Mazda 323 BG (1989-94) Kontak Temassızlığı

darky0117

PANİK YOK ! ÇOK EĞLENECÜÜK ...
Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Arkadaşlar merhaba hayırlı cumalar benim şöyle bir sorum olucaktı mazda 323hb aracım var kontagı takıp çalıştırdıktan sonra sanki kontak temas etmiyor gibi olup çakmaklık çalışmıyor aracın saati çalışmıyor teyip çalışmıyor ama kontagı yani anahtarı biraz oynayınca düzeliyor her zaman olmuyor ama ara ara böyle oluyor acaba kontakda herhangi bi temazsızlık veya pas falan gibi bi sıkıntı mı vardır daha önce kontagını hiç kurcalamadım direk açmak istemedim açarken içindeki yayları fırlamasın diye veya tırnakları kırmayayım diye fazla kurcalamadım daha önce kontagı açıp temizleyen veya bu konu hakkında bi bilgisi olan varmıdır iyi günler...

darky0117

Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Sorun kontak termiğinde gibi görünüyor. Anahtarın girdiği yuva ile işiniz yok. Mekanizmaya bağlı termiği sökeceksiniz.
mekanizmaya bağlı termigi derken nasıl yani tam anlamadım kontagı komple söküp içindeki termikden mi bahsediyorsunuz gerçi kontak termigi nasıl oluyor onuda bildigim yok ama sökünce baktıgımda anlarım çalışma prensibini

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
mekanizmaya bağlı termigi derken nasıl yani tam anlamadım kontagı komple söküp içindeki termikden mi bahsediyorsunuz gerçi kontak termigi nasıl oluyor onuda bildigim yok ama sökünce baktıgımda anlarım çalışma prensibini
Kontağa gelen kablo soketinin girdiği yer kontak termiği oluyor en basit açıklaması bu :)

darky0117

Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
2 3 yere sordum kimse ilgilenmedi bende kendim acip bakmaya karar verdim ve sonuc olarak yapabildim sikinti kontak termigi denen parcadaymis direksiyonun altindaki ve ustundeki plastikleri cikardiktan sonra kontaga ve termige ulasabiliyoruz sonra kontak termigini tutan 1 adet vida ve kenarinda tirnak var vidayi sokup tirnagida hafiften kastirarak kontak termigini sokebiliyoruz tabi kablolarinida cikartmak gerekiyor ondan sonra termigi acip icindeki bakir olan parcalarini yavasca cikarip hafiften bi zimpara yapiyoruz sonra bu bakirlarin altinda yaylar var bunlari tek tek cikarip hafiften esnetip geri takiyoruz sonra cikardigimiz bakirlari geri ayni sekilde takip termigi kapatip kontaga bagladigimizda sorun ortadan kalkmis oluyor...

darky0117

Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
2 3 yere sordum kimse ilgilenmedi bende kendim acip bakmaya karar verdim ve sonuc olarak yapabildim sikinti kontak termigi denen parcadaymis direksiyonun altindaki ve ustundeki plastikleri cikardiktan sonra kontaga ve termige ulasabiliyoruz sonra kontak termigini tutan 1 adet vida ve kenarinda tirnak var vidayi sokup tirnagida hafiften kastirarak kontak termigini sokebiliyoruz tabi kablolarinida cikartmak gerekiyor ondan sonra termigi acip icindeki bakir olan parcalarini yavasca cikarip hafiften bi zimpara yapiyoruz sonra bu bakirlarin altinda yaylar var bunlari tek tek cikarip hafiften esnetip geri takiyoruz sonra cikardigimiz bakirlari geri ayni sekilde takip termigi kapatip kontaga bagladigimizda sorun ortadan kalkmis oluyor...
Resim çekmeyi unutmuşum fakat 2 resim çekmiştim onları atayım iyi kötü temigin kapalı hali şu

275135044_tn30_0.jpg
275135044_tn30_2.jpg

3tane tırnagı var onları kurtardıktan sonraki halinde ise bakırları görüyoruz

P_20170810_171631_1_p.jpg

burdaki bakırları alıp ince bi zımpara yapıp bunların altında yaylar var onlarıda tek tek çıkartarak

wdrgfdsgs.jpg

esnetip geri koyup termigi kapatıyoruz işlem bitmiş oluyor.

Bu anlatımı üç beş fotoğrafla süsleseydin keşke, geçmiş olsun, güle güle kullan.

