Mazda 626 GE (1991-97) İç Aksam Yalıtım Çalışması (Fotoğraflı)

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
1997 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Maşallah çok güzel olmuş, süre ne kadar gidiyor?Özelikle 1. çalışma için soruyorum. Ses yalıtım için kaç adet ses yalıtım süngeri aldınız?
Süre konusunda ilk çalışma için 2 gün yeterli diye düşünüyorum. Ben biraz kötü hava koşullarında yaptığım için 4gün falan sürdü. Toplamda 8 adet sünger aldım, şuan 4 tanesi duruyor.

vonallen

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626 115Hp
Araç Renk ve Tip
Koyu Yeşil - Sedan
@baykalbilgin bilgi için teşekkürler. Bende 98 model gf 626 var, bakalım vakit bulabilirsem ön koltukları ve arka koltukları söküp hem de bagaja düşünüyorum. Ön davlumbazları da söküp oraya da düşünüyorum. 7-8 adet alırım. Bitüselfi ısı tabancası olmadan kullanamayız herhalde, kendinden yapışkanı var diyor ama saça tam otruması için yumuşatılması lazım herhalde.

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
1997 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
@baykalbilgin bilgi için teşekkürler. Bende 98 model gf 626 var, bakalım vakit bulabilirsem ön koltukları ve arka koltukları söküp hem de bagaja düşünüyorum. Ön davlumbazları da söküp oraya da düşünüyorum. 7-8 adet alırım. Bitüselfi ısı tabancası olmadan kullanamayız herhalde, kendinden yapışkanı var diyor ama saça tam otruması için yumuşatılması lazım herhalde.
Ön davlumbazları bende sökeceğim ama şuan pek vaktim olmuyor. Ben yaparken havalar sertti ısı tabancası ile iyi gevşiyor yapışkan, arabayı bi kaç saat güneşte bırakırsanız tabanca olmadan da yapılabilir diye düşünüyorum. Ben cam filmi de düşünüyorum. Tabanca nasılsa lazım olacak deyip almıştım.

Bayraktar

ve cemşid...
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
626 GE / 1997
Araç Renk ve Tip
Beyaz / Sedan
Gayet iyi ve sağlam bir vaziyette, yıllarca sorunsuz kullanabilecek türde bir kalitesi de var bence
Ekli dosyayı görüntüle 31834
Çok güzel anlatım olmuş kardeşim. Ben de dahil tavan döşemesini sökmek isteyenlere bu fotoğraflar büyük rehberlik edecektir.
Döşemenin en arkasındaki 3'lü bölge biraz kronik aslında. Sağ ve soldakilerdeki sac tırnaklar suntadan kopup kendiliğinden sarkabiliyor da. O yüzden ben orayı hiç çıkarmadan senin ilk yaptığın yöntem gibi ön koltuk kafalıklarına yatırmayı düşünüyorum. ;)

Araç Markası
1992 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kuğu Beyazı - Sedan
Eline sağlık, tavan izolasyonunun etkisi epey olur diye tahmin ediyorum. Konuyla ilgili gözlemlerini merak ediyorum. :)

Bayraktar

ve cemşid...
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
626 GE / 1997
Araç Renk ve Tip
Beyaz / Sedan
Bir kaç fotoğraf da ben ekleyeyim de tabelada yerimiz olsun. :p

Acemiliği atmak için bugün deneme babında bagajdan başlayarak yalıtım yapmaya çalıştım. Düşündüğümden zor bir uygulamaymış. Bir süre belim 45 derece açıyla gezdim. :p Sadece bagaj zeminine 2 m2 bitüself ve 1,5 m2 ses şeysi gitti. Tam atamadım sanırım acemiliği. :koptum:

Bu guzunun LPG için çektiği işkenceye ait bir fotoğraf. Tanka giden borular için delinen yer. Sudan, nemden korozyon olmu diye, üzerine beyaz boya sıkmıştık. Bagaj boyalı diye acaba aracımın değeri düşmüş müdür abiler? :p:p:p

IMG_9127.jpeg

Klasik bitüself uygulamamız.

IMG_9128.jpeg

Aslında şeritleri aralıklı olarak uygulamaktı aklımdaki yöntem. Çünkü bitüselfin burada kullanım amacı öncelikli olarak ses değil titreşimi kesmesi. Bu yüzden çok fazla kullanıldığında çok ses keseceği beklenmemeli fakat bu stepne çıkıntısı bildiğiniz teneke olduğundan ve de üstünde de kocaman bir delik olduğundan boşluksuz olarak uygulama yaptım.

IMG_9142.jpg

Özellikle bu çukur kısma iki kat işlem uyguladım.

