Mazda 3 BM Skyactiv Fiyatlar ve Seçim Hakkında

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
skyactive benzinli power veya sense düşünüyorum temiz 2.el ve kırmızı. aklımı karıştıran bir kaç mevzu var. biliyorsunuz günümüzde artık her marka birbirine yakın araçlar yapmaya başladı. mazda 3 ile c segment bir çok otomobili karşılaştırıp karar vermeye çalışıyorum ama her markanın artıları ve eksileri var. en çok elantra dizel otomatik ve octavia 1.2 tsi araçlar aklımı çeliyor, hyundai çok sevilmez ama 10 yıldır era kullanıyorum, çok şükür hiç bir sorun çıkarmadı araba o yüzden hyundai hakkında olumlu düşünenlerdenim. Honda, toyotayı lpg dolayısıyla eledim, ford ve vw tipleri ve kalıpları hoşuma gitmiyor.
Mazda konusundaki endişelerim
1- Konyayı bilenler bilir. Dümdüz ve trafik sorunu çok az olan bir şehir, ortalama 50-60la gidildiği için fabrika verilerine en çok yaklaşılabilen şehirlerin başında gelir. O yüzden yakıt tüketimi çok kafamı kurcalamasa da dizel otomatik araç aklımı çelmiyor değil
2- Uzun yolda(yılda 10 bin km uzun yol yaparım) rampalarda aracın beni üzmesinden korkuyorum, şimdiki aracımla ilgili en şikayetçi olduğum konu rampalarda bayılması, turbo aracı istememdeki tek etken bu
3- Test videolarında arka koltuklarda konfor olmadığı, dış etkenlerin içerde çok hissedildiği yönünde yorumlar izledim, elantra ve octavia bu konuda daha üstün gibi lanse ediliyor
4- Olur da ani paraya ihtiyaç duyarsam elimde kalır mı diye korkuyorum

Öncelikle hayırlısı olsun diyelim hocam.

1-Dizel Otomatik farkı Mazda da aşırı derecede fazla olduğu için tavsiye etmiyorum, benzinli de hatırı sayılır derecede az yakıyor. Ama bütçem müsait dersen de; Dizel otomatik harika olur.

2-Rampa performansı herkesin diline dolanmış durumda ama, gaza basınca da rampa da "ben gitmiyorum" demiyorlar. :)

3-Arka koltuktaki konfor bence bütün araçlardan daha güzel, çünkü misler gibi headers sesi, insana ninni gibi geliyor. Bence sorun yok.

4-Yüksek rakamlı araçlar temiz olduktan sonra bir şekilde piyasasını bulup satılıyor, hele ki, temiz olduktan sonra satılmama veya afaki zarar etme ihtimali yok gibi, özellikle ülkemizde skyactiv teknoloji ile gelen Mazda 3 sahipleri sıfır almış olsalar bile üzerine her daim koydu...

Hyundai den memnun kaldım demişsiniz, haklı olabilirsiniz ama, sıfır alınan Hyundai veya Kia gibi düşük profilli :p çekik gözlüler iki üç yılda yarı yarıya kadar değer kaybı yaşatıyor, bunu göz önünde bulundurun derim.

Kolay gelsin.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
1- Yıllık yaptığınız km 30 bini bulmayacaksa dizel araç için havaya para saçmış olursunuz

2- Rampada bayılma olmasın ve sürekli güçlü tork isterseniz Mazda benzinli almayın desem de kullanımınıza ve beklentinize göre bu yorum değişir, onu da ilave edeyim. (Bu isteğinizde dizel ön plana çıkıyor)

3- C segmentlerin çok büyük bir farkı olmuyor bu konuda, yalıtım konusunda arabasına göre Japon ların azıcık zaafı olduğu doğru (yıllar geçtikçe o zaaf ortadan kalkıyor diyebiliriz, Mazda da öyle en azından)

4- Elinizde kalmaz, piyasa fiyatı yazarsanız dört gözle temiz Mazda takip eden kişiler sürekli var. Daha almadan ikinci el kaygısı yaşayacaksanız Mazda al(a)mazsınız.

Holydao

Benlik bi durum yoksa çıkıyorum!
Araç Markası
2016 Honda HR-V
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUVcuk
1- Yılda kaç km yapıyorsunuz? 15 bin altında ise dizel gereksiz diye düşünüyorum şahsen.
2- 120 HP gayet yeterli diye düşünüyorum eğer "yokuşları da 140 ile çıkmak istiyorum" demiyorsanız ya da ekstra bir hız tutkunuz yoksa...
3- Yol ve rüzgar sesini bir miktar içeri alıyor, doğrudur; ama bu BOSE ses sistemi ve 9 hoparlör ile neredeyse her daim aşılabiliyor. Öyle focus'un falan ses sistemi ile kıyaslamayın, karıştırmayın, ciddi anlamda zevk veriyor. Koltuklara gelirsek, bilemiyorum, yolculuk yapanlardan o yönde bir şikayette bulunan olmadı. Yine de kendiniz oturup deneyebilirsiniz. Genişlik olarak yeterli diz mesafesi vs. ama koltuk rahatlığı... koltuk işte ya, üzerinde bu kadar durulacak bir mesele değil bence :) Octavia bir çok anlamda güzel bir araç, konfor, iç hacim vs çok iyi bence de ama bi mazda 3 değil dizayn anlamında, bi bakan, tekrar tekrar dönüp bakmaz :)
4- Bence kalmaz, her aracın alıcısı ve satıcısı ayrıdır. Bundan önceki aracım için de hayatta satamazsın alma demişlerdi 45 dk içinde satıldı. Nitekim satın aldığım Mazda 3 de benzer şekilde 2 gün içinde satıldı. Bazı satıcılar aracı satmaya niyetli olmayıp ederinden 5-7 fazlaya koyup ya tutarsa dedikleri için satamıyorlardır. Yoksa vicdanlı bir fiyatla her araç kısa sürede satılır bence.

