Genel LPG Sorunları ve Muhtemel Çözüm Yöntemleri

alican

06 MZD 49
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Arkadaşlar LPG ayarlarınızı istediğiniz kadar ayarlatın, istediğiniz ustamı hastamı neyse ona gidin, hepsinin yaptığı bir proğramdan öte değildir.Lpg'de enjektör memeleri 1.8 mm'dir. İlk gaz tepkisi ve yokuş çıkmak eziyete dönüşür .Bunları matkapla 3.0 mm uçla açtırmadıktan sonra performans almanız mümkün değildir. Bizzati kendim ve arkadaşlarımın araçlarımıza uygulattığım (ustaların yapmamak isteğine rağmen) bu işlemle benzinden bile yüksek performans alınması ihtimali olan işlemdir. Şiddetle tavsiye edilir.

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
benim atıkerin maşallahı varmış yaw:) tatilde bursa,fethiye, kaş, antalya, side rotasında 2000 km yol yaptım iki aile 5 bavul 40 derece sıcaklıkta dağ bayır çıktım indim benzin kadar olmasada lpg performansı hiç üzmedi beni. hele devrini aldın mı rampalarda bile çok aşırı zorlanmadı. tek sorun biraz fazla yağ yaktı biraz da bağırdı oda normal. bu kadar detaylı ayara gerek var mı ki lpg de. ? ben taktırdım 1 senedirde gayet güzel kullanıyorum. sadece geçen tekleme yapıyordu ateşleme bobinini değiştirdim oda geçti. ilk arabama da teleflex taktırmıştım onda ayara bile gitmemiştim 2 yıl sorunsuz kullandım.

Arkadaşlar LPG ayarlarınızı istediğiniz kadar ayarlatın, istediğiniz ustamı hastamı neyse ona gidin, hepsinin yaptığı bir proğramdan öte değildir.Lpg'de enjektör memeleri 1.8 mm'dir. İlk gaz tepkisi ve yokuş çıkmak eziyete dönüşür .Bunları matkapla 3.0 mm uçla açtırmadıktan sonra performans almanız mümkün değildir. Bizzati kendim ve arkadaşlarımın araçlarımıza uygulattığım (ustaların yapmamak isteğine rağmen) bu işlemle benzinden bile yüksek performans alınması ihtimali olan işlemdir. Şiddetle tavsiye edilir.
o zamanda benzinle aynı yakmaz mı araba:)

alican

06 MZD 49
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Kesinlikle hayır.Çünkü araca fazla gaz gelince boğulacaktır.Sadece hakkı olan gazı vermiş olacaksınız. Çünkü sübapların alacağı hava yakıt oranı bellidir.Performans süper olacaktır.Deneyin fazla yakarsa yeni enjektör paralarınızı ben öderim. 5 yıldır böyle kullanıyorum.Yazın şehiriçi 100 km/9.5-10.5 litre; şehir dışı 100 km/6,5-7,5 litre ortalama tüketim vardır.Yeni üyemiz (ibrahim ceylan 1453) Gaziantepte arkadaşımdır. 2 hafta önce onun 1992 626 fs aracına 1.8 mm olan enjektörler 3.0 mm yaptırdım ve süper oldu, ona da sorabilirsiniz. 20 tl ile 60 km yapıyorum diyor.

Son düzenleme:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Gereğinden büyük nozzle da performansı olumsuz etkiler diye biliyorum. Belirli sınırları var. Gereğinden küçük oluncabu sefer enjeksiyon süresi uzuyor olmuyor. Performans kaybı olmaya başlıyor. Tam tersi durumdaki olumsuzluk ne bilmiyorum.

Kadir sana gelirsek,

Afr sensörlü lpg ayarı yaptırılmalı mı ?

Tam performans için gerekli diyebilirim. Tam gazda da araç fakir karışıma düşmedikçe sıkıntı yok diye düşünüyorum. Aşırı ısınmanın sebebi fakir karışım. AFR ye göre ayarlanmadıkça ve zengin ayarlandığı sürece her türlü zengin karışımda olacak. Fazla ısınma olmayacak diye düşünüyorum.

