Dolandırıcılık Yöntemleri

Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Sabah arkadas anlatti biri arabasini satmis
2 farkli hesapdan parayi havale yapmislar arac sahibi hesapda parayi gorunce 2. Havale yapana aracini satmis sonra 1. Havale yapan arac sahibi beni dolandirdi diye sikayetde bulunmus 2 havale yapan kisiler arasinda bi bag bulunamamis ve araci satan dolandirilikdan ceza almis.
Dikkatli olmak lazim. Artik dolandirip bide ustune sikayetci oluyorlar.

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Geçen günlerde sosyal medyada yazı olarak olayın özeti paylaşılmıştı. Mesut Abi de videoda detayları anlatmış. Araç alıp satacaklara şiddetle izlenmesi önerilir.

Sabah arkadas anlatti biri arabasini satmis
2 farkli hesapdan parayi havale yapmislar arac sahibi hesapda parayi gorunce 2. Havale yapana aracini satmis sonra 1. Havale yapan arac sahibi beni dolandirdi diye sikayetde bulunmus 2 havale yapan kisiler arasinda bi bag bulunamamis ve araci satan dolandirilikdan ceza almis.
Dikkatli olmak lazim. Artik dolandirip bide ustune sikayetci oluyorlar.
Klasik geyiktir ama şunlara bakınca da insan düşünmeden edemiyor; şu enerjiyi birilerini tokatlamak için değil de üretmek için harcasak belki yine uzaya çıkamazdık ama mevcut durumumuzdan da hallice olacağımız kesin.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Dün işe giderken yolda tanımadığım bir numaradan arandım, açıp açmamak arasındayken açtım telefonu.

-Merhaba Selçuk bey, Vakıfbank kredi kartınız için güvenlik biriminden aramaktayım, ben Pınar. Kalite standartları gereği görüşmelerimiz...

Bu cümleden sonra ben de jeton düştü, çünkü benim Vakıfbank kredi kartım yok. Ayriyeten bankalarla oldukça yeterli sayıda tecrübem var, bireysel numaradan aramazlar, aradıklarında ya önce telesekretere bağlanır ya da birkaç saniye temsilciye bağlanmak için beklersiniz. Ancak bu görüşmede bireysel bir hattan (537×××) gelen çağrıda benim kabul etmemle doğrudan görüşme başladı.

Neyse bu fikirler bir iki saniyede zihnimde cirit attıktan ve karar verildikten sonra ben rolantiye aldım.

-Selçuk bey internet şubesine iki kere başarısız giriş yapılmaya çalışılmış, siz mi giriş yapmaya çalıştınız.
-Hayırr!

-Müşteri numaranızı söyler misiniz?
-Hayırr!

-Tamam, kontrol ediyorum, TC kimlik numaranızı söyler misiniz?
-Hayırr!

Aslında ağzı laf yapan bir adam olsaydım, şu dolandırıcıyı dolandıran eleman gibi hanımefendiyi baya zorlamak aklımdan geçtiyse de kendimde o gücü bulamadığımdan direk giriş yaptım.

-Pınar hanım siz kimsiniz ya..?

Tabi bir sessizlik başladı.

-Niye böyle bir iş yapıyorsunuz..?

Ardından cevap dahi hicbir hareketlilik olmadı. Pınar hanım, Pınar hanım derken baktım hat kapandı.

Bu konuşmayı yaparken sapmam gereken sokağı kaçırmışım, geri dönüp aracı park ettikten sonra aynı numarayı bir daha aradım ama hat meşguldü.

Kayıt altında kalsın diye arandığım numarayı da ekleyeyim, +90 537 494 7851.

Edit: Az önce numarayı tekrar aradım, geçici olarak servis dışıymış.

Bayraktar

ve cemşid...
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
626 GE / 1997
Araç Renk ve Tip
Beyaz / Sedan
Beni de dün (dükkan telefonundan) asayiş şube aradı. :)

- Orası neresi, kiminle görüşüyorum?
+ Ben Hamdi, nereyi aramıştınız?
- Asayiş şubeden arıyorum...
Saniyeler içinde jeton düştü tabi. Alaylı bir şekilde ben:
+ Eeee?
- Eee'si şu...
diye başlayan bir cümle geliyordu ki elimde dolu iş olduğu için zamanımı harcamadan küfürler eşliğinde telefonu kapattım.
Sonradan düşündüm, keşke konuşmaya devam etseymişim. Yanımda da başka bir şubeden bir ağabey vardı, o da "çağırsaydın keşke" dedi. :)
Abooo, festivale gel hele... :koptum:

