım. Soracaklarımı da soramadan adam yanımdan kalktı gitti. Bu sistem hakkında bilgisi olan var mı?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar emme manifoldunu delmeden gerçekleştirilen bir sistem okudum. Özellikle Honda Civic ve CRV araçlarına BRC’nin pipolu sistemi montajını gerçekleştirenler var.Yavaş yavaş bu LPG işine ısınmaya başladım. Aksaray ilinde bi firmaya sordum ama tatmin edici bi cevap alamadım. Soracaklarımı da soramadan adam yanımdan kalktı gitti. Bu sistem hakkında bilgisi olan var mı?
Evet bu sistem yıllardır var, ben Kocaeli'de Faruk Sevgili'nin montaj yaptığını 7-8 yıl önce öğrenmiştim. Avantajı nedir ne değildir ihtiyaç duymadığım için araştırmadım. Şimdi bu mesaj üzerine yaptığım ufak çaplı araştırmada, bazı ustaların tavsiye etmediği, pipolu sistem montajı yaptıranların da memnuniyetsiz bir durum oluşmadığını okudum...

Detaylı araştırmakta fayda var. Lpg montajı konusu her geçtiğinde özellikle belirtmiş olduğumuz bir nokta var, iyi montaj yapan ve sonrasında sorun sıkıntı oluştuğunda rahatlıkla çözebilecek ustalık sergileyen yerlerde montaj yaptırmak en doğru olanı. Bana göre kit ikinci planda kalıyor. Mazda 3 aracımı aldığım kişi çok detaylı bir araştırma yaparak Romano kitin en uygunu olduğunu söylemişti, bunun doğruluğunu da 2,5 yıl boyunca sorunsuz kullanmakla anlamış oldum.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Pipo takarken manifold delinmiyor mu? Gaz nasıl gidecek yoksa?
Pipo verimi düşürdüğü için genelde tavsiye edilmiyor diye biliyorum.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Montaj konusunda kimi dipde kimi geride...

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Yani her türlü manifoldu deliyorlar mı?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Delmeden sokanı görmedim ;)
Varsa gören duyan bilen banada söylesin ciddiyim o_O:rolleyes::oops::eek:
Mesaj otomatik birleştirildi:

Edit: varmış anladıgım kadarı ile benzin enjektörü sökülüp arabaya T gibi bişey takıyorlar...

Ama yinede 1 delik deliniyormuş hava vs için

Buda sanırım performans etkileyen bir durum galiba...

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Pipolu sistemde amaç benzin ejektörü ile aynı noktadan lpg girişini sağlamak. Benzin enjektörleri; manifold hava akımı, kapakçığı vs her durum göz önünde bulundurularak yakıtın hava ile en verimli şekilde karışarak en kısa mesafede silindire gireceği noktaya konumlandırılır.
Lpgyi pipo ile bu noktadan bağlamak bu noktadaki hesaplamalardan faydalanarak daha verimli karışımı sağlamak ve gaza geçişteki silkelemeleri, gecikmeleri, hetorojen karışım kaynaklı performans kayıplarını azaltmak için tasarlanmıştır.

Ama tek başına yeterli değil. Lpg enjektöründen pipoya olan hortum uzunluğu, enjektör nozulu, enjektör kapasitesi gibi değişkenlerin de göz önünde bulundurulması gerekir.
Bir de dezavantaj olarak benzin enjektörü ile manifold arasına girdiği için pipo boyu oranında enjektörü yukarı taşır. En uygun enjektör konumunu değiştirmiş, benzinde kullanımda bir miktar homojen karşımın bozulmasına neden olur. Ölçülebilir mi, performansa etkisi hissedilir mi araca göre değişir. Pipo taktırdıktan sonra daha kötü oldu diyenlerin bir nedeni bu, diğer nedeni de pipo montajı yapan kişinin lpgnin enjektör, hortum, nozul ve pipo uyumunu ayarlayamamasındandır.

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Bugun obd hakkinda bilgi almak icin lavota servisine gittim

Manifoltun yanlis yerden deligindigini soylediler.
Bendeki montajda dipden delinmis , olmasi gereken biraz daha geriden olmasiymis ki
Servis bu konuda arastirma yapmis ve bayilerine mazda3 montaj resmi olarak bi resim gondermis resmi banada gosterdiler sizde montajinizi kontrol edip onemlem alabilirsiniz.
Delinmesi gereken yerler kirmizi ile isaretli olan yerler
Ekli dosyayı görüntüle 16029
Benim brc de bu şekilde yapılmış. Yanlış montaj mı diyoruz o zaman? Ama çekişte çok fazla bir şey hissetmiyorum. Zaten agrasif kullanmıyorum ama dik rampalarda vs sorun yaşamıyorum

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Benim brc de bu şekilde yapılmış. Yanlış montaj mı diyoruz o zaman? Ama çekişte çok fazla bir şey hissetmiyorum. Zaten agrasif kullanmıyorum ama dik rampalarda vs sorun yaşamıyorum
Bana göre yanlış , genel olarak kesin yanlıştır diyemem.

Bu delik konusu çerkefli bi konu.

Ben yanlış olduguna inanıyorum , tam dipde olmayacak , biraz geride olacak , özel yollarla soranlarada hep böyle tavsiye ettim ve montajınıda böyle yaptırdım.

Son düzenleme:

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Bana göre yanlış , genel olarak kesin yanlıştır diyemem.

Bu delik konusu çerkefli bi konu.

Ben yanlış olduguna inanıyorum , tam dipde olmayacak , biraz geride olacak , özel yollarla soranlarada hep böyle tavsiye ettim ve montajınıda böyle yaptırdım.

Peki direkt enjeksiyonlu sistemlerde benzin silindire püskürtülüyor. Karışım olmuyor sanırım. Performans da artıyor, tüketim azalıyor. O nasıl oluyor?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Peki direkt enjeksiyonlu sistemlerde benzin silindire püskürtülüyor. Karışım olmuyor sanırım. Performans da artıyor, tüketim azalıyor. O nasıl oluyor?
O sistem hakkında bilgim yok ama şöyle bişey var.

Normal sıralı sistemlerde pipo kullanıyor bazıları , gecenlerde bi m3de bu sistemi iptal ettirdik , manifoltu komple söktürüp delikleri dışarda deldirip montajını yaptırdık , kullanıcı yorumu ciddi performans artışı oldu yönünde idi.

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
O sistem hakkında bilgim yok ama şöyle bişey var.

Normal sıralı sistemlerde pipo kullanıyor bazıları , gecenlerde bi m3de bu sistemi iptal ettirdik , manifoltu komple söktürüp delikleri dışarda deldirip montajını yaptırdık , kullanıcı yorumu ciddi performans artışı oldu yönünde idi.

Ülkede ciddi lpg için araştırma yapılması lazım. Motor üreticileri ar-ge yaparken bizde işler bize veya ustaların yorumlarına kalıyor maalesef.

Üst Alt