Afr montajı yeri bu ayarda önemli mi ?

Katalizörden sonra yanmayan yakıt ve gazlar azalacaktır. Aslında oksijen var mı yok mu bakarak fakir karışımda olup olmadığını görebilir diye düşünüyorum. Ama emin değilim.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ben afrsiz yapılan ayarda diğer yük oranlarına göre tam gazda fazla gaz vererek ve 4500 sonrası benzine geçecek şekilde ayarlayarak sıkıntı olacağını sanmıyorum.

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Ben afrsiz yapılan ayarda diğer yük oranlarına göre tam gazda fazla gaz vererek ve 4500 sonrası benzine geçecek şekilde ayarlayarak sıkıntı olacağını sanmıyorum.
Valla ben 120 km den sonra yani 3250 devirden sonra kendim benzine aliyorum. On numara afr bu dimi hocam. arac yuksek devir cevirmedigi icin lpgde hem isinmiyor hem de zarar gormuyor. Arac lpg de ise Gün icinde evime son 1 km kala benzine alip o sekilde park ediyorum.

Son düzenleme:

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Yani sakin kullanıcının afr ayarına ihtiyacı yok sonucu çıkıyor burdan doğru mudur

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
@Erçay egsoz subabının dili olsada konuşsa :D
sağlıklı motor için her kullanıcının ihtiyacı var nasıl benzinde beyin oksijen sensörünü kullanarak ateşleme benzin miktarı hava bilgilerini kullanıp ayarlıyorsa afr ayarı karışık bir şey değil tam da bu ,çıkan gaza göre ayar yapılması tabiki ofsetleri toleransları var Olmasıda gerekir sonuçta benzin gibi hepsi birbirine bağlı kendini değiştirebilen bir sistem değil
Ama son söz kullanıcının tabiki ;)

bilalkip

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah-Hb İmpressive
Evet arkadaşlar bu akşam itibari ile AFR ayarını yaptırmış bulunuyorum. Özdin Abi çok ilgili sorduğunuz her soruya cevap veriyor. Öncelikle sistem incelemesini yaptı ve enjektör nozulları küçük olduğunu tespit etti ve onları büyüttük. Bu arada benim araca lpg montajı yapılırken manifold delinmeden yapılmış. (Lpg yi taktırdığım yeri mazda bayii tavsiye etmişti. Orası el değiştirdi ve bugün nozulları değiştirdiğim yerdeki usta benim arabaya montajı yapan kişi çıkmasın mı :) o dönemde ne kadar mazdaya montaj yapmışlarsa manifoldu delmeden takmışlar. Nasıl yaptıklarını anlattı ama ben pek anlamadım :D) Neyse konuya dönecek olursak nozul işlemi tesisatın hazırlanması derken çıktık otobana. Dip gaz, yüksek vites düşük devir, düşük vites yüksek devir, son sürat derken(170 ile sol şeritte giderken orta şeritten sola doğru giden köpek çıkıverdi bir anda tozunu aldım valla verilmiş sadakam varmış :() ayarları yaptı. Sistem çok iyi oldu dedi. Aracımın ayarları kötü olmamakla beraber tam stabil oldu dedi. Gazda giderken benzinde gidiyormuş hissini aldım yada şimdilik psikolojik bir durum.:koptum: Bir kaç gün kullanınca daha iyi anlamış olurum.
IMG_4915.JPG FullSizeRender.jpg afr.jpg