IMG_9147.jpg

Hava da biraz güneşli olduğundan bitüself çok iyi yapıştı. Isı tabancası olmayanlar üzülmesin. Bir yerdeki klips deliğini açmayı unutmuşum, oraya bakmak için kaldırmayı denememden biliyorum. :D

IMG_9148.jpg

Uygulaması kolay olsun diye bitüselfi 15cm, polietilen bandı da 10 cm genişliğinde olanlardan almıştım. Böylece uzun ince şeritler halinde nizami bir biçimde döşeyebiliyoruz, tabi işçilik daha fazla oluyor. :(

IMG_9149.jpg

Üzerindeki ses bandı normal yalıtım süngerlerinden biraz ince (3mm), üzerine taban yalıtımı yapılınca komple firex sünger gelecek diye fazla kalınlardan seçmedim, sonra kafamız tavana çarpmasın gari... :D

IMG_9150.jpg

suleyman

Katılımcı
Araç Markası
1999 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Siyah-Hb
eline sağlık güzel çalışmalar @baykalbilgin eksik parçalar ile ilgili senden haber bekliyorum biliyorsun parça nasıl buluruz değil "bunu ben yaparım lan" diyen bir felsefemiz var :D hem eğlenceli hemde çözüm üretmiş olanın hazzını yaşarız ;) tavan döşemesini ben sökük gördüm sökük olduğu halde üzerine biri basmazsa ve su dökmez ise 100lerce yıl bozulmaz herhalde :D

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
1997 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Eline sağlık, tavan izolasyonunun etkisi epey olur diye tahmin ediyorum. Konuyla ilgili gözlemlerini merak ediyorum. :)
Şuan için bitüself etkisi ile sac yüzeyde olan çınlamalar gitti, dışarıdan vurunca bile daha tok sesler alıyorum. Tamamen toplayınca daha detaylı yazarım.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Çok güzel anlatım olmuş kardeşim. Ben de dahil tavan döşemesini sökmek isteyenlere bu fotoğraflar büyük rehberlik edecektir.
Döşemenin en arkasındaki 3'lü bölge biraz kronik aslında. Sağ ve soldakilerdeki sac tırnaklar suntadan kopup kendiliğinden sarkabiliyor da. O yüzden ben orayı hiç çıkarmadan senin ilk yaptığın yöntem gibi ön koltuk kafalıklarına yatırmayı düşünüyorum. ;)

Teşekkürler @Bayraktar abi, Biz sökmüş bulunduk, tekrar sabitlemek için bir çaresine bakacağız artık. Nasıl bir işlem uyguladığımı paylaşırım, umarım sarkma olmaz. :)

Bir kaç fotoğraf da ben ekleyeyim de tabelada yerimiz olsun. :p

Acemiliği atmak için bugün deneme babında bagajdan başlayarak yalıtım yapmaya çalıştım. Düşündüğümden zor bir uygulamaymış. Bir süre belim 45 derece açıyla gezdim. :p Sadece bagaj zeminine 2 m2 bitüself ve 1,5 m2 ses şeysi gitti. Tam atamadım sanırım acemiliği. :koptum:

Bu guzunun LPG için çektiği işkenceye ait bir fotoğraf. Tanka giden borular için delinen yer. Sudan, nemden korozyon olmu diye, üzerine beyaz boya sıkmıştık. Bagaj boyalı diye acaba aracımın değeri düşmüş müdür abiler? :p:p:p

Ekli dosyayı görüntüle 31870

Klasik bitüself uygulamamız.

Ekli dosyayı görüntüle 31878

Aslında şeritleri aralıklı olarak uygulamaktı aklımdaki yöntem. Çünkü bitüselfin burada kullanım amacı öncelikli olarak ses değil titreşimi kesmesi. Bu yüzden çok fazla kullanıldığında çok ses keseceği beklenmemeli fakat bu stepne çıkıntısı bildiğiniz teneke olduğundan ve de üstünde de kocaman bir delik olduğundan boşluksuz olarak uygulama yaptım.

Ekli dosyayı görüntüle 31872

Özellikle bu çukur kısma iki kat işlem uyguladım.

Ekli dosyayı görüntüle 31873

Hava da biraz güneşli olduğundan bitüself çok iyi yapıştı. Isı tabancası olmayanlar üzülmesin. Bir yerdeki klips deliğini açmayı unutmuşum, oraya bakmak için kaldırmayı denememden biliyorum. :D

Ekli dosyayı görüntüle 31874

Uygulaması kolay olsun diye bitüselfi 15cm, polietilen bandı da 10 cm genişliğinde olanlardan almıştım. Böylece uzun ince şeritler halinde nizami bir biçimde döşeyebiliyoruz, tabi işçilik daha fazla oluyor. :(

Ekli dosyayı görüntüle 31875

Üzerindeki ses bandı normal yalıtım süngerlerinden biraz ince (3mm), üzerine taban yalıtımı yapılınca komple firex sünger gelecek diye fazla kalınlardan seçmedim, sonra kafamız tavana çarpmasın gari... :D

Ekli dosyayı görüntüle 31877

Güzel işçilik olmuş abi, sonrasında görüşlerini merak ediyorum. :harika::)

eline sağlık güzel çalışmalar @baykalbilgin eksik parçalar ile ilgili senden haber bekliyorum biliyorsun parça nasıl buluruz değil "bunu ben yaparım lan" diyen bir felsefemiz var :D hem eğlenceli hemde çözüm üretmiş olanın hazzını yaşarız ;) tavan döşemesini ben sökük gördüm sökük olduğu halde üzerine biri basmazsa ve su dökmez ise 100lerce yıl bozulmaz herhalde :D
Teşekkürler @suleyman, biz bunları yaparız lan :):) önce kolay yapılabilecek yola bakıyorum. Olmazsa sıfır yedek parça üretim aşamasına geçeceğiz :):)

Son düzenleme: