Mazda 3 BM Skyactiv Dizel- Benzinli Yakıt Farkı

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Birazda aracın dilinden anlamak lazım D ye artıp her şeyi araca bırakmamak lazım. Rampaya girmeden vitesi ve devri ayarlarsanız çok daha rahat çıkar araç. Dik bir rampada D konumunda ilerleyip aracın bayılıp vites küçültmesini beklerseniz atmosferik motorlu bir araç daha da zor toplar kendini o rampada. Ben rakiplerinden eksiği olduğunu düşünmüyorum tabi atmosferik olanlardan. Turbo farklı bir olay.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Bence dizel ve atmosferik benzinli tercihinde önemli kriterler mevcut.
1) Sürüş hazzı
a) Manuel vites: Bu bağlamda dizelin anlık güç patlaması şahsen benim hoşuma gitmiyor. Belirli devir aralıklarında koltuğa yapıştıran motor, bir süre sonra adeta sönüyor. Atmosferik motorda ise devir saatinin sonuna kadar hoş bir motor sesi eşliğinde daha kalıcı bir performans var. Tabi büyük hacimli motorlar için bunu söylemek daha mümkün.
b) Otomatik vites: Kararlı, güçlü ve başarılı bir dizel otomatik vites araç gerçekten çok konforlu ve zevkli.
2) Ekonomik
Bence bu etken kullanım şartları, yapılan yol, güzergahın fiziksel şartları vb. birçok değişkene bağlı olarak kişisel tercihleri etkiler
3) Benzinli sessiz çalışıyor ama yokuşta bağırabiliyor. Dizel ilk çalışmada çok gürültülü.
4) LPG kullanımı mecbur ise sık sık LPG almak insanı bunaltıyor. Stepnenin estetik olmayan görüntüsü de cabasi. LPG kaynaklı sıkıntılar da tat kaçırabilyor. Eğer benzinde kullanılıyorsa bu dezavantajlar yaşanmıyor.
5) Güçsüz benzinli otomatik araç uzun yolda tam anlamıyla azap olabiliyor. Honda Jazz aracımdan biliyorum.

Tüm bunları düşünerek şahsi fikrim şu şekilde olur. D sınıfı, 2000 motor ve üzeri, benzinli, manuel vites, vergi açısından uygun olması için orta yaş bir aracı tercih ederim.
Nitekim 626'dan her yol şartında memnundum. Borçlar için satma zorunda kaldım.

Tüm yazdıklarım kişisel tecrübelerimin ürünüdür. Yanlış ya da eksik olabilir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Performans için de seçenek çok Enes... Skyactiv 2.2 dizel var, 2.0 benzinli var, daha çok kükresin tarzı bir şeyler bekleyenler RX-8 bakar... Elma ile armutu toplamak bizim insanımıza özgü bir şey olduğu için daha fazla uzatmak istemiyorum. Ne dediğimiz belli sonuçta. :) Önemli olan, pazardan elma alıp, evde bu neden armut değil demek değil. Ne istediğini bilmek... Bizde bu yok hamd olsun. :p Adam SUV aracını kaldırıma park etmek haricinde kullanmıyor ve SUV alıyor, sonra da; çok iri kıyım bu, çok yakıyor diye şikayet ediyor.

Vergi sistemini Mazda da koymadığına göre, "gitmiyor, yığılıyor" demek insani veya vicdani olmuyor maalesef. Gitsin yığılmasın istiyorsa vatandaş, nabza göre şerbeti çok iyi beceren, kaportası başka motoru başka markalara yönelsin. :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Enes öyle de, sıkıntı aracın hissettirmemesinde. 1.3 dizeli kullananlar da atak sanıyor, ama ilk kalkışta torkun verdiği bir kafayı arkaya dayamadan ötürü hızlı gittiği zannediliyor. Ama BM'de daha doğrusal bir hızlanma sağladığından öyle zannediliyor. BK nın 0-100 ü 12.6 sn. BM 11.6 sn. BK'nın ilk vites oranı iyi yapılmış herhalde ki öyle hissettiriyor. Ama hissettirme her zaman öyle olduğu anlamına gelmiyor. :) Benim 13.1 sn lik BL kağnısı da bana kendini hızlı hissettiriyor. :) Ama kağnı olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Mazda'nın da atmosferik mantığına hak veriyordum ama artık vermiyorum. Honda, Hyundai, Toyota hep turbolu motorlar çıkardı. Bence motor seçeneği olması açısından turbolu bir motor da çıkarmalıydı. MPS olarak 2.3 turbo çıkaran firma 1.5 turboyu da rahatlıkla çıkarabilirdi. En kötü eski 1.6 motora taksın turboyu bizi uğraştırmasın yeni bm kasada kullansaydı ek seçenek olarak.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Enes öyle de, sıkıntı aracın hissettirmemesinde. 1.3 dizeli kullananlar da atak sanıyor, ama ilk kalkışta torkun verdiği bir kafayı arkaya dayamadan ötürü hızlı gittiği zannediliyor. Ama BM'de daha doğrusal bir hızlanma sağladığından öyle zannediliyor. BK nın 0-100 ü 12.6 sn. BM 11.6 sn. BK'nın ilk vites oranı iyi yapılmış herhalde ki öyle hissettiriyor. Ama hissettirme her zaman öyle olduğu anlamına gelmiyor. :) Benim 13.1 sn lik BL kağnısı da bana kendini hızlı hissettiriyor. :) Ama kağnı olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Mazda'nın da atmosferik mantığına hak veriyordum ama artık vermiyorum. Honda, Hyundai, Toyota hep turbolu motorlar çıkardı. Bence motor seçeneği olması açısından turbolu bir motor da çıkarmalıydı. MPS olarak 2.3 turbo çıkaran firma 1.5 turboyu da rahatlıkla çıkarabilirdi. En kötü eski 1.6 motora taksın turboyu bizi uğraştırmasın yeni bm kasada kullansaydı ek seçenek olarak.
Mutlu hocam, ben size gelip, ısrarla Ahmet hocam diye hitap etsem ne dersin?

:D

Mazda; ortaya harika ürün ile birlikte adını koymuş, neden ısrarla biz buna; Honda veya Toyota ya da Turbolu değil diye hitap ediyoruz??

;)

Mazda'nın ana felsefesi; sorunsuzluk, uzun vadeli kullanım, dayanıklılık ve güvenlik... Bu gün turbolu (özellikle dizel) araçlara bakın, hepsi de ne hikmetse 150 bin kilometre bandında... Peki o zaman diğerleri de, Mazda'nın felsefesinden daha iyi motor veya araç yapıyorsa; neden araçları 25 yaşında olsa da hep 150 bin kilometrede??

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
:D :D O zaman da işte bizim gibi ülkede motoru güçsüz diye tercih edilmiyor abi. Madem öyle bari baz donanım 2.0 mazda 3 getireydi ülkeye de 2. elinden nemalanaydık iyiydi.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
:D :D O zaman da işte bizim gibi ülkede motoru güçsüz diye tercih edilmiyor abi. Madem öyle bari baz donanım 2.0 mazda 3 getireydi ülkeye de 2. elinden nemalanaydık iyiydi.

"Bizim ülkemiz" olayına girersek hiç çıkamayız hocam, adamların böyle vergi sistemi olan ülkede var olduklarına şükür... :D

Terör şüphelisi 8 ülke ve 10 havalimanı belirleniyor ve Dünya Şehri dedikleri İstanbul da bu kriterin içinde... Prestij nerede? Sana görülen reva nerede? Sen ne yapıyorsun?