Aklımada geldi ama fotoğraf çekmeyi unutmuşum iyi kötü bi kaç foto attım hiç yoktan iyidir.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Bymetehan

Katılımcı
Araç Markası
1991 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Selamunaleykum arkadaşlar. Geçen gün araci istop ettikten sonra merkezi kilitlerin calismadigini farkettim. Arac cakisirken sikinti yok. Kontak kapaliyken ic lamba teyp merkezi kilit devre disi. Kontak termigini degistirmeme rağmen sonuç ayni. Kontagi cevirdigimde hepsi faal. Ama kontagi kapatmak istedigimde sofor kapisi haric diger kapilar merkezi kitlenmiyor. Ic aydinlatma ve teyp çalışmiyor. Bunun sebdbi hakkinda yardimci olabilecek arkadas varmi.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Selamunaleykum arkadaşlar. Geçen gün araci istop ettikten sonra merkezi kilitlerin calismadigini farkettim. Arac cakisirken sikinti yok. Kontak kapaliyken ic lamba teyp merkezi kilit devre disi. Kontak termigini degistirmeme rağmen sonuç ayni. Kontagi cevirdigimde hepsi faal. Ama kontagi kapatmak istedigimde sofor kapisi haric diger kapilar merkezi kitlenmiyor. Ic aydinlatma ve teyp çalışmiyor. Bunun sebdbi hakkinda yardimci olabilecek arkadas varmi.

İlk defa duyuyorum böyle bir şeyi, ilk aklıma gelen sigortalar oldu ama öyle olsa hiç çalışmazdı değil mi? Gelişmeleri bekliyoruz.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Araca sonradan eklenen alarm veya açma kapatma modülü varsa bunların bağlantılarının doğru olduğundan emin olun. Aracın yaşı itibariyle bir çok soketinde oksitlenme olabilir bu kısımlara odaklanın ;)

Bymetehan

Katılımcı
Araç Markası
1991 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Bir sey kafama takıldı. Eski termiği temizleyip bakır aksamlarini onarmaya çalışırken her toplayip takisimda bir yer devreye dirip baska bir yer çalışmıyirdu. Hatta bikeresinde tekrar topladigimda kontak kapaliyken bu aksamkar çalismisti ama mars yapinca kesmisti. Yenisini taktiğimda bu sorunu gorunce hemen sokup geri verip baska yeni birtane taktim o da ayni. Sorunun kaynagini bir bilebilsem gerisini hallederim. Kafam karisti iyice

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bir sey kafama takıldı. Eski termiği temizleyip bakır aksamlarini onarmaya çalışırken her toplayip takisimda bir yer devreye dirip baska bir yer çalışmıyirdu. Hatta bikeresinde tekrar topladigimda kontak kapaliyken bu aksamkar çalismisti ama mars yapinca kesmisti. Yenisini taktiğimda bu sorunu gorunce hemen sokup geri verip baska yeni birtane taktim o da ayni. Sorunun kaynagini bir bilebilsem gerisini hallederim. Kafam karisti iyice
Kaynak belliymis iste :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
En son yaptığınız değişiklik buysa ve bu işlemden sonra sorun ortaya çıktıysa demekki termikte sorun var.

Bymetehan

Katılımcı
Araç Markası
1991 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Ama termiği yenisi ile değiştirdim!!! Hatta iki tane yeni termikle denedim ikisindede aynı.

Civarimda bi mazda olsaydi en azindan onun termiğini bi denerdim

Bizim termigin konuma göre hangi kontakları geçiriyor bunun şeması olsaydi o bile yeterdi bana. Böyle bir şema bulamadim. En azından ölçü aletiyle ölçerek sorunu giderirdim

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Ama termiği yenisi ile değiştirdim!!! Hatta iki tane yeni termikle denedim ikisindede aynı.

Civarimda bi mazda olsaydi en azindan onun termiğini bi denerdim

Bizim termigin konuma göre hangi kontakları geçiriyor bunun şeması olsaydi o bile yeterdi bana. Böyle bir şema bulamadim. En azından ölçü aletiyle ölçerek sorunu giderirdim
Termiğin çok karışık bir şeması yok eskisini ve yenisinin içini açıp karşılaştırma işe yarayabilir.

Bymetehan

Katılımcı
Araç Markası
1991 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Yenisindede problem olma ihtimali var. Sonuçta yan sanayi.kontak konumlarina ulaşmam lazim

Bymetehan

Katılımcı
Araç Markası
1991 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
20180130_172252.jpg

En sonunda siyah 12 volt soketinden iç aydınlatma teyp ve merkezi kilit elektrik hattına kısa devre attım sorun ortadan kalktı. Siyah soketten aldığım tek kablo ile beyaz soketin tek hattina attığım kabloyu görebilirsiniz. ;)

Kaganz

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 BG
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Hb
arkadaşlar 91 mazda 323 hb modelde immobilizer var mı? ateşleme keser mi kopya anahtardan dolayı?

Üst Alt