Havalı Silah Hobisi ve Kullanıcıları

By_Nisay

Katılımcı
Merhaba Forumdaşlar.

2.jpg

-Havalı Silah nedir?
-Bu Hobi nasıl icra edilir?
-Bu silahların gücü ve stabilitesi nasıldır?
-Nasıl bir sistem kullanırlar?
-Ruhsat gerektirir mi?
-Taşınması-Kullanılması nasıl?
-Kimler Kullanabilir?

Sorularının cevaplarını dilim döndügünce sizlerle paylaşacagım. Kimilerimiz bu hobiyi hali hazırda biliyorken kimileri ise ilk defa duyuyor olabilir. O yüzden temelden bahsedecegim.

1.jpg 3.jpg

Havalı silahlar, yüksek basınçlı tüpleriyle yada kurmalı sistem mekanizmalarıyla havayı sıkıştırarak namlu düzenegi içinden pellet ya da saçma dedigimiz kurşun-kurşun alaşımlı mermileri atan silahlardır. Havalı silahların namluları yivsetlidir. genelinde 6 yivset bulunur.

10.jpg

Müsabakalarda sıksık görebiliriz aslında. Cok stabil atışların yanısıra, oldukça muazzam bir gücede sahiptir.
Şöyle söyleyeyim kaporta deleni var bu meretlerin :) Tabi 80-100-120 hatta 150 metrede kaliteli dürbünler ve aksesuarlarla 1TL boyutundaki bir hedefi vurmanız normal birşey :D Tabi atıcılık kabileyetinizde olmalı :)

6.jpg 4.jpg

Bu havalı atıcılık silahları herhangi bir ruhsata tabi degillerdir. Meskun mahal içerisnde kullanılması yasaktır.

7.JPG

Güvenlik birimleriyle karşılasırsak ne yapmalıyız? :) İşi bilen insanlarsa oturup bi güzel atış yapıyoruz onlarla da :D Şaşırıp kalıyorlar :) Bu silahlar Havalı silahlarda fatura dikkate alınır.

Öyle tepmesi itmesi olmadıgından kücük cocukların bile keyifle bu hobiyi yapmalarına olanak saglar. Bizim arkadaşların ufak cocuklarından oldukça iyi atışlar cıkaranlar yok degil.

Daha fazla uzatmadan bizim ekibin görsellerinden ve benim silahlarımdan birkaç görsel ekliyorum.

9.jpg 7.JPG

Merak ettiklerinizi keyifle cevaplayabilirim. Mazdacı dostlar içerisinden Hobidaşlarımızın cıkması dilegiyşe.

Önemli NOT: Havalı Silahlarla Avlanmak Yasaktır!!!

5.jpg

9.jpg

8.jpg

Araç Markası
2006 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
maşallah abi ne güzel bir hobi.hiç anlamam bu işler den.nedense soğuk gelir bana.senin niye buluşmalara gelemediğin anlaşıldı:)

By_Nisay

Katılımcı
maşallah abi ne güzel bir hobi.hiç anlamam bu işler den.nedense soğuk gelir bana.senin niye buluşmalara gelemediğin anlaşıldı:)
Teşekkür ederim :) Artık atışlarımız yeme-içme etkinligine dogru dönmeye başladı :) Atışa diye plan yapıyoruz, ciger mi yiyelim saç mıyapalım mevzusu oluyor :)

Buluşmalara gelemiyorum :( birtürlü denk gelmedi. gecen haftada perşembe olunca yine gelemedim.
Özünde cok keyifli, Ateşli silahla mukayese edilmemeli, birde insanlarda "silah" kelimesini duyunca oluşan antipati muhakkak var.

İnşallah görüşmek ve denemek nasip olur. Mesela bir kola tenekesini 100 metrede vurunca alınan hazı hepinizin hissetmesini isterim.

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Askerde gece ve gündüzde HK33 ile harikalar yaratmıştım kendi çapımda :D Çift çarşılar, belgeler felan :D 200m'den kelleyi vurmak büyük bir zevkti gerçekten :) HK33 almayı hep istedim, inşallah nasip olur.

By_Nisay

Katılımcı
HK33 G3'ün update edilmişiydi degil mi :) Askerde bende G3 ile 3köşe teşkil yapmışlıgım coktu :) tam ceneye ve göz etrafına. Ortalık karışık diye çarşı vermediler bize, anca tadkir yazıp yollamışlar eve :)

Havalı Silahlarda keyifli. güzel bir dürbün ve silahla cok keyif veren atışlar yapılabiliyor. Birgün davetlim olun gidelim atışa Kızılcahmam tarafına.

