Her Gün 1 Yeni Bilgi

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
Demek o Şişhane değil şeşhaneymiş he? Ben de yıllardır anlam kuramamıştım. :D
"azimli sıçan ..." deyimindeki sıçan kelimesinin farenin bir türünü ifade ettiğini ve bu yüzden de "azimle" değil "azimli" olduğunu çok sonraları da öğrenmiştim. :p Hayat çok garip... :cool:
Bu sıçan mevzusunu ben farklı değerlendiriyordum iyi mi?:koptum:

Rcm

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 Impres AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-HB
Demek o Şişhane değil şeşhaneymiş he? Ben de yıllardır anlam kuramamıştım. :D
"azimli sıçan ..." deyimindeki sıçan kelimesinin farenin bir türünü ifade ettiğini ve bu yüzden de "azimle" değil "azimli" olduğunu çok sonraları öğrenmiştim. :p Hayat çok garip... :cool:
Teşekkür ederim bunu da şuan bende senden öğrenmiş oldum :D hayat gerçekten garip

Bayraktar

ve cemşid...
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
626 GE / 1997
Araç Renk ve Tip
Beyaz / Sedan
Bu sıçan mevzusunu ben farklı değerlendiriyordum iyi mi?:koptum:
Aklımız hep argoda işte. Oysa ki masum, sevimli, minnak bir fareden bahsediliyormuş. :p

Bir de buna benzer bir anekdot paylaşayım. Üniversite yıllarımın ilk zamanları... Bir yandan konu işliyoruz, bir yandan da farklı kaynaklardan işlenen konuları değerlendiriyoruz. Ben de -artık nasıl bir yerden bulmuşsam o arşivi- olayın karakterlerinden biri de Köftehor Nukrettin, hatta Nukreddin. Ne anlattığımı da bilmiyorum ben bu kelimeyi kullandıkça Hocamız gülümsüyor bizim cahillimize tabi. Ben de dahil tüm sınıf konudan habersiz, normal bir şekilde takılıyoruz. Sonra hoca soruyor bana "köftehor kelimesi ne demek, Osmanlı döneminde ne anlama geliyor" gibisinden. Ben de cevap veremiyorum "o yıllarda soyadı olmadığı için adamın unvanını belirtiyor" falan fıstık diye geveliyorum. Sonra hoca direk o dönemdeki anlamını (hayat kadınını pazarlayan ya da bu yönde erkeklere kadın bulan kişi, günümüz anlamıyla baş harfi p...) söylüyor. Sonra derin bir sessizlik ve gülüşmeler falan. :komik:

Günümüzde bu anlamını yitirmiş tabi ama ben olsam yine de köfteci dükkanımın ismini Köftehor koymazdım. Düşünseniz Köftehor X'in yeri yazıyor tabelada, dışarıda kuyruk oluşmuş falan... :eek:

Hayat çok daha garipleşti değil mi? :koptum:

Ha bir de "sittin sene" olayı var da ona girmeyeyim, yoksa banlanacağım. :komik:

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
8 Ana Rüzgâr İsimleri

Kuzeyden YILDIZ
Kuzeydoğudan POYRAZ
Doğudan GÜNDOĞUSU
Güneydoğudan KEŞİŞLEME
Güneyden KIBLE
Güneybatıdan LODOS
Batıdan GÜNBATISI
Kuzeybatıdan KARAYEL

Rcm

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 Impres AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-HB
Güme Gitmek

Zamanında yeniçeriler suçluları yakalayıp zindana kapatırlarken “HOOOPPP GÜM” şeklinde nara atarlarmış.Ancak aynı “kurunun yanında yaş da yanar” atasözünde olduğu gibi bazen zindana atılanlar arasında suçu olmayanlar yani masum kişiler de bulunurmuş. İşte halk suçsuz bir vatandaşın zindana atıldığında,günahsız yere hapse götürülüyor anlamında “Adamcağız güme gitti, yazık oldu” demiş.