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Beni de arayıp dosya masraflarınız geri yatırmak için aradık dediler. Gerçekten de o aralar kredinin dosya masraflarını geri almak için başvurmuştum. Neyse TC falan bulmuşlar zaten, baba adı, adres hepsi tamam. Bir sürü laf kalabalıkları, kampanyalar (güya) vs vs. Sonra parayı yatırabilmek için kredi kartınızın son 4 hanesi hariç (güvenlik için iddiası) diğer hanelerini söyler misiniz teyit etmemiz gerekiyor dediler. Bastım küfürü, dedim yiyorsa sen ver kartının o hanelerini. Sonra dıııt dıııııt sesi tabi :D

Araç Markası
Mazda 6 2010
Arayan numara: 0850 288 5003
- İyi günler, Süleyman Bolat ile mi görüşüyorum? (İlk sorudan abla kendini ele verdi, ne tanıtım ne şirket adı. Tamam dedim bugünlük eğlence çıktı)
- Konu neydi ne için aradınız?
- Çağdaş sigortacılık şirketi ıvırı zıvır...
- Peki neden beni aradınız?
- Adınıza ses kaydı var, sesli onaylamışsınız. 2 senelik sağlık hizmeti almışsınız. İlk senesi ücretsiz ve ikinci seneye girmişsiniz. Ödeme yapmadığınız takdirde icra gelecek.
- Peki benim geçen sene yaptığım görüşmenin dökümü,kaydı nerede? bana bir belge gönderebilir misiniz?
- Sesle kayıt yapıyoruz, dilediğiniz takdirde 3 ay içinde savcılığa başvurup kaydı dinleyebilirsiniz (Mantıksızlık: İlk 3 ay dinleyebileceğim kaydı geçen sene yaptık)
- peki siz benim görüşme yaptığımı, sigorta yaptırdığımı nereden öğrendiniz?
- Adresiniz.... mahallesi .... sokak .... değil mi? (abla boşa çabaladığını anladı, gitgide atarlanıyor)
- Hanımefendi ben size adresimi sormadım ki
- Eğer bu ödemeyi yapmazsanız evinize icra gelecek, ben size adresi teyit için okudum
- Peki bana şirketinizin adres, internet bilgisi verir misiniz?
- Beyfendi ben size bilgi veriyorum icra gelecek falan filan... ( azarlamaya geçti abla)
- Tamam hanımefendi anladım sizi. Ses tonunuzu iyi ayarlarsanız, daha ikna edici olursunuz. (Çat yüzüne kapattım)

Vatandaşlık görevimizi yerine getirelim dedim hemen sonrasında polisi aradım. Sıklıkla bu şikayetleri aldıklarını, bu numaradan ilk ihbarı benden geldiğini söylediler(bir numarayı daha kaydettirdik)

Asıl önemli kısmı; Cağdaş sigortacılığı aradım durumu bildirdim. Telefondaki arkadaş 10 gündür yoğun bir şekilde arandıklarını, savcılığa başvurduklarını, dava açtıklarını ve benim adımı-numaramı da kaydedip dosyaya ekleyeceklerini belirtti.

Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Oldu sonunda oldu, vallahi oldu...
Sanki beni duydular :) Sürekli dert yanıyordum beni aramıyorlar diye, dün aradılar sağolsunlar.. Çağdaş sigortacılıktan. Manavdaydım çok eğlenemedim :)
PTT resmî devlet kanalı(inandırıcılık için tabire gel) ile 375 lira yatırın dedi.
Uzatamadım.
Sonunda aradınız ya teşekkürler dedim
nasıl yani dedi
Ben artık problemi kendimde arıyordum dedim
Anlamadım dedi
Böyle bir geri zekayla insanları nasıl kandırabiliyorsun dedim,
Dıt dıt dıt....

Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Geçen gün bir işçi arkadaş icra nedeniyle izin istedi. Normalde hiç ayrıntıya girmezdim Allah bir vesile kılacak ya cenem düşüp nereden hangi borç için kim aradı vs ye girdim. Çocuk demesin mi parayı iki saate kadar yatirmazsan tutuklama cikaracaklarmis.. Haa dedim, birlikte muhasebeye çıktık ve icra için zaten maaşından belli bir miktarın kesilmeye başlanacağını , icra kağıdında avukatın ve icra şubesi nosunu gördük. Arayan avukat kılıklı dolandırıcı ile alakası yok tabi. Allah bu yokluk içinde Darda kalanları bile dolandırma ya yeltenenlerin belasını versin. Ulan bari zenginlerle uğraşın, asgari ücretli adamlardan ne isterseniz...

metan

Sessiz
Araç Markası
2006 - Mazda3
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
bir sigorta şirketinden arandım ve karşıdaki hatun sigorta satmaya çalışıyor. ben umursamaz bir modda hayatı anlık yaşarım sonrasını düşünmem falan diyorum, ısrarla ama başınıza ne geleceğiniz bilemezsiniz falan diye ısrar ediyor. şimdi bakın dedim, başıma ne geleceğini bilemem akşam sizinle karşılaşıp takılma ihtimalimiz var diye yanımda bir şişe şaraplamı gezeyim dedim :D şimdi şöyle böyle hala devam etti. en sonunda tamam ben şarabı alıyorum akşam görüşelim diyince pes etti :D

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
bir sigorta şirketinden arandım ve karşıdaki hatun sigorta satmaya çalışıyor. ben umursamaz bir modda hayatı anlık yaşarım sonrasını düşünmem falan diyorum, ısrarla ama başınıza ne geleceğiniz bilemezsiniz falan diye ısrar ediyor. şimdi bakın dedim, başıma ne geleceğini bilemem akşam sizinle karşılaşıp takılma ihtimalimiz var diye yanımda bir şişe şaraplamı gezeyim dedim :D şimdi şöyle böyle hala devam etti. en sonunda tamam ben şarabı alıyorum akşam görüşelim diyince pes etti :D
Ahahaaa, stilini sevdim :D

Murat

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Alıntı;

Arkadaşlar eski bir olay forumda göremedim herkesin bilgilenmesi adına paylaşıyorum alıntıdır.
Özellikle yeni ehliyetli sürücüler için önemli bir paylaşım(ben de yeni ehliyetliyim 4 aylık)

Her an herkesin başına gelebilir, okuduktan sonra lütfen paylaşın.

Mahmutbey gişeleri geçtikten bir kaç km sonra beyaz bir panelvan önüme kırdı ve camdan kimlik göstererek emniyet şeridine çekmemi istedi.

Biraz ilerledim daha çok kırdı, cam açtırdı ve Jandarma Özel Kuvvetlerden olduğunu hakkımda ihbar olduğunu söyledi. Tabii ki aşırı panik oldum, ortam malum.

Neyse çektim, arkamda durdu. Yanıma geldi, aracı biraz geri alın dedi. Sanırım iste komut vererek yapıp yapmadığını anlamaya çalışıyordu ya da plakasını okuyamayayım diye olabilir bilemiyorum.

Tekrar kimliğinizi görebilir miyim dedim, gösterdi, jandarma özel kuvvetlerdenim dedi yine. Silik soluk bir kimlik. Jandarma arması var bir de.

Neyse bagajı açın dedi, siz açın dedim. Açamam yetkim yok sizin açmanız gerek dedi. Ben de aracı durdurmuyorum ve inmiyorum. Buyrun kendiniz bakın dedim. Tekrar sizin açmanız gerekiyor dedi. Kim açabiliyorsa o gelsin açsın ben inmiyorum arabadan dedim. Çocuk o kadar düzgün görünümlüydü ve doğru düzgün konuşuyordu ki bu arada?

Neyse inmedim ve ısrarla ihbar neymiş onu sordum. Mahmutbey gişelerden sizi durdurmadılar mi? Araç çalıntı ihbarı var ben sizi gişelerden beri takip ediyorum dedi. Ben de bu araç 14 yıldır bana ait bu geçersiz bir ihbar dedim. Uzaktan kimlik ve ruhsatın ismim yazan kısmını gösterdim ama baya elim ayağım birbirine dolaştı.

Tamam gidebilirsiniz dedi adam.

Neyse devam ettim, Beylikdüzü gişelerinde trafik polisini görünce durup sordum.

Plakadan baktılar yok öyle bir ihbar iyi ki inmemişsiniz aracınızı çalacaklardı muhtemelen dedi adam. Plaka sordu ama işte maalesef…

Aman siz siz olun dikkat edin. Artık nesine edilebilirse?

Çünkü dursan bir türlü durmasan bir türlü. Bilenler bilir, aracı anahtarla çaldırınca dolandırılmış sayıldığınız için kasko karşılamıyor…

Üst Alt