Beraber atışa gidelim, Bence önyargıyı atıp denemelisiniz :) Hatta Ankara toplantısını bizim köy evinde tüm Mazda Dostlarıyla yapmak isterim, kuzineli sobada kestane pişirip ve bazlama yaglarız, atış yapar ve arabaları bir güzel pınarda yıkarız :)

Silah adam öldürmek için icat edilmiştir ama günümüzde hobi olarak kullanılıyor pek tasvip ettiğim bir durum olmamakla beraber saygı duyuyorum üstad :)
Askerde gece ve gündüzde HK33 ile harikalar yaratmıştım kendi çapımda :D Çift çarşılar, belgeler felan :D 200m'den kelleyi vurmak büyük bir zevkti gerçekten :) HK33 almayı hep istedim, inşallah nasip olur.

Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Hobi olarak kullanılıyor, meskun mahal dışında konulan hedeflere ( şişe, hedef tahtası vs.vs.) atış yapılıyor tamam...işin bir de diğer tarafı var ki Hatsan Hercules nedir diye bakarken 50 metreden 1 mm lik sac levhayı delme videoları, yine ormanlık alanlarda sincap,güvercin ve diğer küçük canlıların vurulma videoları denk geldi ki dehşete düştüm , içim acıdı.

Ruhsatsız satılabilmesi ve aynı zamanda atış için kullanılan (teknik adlarını bilmiyorum) saçma kurşun veya adı ne ise malzemelerin herhangi bir canlıya zarar verebilme ihtimali açıkçası beni fazlası ile gerdi.

Başında yazdığım gibi hobi amaçlı kullanıyorsunuz ve buna saygı duyuyorum ..

By_Nisay

Katılımcı
Bizlerinde ne yazıkki karşılaşıp muzdarip oldugumuz, üzülüp kınadıgımız bir konuya deginilmiş. Av vidyolarıyla karşılaşmanız oldukça tabii. Yurtdışında bahsi gecen havalı silahları av amaçlı kullanmak legal. Bu silahlarla ülkemizde av yapmak yasak. Yapan varmıdır? muhakkak vardır.

Ne yazıkki katletme icgüdüsü insanoglunda var. Sıkıntılı insanlar her zaman oluyor.
Vicdanı, inancı, itikatı olan birey, artık ne derseniz ona, böyle birşeyi yapmayacaktır.

Can yakıp yuva yıkanlara Lanet Olsun!

Hobi olarak kullanılıyor, meskun mahal dışında konulan hedeflere ( şişe, hedef tahtası vs.vs.) atış yapılıyor tamam...işin bir de diğer tarafı var ki Hatsan Hercules nedir diye bakarken 50 metreden 1 mm lik sac levhayı delme videoları, yine ormanlık alanlarda sincap,güvercin ve diğer küçük canlıların vurulma videoları denk geldi ki dehşete düştüm , içim acıdı.

Ruhsatsız satılabilmesi ve aynı zamanda atış için kullanılan (teknik adlarını bilmiyorum) saçma kurşun veya adı ne ise malzemelerin herhangi bir canlıya zarar verebilme ihtimali açıkçası beni fazlası ile gerdi.

Tebrikler, çok güzel.
Çok tepen, deli gibi hava harcayan ama Dünyanın en güclü Havalı tüfeklerindendir Hercules. Hemde yerli üretimdir.
İyi bir dürbünle cok uzaktaki hedeflerin keyifle üstesinden gelinebilir.

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB

Bizlerinde ne yazıkki karşılaşıp muzdarip oldugumuz, üzülüp kınadıgımız bir konuya deginilmiş. Av vidyolarıyla karşılaşmanız oldukça tabii. Yurtdışında bahsi gecen havalı silahları av amaçlı kullanmak legal. Bu silahlarla ülkemizde av yapmak yasak. Yapan varmıdır? muhakkak vardır.

Ne yazıkki katletme icgüdüsü insanoglunda var. Sıkıntılı insanlar her zaman oluyor.
Vicdanı, inancı, itikatı olan birey, artık ne derseniz ona, böyle birşeyi yapmayacaktır.

Can yakıp yuva yıkanlara Lanet Olsun!

Tebrikler, çok güzel.
Çok tepen, deli gibi hava harcayan ama Dünyanın en güclü Havalı tüfeklerindendir Hercules. Hemde yerli üretimdir.
İyi bir dürbünle cok uzaktaki hedeflerin keyifle üstesinden gelinebilir.
Aynen yerli üretim, Kemalpaşa/ İzmir’de fabrikası var. 500 m nokta atışı var. Tamamen zevk işi. Kardeşim düzenli poligona gidiyor. Bize geldiğinde tarlamıza gidiyoruz. Bütün yıl biriktirdiğimiz soda şişelerimize kıyıyoruz. Sıkı bir doğa ve hayvan severim. Bitki dahil hiçbir canlıya kıyamam. Kıyanları uyarırım.

