Mazda 3 BL (2009-13) Bakım Ve Fiyatları

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Teşekkürler, peki hava filtresi için 10 bin km menzile dayanıklı mi? Üzerinden çıkan orjinal parça ile kalite farkı var gibi duruyor.
Ben degistirince gereksiz yere değiştirmişim gibi hissediyorumm.Hic yipranmamis oluyor.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
n11 deki filtre setini kullanıyordum son 4-5 bakımdır. Bir sıkıntısını görmedim. Fakat Adem usta orjinalden şaşma, yağ filtresi çok da iyi değil, riske atma işini dedi diye orjinal kullandım. Arada çok fiyat farkı da yok orjinalle. Yan sanayide olur da tıkanırsa yağ akışı duruyor tamamen ve motora zararlı bu, orjinalde ise güvenlik valfi gibi bir şey vardı yanlış hatırlamıyorsam.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Ben degistirince gereksiz yere değiştirmişim gibi hissediyorumm.Hic yipranmamis oluyor.
Bulanan konuma ve yerine göre değişiyor.

Daha önce hiç bu kadar kirlenmemişti , bu kadsr kirlenmesinin nedeni sanırım oldugum caddedeki uzun süren yol çalışmaları.
Önceki değişim 9bin km önce olmuştu ve 5binde iken hava ile temizlemiştim.
Screenshot_2018-06-24-21-49-01-427.jpeg

mmd

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi HB
Hocam Muş'ta yaşıyorum cok tozlu ondan mı , yoksa önceki bakımda yetkili servis değiştirdim diyip değişmedi ondan mı bilmiyorum ama 8000 km sonra performans düşmesi sebebi ile filtreyi kontrol ettim. Durum faciaydi. Hemen n11 den sipariş ettim. Yüzde 15 performans farkı oldu diyebilirim. Bakım için Muş'ta olduğum sürece 10 bin km beklememeye karar verdim.
En yakın Erzurum servisi ise önceki gidisimde memnun kalmadigim için tercih etmeyeceğim.

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Hocam Muş'ta yaşıyorum cok tozlu ondan mı , yoksa önceki bakımda yetkili servis değiştirdim diyip değişmedi ondan mı bilmiyorum ama 8000 km sonra performans düşmesi sebebi ile filtreyi kontrol ettim. Durum faciaydi. Hemen n11 den sipariş ettim. Yüzde 15 performans farkı oldu diyebilirim. Bakım için Muş'ta olduğum sürece 10 bin km beklememeye karar verdim.
En yakın Erzurum servisi ise önceki gidisimde memnun kalmadigim için tercih etmeyeceğim.
Mutlaka yaşanılan yer etkiliyor hocam. En güzeli değişimi beklemeden ara temizlik yapmak. 5 binde filtre degistirmek israf olur.

Lupara

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan
Aracimin 160bin bakimi icin servisten randevu alacaktim. Ama yapilacak ise gore fiyat fazla geldi. Yine de servise mi gitsem bilemedim.
Normalde aracimda hicbir sorun yok. Sadece bakim icin gidecektim.
Yag, fren yagi, hava filtresi, yag filtresi,polen filtresi, buji degisimi ve fren kontrolu icin 1.080 tl dediler.
Biraz kararsiz kaldim. Fikirlerinizi alabilir miyim?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Aracimin 160bin bakimi icin servisten randevu alacaktim. Ama yapilacak ise gore fiyat fazla geldi. Yine de servise mi gitsem bilemedim.
Normalde aracimda hicbir sorun yok. Sadece bakim icin gidecektim.
Yag, fren yagi, hava filtresi, yag filtresi,polen filtresi, buji degisimi ve fren kontrolu icin 1.080 tl dediler.
Biraz kararsiz kaldim. Fikirlerinizi alabilir miyim?

Yağ Mobil1 New Life 0w-40 ya da Motul 8100 X-clean 4 lt yağ 130 TL
Hava filtresi (orjinal) 60-70 TL
Yağ filtresi (orjinal) 25-30 TL
Polen filtresi (yan sanayi) 50 TL
Hidrolik fren yağı DOT4 500ml mobil, motul, liqui moly 25-30 TL. x2 olacak tam değişim için.

Gereksiz pahalı. Hava ve yağ filtrelerini orjinal alın kargolatın. Polen ve hava filtresini kendiniz değişin. Hava filtresini değişirken solventsiz balata spreyiyle MAF sensörünü temizleyin. Yağı ve filtreyi alıp ustanın birine değiştirtin. Yağ değişimi işçiliği 20-30 TL. Fren yağı son 2 senede değişmediyse ful değiştirin ya da değiştirtin. İçeriden fren pompalanacak ve basılı tutulup lastikler sökülüp işeme valfinden pis eski yağ akıtılacak. Eğer uğraşırım derseniz de youtube da tek başına değişim nasıl yapılır anlatan bir sürü video var. Hadi bunu da ustaya yaptırdınız diyelim hadi 100 tl işçilik alsınlar. Toplayalım 470 TL. Hadi balata spreyini kargoları vs ekleyelim düz hesap 500 tl. Buji değişimine gerek yok. Servis kafasına göre iş yapıp 160bin km.de buji değişir diye eklemiştir.

Son düzenleme:

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Yağ Mobil1 New Life 0w-40 ya da Liqui Moly 8100 X-clean 4 lt yağ 130 TL
''Motul 8100 X-clean 4 lt yağ 130 TL'' şeklinde düzeltelim.
Diğer söylediklerinize katılıyorum, yine de usta gözüyle kontrol ettirmek faydalıdır kanaatindeyim. Dışarıda iyi bir usta varsa gidebilirsiniz.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
''Motul 8100 X-clean 4 lt yağ 130 TL'' şeklinde düzeltelim.
Diğer söylediklerinize katılıyorum, yine de usta gözüyle kontrol ettirmek faydalıdır kanaatindeyim. Dışarıda iyi bir usta varsa gidebilirsiniz.
Sıcaktan kafa gitmiş sağolasın Can. :) Valla Mazdadan anlayan usta harici diğer ustalara gidilmesi pek de birşey değiştirmeyecektir kanaatindeyim.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Sıcaktan kafa gitmiş sağolasın Can. :) Valla Mazdadan anlayan usta harici diğer ustalara gidilmesi pek de birşey değiştirmeyecektir kanaatindeyim.
İyi bir usta derken Mazda Usta'sını ya da Mazda'dan anlayanı kast etmiştim. :) Yoksa ben de çok çekinceliyim bu konuda. Mazda Usta'sı haricinde ellettirmiyorum. Örneğin marş otomatiğini değiştirdikten sonra bile kontrole götürmüştüm dinamocunun eksik yaptığı unuttuğu vs birşey var mı diye. :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Hava ve yağ filtresi orijinal olsun.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Orjinal derken hangisi. bosch’un seti var bu uygun mudur? Tşk.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Uygundur sıkıntı yaşamadım hiç. Ama Bosch yağ filtresinin orjinale göre daha kötü olduğunu belirtmişti Adem usta.
Ben 2-3 kere kullandım sıkıntı yaşamadım ama orjinalin fiyatı da ucuz.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Uygundur sıkıntı yaşamadım hiç. Ama Bosch yağ filtresinin orjinale göre daha kötü olduğunu belirtmişti Adem usta.
Ben 2-3 kere kullandım sıkıntı yaşamadım ama orjinalin fiyatı da ucuz.
Orjinali 25 -27 tl
BK - BL - RX8 makyajsız kasa aynı filtre.

Üst Alt