:cool:

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Veli abi ve Mutlu aslında aynı şeyleri konuşuyoruzda....Burdaki hızlanma vs..Aslında pskolojik...Zaten belirttiğim gibi x vatandaşın düşünceleri bu yönde 3 kasanında arasında ciddi 0-100 farkı olmadığı gibi mukayeseye soksak emsal rakipleri ile yine ciddi farklar çıkmaz ortaya...Çok kaçan uçan bi arabanın az yaktığını duyan varmı?Bi araç gidiyorsa yakıyordur mutlaka...Hem ekonomi hem performans bi arada çok zor....Performans isteyen 2.3 mps rx-8 alsın yada 2.0 motorlu mazda larda gayet tatminkar bence....Günün şartları için mevcut modeller bana yeterli geliyor.....Fakat Mutlu nun turbo eleştirisine bi parantez açayım.....Evet sorunsuzluk için Mazda turboyu kullanmak istemedi....Ya şimdi yeni wankelde turbo geliyor cx-9 da bi turbo mevcut demekki mazda sorun çıkartmayan bir turbo sistemini yeni çözdü ki ilerleyen yıllarda daha verimli performanslı motorlarla karşımıza çıkacaktır....Büyük hacimli motorlarda turbo sıkıntı vermiyor olabilir düşük hacim içinde bir mühendislik geliştirilebilir.Şuan geliştirmişlerdir bile...Sky dizel in benzinli turbolusunu yapacaklar hepsi bu...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bari şu skyactiv 2 deki dizel gibi çalışan motorunda torku artırır inşallah.
Mercedes 1.8 litrelik diesotto motorundan 235 hp ve 400 nm veriler elde etmiş. Mazda 1.5 de 150 hp ve 200 nm görse yatar kalkar şükrederim. :D

DiesOtto - Wikipedia

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Bari şu skyactiv 2 deki dizel gibi çalışan motorunda torku artırır inşallah.
Mercedes 1.8 litrelik diesotto motorundan 235 hp ve 400 nm veriler elde etmiş. Mazda 1.5 de 150 hp ve 200 nm görse yatar kalkar şükrederim. :D

DiesOtto - Wikipedia
Mutlu touring i satınca başka bi markayla aşk yaşayacakmış izlenimi var sende :) Ya şimdi konuş yada sonsuza dek sus :) 150. hp 200 nm ezdin iyce :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Mutlu touring i satınca başka bi markayla aşk yaşayacakmış izlenimi var sende :) Ya şimdi konuş yada sonsuza dek sus :) 150. hp 200 nm ezdin iyce :)

Valla olabilir. ara sıra kaşıntı gelmiyor değil. :D Yokuşu bol yerde yaşıyorum ve yakışı ile gidişi rahatsız ediyor artık. Para olsa da dizel otomatik mazda 3 e geçebilsem gönül ister, ama 2 seneye ya turbo benzinli astra k ya da 2015 sonrası dizel 7 ileri edc i30 veya elantra düşünebilirim. Bakalım zaman ne gösterecek. En azından dizel olursa yokuşlarda çile çekmem, önüme yavaş giden biri çıktığında sinirlenmem belki. :D

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Arkadaşlar ne zamanki emisyon kuralları sertleşmeye başladı düşük hacim turbo motorlar artmaya başladı emisyon standartları bu şekilde yakalanabildi. Öncelik performans değildi yani. Mazda naptı? turbo takmadı skyactiv teknolojisini sundu ortaya. Sizde diyorsunuz ki hem skyactiv olsun hem turbolu olsun hem düşük hacimli olsun de gidi deee :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Arkadaşlar ne zamanki emisyon kuralları sertleşmeye başladı düşük hacim turbo motorlar artmaya başladı emisyon standartları bu şekilde yakalanabildi. Öncelik performans değildi yani. Mazda naptı? turbo takmadı skyactiv teknolojisini sundu ortaya. Sizde diyorsunuz ki hem skyactiv olsun hem turbolu olsun hem düşük hacimli olsun de gidi deee :)