By_Nisay

Katılımcı
500 m deneyen arkadaşlar var ama nokta atış yaptıklarına ben denk gelmedim :)
bende Hercules kullandım, 363 metre attık biz, 30x20 sac levhayı 7/13 yapmıştık sıfır rüzgarlı havada :) bu makinelerin etkili menzili belli, kullanılabilen pelletler ve agırlıkları belli. Arkadaşlar uzak metrajlara atış yaparken tüfegin namlusunu havan gibi dikiyorlar :D komik duruma düşüyolar acıkcası :);

Velhasılı Keyifli bir hobi. :rolleyes: :srnsml: :harika: :cool:

Aynen yerli üretim, Kemalpaşa/ İzmir’de fabrikası var. 500 m nokta atışı var. Tamamen zevk işi. Kardeşim düzenli poligona gidiyor. Bize geldiğinde tarlamıza gidiyoruz. Bütün yıl biriktirdiğimiz soda şişelerimize kıyıyoruz. Sıkı bir doğa ve hayvan severim. Bitki dahil hiçbir canlıya kıyamam. Kıyanları uyarırım.

skyline

Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
500 m deneyen arkadaşlar var ama nokta atış yaptıklarına ben denk gelmedim :)
bende Hercules kullandım, 363 metre attık biz, 30x20 sac levhayı 7/13 yapmıştık sıfır rüzgarlı havada :) bu makinelerin etkili menzili belli, kullanılabilen pelletler ve agırlıkları belli. Arkadaşlar uzak metrajlara atış yaparken tüfegin namlusunu havan gibi dikiyorlar :D komik duruma düşüyolar acıkcası :);

Velhasılı Keyifli bir hobi. :rolleyes: :srnsml: :harika: :cool:
2.44 sn de vuruş yapıyorlar. Sanal geyik üzerine çelik levha

By_Nisay

Katılımcı
2.44 sn de vuruş yapıyorlar. Sanal geyik üzerine çelik levha
Hatsan'ın sahibi Bahtiyar beyi iyi tanırım :D Ankarada düzeneldigimiz yarışmaya hatrı sayılır şeyler yaptı, sagolsun :) İstanbul ProHunt Fuarında da misafiriydik :D Atışı yapanlar bizlerin arkadaşları Levent Bülbül Ve Kerem Yücel :)
Kendileride farkındalar aslında 502 m'ye yapılan atışların ciddiyetinin :)

skyline

Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Hatsan'ın sahibi Bahtiyar beyi iyi tanırım :D İstanbul ProHunt Fuarında da misafiriydik :D Atışı yapanlar bizlerin arkadaşları Levent Bülbül Ve Kerem Yücel :)
Kendileride farkındalar aslında 502 m'ye yapılan atışların ciddiyetinin :)
Aynen, çok heyecanlı bir durum :) az önce kardeşimle konuştum, selamı var. 1000 m modifiyeli Hercules gördüm dedi. Sanırım bu işin sonu yok:eek:

By_Nisay

Katılımcı
Aynen, çok heyecanlı bir durum :) az önce kardeşimle konuştum, selamı var. 1000 m modifiyeli Hercules gördüm dedi. Sanırım bu işin sonu yok:eek:
AleykumSelam, İsmi nedir kardeşinizin ? :D aktif bir Havalı kullanıcısıysa tanırım muhakkak :) G3 ile bile etkili menzil belliyken 100 m inanın afaki :) 6.35 pellet bile yok dogru düzgün piyasada :D ince memet ve H&N'ye mahkum insanlar :) bu Ara SpotOn pellet cıakrttı ama stabilitesi mechul.
VelhasılıKelam 100m (1km) ye atış yapıp ızdırap cekcegime :D 75 metrede 25 kuruş grupman yapmayı yeglerim :)

skyline

Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
AleykumSelam, İsmi nedir kardeşinizin ? :D aktif bir Havalı kullanıcısıysa tanırım muhakkak :) G3 ile bile etkili menzil belliyken 100 m inanın afaki :) 6.35 pellet bile yok dogru düzgün piyasada :D ince memet ve H&N'ye mahkum insanlar :) bu Ara SpotOn pellet cıakrttı ama stabilitesi mechul.
VelhasılıKelam 100m (1km) ye atış yapıp ızdırap cekcegime :D 75 metrede 25 kuruş grupman yapmayı yeglerim :)
Ankara’da oturuyor Burak Şanlı. :);)

Üst Alt