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Evet arkadaşlar bu akşam itibari ile AFR ayarını yaptırmış bulunuyorum. Özdin Abi çok ilgili sorduğunuz her soruya cevap veriyor. Öncelikle sistem incelemesini yaptı ve enjektör nozulları küçük olduğunu tespit etti ve onları büyüttük. Bu arada benim araca lpg montajı yapılırken manifold delinmeden yapılmış. (Lpg yi taktırdığım yeri mazda bayii tavsiye etmişti. Orası el değiştirdi ve bugün nozulları değiştirdiğim yerdeki usta benim arabaya montajı yapan kişi çıkmasın mı :) o dönemde ne kadar mazdaya montaj yapmışlarsa manifoldu delmeden takmışlar. Nasıl yaptıklarını anlattı ama ben pek anlamadım :D) Neyse konuya dönecek olursak nozul işlemi tesisatın hazırlanması derken çıktık otobana. Dip gaz, yüksek vites düşük devir, düşük vites yüksek devir, son sürat derken(170 ile sol şeritte giderken orta şeritten sola doğru giden köpek çıkıverdi bir anda tozunu aldım valla verilmiş sadakam varmış :() ayarları yaptı. Sistem çok iyi oldu dedi. Aracımın ayarları kötü olmamakla beraber tam stabil oldu dedi. Gazda giderken benzinde gidiyormuş hissini aldım yada şimdilik psikolojik bir durum.:koptum: Bir kaç gün kullanınca daha iyi anlamış olurum.
Ekli dosyayı görüntüle 25830 Ekli dosyayı görüntüle 25829 Ekli dosyayı görüntüle 25825
nerde yaptırdın ustat malıyet ne kadar. Agaclı yolun ordakı opet orası galıba bornovada arkası sanayı

bilalkip

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah-Hb İmpressive
Ağaçlı yolda opet benzinliğin içinde yağmur otogaz var. Orada buluştuk. Sonra Kemalpaşa otobanına çıktık. 150 tl Afr ayarı. Nozullar bana ekstra çıktı sadece. Her zaman olan bir şey değilmiş.

by_dad

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Gri sedan
sa arkadaşlar
bişey sormak istiyorum
benim aracımda uzun yola çıktığımda belli bir süre yaklaşık 15-20 dk 120-130 km hızla gittiğim zaman lpg de titreme yapıyor
araç çekişten düşüyor yakıt gelmiyor benzine geçiyorum geçene kadar sürekli titreme yapıyor
biraz benzinle gittikten sonra gaza tekrar geçiyorum yine aynı biraz gidiyorum yine aynı sorun sebep ne olabilir
bujilerde sıkıntı var dediler bujileri değiştirdim ama düzelmedi

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Ağaçlı yolda opet benzinliğin içinde yağmur otogaz var. Orada buluştuk. Sonra Kemalpaşa otobanına çıktık. 150 tl Afr ayarı. Nozullar bana ekstra çıktı sadece. Her zaman olan bir şey değilmiş.
ustanın mekanı orası yagmur oto gaz. Bu arada ayar yaptınız 5 bın km osnra fıltre degısımde ayar bozulcak her seferınde 150 mı vercez
Nasıl bıldım ama Opetı Izmırı delı bılıyorum :D

Yahu bu kadar kafa yoracağınıza alın birer tane turbo dizel bakın keyfinize :D :D
Dizel yaşlı işi bize gelmez :D

bilalkip

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah-Hb İmpressive
ustanın mekanı orası yagmur oto gaz. Bu arada ayar yaptınız 5 bın km osnra fıltre degısımde ayar bozulcak her seferınde 150 mı vercez
Yağmur otogaz onun değil. Adam Kemalpaşada çalışıyor makine teknikeri olarak. Oradakilerini tanıyor sadece. :)

Yahu bu kadar kafa yoracağınıza alın birer tane turbo dizel bakın keyfinize :D :D
Dizeli kaldıracaklar yakında:koptum::p

bilalkip

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah-Hb İmpressive

Ayar için başka bilgisayara bağlatmadığın sürece bozulmuyor. Olur da bozulursa ayarları kaydediyorum gelirsin atarız tekrar dedi sıkıntı olmaz :)

bilalkip

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah-Hb İmpressive
Yahu arkadaş Özdin Bey'le konuştuk müsait bir zaman ayarlamaya çalışayım dedim, foruma bir yazdım, AFR ayarına giden gidene. :D Herkes benim konuyu yazmamı beklemiş meğerse. :D
Sana teşekkürü bir borç bilirim :D daha önce niye yazmadın kardeşimm yaa :p

Aaa bizim göçmen usta Özdin Bey referanslı mı yani?
Valla referanslı mı bilmiyorum ama tanıyorlar birbirlerini :D

Üst Alt