İnsanoğlu işte doyuramıyorsun Oğuzhan. :D :D :D Gitsin 1.0 motor yapsın demiyoruz 1.5 skyactive ekleyeydi nolurdu. :D

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
İnsanoğlu işte doyuramıyorsun Oğuzhan. :D :D :D Gitsin 1.0 motor yapsın demiyoruz 1.5 skyactive ekleyeydi nolurdu. :D
Haklısın... Aslında bu 1.5 akyactiv'e sonradan turbo takma olayını da oldukça merak ediyorum. Sahip olsam bazı çılgınlıklar yapabilirdim. Belki ilerde :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Haklısın... Aslında bu 1.5 akyactiv'e sonradan turbo takma olayını da oldukça merak ediyorum. Sahip olsam bazı çılgınlıklar yapabilirdim. Belki ilerde :)

Yapanlar var yurtdışında. 2.0 a da takanlar var. Uğraşmak istemeyenler için en iyisi dizelini almak. Bir dahaki mazdam da ya dizel mazda 3 olur, ya da 2.0 mazda 6, ya da şu yeni dizel gibi çalışan sky2.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Ben bu konuda çok katılamıyorum çünkü manuele alıp vites bile düşürülse araba sadece zorlanıyor ve bağarıyor tüm araçların belirli bir hızda rahatça çıktığı rampalara sky 3 benzinliyle çok zorlanarak çıkıyorsunuz buda doğal olarak yakıt tüketimine etki ediyor. Benim Ankarada hiç çıkamadığım rampalarda oldu hatta araç heralde duracak dediğim oldu ama diğer araçlar yine rahatlıkla çıkıyordu. 150Nm torklu bir araçtan bunları yapabilmesinide beklemiyorum ama bu kendi düşüncem tabiki beni bu yönden hep üzdü ama diğer bütün özellikleriyle tr şartlarında parasını hak eden en güzel araç. Şu anda aracımı alan arkadaşda Ankarada ve aynı durumlardan şikayetçi, keşke araç bağarıyor ama gitse diyor :) Her kullanıcının görüşü farklı olabilir bulundukları şehirler itibariyle ama bir daha mazda alacaksam kesinlikle dizel olacak :)

Ben de Ankara'da yaşıyorum ama hiç öyle kötü bir deneyimim olmadı, kendimi kötü hissedip tüh keşke dediğim olmadı. Beklenti meselesi sanırım, aracı alırken premium markalar hariç (mercedes, bmw ve üzeri) hepsini denedim ve bunda karar kıldım, sadece motor performansına bakıp 4-6 ay bir tsi jetta peşinde koşmayı kendime saygısızlık yapıyorum gibi hissettim. Tercih meselesi :)

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Ben de Ankara'da yaşıyorum ama hiç öyle kötü bir deneyimim olmadı, kendimi kötü hissedip tüh keşke dediğim olmadı. Beklenti meselesi sanırım, aracı alırken premium markalar hariç (mercedes, bmw ve üzeri) hepsini denedim ve bunda karar kıldım, sadece motor performansına bakıp 4-6 ay bir tsi jetta peşinde koşmayı kendime saygısızlık yapıyorum gibi hissettim. Tercih meselesi :)
Haklısınız tercih meselesi, bende uçsun istemiyorum ama en azından rampalarda üzmesin diyorum. Ankara büyükşehir oturulan semte göre düşünceler değişebilir. Daha önce hep dizel kullanmış biri olarak benzinli olsa dahi en azından rampalarda performansı iyi olan bir araç beklentisi olduğu için kişiyi üzmesi normal. Siz memnun olursunuz ben olmam hayat bu şekilde devam edip gidiyor :)