Ayrıca;
Eğer yıllık yaptığınız km yeterince yüksek değilse, dizel motor farkına vereceğim parayı otomatik şanzımana ya da bir üst donanıma veya modele vermeyi tercih ederim; hem sessizliğin, hem de konfor ve donanımın keyfini sürerim. Yine de dediğim gibi yıllık yapılan km önemli burada. Ben Auris'e çok yakındım, hem LPG avantajı var, hem donanım şahane hem de dizayn düz avrupalılara göre daha şık. Ama içine oturup da o düz konsolu görünce, üstüne bi de Mazda 3'ü yakında inceleyince abooov dedim. :komik:

Moderatörün son düzenlenenleri:

clas89

Sessiz
Araç Markası
2015 Mazda 3 Sky-G
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Zaten mazda 3'ün farkına varan diğer otomobilleri beğenmiyor, diğerlerinde mutlaka kusur arıyor.
Yılda 15-20 bin km yapıyorum. Dizel otomatik derken elantra veya octavia olanı kastettim. mazda 3ün dizel otomatiğine param yetse tercihim direkt o olurdu zaten. Hız tutkum veya takıntım yoktur ama o kadar para vermişken sol şeride geçince arkadan sellektör yemek istemiyorum :)
Bir de Konya için sıkıntı değil ama 2 yıl sonra muhtemelen mazda servisinin olmadığı bir şehire taşınacağım, o sıkıntı da var. Her şeye rağmen mazda 3 almazsam hep içimde kalacak biliyorum.

Sense insanı çok cezbediyor ama pratikte powera olan artılarını kullanıyor muyuz bir de onu merak ediyorum. adaptif cc kağıt üzerinde çok iyi gibi dursa da yolda çok ihtiyaç olmaz diye düşünüyorum.

Holydao

Benlik bi durum yoksa çıkıyorum!
Araç Markası
2016 Honda HR-V
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUVcuk
Bir de 1.2 tsi demişsiniz... O yönde bir niyetiniz olursa 1.4 tsi tercih etmeyi bir düşünün bence, 1.2 hem yakıt hem de performans olarak tatmin etmiyor. Hele Octavia gibi sedan ve nispeten ağır bir arabada...

Sense insanı çok cezbediyor ama pratikte powera olan artılarını kullanıyor muyuz bir de onu merak ediyorum. adaptif cc kağıt üzerinde çok iyi gibi dursa da yolda çok ihtiyaç olmaz diye düşünüyorum.
Valla kullananlar çok memnun adaptif CC'den, anlatmakla bitmez diyorlar. Düşününce bence de öyle ama ekonomi meselesi, ne kadar ekmek o kadar köfte :)

clas89

Sessiz
Araç Markası
2015 Mazda 3 Sky-G
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
evet 1.4 tsi daha mantıklı ama çok araç düşmüyor 2.ele, onlar da fazla fiyat çekiyorlar 86-87 vermek istemem

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İkinci elde arada çok fiyat farkı kalmayabiliyor bazen... Sense donanımın artıları genelde uzun yolda işe yarıyor. Tercihini bu yönde şekillendirebilirsin hocam...

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Test aracını müşteriye satıp tekrar geri alıp satışa mı çıkardılar acaba? Ben bu bayilere niye güvenmiyorum artık ilginç :rolleyes: Ayrıca o fiyat yüksek daha uygun sense araçlar var, bayiler biraz yüksek fiyat yazıyorlar galericiler gibi

clas89

Sessiz
Araç Markası
2015 Mazda 3 Sky-G
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Test aracını müşteriye satıp tekrar geri alıp satışa mı çıkardılar acaba? Ben bu bayilere niye güvenmiyorum artık ilginç :rolleyes: Ayrıca o fiyat yüksek daha uygun sense araçlar var, bayiler biraz yüksek fiyat yazıyorlar galericiler gibi
Olabilir :)

Şu an çok sense yok piyasada satılık malesef

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Kafanızda kesin power yada sense alacam dediyseniz acele etmeyin bence, iyi fiyatlı uygun araç düştüğü an kaparsınız. Bu aralar maddi sıkıntı sebebiyle açılan mazda ilanları fazla, güzel fiyata mazda 3 sky sahibi olabilirsiniz.

clas89

Sessiz
Araç Markası
2015 Mazda 3 Sky-G
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Kafanızda kesin power yada sense alacam dediyseniz acele etmeyin bence, iyi fiyatlı uygun araç düştüğü an kaparsınız. Bu aralar maddi sıkıntı sebebiyle açılan mazda ilanları fazla, güzel fiyata mazda 3 sky sahibi olabilirsiniz.
evet öyle yapacağım artık, sense istiyorum ama bir kaç ay içinde uygun araç denk gelmezse powera da razı olurum

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
7-8 aydır skyactiv piyasasını takip etmiyorum. Bıraktığımda 75-77 civarı sense alınmaktaydı. Test aracının fiyat avantajı olmalı ki tercih edilsin. Yoksa, yüzlerce el değmiş araca aynı fiyata almayı bende tavsiye etmem.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Konya'da yaşıyorum 2014 refleks mt varken satıp 2015 p.sens aldım.Mt az yakıyor satmadan 7lt altına düşmüştü,bu da şu an 7-8 lt aralığında km 4000 de,alabilirsen P.sens al ben çok memnunum 190'a kadar hızlanıyor.Şimdiden 2019 kasanın hayalini kuruyorum :)
O yakıt farkı lastik inç farkından dolayı sanırım.

Üst Alt