Bayraktar

ve cemşid...
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
626 GE / 1997
Araç Renk ve Tip
Beyaz / Sedan
@Rcm en son yeni 1 bilgiyi 23 Mart da vermişsin, konuya sahip çık lütfen... :D:D Yoğusam "ilginç bilgiler" konusu ile birleştirilme tehlikesi var. :p:D
Güme Gitmek

Zamanında yeniçeriler suçluları yakalayıp zindana kapatırlarken “HOOOPPP GÜM” şeklinde nara atarlarmış.Ancak aynı “kurunun yanında yaş da yanar” atasözünde olduğu gibi bazen zindana atılanlar arasında suçu olmayanlar yani masum kişiler de bulunurmuş. İşte halk suçsuz bir vatandaşın zindana atıldığında,günahsız yere hapse götürülüyor anlamında “Adamcağız güme gitti, yazık oldu” demiş.
Konu güme gidiyordu az daha.
3. sınıf Türkçe dersi ödevi gibi kelimeyi cümle içinde kullanmış da olduk. :p
:koptum::koptum::koptum:

Rcm

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 Impres AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-HB
Atma Recep Hepimiz Din Kardeşiyiz

Balkan devletlerinin mühim bir kısmı ve bu meyanda Arnavutluk, Osmanlı İmparatorluğu haritasına dahil iken, bu ülkeleri idare etmek çok zordu. Bu devirlerde sık sık dağa çıkan Arnavut eşkıyalarını takip eden hükümet kuvvetleri Recep isminde bir sergerdenin avanesini kuşatıp sıkıştırıyorlar. Çıkar yol kalmadığını gören Arnavutlar ve başlarındaki Recep, saklandıkları yerden bağırıyorlar:

- “More atmayın, biz de din kardeşiyiz, teslim olacağız.”

Teslim oluyorlar, az bir ceza ile kurtuluyorlar. Fakat palavracı Arnavut bu olayı şurada burada anlatırken:

- “More vallahi geberttirecektim zaptiyeleri, çolukumuz çocukumuz var deyip ağladılar, acıdım da bıraktım” şeklinde palavra atınca etrafında toplanıp dinleyenler arasında olayın iç yüzünü bilen birisi:

- “Atma Recep biz de din kardeşiyiz…” deyince Arnavut Recep'in yüzü kızarıp bozarır.

Rcm

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 Impres AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-HB
Cumartesi pazar bakamıyorum pek perşembe cuma tatil değil :) ama hep devletten bekliyosunuz :p sizlerde paylaşın ara ara güzel bilgiler :):)
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Buyurun Cenaze Namazına

V. Murad zamanında tütün,içki ,keyif verici madde yasağı koyar ve yasağa uymayanları şiddetle cezalandırır. Bugünkü Üsküdar civarında bir kahvehanede tütün vs. içildiğini istihbarat alır. Derviş kılığında tebdili kıyafet buraya gider. Selam verir, oturur.
Kahveci yanına gelip; “Baba erenler kahve içer mi” diye sorar.
Padişah “Evet” der.
Kahveci: “Tütün içer misin?”
Padişah: “Hayır”.​
Kahveci işkillenir.Tütün içmiyor da ne işi var burada. Zaten padişahın tebdili kıyafet dolaştığı haberleri var. Eli titreye titreye kahveyi götürür.
-Murad.
-Peki isimde sultan da var mı?
-Elbette var.
-Baba erenler ismini bağışlar mı?​
Deyince kahvecinin bet benizi atar. Zangır zangır titrer ve “Öyleyse buyrun cenaze namazına” der, olduğu yere yığılır. IV. Murad bu lafa çok güler ve kahveciyi bir defalığına affeder.

Son düzenleme:

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
Bu Konuyla aynı kategoride ilginç bilgiler isimli konu başlığı mevcut, senin konun olduğu için ve her gün takibi sana ait olacağını düşündüğüm için birleştirmedim. :)