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Aynen Kerim abi daha net oldu.
Şehiriçi tüketimi dikkate alınmamalı zaten. Herkesin sürüş stili, yaşadığı yer, trafiği, dur kalkı farklı iken benim tüketimim fazla, başkaları tutturuyor ama diyenlere çok kızıyorum. Her motorun da bir avantajı dezavantajı var sonuçta. Atmosferik motorun da avantaj dezavantajlarını bilmeliler almayı düşünenler.
Dizel yokuşu bol yerde kullanacaklar için tavsiye edilir. Ayrıca 2. elde dizeli satarken de arada bir fark olacak illaki. Şahsen ben de araç alacak olsam gidip 1.5 benzinli atmosferik motor almazdım artık. Lpg takılabilse hadi bir nebze, ama o da takılamıyor. Dizel alırdım daha iyi. Ya da gider 1.5 turbo civic alırdım. :D En azından içtiğinin hakkını fazlasıyla veriyor.

Bugün çok övündüğü ve sık sık nette reklamları karşıma çıktığı için boş zamanım vardı yeni civic RS sedanın denemeye gittim. Başka müşterilerle ilgilenmekten bana pek bıkmadılar ben de aracımı takasa verirsem ne olur gibisinden ilgiyi üzerime çektim ve deneme sürüşü yaptım. Satıcı (müşterilerle ilgilenen bayi personeli) ile aramızda geçen diyalog ilginçti.
Satıcı: Hocam sizin aracı bir galeriye gösterelim, ona göre fiyat vericez,
Ben: Peki buyrun

S: Neden satıyorsunuz ki baya güzelmiş bu da, hatta içi daha sessiz sanki
B: RS daha performanslı diye geldim, bi de kırmızının nazarından fesatlığından sıkıldım, beyaz araç istiyorum
S: Hmm, pek hantal gelmedi bu da sanki ama... Tabi civic kadar olamaz :) Peki ne yakıyor hocam bunlar?
B: (Yakıt tüketim ekranını açtım, son ortalamaları gösterdim) Ankara'da 7 gibi yakıyor, Konya'dayken 6 civarında
S: Tüpe de gerek yokmuş galiba
B: Evet, zaten likit sistem lazım o da çok para
S: Sunroof da olsa binerdim ben buna...

Muhabbet böyle ilerledi ve artık civic'ten bahsetmemeye başladı, kim kullansa cazibesine kapılıyor biraz, bizimkisi de bir aşk hikayesi sanırım :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bugün çok övündüğü ve sık sık nette reklamları karşıma çıktığı için boş zamanım vardı yeni civic RS sedanın denemeye gittim. Başka müşterilerle ilgilenmekten bana pek bıkmadılar ben de aracımı takasa verirsem ne olur gibisinden ilgiyi üzerime çektim ve deneme sürüşü yaptım. Satıcı (müşterilerle ilgilenen bayi personeli) ile aramızda geçen diyalog ilginçti.
Satıcı: Hocam sizin aracı bir galeriye gösterelim, ona göre fiyat vericez,
Ben: Peki buyrun

S: Neden satıyorsunuz ki baya güzelmiş bu da, hatta içi daha sessiz sanki
B: RS daha performanslı diye geldim, bi de kırmızının nazarından fesatlığından sıkıldım, beyaz araç istiyorum
S: Hmm, pek hantal gelmedi bu da sanki ama... Tabi civic kadar olamaz :) Peki ne yakıyor hocam bunlar?
B: (Yakıt tüketim ekranını açtım, son ortalamaları gösterdim) Ankara'da 7 gibi yakıyor, Konya'dayken 6 civarında
S: Tüpe de gerek yokmuş galiba
B: Evet, zaten likit sistem lazım o da çok para
S: Sunroof da olsa binerdim ben buna...

Muhabbet böyle ilerledi ve artık civic'ten bahsetmemeye başladı, kim kullansa cazibesine kapılıyor biraz, bizimkisi de bir aşk hikayesi sanırım :)

Aynen öyle hocam zaten, aşk evliliği yapıyoruz. :D Tüm eksilerine rağmen, artılarını görerek. Bayideki eleman da az kalsın mazda bayiliği alacakmış. :D

Üst Alt